17.7.2018 | Svátek má MartinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Dokážeme ocenit skutečné zásluhy?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 75, poslední: 11.9.2017 10:31, přehled diskusí

No:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 8.9.2017 22:16

Nedělejte z toho rozchodu Čechů a Slováků kovbojku , Šak si ti zemské kry nikam neodtáhnem , řekl Marian Labuda .

Dobré vztahy zachránil V.Klaus s V.M.:
Autor: Z. Pešek Datum: 8.9.2017 19:03

Vznik samostatného státu Slováků byl jedinou možnou cestou.Havloidní Pithart křičel a křičí dodnes své teze o ztrátě něčeho, co jsme nikdy reálně neměli a to svobodně sdíleného státu.J. Weigl pak správně poukazuje na smutnou pravdu - nejsme ani po 25 letech schopni přiznat zásluhy na historicky unikátním rozdělení státu v,Klausovi a V.Mečiarovi.

:))))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 8.9.2017 23:41

Slováci nechtěli Čechy natož Pitharta.:
Autor: Z. Pešek Datum: 8.9.2017 18:50

Petr Pithart:
Autor: P. Urban Datum: 8.9.2017 18:10

m8 velkou zásluhu na vcelku bezproblémovém rozdělení Československa, neboť všem lidem s jistou mírou smyslu pro realitu dokázal, že to opravdu nejde. Za to by ho měla ODS, Václav Klaus i všichni jejich stoupenci při každé příležitosti vychvalovat až do nebes.

To by byla ta nejlepší pomsta za jeho invektivy.

Slováci frfnili už při vzniku první republiky:
Autor: L. Písařík Datum: 8.9.2017 17:02

A Kdykoliv se jim to hodilo, tak i později. Docela mlčí o tom, jak se jejich vláda domlouvala s gestapem z Vídně, že jak padne Česko-Slovenská republika, okamžitě vyhlásí Slovenský štát. A po válce totéž, prostě přáli si hrát prim. Jediný,kdo je udržel u země byl prezident Novotný,když jim zrušil málem Slovenskú maticu a opravdu zrušil košickou univerzitu pre bačov. To taky byl jeho jediný záslužný čin. Pak nastala doba Husáka, v Praze plno slováků, ktorí tam boli ako Slováci a 53% národního důchodu se cpalo do Slovenska, když tam byla pouhá třetina obyvatel, za co by podstavili jaderku, HUKO, přehrady na Váhu a přehrady a zdymadla na Dunaji? Kolik produkovali? Když za pusinku vyráběli zbraně pro Varšavskou smlouvu.

Mečiar správně poznal, že tolik koryt, kolik potřeboval, tady není a proto musel vybudovat Slovenskou republiku. Teraz si reší svá špecifiká a je konec stálého dohadování. Dopadlo to nejlépe jak mohlo. Že jsme na tom tratili? Ale byla to zkušenost k nezaplacení. Nejsem nepřítelem Slováků, ale nepřítelem jejich mocichtivé věrchušky v čele s Mečiárem.

Rozpad Československa:
Autor: J. Řezníček Datum: 8.9.2017 15:34

svědčí jen o nedospělosti Slováků i Čechů. Slováky popichovaly klerofašisté domácí i zahraniční. Nerozhoduje mlčící většina, ale uřvaná a aktivní menšina , jako na Slovensku SNS. Z jednoho malého státu vznikly 2 ještě menší a bezvýznamnější. Mluvit o jakési zásluze Mečiara nebo Klause je nevkusné, jako celý Institut.

Re: Rozpad Československa:
Autor: M. Prokop Datum: 8.9.2017 15:47

Takže Belgie a Španělsko jsou také nedospělé, případně GB?

Klaus má zásluhu, že nevyhnutelné proběhlo rychle a s minimálními škodami. On to totiž nebyl oboustranný rozpad, Slovensko vystoupilo.

:)))))) :
Autor: J. Kanioková Datum: 8.9.2017 16:15

Mlčící většina na Slovensku:
Autor: P. Urban Datum: 8.9.2017 18:14

chtěla vlastní zahraniční politiku, vlastní měnu atd, a také chtěla společný stát. Jako pojišťovnu a jako hromosvod. (Který se hodil i mnoha Čechům.)

Zda by takový stát byl opravdu významnější, než samostatné Slovensko, o České republice nemluvě, o tom si dovolím pochybovat.

