25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zakažte Youtube!

Když se objevil jazz jako nový hudební směr, starší lidé si stěžovali na nevycválanost mladší generace, která se spouští s něčím tak neslýchaným, jako je tahle nehorázná nová „hudba“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 14.8.2017 14:35

Jeden z nejstarších nápisů,

objevený v podzemní hrobce egyptské mastaby z protodynastického období, zní: Řeka Slunce Hór Kachna Papyrus Hroch Rýč Anubis Oko Sokol Kobra Ré

Což se překládá jako: Svět spěje k zániku, neb mladí již nedbají moudrosti otců a namísto hloubení hrobek začínají skládat cihly na sebe do výše, čímž uráží bohy.

J. Jurax 14.8.2017 14:03

Je na světě mnoho věcí

které mne nezajímají a tudíž o nich vím vcelku kulové. Nebo naopak je mnohé. o čem vím vcelku kulové a tudíž mne to nezajímá.

Jsem sice atypický senior, anžto jsem se živil programováním (dnes se tomu vznešeně říká software developer), leč ne tak zcela s autorkou souhlasím.

Psaný text žádný videonávod pro blbé nenahradí, pokud nejde o nějaké primitivno typu tyčového mixéru. Samozřejmě jej ve specifických případech může vhodně doplnit; nicméně moc si nedovedu představit videonávod pro diferenciální počet nebo pro pilotováni Airbusu libovolného typu. Rovněž bych řekl, že při studiu zákonů, předpisů a nařízení bude instruktážní video vcelku ku ničemu.

A tzv. youtubeři - podíval jsem se ze zájmu na pár proslulých a pravím, že ač jsem se místy zachechtal i nelíčeně podivil, celkem mi to přišlo infantilní a holt zaměřené na puberťáky. Nic proti nim, každý tím musíme projít a oni z toho vyrostou - ti puberťáci myslím, youtubeří nakonec taky (nevěř nikomu nad třicet bylo heslo mé generace před víc jak půlstoletím) a vrásčitý youtuber s pleší a pupkem stěží puberťáky zaujme; ovšem pro ty je to kšeft a obživa, že ano.

Youtube je výborná věc - najde se tam leccos všelicos z toho, co jednoho zajímá, filmy i videa, jež já osobně považuju za klenoty (forbíny Wericha a Horníčka třeba), desky, resp. nahrávky skupin a zpěváků, za které bych před půlstoletím dal nesmrtelnou duši i jiných (pro mne) zajímavých, o jejichž existenci nemám ani potuchy, i obrázky, co v TV neuvidím. Obrovský, nikoli ovšem jediný a výhradní zdroj informací - protože jsou to pořád jenom obrázky, byť zpravidla pohyblivé.

R. Gramblička 14.8.2017 11:23

No, taky poslední dobou čučím na youtube

víc než je zdrávo. Nicméně, je to perfektní služba, kde lze nalézt téměř cokoliv, taková mega digitální knihovna. Zejména oceňuji tu sbírku muziky, kterou je jinak mnohdy těžké sehnat, dále třeba poučná videa o vědě, přírodě, ale třeba i srandičky ve smyslu "natočto".

No a taky nekorektní videa a audia ze současné politiky a společenského vývoje, co se z mainstreamu nedovíte.

Prostě služba k nezaplacení

Z. Rychlý 14.8.2017 10:55

Paní autorka má nepochybně pravdu

s těmi generačními rozdíly. Já jsem měl štěstí, že jsem se ihned po studiu dostal k počítačům (pokud se tak ty hybridy v 70-tých letech daly nazývat) a jsem s nimi kamarád i dnes v kmetském věku. Deezer a MIDI považuji za božské vynálezy. Metal mě nic neříká, ale je tam tolik jiných možností. Blues, raegge, ABBA, Adele, Sting - neuvěřitelný výběr.

A jsem těžký Ju-tuberák. Televize s jejími nekonečnými seriály, tendenčními zprávami - nekonečná nuda. Snad ZOOM a někdy ČT2 jsou sledovatelné. Na JuTubeře je skoro všechno, zbytek je na Googlu. Jistěže je tam plno hoaxů, ale při troše skepse, nedůvěry a selské logiky se dá ledacos odfiltrovat a přeskočit. Jinak úžasný zdroj inspirace a poučení.

Díky Bohu za digitální svět. Jako mladík jsem kroutil hlavou nad čtyřmi telefonními hovory po dvou drátech, teď mi po dvou vodičích posílají 4 televizní pořady v HD kvalitě, a po kabelu z roztaveného písku všechno myslitelné a zřejmě i nemyslitelné.

