25.9.2018 | Svátek má ZlataDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Díky za drahé máslo, BruseleŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 62, poslední: 10.9.2017 22:53, přehled diskusí

Přesně, lidi neumí vidět za cenou všechny souvislosti..:
Autor: J. Kanioková Datum: 10.9.2017 12:28

Re: Přesně, lidi neumí vidět za cenou všechny souvislosti..:
Autor: Z. Frys Datum: 10.9.2017 22:53

To neumí skoro nikdo. Výjimkou je F. Bastiat. https://www.mises.cz/?action=literatura&ID=co-je-a-co-neni-videt-56.aspx

Ale není potřeba vidět co je za cenou. Cena je subjektivní - okamžik, kdy se setká nabídka s poptávkou. Pokud se ale do toho vloží jakákoliv státní regulace, je cena nesmyslná, neboť dojde ke zborcení komunikace - tržní ceny jsou komunikačním systémem...

Pěkně to popsal níže pan Chodovsky.

Ceny másla v Czechii:
Autor: B. Novacek Datum: 10.9.2017 10:49

jsou přinejmenším nestydaté. Nevím, jestli je to dáno nenažraností českých obchodníků, nebo nějakým nepochopitelným zámyslem bruselských pohlavárů...spíš tipuju první možnost.

Jen pro úplnost: tuhle jsem měl možnost zajít do Tesca v Dublinu...a za skoro půlkilovou kostku másla chtějí pouhých € 2.19... :)

https://www.tesco.ie/groceries/Product/Details/?id=256148289

Re: Ceny másla v Czechii:
Autor: R. Chodovsky Datum: 10.9.2017 12:27

Víte, trh funguje na bázi poptávky a nabídky. Jednoduchý a průhledný příklad je burza. Kdokoliv a jakkoliv nenažraný obchodník se může snažit prodat akcii za milion, ale musí se najít někdo kdo ji koupí. A když ji nikdo nekupí, musí nenažranec s cenou dolů. Obráceně je to takto, nabízí-li někdo akcii za korunu a zájemců je pět, obchod se neuskuteční a v dalším kole cena stoupne. Bude stoupat tak dlouho, až bude jediný zájemce o jednu akcii a tím se srovná nabídka s poptávkou.

Začne-li někdo trh řídit, např. kvóty na mléko, nemůže to dopadnout jinak než nesmyslnou cenou, nebo nedostatkem zboží. Což je vlastně totéž.

:))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 10.9.2017 12:30

Re: Ceny másla v Czechii:
Autor: V. Kotas Datum: 10.9.2017 12:50

Českých obchodníků možná ( kolik jich je ? ), nenažraností vynikají nadnárodní řetězce.

:
Autor: M. Gavlák Datum: 10.9.2017 9:01

To je tedy zase kravina...

Re: :
Autor: P. Rada Datum: 10.9.2017 10:20

Kravina? jak se to vezme. Všechny proti-EU výpady jsou přeci pro putinovce vítanou vodou na mlýn. Nebo máte za to, že rusofilní a svým způsobem velmi inteligentní V.K. si své stejným směrem plivající sympatizanty co nedokáže vybírat?

Re: :
Autor: P. Han Datum: 10.9.2017 12:03

Představte si, že putinovců je v tomto státě absolutní minimum. Odpor proti EU způsobuje něco jiného. Ta nadutost imperiálních vládců. To je to, co mají Putin a Merkelová, Schulz a Juncker společné.

Re: :
Autor: P. Rada Datum: 10.9.2017 12:15

Pane Hane představovat si můžete co chcete - pokud jde ale o fakta vlivů a budete se chtít třeba najíst... tak to bude nejspíš uvařené... na ruském plynu a dojedete si pro to skrze využití ruské ropy... - ovšem zapalatíte za to jak montér mašinek... spíše zas pro ty tři posledně Vámi jmenované.

Tuto montovnu umí opravdu ledaskdo využívat až zneužívat a o míru těchto vstahů dennodenní politickou masáží leckterým jde a to paradoxně právě těm, kteří mají ultraliberálnosti sice plná ústa ale umaštěná např dnešním "máslem".