Zasluhy???!!!:
Autor: P. Horak Datum: 8.9.2017 15:11

Obvinovany potencialni zlocinec Meciar se tajne dohodnul s .....Klausem, protiustavne a za zady obcanu, o rozbiti Ceskoslovenska. Toto byla dostatecne zavazna

otazka, o ktere se melo poradat referendum!

Podle meho nazoru by se mel pan Neff pochlapit a prenechat prispevky IVK kliky kolaborantskym Parlamentnim Listum.

Re: Zasluhy???!!!:
Autor: M. Prokop Datum: 8.9.2017 15:48

Tak si čtěte ty PL a nemusíte se rozčilovat zde.

Bože, to je inteligentní komentář..:
Autor: J. Kanioková Datum: 8.9.2017 16:14

A jak vysvětlíte toto ?:
Autor: J. Kanioková Datum: 8.9.2017 16:28

Na Slovensku se ani jedna strana, která měla v programu zachování ČSFR nedostala do parlamentu.

Re: Zasluhy???!!!:
Autor: L. Písařík Datum: 8.9.2017 17:07

Referendum je nekonečná pitomost. Co byste dělal, kdyby referendum dopadlo podle předpokladů: Slovenko - 80% pro samostatný stát, České země - 80% pro federaci. Poslal byste do Blavy armádu? Aby je zpacifikovala? To bychom byli jako na Balkáně.

V roce 1992:
Autor: P. Urban Datum: 8.9.2017 18:23

se většina Čechů a Slováků shodovala na tom, že lepší je společný stát. Ty většiny se ovšem výrazně lišily v představě, jak má ten společný stát vypadat.

Za těchto okolností by referendum nebylo regulérní, protože by se v obou republikách hlasovalo de facto o něčem jiném. Důsledky by se ukázaly velice rychle v případě, že by to Československo "vyhrálo".

A mimochodem, pokud si dobře vzpomínám, tak ODS byla skutečně jediná strana, která kandidovala v obou republikách jako jeden subjekt. Jediná strana, která se aspoň pokoušela dělat federální politiku na jiné než vládní úrovni. V tom má JW pravdu.

No :
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 8.9.2017 22:38

Referendum by dopadlo Nerozdělit,V parlamentu by se nedohodli ani na přestávce na oběd , problémy by narůstali , pak by někomu bouchli saze a neštěstí by bylo na světě , Děte do prdele s referendy, Okamura by potřeboval taky nakopat s tím jeho referendem , copak se dá řídit stát z ůrovně voličů , to by se odvolávali vlády každé dva měsíce , nebo kdyby s někdo znelíbil nějakej politik. Permanentní průser!

Značná část (možná většina) zde diskutujících je schopna ...:
Autor: M. Bílý Datum: 8.9.2017 13:57

.... jen zjednodušeného (a tím i většinou kategorického) úsudku k dané problematice (zde rozdělení Československa). Svět (jehož jsou Čechy a Slovensko součástí) je ovšem složitý. V padesátých letech minulého století uvedl Ludwig von Bertalanfy, že složité systémy nelze popisovat jednoduše. Takže vyjádřit se k složitému problému komplexně je nemožné a nezbývá mi tedy nic jiného, než uvést zde svůj dílčí názor (jako jeden z možných).

Vznik Československa byl akt nepřirozený. Ale zaplať pánbůh za něj a T.G. Masarykovi obzvlášť. Pomohl Slovákům i nám. Kdybychom se v roce 1918 nespojili, měli bychom dnes na východní hranici (s velkou pravděpodobností) Maďary (poturčenec horší Turka). A Slováci měli možnost připravit se na rovnoprávné zařazení mezi evropské národy, kam patří (jejich vývoj v běhu historie šel jinou cestou než náš). Jak vidno docela se jim to, po rozdělení, vede. A my nemusíme Slovensko financovat. Takže k rozdělení Československa nemám (nemohu mít) námitek.

Velice pravdivý:
Autor: J. Schwarz Datum: 8.9.2017 12:56

článek! Eventuelní referendum o rozdělení ČSR by se nemohlo konat jako federální, ale jen Slovenské. V opačném případě, kdy by většina Slováků chtěla samostatnost ale v rámci federace by v referendu "prohráli" by to vedlo k občanské válce. Pomalu se ale blíží doba, kdy označení "novinář" bude na úrovni označení "dozorce v Treblince". Média se naprosto zpronevěřila svému úkolu a produkují čistou propagandu vedenou vlastními emocemi a politickými preferencemi pracovníků. S fakty to nemá společného nic.

manipulujete, pane Weigle:
Autor: V. Povolný Datum: 8.9.2017 12:55

Na jednu stranu je pravda, že dělení státu už fakticky probíhalo (na straně federálního parlametu) a že dohoda Klaus-Mečiar přispěla ke zklidnění situace a dala jí taky pravidla a rámec.

