26.5.2018 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Zda chceme na hlavní kolejŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 46, poslední: 12.9.2017 23:26, přehled diskusí

Vícerychlostní Evropa znamená, :
Autor: Z. Rychlý Datum: 12.9.2017 23:16

že někdo se do (_:_) dostane podstatně rychleji. Věřte mi, já o rychlosti opravdu něco vím!!!

Nedozírné následky,:
Autor: J. Farda Datum: 12.9.2017 20:35

pokud nevstoupíme do tzv. tvrdého jádra EU, nás neminou! Kdy a kde já jen už tuhle mantru o nedozírných následcích slyšel ... neříkalo se tomu za normalizace po internacionální pomoci vstupců pěti bratrských stran? :-)

Euro -záhuba:
Autor: M. Kalivoda Datum: 12.9.2017 18:07

Ta věc je poměrně jednoduchá, pominme-li přechytré vykladače a vysvětlovače ekonomiky. Všechny ekonomicky schopné země, které euro nepřijaly, mají velmi dobré, stabilní výsledky, lepší, nežli euro - státy. A nenechat se klamat Německem - tak slavné to není, jen se to hezky prodává. Žije především z náskoku minulých let a mazané hospodářské politiky - viz české montovny apod.

Celý ostatní euro - zbytek EU lape více méně po dechu - viz Itálie, Francie, Španělsko atd.

Re: Euro -záhuba:
Autor: Z. Rychlý Datum: 12.9.2017 23:26

Rámcově máte pravdu, jen s vysvětlením německého úspěchu jste neurčitý. Německo má z Eura velký prospěch. Tak jako na jedné straně ekonomicky nevývozní země trpí tím, že nemohou devalvovat svou měnu (protože mají tu společnou) a zlevnit tak svůj export, tak na druhé straně ekonomicky veleúspěšné Německo s dokonalými exportními výrobky by s vlastní měnou bylo nuceno svou měnu revalvovat - ale NEMUSÍ !! A vyváží jako vzteklé, a má z toho benefit na úkor těch slabších.

Podle mne by to nejlepší bylo z vlaku rychle vystoupit !:
Autor: L. David Datum: 12.9.2017 15:00

A jde celá zpupná Brusel tam kam patří (do Pihele) dříve, než nás zcela zahubí ! ! !

Re: Podle mne by to nejlepší bylo z vlaku rychle vystoupit !:
Autor: M. Prokop Datum: 12.9.2017 17:16

Ano, ale ...

Pak by bylo třeba, aby zde byli podnikaví občané, nebojící se v ekonomice riskovat a makající ve svých firmách, ať už jako majitelé nebo jako zaměstnanci. A minimální stát, který by jim v tom nepřekážel (pomáhal, to raději ne).

Pokud něco takového vidíte, tak ano, rychle ven.

Pokud ne, bude nutno vyčkat na rozpad, nejlépe na té "vedlejší koleji".

Euro nebrat:
Autor: R. Morava Datum: 12.9.2017 14:47

Tak keců a filozofických článků pro i proti EURu je plno. Tento je dost důvěryhodný. I kdyby nebyl, strom se pozná po ovoci.

Itálie skutečně před přijetím EURa pravidelně devalvovala a dnes je na tom s konkurencí špatně. Nevím o kolik byl díky devalvaci levnější Fiat, jehož cena je dána materiálem i subdodavateli, ale myslím že by levnější a prodávanější. Eurozona je zadlužená víc než my. Kdybychom byli Německem, je možná fér ostatním pomoct a zachránit. Ale proč má chudší stát zachraňovat třeba Francii, kteří se na nás dívají přes prsty?

Pokud nám bude EU nutit migranty, gendrové kvóty, řepku a kvůli pokutám už to nezvládneme, budeme muset odejít (i jim chci dát zatím šanci) Pak by bylo EURo velkou přítěží, protože nám to nechají vyžrat. Takže pro dnes nic nepodepisujte! Žádné další Lisabonské, Pařížské, lidskoprávní dohody, žádné EURo, nic jim nepodepisujte, minimálně než se dá Evropa troche dopořádku. Zatím doporučuji jemnou zpátečku, žadnou vysokorychlostní EU do radioaktivního jádra.

Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: J. Ráž Datum: 12.9.2017 12:18

Pokusil jsem se napsat, jen tak pro sebe, seznam výhod, které by nám přineslo přijetí eura. Výsledkem byly jen relativní maličkosti, jako zjednodušení plateb v zahraničním obchodě, odstranění kurzovních rizik, zlevnění turistiky a snížení administrativy pro ČNB. Když jsem začal sestavovat seznam nevýhod, tak po chvíli jsem toho nechal, jak mne otřásla zimnice.

