15.7.2018 | Svátek má JindřichDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Blamáž jménem Průmysl 4.0Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 37, poslední: 6.9.2017 11:02, přehled diskusí

:
Autor: L. Sindi Datum: 6.9.2017 11:02

Ona by ta produktivita rostla, ale to by nesmelo pribyvat lidi, kteri se na jen vezou a zivi se vymyslenim blbosti (4.0, dotace, neziskovky apod) popr. nicnedelanim. Kolik lidi dnes opravdu vytvari nejakou hodnotu? 20%?

Re: C 4.0 nepřichází?! Omyl a zásadní!!!:
Autor: J. Jurax Datum: 6.9.2017 0:55

Taky nechápu, a to jsem informatik, byť v penzi.

Ale velice odborně to zní.

Re: K Industry 4.0 přes Spolek pro vyhubení ekonomů?:
Autor: J. Jurax Datum: 6.9.2017 0:52

S ekonomickou kontrolou se rozhazují stejně ... ovšem kontrolovaně.

Ehm:
Autor: J. Jurax Datum: 6.9.2017 0:48

"větší pochopení pro skutečné inovace, které vykazují reálný potenciál zvýšit produktivitu, jako je Uber, Airbnb či bitcoin"

Tak tím výčtem autor článek definitivně zazdil. EKONOM píšící o PRŮMYSLOVÉ, technické a technologické revoluci.

Re: ČR je montovna.:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 5.9.2017 22:26

Proč s nejhoršími? Snad srovnatelnými, to dá rozum, né?

Re: C 4.0 nepřichází?! Omyl a zásadní!!!:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 5.9.2017 22:25

"Problémy s daty, co jsou nutné pro chod takto vybavených výrobních

linek, jsou tak rozsáhlé, že dochází k odevzdání svých dat od firem do

schraňování v nově zřizovaných ústřednách, odkud zase jsou dle

automatické potřeby stahovány zpět."

To je česky? A o čem to je?

Re: Situace vážnější, než si diskutující vůbec připouštějí:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 5.9.2017 22:20

Jo, taky sliboval už za dva roky teleportaci lidí ...

Re: ČR je montovna.:
Autor: M. Prokop Datum: 5.9.2017 22:11

Jenom v tom má hockey.

Re: K Industry 4.0 přes Spolek pro vyhubení ekonomů?:
Autor: M. Prokop Datum: 5.9.2017 22:10

To by se vám líbilo, rozhazovat šušně bez ekonomické kontroly.

Re: Průmyslové roboty a manipulátory jsou specializovaná UI:
Autor: M. Prokop Datum: 5.9.2017 22:08

Jak vás tu tak čtu, ani se jim nedivím.

Re: ČR je montovna.:
Autor: R. Chodovsky Datum: 5.9.2017 19:21

A proč ne? Protože zrovna Vám chybí sebevědomí? Chcete si ho nahonit srovnáním s tím nejhorším? Jaký to má význam?

Re: ČR je montovna.:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 5.9.2017 19:16

Chcete nás srovnávat s Japonskem? :o)

Situace vážnější, než si diskutující vůbec připouštějí:
Autor: M. Pivoda Datum: 5.9.2017 17:55

Russian state news organization RT reports that Vladimir Putin believes "whoever becomes the leader in [artificial intelligence] will become the ruler of the world." Earlier this year, the Chinese government announced plans to surpass Western nations in the field. Predictably, Elon Musk tweeted his concern: "competition for AI superiority at national level most likely cause of WW3."

Průmyslové roboty a manipulátory jsou specializovaná UI:
Autor: M. Pivoda Datum: 5.9.2017 17:24

Já jsem připravoval první aplikaci obecné umělé inteligence (UI) na VUT Brno, za což jsem byl v roce 1991 vyhozen ze školy. Navrhoval jsem tehdejšímu vedení školy (tehdejší prorektor pro vědu a výzkum RNDr. Cihlář), aby mi dovolili veřejnou obhajobu práce (dialog), kam by pozvali i tvůrce systému umělé inteligence Doc. Václava Poláka. Tehdy se ale věřilo na odborné posudky v situaci, kdy odborníci v tomto oboru ještě nemohli existovat - a fakticky neexistují ani dnes. Posudky byly negativní a byl jsem vyhozen. Neexistovali tehdy ani odborníci, ani demokraté. Nenechali mne promluvit, což je základní princip demokracie. Vědecká hovada.

https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/

Obor Průmyslové roboty a manipulátory ...:
Autor: J. Horský Datum: 5.9.2017 15:31

... jsem absolvoval na ČVUT-FSI, na katedře prof. Chvály před 35 lety, několik let se tím i živil. Již tehdy se roboty rutinně nasazovaly do průmyslové výroby, vlajkovou lodí byla svařovna karoserií v Auto-Škodě Mladá Boleslav, kde bylo přes 100 robotů KUKA - to tehdy neměly ani (západo-) německé automobilky.