Brána do digitálního světa poznání je otevřená dokořán každému. Jenže pro většinu lidí je to svět nepochopitelný a chtějí zůstat ve svých ulitách jistoty. Bojí se toho "chaosu" a mnohdy proti takovému světu bojují a brojí. Takoví moderní Ludité.

J. Chaloupka 14.8.2017 10:54

Poblém je, že jsou všichni starší házeni do jednoho pytle,

ačkoliv většina již min. 30 let z technologiemi pracuje.

R. Langer 14.8.2017 13:10

Re: Poblém je, že jsou všichni starší házeni do jednoho pytle,

No, nebyl bych přehnaně optimistický. Ono jde o to, s jakými technologiemi pracují skutečně.

J. Jurax 14.8.2017 23:06

Re: Poblém je, že jsou všichni starší házeni do jednoho pyt

No, devadesát procent populace pracuje s počítačovými technologiemi jako konzument. Umí zapnout, vypnout, fotit, brouzdat se po netu, ovládá pár programů a aplikací a dost. A vykecávat se na ksichtoknize nebo tady :-)

Ono to na věku zas tak moc nezáleží - mládež má nanejvýš šikovnější prsty, líp vidí na tu malinkatou obrazovku a je víc závislá ... :-)

R. Morava 14.8.2017 10:29

„Ochrana“ v podobě cenzury je "islámský" způsob

Místo abychom zahalovali ženy do pytlů, naučili nás, že se mají chovat vkusně a my nemáme skákat na každou hezčí ženu, jinými slovy ovládat svoje pudy. Hlavně nás Ježíš ale třeba i Budhismus učí, že láska není jen sex.

Stejně tak cenzura nenaučí děti nekoukat na pitomosti tak dobře jako výchova, péče rodičů a jak se tu píše - vlastní zkušenosti.

P. Klíma 14.8.2017 10:27

Ach ta čeština !

Pěkný článek, takový o ničem :-)...

Jen bych dovolil mladou generaci autorek upozornit na významový rozdíl mezi výrazy "technologický pokrok" a "technický pokrok".

R. Gramblička 14.8.2017 11:14

Re: Ach ta čeština !

Vy jste patrně člen zrovna té druhé, obstarožní skupiny, kterou autorka popisuje. Hlavně že zvládáte pravopis na jedničku :-P

P. Klíma 14.8.2017 17:56

Čeština je bezvýznamný jazyk, ale

její prznění mi vadí. Toť vše.

Nepotřebuji se ale tady naparovat, jak jsem mladý a tedy progresivní. Mládí považuji za dobu krásnou, leč telecí.

A vy si tu klidně machrujte, to mám už za sebou.

R. Langer 14.8.2017 13:11

Re: Ach ta čeština !

A nesouvisí to tak spolu, náhodou? ;-)

O. Dvořák 14.8.2017 9:52

Já koukám jenom na ta videa,

kde má youtuberka velká prsa.

R. Langer 14.8.2017 13:12

Re: Já koukám jenom na ta videa,

To je ale úplně jiný žánr... ;-)

P. Portwyn 14.8.2017 9:18

Ještě k té muzice

Možná je hudba jako generační výpověď mrtvá.

Ve 20. století postupně následovaly vlny, které odlišovaly následující generaci a umožnily jí splnit si potřebu rebelovat proti rodičům, navíc krásně neškodným způsobem. Jazz, swing, rokenrol, bigbít (krásné české slovo :o)), metal, new wave, grunge... a dost. Posledních 30 let vlastně nic (hiphop je starší).

Nevím, jak ctěné kolegy a kolegyně, ale mne třeba Kryštof nebo Ready Kirken nijak nepohoršují. Pro mne je to nuda. Chybí tomu šťáva, je to celé nějaké unylé. Někde jsem četl termín "muzak" - hudba, která je ideální k pouštění v hypermarketu jako kulisa. Pokud nemáte ve zvyku pouštět si televizi stylem "abych-nebyla-tady-sama-já-to-ani-nevnímám", tak vás to spíš ruší.

Vlastně mi přijde, že absence nějaké silné hudební vlny je jeden ze znaků rozvařenosti a plytkosti jejich zábavy. Nový hudební směr bych chápal o dost líp i já, zaprděný český určitěkomunista nad 40.

P. Klíma 14.8.2017 10:37

Slováci nemají historii a Češi

nemají pop music.

