17.7.2018 | Svátek má MartinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Kde se u nás vzala Muriel Blaive?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 52, poslední: 12.9.2017 10:16, přehled diskusí

Škoda, že už jsou:
Autor: B. Rameš Datum: 12.9.2017 10:16

všichni muklové z lágrů mrtví, nebo jsou z nich vetší staříci. Celkem bych rád viděl, jak by si s tou paní porozprávěli.

Je to smutné.:
Autor: F. Pavlis Datum: 11.9.2017 18:17

Roku 1627 bylo vydáno Obnovené zřízení zemské. 6 let po Bílé hoře. Začala rekatolizace, které se většína země podřídila. Baroko a Jan Nepomucký jsou znamením té doby. Kdo trochu zná české dějiny a není zrovna bigótní katolík, má o čem přemýšlet. Až rok 1848 znamenal částečnou změnu, ale důsledky rekatolizace jsou u nás zřejmé dosud. Politicky opřeno o lidovce a TOP O9 to funguje i dnes. Stačí vzpomenout pana Kasala a spor o svátky 5. a 6 . července. Restituční spory jsou také lahůdkou. Jen obecná sekularizace brání většímu vlivu Vatikánu. V roce 2013, po pádu vlády P.Nečase ,nastoupila velice tvrdá rebolševizace. Nicméně tentokrát z vůle lidu nastává zvůle starých struktur s nebývalou razancí. Stačí se podívat na minulost předních českých politiků, svobodně zvolených, a člověk je hned doma. Prezident, předseda ÚS, ministr spravedlnosti, vicepremier vydaný k tresnímu stíhání a další si můžete doplnit podle vlastní zkušenosti. Justici nevyjímaje. A lidem to opět nevadí. Říká se, že 50. léta se vrátit nemohou. Asi ne, ale jak se "kleká" na nepohodlné, nám už uvažovaný vítěz voleb a dsignovaný premiér ukazuje už dnes. Lokajský národ, říkaval KHB a TGM. A zdá se, že nám to, až na výjimky, zůstalo. Žel.

Re: Je to smutné.:
Autor: I. Procházková Datum: 11.9.2017 22:12

Souhlas, je to tak. A z projevů bolševiků a socialistů už zcela jasně zaznívá návrat ke starým pořádkům. Ani se nesnaží to nějak skrývat. Babišovy projevy jsou typické řeči diktátora, stačí slyšet "mě se hned tak nezbavíte!" a je to jasné. A lidem to nevadí, budou ho nejspíš zase volit...:-/

Jak to píše:
Autor: P. Lenc Datum: 11.9.2017 13:32

pan Alda níže, je to kráva, ale dodám, že se jí kupodivu dostává sluchu.

Re: Jak to píše:
Autor: A. Nový 840 Datum: 11.9.2017 16:40

Ten přežvýkavec je užitečný tvor, narozdíl od té blbky vydávající se za historičku.

Benešova zahraniční politika. K.Novák 396:
Autor: J. Orel, Mgr Datum: 11.9.2017 12:56

Kam proboha chodíte na takové nesmysly?

Pan Kubík má pravdu.:
Autor: J. Orel, Mgr Datum: 11.9.2017 12:55

Článek v zásadě pravdivě líčí situaci v padesátých letech a pochopitelně i později, včetně motivací, které zpočátku do KSČ přiváděly členy. Patřím ke generaci, která sice nadšeně přijala po Únoru socialistický režim, ale postupně přišla na to, že byla kolosálně podvedena. Francouzští levicoví intelektuálové se všeobecně mýlí v hodnocení tehdejšího vývoje u nás -- jak je tomu v dalších zemích "tábora míru a socialismu" nemohu zodpovědně usuzovat. Ale představitelé Francouzské KS pochopitelně "drželi basu", protože jim SSSR a další soc. země zajišťovaly privilegované hmotné postavení.