Re: :
Autor: P. Harabaska Datum: 10.9.2017 16:46

Zase jeden, který prožívá muka při ranní stolici.

Re: :
Autor: P. Han Datum: 10.9.2017 18:57

Pořád netuším, proč by to, že snídám, obědvám, večeřím a jezdím autem a k tomu nesnáším současné směřování (tj. současnou věrchušku) EU, mělo dělat putinovce. Nebo očem že to byl ten váš příspěvek?

Re: :
Autor: M. Prokop Datum: 10.9.2017 16:18

To je mimo jeho zelenorudý EUnijní rozsah.

Bruxelles:
Autor: D. Nowodny Datum: 9.9.2017 23:28

se uci od RVHP ! Ted dojde na toaletni papir !

Vida, za co Brusel nemůže, :
Autor: D. Polanský Datum: 9.9.2017 21:47

i za máslo. Jede člověk krajinou vlakem, krávu nevidí. Tráva se na seno nekosí. Všude vládne pohoda, jako v Praze.

Re: Vida, za co Brusel nemůže, :
Autor: P. Han Datum: 9.9.2017 22:10

To tedy netuším, kudy tím vlakem jezdíte.

Re: Vida, za co Brusel nemůže, :
Autor: M. Prokop Datum: 10.9.2017 0:31

Tunelem. :-P

:)))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 10.9.2017 12:26

Re: Vida, za co Brusel nemůže, :
Autor: D. Nowodny Datum: 9.9.2017 23:29

Jezite tunelem ?

Na co šáhnou z Brusele, to nás potom semele !:
Autor: L. David Datum: 9.9.2017 20:52

Vánoce s cukrovím dražším než obvykle...:
Autor: P. Horak Datum: 9.9.2017 17:25

Vase starosti bych chtel mit.

Kdy se uz NP pochlapi a prenecha zvasty spolupracovniku IVK Parlamentnim Listum?

Re: Vánoce s cukrovím dražším než obvykle...:
Autor: P. Han Datum: 9.9.2017 21:45

Vydržte! Jen co se dostanete k moci, můžete zase všechno zakázat.

Je autorka ekonomka - nebo se za ni jen vydává?:
Autor: P. Rada Datum: 9.9.2017 11:48

Ptám se proto, že ve společnosti žijící fakticky už několikáté desetiletí na celospolečenský dluh vůči životnímu prostředí (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa), který už dokonce hrozí devastací planety, mi přijde její úvaha o másle jeko odvádění pozornosti dokonce od podstného.

V posední době jsem totiž ve zpravodajstvích viděl nikoli šoty o nedostatku másla ale dokonce prázdné regály od jakýchkoli potravin - titiž v celé oblasti Floridy. Je to tam sice nárazový jev podobně jako hurikán Irma který vše bezprostředně vyvolal ale na druhou stranu je to jev stále častější podobně jak celosvětově rostou projevy dynamiky počasí.

Dynamika počasí je přitom fyzikálně vázána zejména těžbou neobnovitelných fosilií na opomíjený typ ekologických prohřešků vázaných dluhové na projevy ekonomicky nezohledněných externalit. Uhlíkovou dan či jiný adekvátní prostředek k narovnání bilance totiž prakticky ekonomové typu jako jej představuje autorka nereflektují. Takto společnost navozuje situaci globální nerovnováhy a zadluženosti kdy vyspělé země mezi které se řadíme žijí bez ohledu na proklamovanou ekonomičnost na úkor ostatních. Zvláště někteří jejich občané dokonce paradoxně pokrytecky hovoří o tom jak jsou poškozováni např nedostatkem másla zatímco jiným jde už o životy:

https://video.aktualne.cz/dvtv/evropa-zije-na-ukor-ostatnich-ale-zkuste-lidem-rict-ze-se-ma/r~4b89bc628ef311e7b1a4002590604f2e/ ....... https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/448731-bohaci-v-miami-se-irmy-neboji-veri-ze-jejich-prepychove-domy-hurikan-ustoji.html

Re: Je autorka ekonomka - nebo se za ni jen vydává?:
Autor: P. Han Datum: 9.9.2017 12:27

Máte pravdu. Autorka skutečně nepíše o dynamice počasí. A psát o čemkoliv jiném než o tom, v čem se vydáváte za odborníka, je neodpustitelné. Autorka je ekonomka, což pseudoekolog vašeho typu prostě neskousne. Jen nechápu, proč tento svůj "podstatný" příspěvek nepřilepíte pod všechny ostatní články, které se vaším koníčkem nezabývají.

