17.7.2018 | Svátek má MartinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VÍP: Aneb víkendový pokecníkŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 38, poslední: 11.9.2017 11:12, přehled diskusí

Byla jsem celé odpoledne:
Autor: A. Lex Datum: 10.9.2017 17:29

na procházce s holkama v lesích, v okolí. Když vidím jaké hrůzy spouští hurikány na druhé půlce světa, je s neuvěřením, že jsme se vrátily všechny (vč. nás člověčích holek)úplně zaprášné. Všude i v lese je prachu a prachu. Boty, tepláky, všechno šedé (už to letělo do pračky) Ajvi se poslední léto v tom prachu velmi ráda válí (už byla celá osprchovaná, já také).

Zítra musíme navštívit pana doktora, Ajvi se na vnitřní straně boltců vyrazily jakési pupínky, schnou a asi ji svědí, protože se začala drápat. Samozřejmě, že to začalo být ke všimnutí v pátek večer. Nevím co to je, zda-li nějaký parazit, nebo si něco vyválela v těch svých prachových lázních, nebo je to ještě z posledních koupaček v rybníku.

Hezké nedělní ráno:
Autor: A. Lex Datum: 10.9.2017 9:19

Hádanky jsou zajímavé, co se týká pejska u mne zvítězil YGY vlčevčík :-) . Kytičky jsem tipla tak na 80%. Starou kytičku Honzíka znám, nebývala i v bílé barvě?

Myslím na Maričku a držím palce, aby se k nim hurikány nedostaly a vůbec na všechny, kde řádí živly!

Re: Hezké nedělní ráno:
Autor: M. Crossette Datum: 10.9.2017 16:04

Alex a všichni ostatní - děkuji za starost o nás. Jak jste asi už četli, Irma poskočila vice západně, přesto bychom tu měli pocítit (pokud se směr zase nezmění) "jen" její okraj spíše už ve formě bouře, tedy hlavně silného deště a větru, někdy během dnešní noci a hlavně zítra. Zatím je u nás stále modré nebe s pár bílými mraky. Naše anglická kamarádka zatím nepsala, že by cestu rušili(asi čekají na rozhodnutí aerolinek). Švagrová, která se rozhodla ve svém domě zůstat nám poslala mail, že jí volali z fl. zdravotnictví. Švagrová je zdr. sestra (už v důchodu) a tak se jí ptali, jestli by byla ochotná - bude-li třeba - pomoci lidem v útulcích, kam se evakuovali. Asi si ji našli v seznamu na Flordiě žijících registrovaných zdr. sester (ona ale pracovala ve Virginii). Samozřejmě řekla, že ano.

Včera se tu také zastavili naši dávní přátelé, kteří se odtud před lety odstěhovali na FL. (na východní poběřeží). Teď se ale pro jistotu evakuovali zpět sem na pozvání jejich jiných přátel. Povídali jsme si a mimo jiné nám ukázali fotku 2 psů jejich syna (ten žije v Coloradu). Oba psi jsou z útulku. Jeden je maličká fenka, směs čivavy a něčeho a druhý pes je směs doga+pitbull :) Tak jsme koukali (stejné zbarvení)na "Trixie" na hóódně dlouhých nohách, fakt velmi legrační. Ale prý úžasné dobrotisko, takový mouchysněztesimě a na jedné fotce leži spolu, minipsík stočený těsně u břicha toho nohatého dobráka :).

Re: Hezké nedělní ráno:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 16:13

Maričko, děkuji za zprávy z první ruky a doufám, že to u vás dopadne dobře - a nejen u vás. Irma, jakmile se dostane nad pevninu, by měla brzy zkrotnout, doufám.

A děkuji za moc pěknou zmínku o psech vaši přátel, jsou fajn, že si vzali zvířata z útulku :-) Hlavně že se jim spolu žije dobře.

Re: Hezké nedělní ráno:
Autor: M. Crossette Datum: 10.9.2017 17:50

Liko, tihle lidé jsou nesmírní milovníci psů. Měli (a pohřbili) jich už pěknou řádku (já znala až jejich 4 poslední psy). Napíšu jednu smutnější. Kdysi odtud jeli až na sever státu Georgia pro psa (mix vlčáka), který byl sice v tamním městském útulku v inzerci, ale vzhledem k nákladům na léčbu zranění měl být za dva dny utracen. Tak pro něj kvapem jeli. Tomu psu v mládí někdo hřebíkem "prošil" rty, takže měl v horním díru, kudy při krmení jídlo "prskalo" ven (operace je přišla na pěknou sumu, ale prý ta radost psa, že zase "může normálně žrát" jim stála za to), v boku měl různé rány po brocích, špatně srostlé polámané kosti na noze a srdečního červa..prostě hrůza. Prý si je útulek pořádně "prověřil", než jim psa svěřil (včera jsme si povídali o psech a tak tahle "vzpomínka" znovu ožila). Já ho poznala, když už ho měli asi rok a pes na pohled vypadal normální, krásný (dostal příznačné jméno Fénix). S jejich ostatními 3 útulkovými psy se snášel dobře, ale lidé se ho raději neměli dotýkat (ode mne se nechal pohladit, jen když si přišel sám a i tak jsem to raději nepřeháněla). Dožil se 12 let., zemřel, ještě než se odtud odstěhovali). Včera přijeli s jejich posledním psíkem rozkošnou bílou pudlinkou, které už je 14 let. Ale řikali, že bude jejich posledním, žal z odchodu jejich miláčků už je na ně prý moc.