Na druhou stranu bylo referendum jediným právně čistým řešením, přestože se mu obzvlášť Slováci bránili jako čert kříži. Nikdo nechtěl Černého Petra. Takže Klaus s Mečiarem situaci uklidnili jen za cenu obzvlášť hrubého porušení zákona - v tom mají Klausovi kritici naprostou pravdu. A tvrzení, že referendem vlastně byly volby musím odmítnout jako naprostý nesmysl - rozdělení státu neměla v programu žádná politická strana!

Re: manipulujete, pane Weigle:
Autor: J. Kulheim Datum: 8.9.2017 13:06

Aby bylo referendum k něčemu, tak by muselo být zvlášť na Slovensku a stejně tak u nás. Nedovedu si představit co by dělali Hejslováci, kdyby nedošlo k rozdělení.

Re: manipulujete, pane Weigle:
Autor: P. Harabaska Datum: 8.9.2017 14:35

Hejslováci byli ti, kdo byli ochotni sáhnout po zbrani. O tom není pochyb. Od býv. českých důstojníků sloužících v armádě na Slovensku jsem slyšel zprávy o velmi podivných přesunech jednotek i výzbroje bez vědomí čs. generálního štábu. I tak jsem ale přesvědčen, že vzdor mektání řady lidí i na Slovensku, Slováci ve své většině, na rozdíl od Černogurského, Kňažka, Mikloška a všech těch ostatních slovenských kostelníků, rozdělení nechtěli. Ve skrytu duše přinejmenším tušili a správně předpokládali, jak je to s pohybem financí přes řeku Moravu. Přesto je rozbití (nikoli) rozdělení Československa velkou ztrátou. Na mapě Evropy přibyla dvě malá hovínka, která nemají cenu pro nikoho.

Re: manipulujete, pane Weigle:
Autor: M. Prokop Datum: 8.9.2017 15:49

Pro mne jedno to "hovínko" cenu má, je to totiž moje vlast.

A vás to charakterizuje dokonale.

Re: manipulujete, pane Weigle:
Autor: J. Matuška Datum: 8.9.2017 21:44

Gr8!

Re: manipulujete, pane Weigle:
Autor: P. Harabaska Datum: 11.9.2017 10:31

Dobrá. Měl jsem tam doplnit slova: ... pro nikoho zvenku.

A co by se dělo dál, když bylo víc než jasné,:
Autor: J. Kanioková Datum: 8.9.2017 13:23

že by byla dvě referenda, kdy to čeké by vyšlo PROTI, a slovenské PRO rozdělení. O tom jsem stoprocentně přesvědčená..

Bože lidi, vy se bráníte racionalitě..

Re: A co by se dělo dál, když bylo víc než jasné,:
Autor: V. Povolný Datum: 8.9.2017 15:51

já nevím jak by to dopadlo. Sám bych hlasoval pro rozdělení, protože bylo zřejmé, že Slováci chtějí samostatný stát, i když to nikdo z nich nikdy otevřeně neřekl. Trvat na federaci v situaci, kdy jedna strana nechce nemělo žádný smysl. Taky už jsem měl plné zuby trapného slovenského taktizování a obviňování, jak na Čechy doplatili.

Mě jen vadí, když někdo chváli Klause a zamlčuje přitom že to nebylo úplně čisté - to je pak polopravda a s tím ať se jde Weigl vycpat.

Aha, tak vám by líp vyhovovalo, kdyby to :
Autor: J. Kanioková Datum: 8.9.2017 16:18

dopadlo jako v Jugošce ?

Zdá se, že Velká Británie:
Autor: J. Kyselková Datum: 8.9.2017 12:28

moc talentu k odluce s EU nemá. Chybí jim Václav Klaus.

Re: Zdá se, že Velká Británie:
Autor: M. Prokop Datum: 8.9.2017 15:51

Nebo Thatcherka, prostě někdo, kdo dokáže určit cíl i cestu k němu.

Jenže Churchill ani Klaus se nerodí každý týden.