Zajímavé je, že design robotů (kinematická schémata a principy pohonů) se od té doby nezměnil. Možná ta "čtvrtá průmyslová" proběhla už tehdy, jen jsme si nevšimli ...

Celý Průmysl 4.0 je samozřejmě jen kampaň. Dovolím si doplnit k poslednímu odstavci další důvody téhle kampaně:

Školství chronicky selhává ve vzdělávání průmyslových odborníků. "Čtvrtá průmyslová" mu vystavila omluvenku - už nebudou potřeba, zastoupí je roboty!

Technické VŠ se P4.0 zase chápou jako další příležitosti k předstírání, že jsou na čele průmyslových inovací. Zase bude proč létat na konference a tlachat a tlachat.

Nuž tak...:
Autor: J. David Datum: 5.9.2017 11:10

Oprášil jsem knihu postřehů a závěrů profesora Parkinsona. Docela zajímavé postřehy a závěry...

lepší bude :
Autor: M. Vondráček Datum: 5.9.2017 10:54

Když se stát přestane firmám montovat do života. Pak dospějeme k tomu čemu se říká P 04 jaksi přirozeně.

Další pumpa:
Autor: S. Ševeček Datum: 5.9.2017 10:50

na peníze občanů.

Re: Autor pozapomenul uvést,:
Autor: M. Valenta Datum: 5.9.2017 10:46

Význam Evropy klesá zcela zákonitě a pochopitelně. Zbylý svět se totiž mezitím, což autorovi jaksi uniklo, několikanásobně "nafoukl". Takže z toho vyplývá, že Evropa si vede ještě vcelku dobře.

K Industry 4.0 přes Spolek pro vyhubení ekonomů?:
Autor: M. Pivoda Datum: 5.9.2017 10:29

Prokš: "A co s tím má co dělat stát? Nic. Ten s tím nic nenadělá. Ten jen umí pořádat konference, vyhlašovat dotační programy ve kterých utopí libovolné množství peněz na které dosáhnou jen ti správní hoši co vědí odkud vítr fouká ..."

Souhlas. Konstruktivnější řešení by snad byla iniciace (řečeno politicky nekorektně) Spolku pro vyhubení ekonomů.

Industry 4.0 JE blamáž:
Autor: M. Prokš Datum: 5.9.2017 10:21

Přinejmenším zatím. Jsem konstruktérem ve fabrice která skutečně vymýšlí a vyrábí prototipy. Pracujeme s nejnovějšími technologiemi návrhu a konstrukce (CAD, PLM, ERP, ...) a máme CNC výrobu, pracujeme s 3D tiskem, s VR a dalšími technologiemi. Takže do toho vidím zevnitř. A tolik lhaní v oblasti IT a infomratiky to se hnedtak nevidí. Je propastný rozdíl mezi světem managerů a těch reálných techniků a konstruktérů.

V tuto chvíli se realita s bídou blíží Industry 3.0 tak jak si ji představují klasické definice. Schválně si přečtěte jak jsou ty jednotlivé úrovně definované.

Tupá robotizace bez umělé inteligence není industry 4.0. Některé fabriky jsou robotizované, ale to jsou velkohromadné výroby s perfektně atomizovanými a proto dobře naprogramovanými kroky výroby. O pružnosti předělání linky aby automaticky a dynamicky reagovala na změnu poptávky, nebo zadání od obchodníka, tak to je šílená utopie. O celém tom systému včetně redesignu výrobku, změny technologických postupů, logistice nákupů a kooperací již vůbec nemluvě. Ty kvanta lidí co nejsou vidět a kteří to udržují v chodu, o těch se nemluví, ale ti k tomu patří. A že se fabrika chlubí že tam ty lidi nemá? Má, ale v subdodavatelích a servisních organizacích. Aktuálním hitem jsou dodávky na klíč, včetně servisů a zaměstnanců přes agentury. Již se tomu neříká outsourcing činností, ale dodávka služeb na klíč.

A co s tím má co dělat stát? Nic. Ten s tím nic nenadělá. Ten jen umí pořádat konference, vyhlašovat dotační programy ve kterých utopí libovolné množství peněz na které dosáhnou jen ti správní hoši co vědí odkud vítr fouká a jak napsat ty dotační projekty, případně komu ještě přihrát sedmičku v krabici od vína...

Ale takový je holt trend. Globální oteplování už tolik netáhne, takže to zkouší s globální změnou, fakt hustě zní Industry 4.0 o které vlastně nikdo neví co si pod tím představit a nezapomeňme na elektrifikaci dopravy. Nebojte, způsobů jak lidi legálně připravit o prachy je a bude vždycky dost.