Re: Je autorka ekonomka - nebo se za ni jen vydává?:
Autor: M. Prokop Datum: 9.9.2017 16:22

Dneska mu jeblo nějak víc než obvykle.

Re: Je autorka ekonomka - nebo se za ni jen vydává?:
Autor: P. Rada Datum: 9.9.2017 16:58

Pane P.H. ocenuji, že se otevřeně hlásíte k nechápavosti toho co jsem jen na několika řádcích uvedl o vztazích ekosystémových služeb a ekonomice lidské společnossti. Pro Vás jsem to zřejmě zbytečně doložil odkazy ilustrující současný rozvrat standardní ekonomiky který příznačně neohlednuje její širší dopady. Tato praxe právě vede převážné k žití dnešní společnosti na celospolečenský dluh ale i ke změnám klimatu a potažmo počasí, které má za následek, že leckde a dokonce v ve velmi bohatém světě není dokonce vůbec co jíst!

Autorka toto zřejmě nevnímá a i Vy jste pěkným příkladem mnohých kteří si širší spojitosti neuvědomují a jak čtu asi uvědomit nechtějí. Vy tvrdíte, že autorka je ekonomka. Podle formálně dosaženého vzdělání či momentálního pracovního zařazení můžete mít kus pravdy, lze se tím i formálně ohánět ale fakt je ale na druhou stranu ten, že údajná ekonomka ve svém příspěvku nikde věcně nerozebírá hospodárnost ve smyslu nákladovosti, dopadů externalit atd. - zato politické rovině se věnuje naplno jak bylo kdysi zvykem oboru politická ekonomie.

Dávám Vám ale zapravdu, že tendenčně politicky ladené internetové portály pokrucují v daleko více příspěvcích okolní realitu a že článek autorky není ojedinělým jevem. Není ale mojí ambicí reagovat na vše jak si asi představujete.

Re: Je autorka ekonomka - nebo se za ni jen vydává?:
Autor: P. Han Datum: 9.9.2017 21:25

Promiňte, ó hluboký mysliteli, ale co mají externality společného s autorčiným rozborem příčin skokového zdražení másla? A proč ty externality fungují pouze v trhu EU?

Re: Je autorka ekonomka - nebo se za ni jen vydává?:
Autor: P. Rada Datum: 9.9.2017 22:16

Jízlivost "hluboký mysliteli" může být projevem lidí celosvětově a projevuje se víc u těch co je tolik nezajímá téma jako zlomyslná odveta třeba jen za riziko ztracené iluze. Odpovídat korektně takovým lidem považuji za problematické.

Na něco jste si ale trochu odpověděl sám. Externality totiž zřejmě také chápete jako příčinu s celosvětovými dopady a tak snad přeci jen i trochu rozumíte důvodu, proč jsem v souvislosti s potravinami i krizovostí nadhozenou autorkou, připomenul momentální křiklavé dopady na prázdné obchody Floridy a tedy nikoliv bruselskost problému ale spíše jeho globálnost.

Re: Je autorka ekonomka - nebo se za ni jen vydává?:
Autor: P. Han Datum: 9.9.2017 22:40

Floridě hrozí hurikán, v rámci USA i světa je to lokální problém. Vytloukáte klín klínem.

Re: Je autorka ekonomka - nebo se za ni jen vydává?:
Autor: P. Rada Datum: 10.9.2017 7:54

Tvrzení o lokálnosti problému by se mohlo vztahovat na hurikány které nerostou na intenzitě v důsledku pozemského GW - tedy např ty na Saturnu:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2233093-jak-silny-muze-byt-hurikan-zmena-klimatu-posouva-hranici-vzhuru