Takoví činaski nebo mandražé co je furt hrají v rádiu jsou doslova hudební smrad...

R. Gramblička 14.8.2017 11:17

Re: Slováci nemají historii a Češi

Vy raději Moravanku nebo Evu a Vaška?

P. Portwyn 14.8.2017 11:59

Re: Slováci nemají historii a Češi

No a přesně tohle je ta falešná dichotomie, o které jsem psal :-)

Z. Lapil 14.8.2017 16:32

Re: Slováci nemají historii a Češi

Bez legrace: co proti nim máte? Jedni i druzí zvládají řemeslo "bavit lidi". Aneb perfektní profesionální práce. Nic víc, ale ani nic míň. Dobrá, nevejdou do dějin (Moravanka možná ano - hrát moravské lidové jako dechovku, to JE novátorství), ale kdyby každý muzikant zařídil tolik příjemných člověkovečerů, bylo by na světě líp.

Mimochodem - na Bacha se tančí dost blbě.

R. Gramblička 14.8.2017 11:29

Re: Slováci nemají historii a Češi

Češi mají rozsáhlou pop-music - za posledních 50-let toho vzniklo opravdu požehnaně. Slováci toho mají méně, ale taky mnohé stojí za to. Já jako Slovák v posledních letech opět doceňuji naši tvorbu 70-90 let (Modus, Gombitová, Elán, Team, Lojzo...)

P. Portwyn 14.8.2017 11:56

Re: Slováci nemají historii a Češi

Jo, to je taky o ničem...

Z. Lapil 14.8.2017 14:24

Re: Ještě k té muzice

Zajímavá úvaha. Podle mě je navíc součástí problému, že skrze všelijaké samohrajky dnes není nutné prakticky žádné hudební školení, takže se může naprosto každý hudební analfabet domnívat, že dělá hudbu. Podobně v literatuře, ve výtvarném umění a nakonec i v novinařině: stačí zmáčknout knoflík a rychle mluvit a mávat rukama; to narážím samozřejmě na youtubering. Nezbývá než doufat, že z toho chaosu, kdy si dělá kdo chce co chce, něco vyraší.

Osobní zkušenost: nějaký čas jsem se motal kolem literárního workshopu. Oblíbené téma: musí autor ovládat gramatiku? Skutečností zůstává, že KAŽDÁ z té asi stovky povídek, napsaná bez zvládnuté gramatiky (na každém řátku ňekolik chib) byla naprosto beznadějná. Včetně příběhu, prosím. Závěr: gramatika je součástí jazyka a kdo ji nezvládá, nezvládá jazyk, natož nějaký jeho projev delší než jedna věta.

Podle mě je to jev dost obecný: ubývá vážnosti řemesla. Nemyslím teď na kováře a krejčí, ale na to, že literát by měl mít představu o slovosledu a muzikant o melodii; pak to samozřejmě může stavět na hlavu a kroutit k nepoznání, má-li dojem, že to něčemu prospěje. Z recenze: "Ivan Mládek pozdvihl prohřešky proti textařskému řemeslu na úroveň sdělení".

Mohlo by vás zajímat: Lukáš Hurník v některém svém pořadu o hudbě hudbu definoval (cituju možná nepřesně) jako "zvuky, které dávají člověku hudební smysl". Ilustroval to tvrzením, že jemu, klasickému muzikantovi, naprosto nedává smysl například hudba indická. Že nepochybuje, že miliónům a miliónům lidí přináší hluboké zážitky, jemu ale ne. Od té doby, říkám už já, jsem tolerantnější ke stylu techno. Ano, podle mě to není hudba. Vadí to něčemu?

P. Portwyn 14.8.2017 20:06

Re: Ještě k té muzice

Jak už jsem psal, techno mi nevadí; prostě mne nezajímá.

Spíš mi jde o kvalitativní odlišnost "pohlcení" médiem. Když koukáte na YT, tak prostě musíte sedět a koukat na displej. U hudby můžete dejme tomu i řídit.

Taky bych bral, kdyby něco vyrašilo. A hlavně kdyby to vyrašilo z mladých... když jsou tak dobří, jak se všude píše :o) Oni třeba i řemeslo zvládají, ale chybí tomu drajv. Ohledně gramatiky: když člověk nemá základ, tak se blbě vymýšlí. Kromě toho ta vadná gramatika signalizuje, že dotyčný nemá načteno, což taky tvorbě zrovna nepomáhá - prostě neví, jak se to dělá.