Pochopil jsem, proč nikdo z těch, kdo tak vehementně prosazují přijetí eura si nedal práci, aby racionálně sestavil objektivní seznam výhod a nevýhod stavu, do kterého se dostaneme, když euro přijmeme a když si ponecháme národní měnu. A tento seznam předložil veřejnosti k seriózní diskuzi.

Argumenty, které selektivně předkládají zastánci i odmítači přijetí eura, mají mnohdy racionální jádro, ale většinou jsou to jen proklamativní kecy. Jak se liší svou vypovídající schopností neobjektivní argumenty pro nepřijetí od Šichtářové a Kohouta od neobjektivních argumentů pro přijetí od Niedermayera nebo Singera, když každý mele stále dokola jen to své.

Mimochodem: Podle průzkumu zveřejněného koncem srpna, je pro přijetí Eura 21% obyvatel, pro nepřijetí 72% a 7% neví.

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: R. Langer Datum: 12.9.2017 12:48

Výhody by z toho nebyly prakticky žádné, a výsledkem by byla (BUDE) devastace úspěšných ekonomik sanováním těch neúspěšných, které z principu úspěšné takto nikdy být nemohou, a proto je to pouze nekonečné házení peněz do černé díry bez jakéhokoliv účinku.

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: J. Ráž Datum: 12.9.2017 13:23

Na netu jsou k dohledání články napsané německými ekonomy, jaké obrovské výhody přináší Euro německé ekonomice už jenom tím, že neexistuje mechanismus, který by nutil Německo k revalvaci své měny, což by zdražilo export a naopak brání, aby státy, které mají ekonomické problémy svoji měnu devalvovali a tím podpořili vlastní export a reálně snížili zadluženost

Obrovsky nevyrovnaná bilance německého zahraničního obchodu se státy eurozóny vyhovuje Německu a devastuje ekonomiky států se zápornou obchodní bilancí. Euro v současnosti brání bankrotu států, jako je Řecko, Itálie, či Francie, ale snižuje zásadním způsobem jejich hospodářskou konkurenceschopnost a naopak zvyšuje jejich závislost na Německu, což bude to mít pro tyto státy v budoucnu fatální politické i ekonomické důsledky.

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: Z. Rychlý Datum: 12.9.2017 23:12

Samozřejmě je toto jádro pudla. Německo Euro neopustí a Řekové už vůbec ne. Takže ta agónie bude ještě dlouho trvat.

Domnívám se, že zatroubení k rozpadu Eurounie bude krach některé z italských bank. Možná španělské. A domino začne klapat.

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: M. Valenta Datum: 12.9.2017 15:38

Příště si při tom sepisování nevýhod vezměte kabát. Bude se Vám možná hodit i později.

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: J. Svoboda Datum: 12.9.2017 16:12

Euro je POLITICKÝ konstrukt, který má v EU zelenou, takže válku musí vyhrát, ať to stojí co chce. Z toho vyplývá, že sestavování jakéhokoliv nevylhaného seznamu by z pohledu eurohujerů bylo kontraproduktivní. Daňových poplatníků, zatím hloupých je v Evropě zatím (bohužel) pořád dost. Jedinou podstatnou výhodu Eura vidím v tom, že když Sobotka nebude moc zlobit, mohl by se uplacírovat v nějakém teplém důlku v bruselu

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: M. Prokop Datum: 12.9.2017 17:17

Singer neagitoval pro přijetí, spíš naopak.

S Evropským svazem jak s jedovatým plazem.:
Autor: A. Alda Datum: 12.9.2017 11:34

Čím dřív z EU vypadneme, tím lépe pro naše děti a vnoučata.

Re: S Evropským svazem jak s jedovatým plazem.:
Autor: J. Ráž Datum: 12.9.2017 12:25

Vzhledem k tomu, že vedení a vlivní politici Evropské unie nás denně svými rozhodnutími přesvědčují o tom, že je nereformovatelná a že se tedy nedá předpokládat, že EU bude v budoucnu přinášet pro naše děti a vnoučata něco pozitivního , jsem téhož názoru.

Re: S Evropským svazem jak s jedovatým plazem.:
Autor: A. Reček Datum: 12.9.2017 13:18

No soudruhu vy jste hlava!

Re: S Evropským svazem jak s jedovatým plazem.:
Autor: R. Langer Datum: 12.9.2017 14:04

Jo, to vám říkají soudruzi z Brusele?

Potenciál čeho v české montovně?:
Autor: M. Pivoda Datum: 12.9.2017 10:47

Kohout: "... Pokud jde o hospodářský růst, není co řešit, Česko jednoznačně patří do rychlejšího pruhu. S růstem ekonomiky 4,7 procenta za druhé čtvrtletí 2017 patří mezi úspěšnější země EU. ...

Česká ekonomika má větší potenciál než takzvané jádro Evropské unie."