O jakékoli "dohodě" mezi masami lidu a režimem nemůže být ani řeč. Bohužel prozatím ani ÚSTR, ani další historikové neobjasnili dostatečně sociální strukturu za totalitního režimu, zejména pak úlohu "nové třídy"- nomenklatury, což by bylo vysoce žádoucí.

hm:
Autor: R. Szewczyk Datum: 11.9.2017 12:21

bych jen podotknul, že pokud to vemu od Pythagora přes Hegela k Marxovi s jejich principem rozdílnosti, pak musím konstatovat, že se myšlenka Marxova ,myslím , že z předmluvy k Komunistickému manifestu : Komunismus nebere nikomu možnost přivlastňovat si společenské výdobytky , bere možnost zotročovat si tímto přivlastňováním cizí práce, že je jasné, že nazvat režim let 48-89 komunistickým, jest nepochopením pojmů, v horším případě zkreslováním skutečnosti, stejně tak nazvat současný režim demokratický neb kapitalistický, je stejně absurdní jako nepravdivé

Z Wikipedie - Murie Blaive:
Autor: P. Portwyn Datum: 11.9.2017 11:21

"...V srpnu roku 2017 uveřejnil deník Echo24 část parafrází, vyjmutých z rozhovoru historičky Muriel Blaive s redaktorkou Veronikou Pehe, uveřejněným v časopise a2larm.cz, v kterém Muriel Blaive zcela otevřeně hovoří o falšování (komunistických) dějin ÚSTRem."

Tak jsem zkusil ty stránky otevřít. Pro silné povahy doporučuju. Fakt je to síla. Již vzhůru, psanci a fenky této země!

Re: Z Wikipedie - Murie Blaive:
Autor: I. Procházková Datum: 11.9.2017 22:45

Články o Muriel Blaive na Echo 24 jsou tady: http://jdem.cz/derxw6

http://jdem.cz/derx39

Re: Z Wikipedie - Murie Blaive:
Autor: P. Portwyn Datum: 12.9.2017 7:36

Díky!

Paní Muriel je 48 let,:
Autor: P. Portwyn Datum: 11.9.2017 11:17

takže nemá osobní zkušenost s tou dobou.

Pak (když vynecháme nepravděpodobnou variantu "poctivá a ideologií nezatížená práce historičky) nezbývá než zaujmout jednu ze dvou extrémních poloh:

a) "Byla to jediná hrůza, všude bída, hlad, střelba, všichni buď ve vězení, nebo komunisti."

b) "No nebejt těch drátů na hranicích, tak to bylo vlastně skvělý."

Paní Muriel si vybrala b).

Ať je jí kolik chce,:
Autor: A. Alda Datum: 11.9.2017 11:42

je to prostě kráva a nikoli historička.

Re: Ať je jí kolik chce,:
Autor: P. Portwyn Datum: 11.9.2017 12:00

Jste upřímnější :-D

IMHO je to hlavně fušerství.

Já se domnívám,:
Autor: J. Lepka Datum: 11.9.2017 10:22

že největší chybou našeho režimu je, že jsme podobné zrůdy nenakopali do (_._), což se m.j. týká všech normalizátorů ÚSTRu.

Kde je odkaz na článek Muriel Blaire?:
Autor: P. Adámek Datum: 11.9.2017 9:50

Jednou ze ctností Neviditelného psa je, že když tu někdo diskutuje s nějakým názorem, že se uvádí odkaz na ten původní pramen. Proč taky pan Kubík borjí proti něčemu v Právu, aniž si můžeme přečíst, jak to původní autorka formulovala?

odpověd´:
Autor: Č. Berka Datum: 11.9.2017 9:47

http://a2larm.cz/2017/09/ja-jsem-totalitarismus/

To nejlepší z českého socilalismu: totální mladost:
Autor: M. Pivoda Datum: 11.9.2017 9:14

Nejlepší na českém reálném socialismu bylo to, že v té době jsem byl o tři desetiletí mladší než dnes.

Ostatní události jsou pro biologickou entitu vlastně jen okrajové věci.

Narodil jsem se v padesátých letech.:
Autor: M. Hoblík Datum: 11.9.2017 8:54

A žasnu, že jsem komunismus nezažil. A v socialismu to takové nebylo, jak líčí autor článku. Bylo-li by, Havel by byl roztrhán psy a Rumla by prodávali v uzeninách. Neznám nikoho ze svého okolí, koho by něco takového, jako líčí autor potkalo. A když je na plotě napsáno, nedotýkejte se, plot je pod vysokým napětím, dotýká se ho jenom idiot.

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.:
Autor: M. Zdobinský Datum: 11.9.2017 9:17

Taky jsem to zažil a byla to prostě idylka.Mohli jsme cestovat, číst co chceme,dělat co chceme, podnikat,každý večer banány, občas nebyl toaleťák,ale na tom by soudruzi zamakali... Pane Hoblíku, stýská se vám?

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.:
Autor: I. Procházková Datum: 11.9.2017 23:19

Já se narodila ve 40. letech a vlády komunistů jsem si užila vrchovatě. Muriel Blaive bych to přála taky, aby věděla, jak to doopravdy bylo. Takové francouzské "historičky" v ÚSTRu nemají co dělat.