U nás modro oblohy pominulo, je celá bílá a začíná se zvedat trochu silnější vítr. Ale nestěžujeme si, podle záběrů všech těch chudáku buď ve frontách na silnicích,či do útulků (většinou už přeplněných k prasknutí) jsme my tady v pohodě. Nám možná vypadne proud, ale co čeká po návratu lidi na FL musí být děs.

Re: Hezké nedělní ráno:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 18:08

Vaši přátelé mají za Fénixe body u svatého Františka, a nejen za něj. Příběh toho zuboženého psa nebudu ani komentovat, ale ten konec mě velmi těší. Nedivím se, že se měl před lidmi ve střehu, stejně je úžasné, že si nějakou důvěru zachoval.

Nadále držím palce s počasím, Maričko.

Re: Hezké nedělní ráno:
Autor: A. Lex Datum: 10.9.2017 17:21

Maričko, jestli je tam půlka dogy, tak se nedivím, že je to takové dobračisko :-).

Dej vědět, jak jste prožili noc a zda jste v pořádku.

Re: Hezké nedělní ráno:
Autor: M. Crossette Datum: 10.9.2017 17:53

Alex a jestli ta druhá "pitbullová půlka" je něco jako Trixie, tak to musí být zlatíčkóóó :)

Držím palce Ajvi.

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 10.9.2017 7:52

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

To, že je pejsek kříženec jsem tušila s velkou pravděpodobností. A myslím, že to není kříženec dvou čistokrevných plemen v první generaci - ale že je to prostě vořech (to není hanlivé, to jen že jeho rodokmen je hodně různorodý).

Křivé krátké nožky jsou silně dominantně dědičné - takže nějaký ten krátkonohý předek tam jistě bude. Corgi je tady poměrně vzácné plemeno - vůbec bych ho tam necpala. Uši jsou sice podobné, ale corgi je statný váleček (někdy vypadá, jako by nožky vůbecneměl) - pejsek na obrázku je lehké kostry. Prostě je to mix - a hledání původu skoro nemožné...

Hádanky:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 6:48

Hádanky, některé, byly tentokrát tzv. pravé, protože jejich řešení neznám. Typicky u pejska: moje druhá otázka u něj byla i nápovědou: "Kolik ras vidíte?"

Totiž mudlala jsem toho přátelského pejska a hned jsem se paničky ptala, copak je to za rasu? (Jsa vycvičená, dobře vím, že panička mnohem víc ocení tuhle otázku než nejapné vyzvídání "Copak to je za vořecha". A panička odpověděla, že neví, že je to kříženec z útulku.

Ale jeho rysy mi připadaly tak výrazné, že jsem se rozhodla tady na Zvířu zeptat.

Potom následují živé kameny (lithops), krvokvět neboli bělokvět, červená kytka je lampranthus, který je s kosmatcem příbuzný (správně, rozdíl i v listech) a nejvíc jsem ho vídala v Chorvatsku, a poslední je honzík. Ten na podzim zatáhne do drobných hlízek, květináč pak uchovám pod linkou v chladné kuchyni, na jaře hlízky přeberu z hlíny jako popelka, zasypu zeminou za nakonec je z toho taková krása.

Velice děkuji všem zúčastněným a správným hadačům blahopřeji. Teď jen ještě co s tím psékusem? Co tipujete? Corgi a vlčák? Malina a jezevčík?

Re: Hádanky:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 6:52

*jsouc... (ne "jsa", asi po ránu nevím, čí jsem... :-)

Re: Hádanky:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 7:46

Ještě k té červené kytce, jak níže píšu u Jajky: rozhodně patří do čeledi kosmatcovitých. A přestože jsem ji kdysi koupila v zahradnictví s popiskou "lampranthus", více se podobá "Aptenii". Ale všechno jsou to vlastní bratranci a sestřenice.

Re: Hádanky:
Autor: M. Beda Datum: 10.9.2017 11:32

ty šutry jsou vážně živé????????????????? to je neskutečné (už jsem si je na googlu našla a čumím jak umím)

že existuje nějaký honzík slyším poprvé v životě - a proč je to "starý" habr??????