Re: Dobře napsáno. Socialistickým aktivistům to nic neřekne:
Autor: P. Hlosta Datum: 5.9.2017 10:01

Socialisté mají jedinou vizi a to je centralistický dirigismus! Neumí jiné, než spoléhat na zásahy z centra, spoléhat na řešení problému shora, neumí jiné, než tvořit byrokracii! TO je zásadní u levicově smýšlejících!!!

Kovandova nebo Putinova blamáž? Vyberte si, prosím.:
Autor: M. Pivoda Datum: 5.9.2017 9:58

Kovanda: "... Česko není připraveno na nástup a důsledky čtvrté průmyslové revoluce. Háček je v tom, že žádná taková revoluce neprobíhá ani nepřichází."

Poučení z historie: V Americe už existovala funkční demokracie, zatímco v Rakousku-Uhersku, a tedy i Česku, se líbali ruce vrchnosti. Tzv. revolucční rok 1848 v Evropě chcípnul a ten stav trval dalších 70 let. --- Takže příchod pokroku, kterému se říká Průmysl 4.0 nebude rovnoměrně rozprostřen mezi všechny státy světa. Česko z hlavního proudu vystrčila (metaforicky řečeno) Klausova Neviditelná ruka trhu, která toto churavé socialistické hospodářství transformovala do stavu montovny.

Putinova blamáž? Russian President Vladimir Putin warned Friday (Sept. 1, 2017) that the country that becomes the leader in developing artificial intelligence will be “the ruler of the world,” reports the Associated Press. AI development “raises colossal opportunities and threats that are difficult to predict now,” Putin said in a lecture to students, warning that “it would be strongly undesirable if someone wins a monopolist position.”

C 4.0 nepřichází?! Omyl a zásadní!!!:
Autor: P. Hlosta Datum: 5.9.2017 9:57

Autor se mýlí, když chce tvrdit, že C 4.0 nenadchází v současnosti. Firmy s automatizovanými linkami musí držet krok s vývojem u konkurencí. Problémy s daty, co jsou nutné pro chod takto vybavených výrobních linek, jsou tak rozsáhlé, že dochází k odevzdání svých dat od firem do schraňování v nově zřizovaných ústřednách, odkud zase jsou dle automatické potřeby stahovány zpět. To obnáší velké investice, aby to bylo vůbec možné. Kdo s tím čeká, ten se dočká jen toho, že mu ujede vlak.

Náš problém vězí v naprosté absenci povědomí u politické garnitury, jednoduše proto, že nejsou vůbec v přímém kontaktu s realitou. Proto také vymýšlejí různé fantasmagorie, jak připravovat občany na novou éru robotizace. V době, kdy už existují softvéry, co sebe dokáží vylepšovat, vyvíjet, nejde ani náhodou o stejně rychlou možnost "vylepšovat" občana, aby dokázal čelit tlaku, který ho čeká.

Jednoduše je pozdě na reformu školství, která navíc není ani v dohledu, je pozdě na reformu sociálního zabezpečení. Občan na tuhle zákonitě vývojovou dobu bude nepředpřipravený, bude na to skutečně sám. Firmy, které zavčasu nenastoupí do nové technologické vlny, budou neschopny čelit konkurenci, budou paběrkovat, nebudou žádným "zlatým dolem", ale "popelnicí", kde je zisk jen z možnosti prodat recyklovaný odpad. Postupně přicházející chudoba je zákonitost, co nás v Česku čeká!

Re: Ovšemže.:
Autor: R. Langer Datum: 5.9.2017 9:56

Přesně tak!

Re: Zase to nepochopil:
Autor: R. Chodovsky Datum: 5.9.2017 9:34

Vždy když na počátku debaty slyším "...to není tak jednoduché...", mám jasno. Navrhuji vytvořit komisi, která by vyráběla koncepce. Koncepce složité, aby to mělo smysl.

Re: ČR je montovna.:
Autor: R. Chodovsky Datum: 5.9.2017 9:29

A s kým se chcete srovnávat? S Ugandou? To by bylo moudré.

Byla doba, kdy lidé měli strach ze strojů. Prý jim seberou práci. A taky jo, místo čtyř oráčů, stačí jeden traktorista.

Dobře napsáno. Socialistickým aktivistům to nic neřekne:
Autor: L. Novák 475 Datum: 5.9.2017 8:44

Že celé hospodářství čelí přebujelé byrokratizaci všech činností, si socani nevšimnou a ani proti tomu nezasáhnou, protože by si tím podřezali větev, na níž sedí a parazitují.

Re: ČR je montovna.:
Autor: M. Prokop Datum: 5.9.2017 8:37

Už zase jste .... :-P

Re: Zase to nepochopil:
Autor: M. Prokop Datum: 5.9.2017 8:36

Koncepce ...

Čí, státní, nadstátní?

Pamatuji stát, který měl plnou (_!_) koncepcí ...

Pamatuji koncepci Lisabonská strategie ...