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.9.2017 10:22

Jste klikař.

Ale vážně. Uvažujete - a co horšího, paní historička uvažuje - stylem "já znám jednoho, co přežil koncentrák, takže to za Hitlera nemohlo bejt tak zlý, jak se píše".

Protože: máte-li systém, kde je pro docela důležité součásti života (vzdělání, cestování, jakás takás seberealizace v zaměstnání i ve volném čase - na vojně třeba bylo možné přetáhnout návrat z vycházky, ovšem jedině a pouze skrze akci organizovanou SSM; radioamatéři a letečtí modeláři fungovali skrz Svazarm, i ten zahrádkář byl skrze spolek zahrádkářů členem Národní fronty) nutné vyjádření loajality, kdyby to účast v průvodu měla být, pak nemůžete poctivě tvrdit, že člověk vyjadřující loajalitu je loajální.

Aneb vynucené vyslovení názoru nemá se skutečným názorem nic společného.

Děti! SSM - Svaz socialistické mládeže. Svazarm - Svaz pro spolupráci s armádou. Národní fronta sdružovala pět(?) povolených politických stran a všechny "společenské a zájmové organizace", od SČSP neboli Svazu československo - sovětského přátelství až po tak evidentně nepolitické spolky, jako jsou zahrádkáři, Svaz invalidů, Svaz žen, Červený kříž... Viz http://www.cojeco.cz/index.php?detail=1&s_lang=2&id_desc=393875

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.:
Autor: J. Jelínek Datum: 11.9.2017 10:30

SSM byl tuším Socialistický svaz mládeže, povstalý (to je slovo co?) z Leninského svazu mladých založeného s nástupem normalizace někdy v roce 1969. Nikoli tedy Svaz socialistické mládeže, to by moc evokovalo jakousi mládežnickou sekci Socialistické strany a to si souzi přiznejme, to by takňák nešlo.

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.9.2017 11:00

Já mám za to, že zdrojovou organizací byl ČSM - Československý (Český?) svaz mládeže, ale hádat se nebudu, nevím.

Použil bych slovo "povstavší". A pro potěšení - onehdy jsem přišel na to, že "vole" je poctivý přechodník: "Vole Zemana, volím prezidenta takového či onakého".

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.:
Autor: J. Jelínek Datum: 11.9.2017 11:54

S přechodníky si moc netykám, nejsa humanitně vzdělán, ale to "vole" je dost dobrý, díky.

:
Autor: B. Carina Datum: 11.9.2017 14:24

Taky mě to pobavilo. :-) Volky nevolky, vole si češtinu jako jazyk mateřský, stále žasnu co v ní dělati lze.

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.:
Autor: I. Procházková Datum: 11.9.2017 23:00

Je to tak, byl to Československý svaz mládeže (ČSM). Ten byl po osmašedesátém (na počátku normalizace) přejmenován (nebo spíš transformován) v SSM (Socialistický svaz mládeže). Ten už jsem naštěstí nezažila, byla jsem na to moc stará.:-)

Upřesnění pro Z. Lapila:
Autor: M. Pivoda Datum: 11.9.2017 10:51

Lapil: "... na vojně třeba bylo možné přetáhnout návrat z vycházky, ovšem jedině a pouze skrze ..."

V jednom vojenském útvaru to bylo možné i přes moji osobu. Dělal jsem tam tehdy štábního písaře a v psaných Rozkazech jsem dělal příliš mnoho překlepů. I zašel za mnou jeden voják a řekl, že má vycházku povolenu do 20 hodin. Pak dodal, že vzhledem k tomu, že píšu v textu tolik překlepů, abych do Rozkazu napsal, že má tu vycházku do 24 hodin. Že to nebude vůbec podzřelé. -- A já jsem mu tehdy vyhověl, a zcela zdarma. Vyšlo to dobře. Nikdo si ničeho nevšiml.

Re: Upřesnění pro Z. Lapila:
Autor: Z. Lapil Datum: 11.9.2017 11:11

Jak říkáte, možné bylo leccos. Za nás hrála někde v okolí Slavie (pohár), tak jsme se dohodli s řidičem civilního autobusu, co nás "tam" vozil a dokonce jsme slušně informovali příslušného dozorčího, že autobus bude mít večer poruchu, která způsobí 2 hodiny zpoždění.

:
Autor: B. Carina Datum: 11.9.2017 14:36

Hezké. :-)