26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

FEJETON: Kdy se tančí

Česko? Před pětatřiceti lety, i dříve, se název Česko používal také: vždycky ironicky. To naše Česko, těmi slovy chtěl mluvčí vyjádřit něco jako – ten náš Blbákov. Dnes je to oficiální název.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 31.8.2017 22:28

Na Slovensku by vahrálo - PRO rozdělení !

V Česku - PROTI..

To vím až dost moc dobře..

B. Graf 31.8.2017 12:24

Já myslím, že to bylo moc dobře...

...a i tenkrát bych v případném referendu hlasoval pro rozdělení.

Takto mi Slováci na Slovensku nejen vůbec nevadí, ale naopak jim fandím a cítím se příjemně, když tam přijedu. S nemálo tuzemskými migranty z Félvidéku to už často tak jednoduché není, takže si myslím, že bez rozdělení státu by to nejspíš nedělalo dobrotu.

R. Gramblička 31.8.2017 11:48

Re: Slováci chtěli samostatnost,

tehdejší průzkumy napovídali, že v případě konání referenda by rozdělení ani v Česku ani na Slovensku nemělo dostatečnou podporu, takže spíš rozhodli politici nám navzdory. Ale z dnešního pohledu to bylo rozhodnutí moudré

R. Gramblička 31.8.2017 11:43

Já jsem ukázkovej Čechoslovák

Narodil jsem se v Československu, vyrostl na Slovensku a žiju v Česku ;-)

M. Pivoda 31.8.2017 11:42

Pro Z. Lapila

Lapil: "Možná je lepší jet každý na svém kole než na tandemu ztrácet dech hádanicí, kdo víc šlape."

Možná že máte (ve svém důsledku) skutečně pravdu, ale demokracie normálně funguje přes hlasování.

Někdy budeme hlasovat, jindy ne? Kdy ano, a kdy ne? Tím se vytváří prostor pro zneužití. Takže jsem raději pro důsledné hlasování, i když by to byla pomalejší cesta k (možná) stejnému výsledku.

A. Alda 31.8.2017 11:13

Já jsem pořád Čechoslovák z Československa.

Ovšem když si můj syn, narozený ještě v Československu, vzal Slovenku, narozenou taktéž ještě v Československu, a následně zazžili neuvěřitelné martyrium vyvolané rozmanitými úřady obou nových republiky, otevírá se mi stále kudla v kapsa.

Z. Lapil 31.8.2017 10:51

Re: Nekonalo se referendum, takže to byl podvod na občanech

Já se do vás dnes trefuju, ale nelze mi jinak.

Vy jste byl v době rozdělení ČSFR dospělý člověk. Vám fakt připadalo, že existuje způsob, jak Slováky přesvědčit, aby zůstali? Notabene když měli skrze Mečiara takové nápady, jako "samostatný stát ve společném státě"?

Trvám, že referendum bylo tehdy přímou cestou do neřešitelné situace: výsledek referenda "společný stát ano", ve skutečnosti několik velkých ALE. Slováci se cítili poškozováni a je úplně jedno, co jsme si o tom mysleli my v Čechách a ještě úplněji jedno, jak to bylo ve skutečnosti. Nechtěli jen rovnoprávnost, tu měli možná větší než Češi (vzpomínáte? Československá televize a Slovenská televize; KS Československa a KSS...), chtěli vlastní cestu. A proč nutit někoho, kdo se vzpírá...

Že je ta vlastní cesta vlastně dost společná? Možná je lepší jet každý na svém kole než na tandemu ztrácet dech hádanicí, kdo víc šlape.

M. Pivoda 31.8.2017 10:01

Nekonalo se referendum, takže to byl podvod na občanech

O Brexitu rozhodlo jen cca 2% hlasů a jsou dnes respektovány. Nemohu respektovat rozdělení Československa když nevím, zda to byla vůle většiny.

R. Langer 31.8.2017 9:48

Re: Slováci chtěli samostatnost,

No, na to že těch slováků bylo "jenom" 30 %, byli zatraceně dobře vidět a slyšet. A myslím, že ostatním (slovákům) to ani nijak zvlášť nevadilo. ;-)

J. Tachovský 31.8.2017 9:35

Re: Slováci chtěli samostatnost,

Slovaku bylo jen 30%, ale to je jedno. V podstate se nic nestalo. Ted jsme na tom stejne jako tenkrat. Jen mame jinou menu a jinou vlajku. Driv byli ve Federalnim shromazdeni jen Cesi a Slovaci, ted jsou v europarlamentu i Nemci, Francouzi a spousty dalsich narodnosti.

R. Langer 31.8.2017 8:43

Slováci chtěli samostatnost,

a Čechům to bylo víceméně jedno, nebo je ti slováci s tou samostaností už sr*li. Tak ji mají. Já to považuju za správné řešení a nevím, proč bych se měl snažit udržet něco, o co minimálně 50 % lidí ani nestojí.