19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

LESNICTVÍ: Částečně ohlodaná kost

Že je byznys v českém lesnictví „poslední neohlodaná kost“, zaznívalo v minulosti především v souvislosti s tendry státního podniku Lesy České republiky (LČR) a souboji těžařských společností o podmínky těchto tendrů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 15.8.2017 16:07

Zelení magoři jsou jako komunisti

Snaží se ovládnout celý svět a vnucovat nám své přihlouplé náboženství.

J. Kanioková 15.8.2017 14:45

Člověku se už z podobných metod chce zvracet !

P. Rada 15.8.2017 12:57

Re: Těch chyb bylo hodně a hodně

Dávám Vám zapravdu. Lesy rostou celá staletí a takový systém by měl mít podobně dlouhodobě fungující zpětné vazby. Nešetrnou těžbou lze snadno navodit až kalamitu v těsném sousedství nehledě na to, že les pravidelně poskytuje daleko širší rozsah služeb než jen produkci dřevní hmoty o kterou se autor opírá jako by nic jiného nebylo.

P. Rada 15.8.2017 12:52

Re: "Lidským přístupem se selským rozumem"?

Pane Langere řešení Vašich problémů, či obecně akutních problémů jednotlivců - tedy zejména krátkodobého a lokálního charakteru selsky a lidsky považuji za možné ba dokonce za asi nejlepší cestu - ale žel né vždy schůdnou.

To, že nejste schopen rozlišovat lokální od globálního a dlouhodobého i když uvedu příklady, je právě příkladem problému osobního, na rozlišení kterých asi většina diskutujících stačí ale Vy žel nikoliv.

Jen ted nevím jestli jsem právě Vám to vysvětlil dostatečně selsky a lidsky.

A. Hrbek 15.8.2017 11:13

Těch chyb bylo hodně a hodně

Tou zásadní bylo odtržená těžebních a zpracovatelských kapacit od Státních lesů. Tím se otevřela Pandořina skřínka se všemi šíbry a šizuňky, kteří se na Státní lesy přisáli a sají a sají okamžitý zisk bez jakého ohledu na budoucnost.. Jména si každý dosadí.

Staletá zkušenost totiž ukázala, že s lesy může skutečně hospodařit jen staletí majitelé - tedy šlechta, církev, stát.

Druhou, s tím související chybou, byl obrovský posuv od tuzemských zpracovatelských kapacit k přímému exportu suroviny, přinášejícímu okamžitý zisk. Takže například převážnou část nábytku nyní dovážíme.

R. Langer 15.8.2017 9:12

Re: "Lidským přístupem se selským rozumem"?

Ano, pro jedince jako vy je řešení problémů lidským přistupem a selským rozumem zhola nemožné, protože ani jedním z toho neoplývají. Musí tedy lhát a papouškovat to, co jim jejich nadřízení napovídají. :-D

P. Rada 15.8.2017 1:10

"Lidským přístupem se selským rozumem"?

Autor se v příspěvku pošklebuje "Zeleným" ale sám evidentně radí hlouposti v podobě řešení zásadních a mnohdy globálních problémů, skrze lidskost a selský rozum. Vždyt i historie opakovaně ukázala takovouto cestu jako neživotaschopnou. Právě proto bylo přeci nutné stanovit pravidla až společenské zákony a ty důsledně uplatnovat a ani to zjevně nestačilo.

Lidský přístup i selský rozum jsou totiž pravidelně o maximalizaci momentálního zisku a pravidelně o nechuti vzávat se rituálu a pohodlí. Přírodní prostředí na takto iniciovanou lidskou drancovačku doplácí v celé řadě oblastí od ztráty biodiverzity (druhová rozmanitost dnes klesá dnes dosahuje více jak 1000x rychleji než před antropocénem) až po hroutící se ekosystémy v důsledku nelegální těžby a přeměny pralesů na plantáže, přetrvávají kyselé deště, ozonová díra, eutrofizace vod, zamoření oceánů plastovými odpady atd.

Rád bych od autora slyšel, který sedlák kdy vyhodnotil důvody vzniku ozonové díry, eutrofizace vod, kyselých deštů, GW, zamoření organofosfáty atd....?

Jako agrární analytik by si alespon měl být vědom, že u nás se oproti proklamacím o řešení skrze vlastnické vztahy doposud na drtivé většině polí hospodaří v nájmech a mohlo by mu tedy docvaknout, že s lesy, které jsou navíc mnohde státní, je to podobné ba ještě daleko horší!