Ano. Máme skutečně větší potenciál k pádu z větší výšky do větší ekonomické hloubky. Ukazatel "Hrubý domácí produkt" je skutečně velmi hrubé měřítko.

Re: Potenciál čeho v české montovně?:
Autor: P. Götze Datum: 12.9.2017 14:31

Jiste, ale to meritko nevymyslel autor clanku. Bohuzel se toto meritko pouziva v mezinarodnich srovnanich, takze nic jineho cloveku nezbyva.

Re: Potenciál čeho v české montovně?:
Autor: M. Krátký Datum: 12.9.2017 15:56

S tou montovnou bych to nepřeháněl. V ČR se vyrábí spousta technologicky náročných výrobků - znám velmi dobře dost výrobců obráběcích strojů, které jsou svojí úrovní ve světové extra třídě ( i když přiznávám, že jejich řídící systémy nejsou českého původu - ale to nemá skoro nikdo ve světě - a tak se vesměs montují řídící systémy několika málo osvědčených světových firem - ale ceny těchto systémů netvoří ani zlomek ceny celého stroje ) - a dále se ta extra třída týká celé řady tradičních vysoce kvalitních výrobků, turbíny všeho druhu, lisy, lokomotivy atd, atp - hezký den

Děkuji za potěšující zprávu, ale ...:
Autor: M. Pivoda Datum: 12.9.2017 17:44

Ale zapomněl jste uvést, kolik % z HDP tvoří ty konkurenceschopné české výrobky.

A ta vedleší kolej v úvodu taky může být slepá:
Autor: M. Krátký Datum: 12.9.2017 9:25

A tak ten integrační expres zastavil v době krize na ní a musí couvat aby se ev. mohl dostat dál kupředu - jenže cestující z první třídy nejsou schopní si to uvědomit - proto ta panika a hledání příčin v křivých okurkách a výkonech vysavačů - hezký den

Re: A ta vedleší kolej v úvodu taky může být slepá:
Autor: M. Prokop Datum: 12.9.2017 9:54

Okurky a vysavače jsou jen symptom neschopnosti.

Hlavní otázka je, zda je (větší) integrace vůbec možná, není-li pro ni politický národ EUnijní.

Re: A ta vedleší kolej v úvodu taky může být slepá:
Autor: P. Lenc Datum: 12.9.2017 10:16

Pánové, oba vaše příspěvky se trefují do černé.

Tendenční předvolební článek:
Autor: M. Valenta Datum: 12.9.2017 8:32

Kdysi byly články pana Kohouta docela objektivní. Dnes čistá předvolební agitka. Bylo by totiž hodně smutné, aby země, která je někde pod polovinou výkonosti těch starých, nerostla v dobách prosperity výrazně rychleji. A Euro? To si náš proexportní průmysl, bez ohledu na politické tanečky, zavedl sám.

Re: Tendenční předvolební článek:
Autor: M. Prokop Datum: 12.9.2017 9:55

Ty články jsou velmi objektivní, což ovšem neladí s vaší slepou ideologií.

Re: Tendenční předvolební článek:
Autor: P. Götze Datum: 12.9.2017 14:32

Na to se da rici jedine. hluboce se mylite. Ale na to mate pravo.

rychlejší a bezpečnější vedlejší kolej?:
Autor: M. Šejna Datum: 12.9.2017 8:01

jak kdy, pane Kohoute, že?

Téhle české vedlejší a bezpečnější koleji Vy společně se Šichtařovou neustále věštíte blízký nástup ekonomické krize. Takže by mě zajímalo, co se najednou tak změnilo? Vypadá to tak, že když potřebujete kydat hnůj na společnou evropskou měnu, je Česko rychlou a bezpečnou vedlejší kolejí s vlastní měnou. Když je ale potřeba nakydat hnůj na současnou vládu, pak je Česko adeptem na nástup hospodářské krize (i když je na té bezpečné a rychlé vedlejší koleji) a v Česku se dělá všechno blbě.

Re: rychlejší a bezpečnější vedlejší kolej?:
Autor: P. Lenc Datum: 12.9.2017 10:28

Jejda pane Šejno, co vy všechno nevíte, jenom jenom k tomu vašemu hnoji se nějak nechcete hlásit.A to je jediné, co mimo"excelentní" vědomosti o klimatu, ekonomice,zemědělství, sociálních vědách a mezinárodní politické situaci, jo abych nezapomněl, jako "podnikatel" máte v malíčku také český právní systém, včetně finančního,tak na tu hromadu svého socialistického hnoje zapomínáte, o něm "nic nevíte", že?Začínáte být opravdu trapná figurka řadící se po bok takovým místním "velikánům" jako je "Sybille", cosi co si říká Rudolf, nebo Václavíková.Dobře vám tak.