Re: Hádanky:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 11:43

Bedo, "stará kytka" je vlastně nemoderní, nemódní, většinou se dá těžko sehnat, jelikož není poptávka, ale pamatujeme si je od babiček a tetiček.

:
Autor: V. Glover Datum: 9.9.2017 22:39

pejsek a kytky. uhádla jsem, viď?

Re: jé :
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 6:48

Vendulko, přesně :-)

Hádanky...:
Autor: Z. Jajka Datum: 9.9.2017 21:42

Souhlasím s Ygou - pejsek je jasný vlčevčík :-). 2. Živé kameny - jihoafrický sukulent Lithops. 3. Dříve krvokvět, nyní jsem se setkala i s názvem bělokvět - Haemanthus albiflos. 4. Kolem Středozemního moře - já tuto rostlinku potkávala na Elbě a v Chorvatsku - tipuji Aptenia. Kosmatec to není, ten má lístky jako dužnaté jehličí. 5. "honzík" - Achymenes.

Re: Hádanky...:
Autor: Z. Jajka Datum: 9.9.2017 23:07

Eh, nejdřív jsem pátrala a pak teprve dočetla disluzi až do konce... Iva byla první. A tou Aptenií si nakonec nejsem až tak jistá...

Re: Hádanky...:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 6:37

Kosmatec, jak jsem se dočetla, je příbuzný.

Re: Hádanky...:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 7:45

Teď jsem se podívala na obrázky, co jsou na googlu jako aptenie, a některé odpovídají! Tu kytku jsem koupila v českém zahradnictví a určitě měla popisku "lampranthus", ale třeba to nebylo úplně přesné. Jak jsem se dočetla na wikipedii, obojí patří do čeledi "kosmatcovité".

já se (samozřejmě) nechytám:
Autor: M. Beda Datum: 9.9.2017 15:14

psí rasy neznám, i když dnes jsem tady u baráku zaperlila s malinou a tvářila jsem se děěěěěsně důležitě, no a botanika - vše co roste ze země je "habr".... habr červenokvětý, habr mnohokvětý fialový a několik dalších habrů :-DDDDD

hezký víkend, tady dopoledne zatím příjemně teplo :-)))))))))

Re: já se (samozřejmě) nechytám:
Autor: K. Holubová Datum: 9.9.2017 22:34

Můj dobrý kamarád všemu, co jsem zasadila na chalupě na zahradu říkal JUNIPERUS JUNIPERUS. I když to to byly narcisky nebo růžičky.

Re: já se (samozřejmě) nechytám:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 6:36

Hihi, paní Holubová, to mi připomíná i BUBO BUBO a taky BETULA PENDULA, což obojí se mi velice líbí.

Re: já se (samozřejmě) nechytám:
Autor: Š. Matyášová Datum: 11.9.2017 11:12

to s námi jezdí na Beaver chlapík, co všechno pojmenovává latinsky..takže ráno z něj padaj perly v podobách: To je krásný den a hele,Turdus merula, jak je čilej....a lidi sebou škubnou,honem se rozhlédnou, aby zjistili,jestli jim merula nemůže ublížit....a zjistěj,že to je kos černý :-D ..

Re: já se (samozřejmě) nechytám:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 6:49

No prosím, jsem pěstitelka habrů :-)

A s těmi psími rasami to mám podobně - jelikož díky Zvířu si je můžu přiřadit ke konkrétním lidem, zapamatuju si i rasy. Zvířetník vzdělává!

bezva nápad - hádanky:
Autor: M. Crossette Datum: 9.9.2017 15:10

i když v hádání propadla, přesnou odpověď nevím ani na jednu. Líbí se mi YGy název psa "vlčevčík", protože korky co má královna (a měl ho i manželův strýc :) ) jsou přeci jen chlupatější. Že se ta zvláštní kytka jmenuje živé kameny jsem nevěděla, ale znám ji od vidění. No a ty ostatní kytí neznám vůbec. Ale obrázky jsou to hezké.

U nás zatím klidno (téměř bezvětří) a krásně modrá obloha bez jediného mráčku. Uvidíme jak bude zítra a hlavně pozítří.

Re: bezva nápad - hádanky:
Autor: Z. Yga Datum: 9.9.2017 16:20

Moc na vás myslím, Maričko!

Re: bezva nápad - hádanky:
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 6:38

Maričko, stále na vás myslím, ať se Irma brzy rozpadne.

Myslím si zhruba totéž :
Autor: T. Zana Datum: 9.9.2017 13:48

Co předpíšící, na pětku jsem velmi zvědavá, protože ji mají u nás v botance a chybí u ní popisek. Je to krásná kytka.

Re: Myslím si zhruba totéž :
Autor: Z. Lika Datum: 10.9.2017 7:22

Honzík mají v botance? Ó!