S tím Mládkem jste to trefil. Ono aby člověk mohl tvůrčím způsobem porušovat pravidla, musí se pohybovat uvnitř pravidel, a pak vykročit ven. Ostatně Mládek je pevně ve swingu, který ozvláštňuje vtipnými texty a hudebními fórky.

Z. Lapil 15.8.2017 15:51

Re: Ještě k té muzice

Youtube bych jako kvalitativně odlišné médium neviděl, podle mě je to obyčejné video, případně televize. U nás doma to běží jako hrací skříňka, při práci si to pouštím s oblibou a dokonce už jsem přišel na způsob, jak to dostat přes flashku do autorádia (zajímavé: s tím mi ta údajně počítačově geniální rodinná mládež nepomohla). To, že si pustím, co chci, nemám za zásadní a to, že každý natočí a vyvěsí co chce - inu, svoboda má i své obtížnější stránky.

Od rašení jsou na světě jedině mladí. My kmeti (říct mi tak někdo, to bych mu dal :-)) už jsme moc dřevění, my můžeme leda vrhat ochranný stín a zkoušet dbát na to, abychom je tím stínem neudusili.

Trochu OT: jestli vám dosud uniká - na youtube jsem našel spoustu načtené literatury, dramatizací i rozhlasových her, včetně třeba Maigreta s Hrušínským, Bohdalovou a podobné perly: https://www.youtube.com/watch?v=eREbLnedkGg

P. Portwyn 16.8.2017 9:25

Re: Ještě k té muzice

Aha. No, co já pozoroval, tak mladí sedí, v ruce drží mobil a koukají na displej. Pokud bych si měl pouštět muziku z YT, tak jaksi nevidím důvod, proč pouštět obraz. Ale je fakt, že u nás nikdy televize jen tak neběžela jako kulisa. Buď se na ni koukám, nebo ji vypnu. Jsou dny, kdy na TV nekoukám vůbec.

Konvertoval jste to do mp3? Taky si stahuju...

Za adresu děkuju :-) a ano, je tam spousta dobrých věcí.

P. Portwyn 14.8.2017 8:59

Ne tak úplně

(abych vyloženě neopajcoval pana Písaříka)

Paní autorka si tentokrát pomohla něčím, co připomíná falešnou dichotomii. Není to tak, že se dá na něco buď nadávat a pohoršovat se (jasně, hloupí zaprděnci, důchodci v teplákách, určitě komunisti jako všichni nad 40 let, nebo dokonce zemanovci) nebo soudit, že je to vlastně skvělé.

Ne. Existuje i postoj "Hm, no a co?". Ano, mladí se koukají na YT, i když ne všichni, a opravdu to z nich nedělá zrůdy. Za prvé naprostá většina z toho, co se tam řeší, je balast, který by bez té reklamy neměl smysl. Nevěřím tomu, že někdo za 40 let pustí starý YT klip a o tom, jak si mladý utuber ráno maže na rohlík máslo, tak, jako se dnes pouští třeba Yesterday.

Za druhé hudbu si můžete pouštět "k něčemu" - já třeba když uklízím. Ale u sledování videa na YT nemůžete dělat nic. Prostě vám to vyplňuje čas ničím. Ano, vím, že teenageři mají času dost. Ale počítač jim pohlcuje čas způsobem, který je zásadně odlišný od toho, jak na nás působil kazetový magnetofon. Poslech Beatles (v mé generaci tedy spíš Iron Maiden, Pink Floyd nebo U2) vám nepřivodí neschopnost soustředění nebo to, že neumíte funkčně komunikovat s okolím.

Ta paralela s "fotry", nadávajícími na máničky, je prostě falešná.

R. Langer 14.8.2017 13:13

Re: Ne tak úplně

Hm, není, to jenom vám to tak připadá. Ale je to lautr to samé.

P. Portwyn 14.8.2017 19:54

Re: Ne tak úplně

A nějaký argument proč?

P. Smatlak 14.8.2017 8:54

Bláboly

Pani Šichtařoví to už nemáte nic jiného na práci než to nesmyslné žvanění.Za chvíli se tu bude rozebírat i to jakým způsobem se máme vyprázdnit a jak je to prospěšné.

R. Jonák 14.8.2017 9:25

Re: Bláboly

Nechybí vám náhodou háček nad prvním písmenem vašeho jména? Já např. s názory autorky článku souhlasím a opravdu si myslím, že jakákoliv kontrola zveřejnovaného obsahu je vždy z 99% spíš škodlivá než užitečná.