19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

JAZYK: Nejen pošťák zvoní dvakrát

Všichni vojenští odborníci bez výjimky říkají, že civilní obyvatelé prožívají ošklivý zlý sen. Tuto větu jsem onehdy četl v jedněch amerických novinách, které nebudu jmenovat, aby se redakce nemusela červenat. Mohla by se ale stejně dobře objevit ve francouzském tisku nebo možná dokonce i u nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 11.8.2017 0:32

Re: Vy zjevně vůbec nejste v této věci vzdělán.

Ehm - cituji Vás - "Když šli komunisti od válu, napadlo nějakého revolučního blba stejně nevzdělaného jako Vy,"

No, to "Vy zjevně vůbec nejste v této věci vzdělán" na Vás vzhledem k výše uvedenému citátu docela pasuje.

J. Jurax 11.8.2017 0:26

Re: Vy zjevně vůbec nejste v této věci vzdělán.

Cituji z http://forum.valka.cz/topic/view/33681/Policie-vs-Cetnici :

"původem je to samozřejmě tradice. Policie vznikla na základě městských sborů které řešily věci v působnosti města (tedy něco jako městská policie dnes) ty byly sloučeny a vytvořily policii (tu normální státní) Četnictvo vzniklo naopak na základě armádních složek které se starali o ochranu území (původně před nepřáteli, později i před kriminálníky) později byly původně v pevnostech dislokované jednotky rozděleny v malých počtech na jednotlivé "stanice" aby byla zajištěna operativnost zásahu. Četnictvo užívala většina zemí (počínaje třeba Ruskem a konče Španělskem) později se samozřejmě začaly funkce smazávat a některé kompetence se objevily u obou nebo se překrývaly. Obecně četnictvo nepatřilo pod ministerstvo vnitra, spíše pod ministerstvo spravedlnosti, řízením a většinou věcí (třeba administrativně) patřilo pod ministerstvo obrany (opět ve všech zemích) toto ministerstvo mělo v rámci své působnosti zřízeno oddělení pro četnictvo a toto oddělení zajišťovalo koordinaci činností s policií (ne tedy že by nějaký policejní velitel mohl v rámci případy vydat rozkazy četníkům) a samozřejmě se soudy. Situace byla poměrně složitá a spolupráce nebyla úplně ideální takže si četnictvo u nás vybudovalo vlastní zázemí (původně se žádalo o speciální vyšetření u policie) jako laboratoře, daktyloskopii a podobně. Jednotky četnictva byly zrušeny někdy po válce a část jejich příslušníků byla začleněna do VB. V mnoha státech ale existuje dodnes a dělají v podstatě veškerou policejní službu na venkově a v malých městech, na rozdíl od policie četníci jsou vždy osoby se závazkem k armádě a podléhají tedy vojenským zákonům a obvykle bydlí v "kasárnách " (byť malých) a platí pro ně obvykle jen mírně upravené vojenské řády, proto jsou i jejich hodnosti většinou jen upravenými hodnostmi armády."

J. Jurax 11.8.2017 0:22

Re: Vy zjevně vůbec nejste v této věci vzdělán.

No, četníky neboli žandáry mají ve Francii (Gendarmerie Nationale), Itálii (karabiníci) a Španělích (Guardia Civil) a jistě ještě jinde.

Označení pochází z francouzského gens d‘armes – muži ve zbrani. České slovo četník je jihoslovanského původu. V dřívějších dobách bývalo užíváno jako označení pro lupiče, kteří se často sdružovali do čet, později došlo k obrácení významu a byli tak označováni příslušníci oddílů určených k boji s banditismem.

Stát ovšem policii měl - ono je to spíš o tradici označení pořádkových sborů - třeba v Británii žandáři nikdy nebyli. V USA taky ne.

J. Jurax 10.8.2017 23:57

Re: Jiný a velmi součaný příklad

No, nevím.

Podle Wiki je "Policie (z latinského slova politia = „veřejná správa“, které je odvozené od řeckého polis = město".

Ergo městská policie je městská politia, tedy veřejná správa, což bych za pleonasmus neměl.

O. Zuckerová 10.8.2017 23:39

Právě teď pozdě večer

je na Seznamu článek o dlouhověkosti. V něm jsem našla pěkný příklad toho, o čem píše autor: "UMĚLÉ PROTÉZY"! Moc hezká představa, že by člověku zázrakem narostla amputovaná noha. Ale představte si, že by mu (ještě větším zázrakem) narostla PŘIROZENÁ PROTÉZA!!

A. Alda 10.8.2017 16:15

Černá kronika byla všude.

Tedy ve všech novinách. I v tom Rudém právu.

V tom Rudém právu ji máte třeba zde:

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1973/8/10/4.png

A. Alda 10.8.2017 16:11

Vy zjevně vůbec nejste v této věci vzdělán.

Policie byla vždy záležitostí měst. Pod velením starostů. Stát žádnou policii neměl. Stát měl četnictvo (jinde gardu), tedy četu vyčleněnou z vojska k udržování pořádku "v poli".

Komunisti zrušili četnictvo i policie a zřídili SNB, skládající se z StB a VB. Když šli komunisti od válu, napadlo nějakého revolučního blba stejně nevzdělaného jako Vy, že SNB přejmenuje na policii. Holt koukal na televizní filmy s prvorepublikovými kriminálkami, zejména na Hříšné lidi města Pražského. A z toho si vytvořil svou představu o nekomunistickém světě. Blbec. Takových nám v padlamentu dodnes sedí...

J. Prečuch 10.8.2017 14:13

Re: Jiný a velmi součaný příklad

V zásadě máte pravdu, že policie je ze slova polís čili město. Ale od té doby se jeho význam posunul, právě proto, že se městské státy nakonec vyvinuli do podob větších celků. Poláci mají Straž miejska. To už lepší , že?

A. Pakosta 10.8.2017 13:27

Re: V clanku je par nepresnosti

Naprosto souhlasím - dokonalá ukázka mlácení prázdné slámy, a ještě prasklým cepem.

A. Pakosta 10.8.2017 13:26

Re: vzpomínka

Upozorňuji, že deník se píše s jedním "en"

F. Houžňák 10.8.2017 13:22

Jakou pěnu, a co to blbnete s těmi amforami,

to je v Klokánii teď nějaká móda nebo co?

P. Švejnoch 10.8.2017 13:04

Re: Jakých

Pěnu u huby? A navíc jako Pavlovovi pejsci?

Mně zatím příspěvky Vaše a pana Skolina přišly spíš srandovní... :-)

S. Rehulka 10.8.2017 13:00

Re: Jakých

Ale ale soudruzi, vždyt jen se jeden zmíní o Rusku, už máte pěnu u hub jako Pavlovovi pejsci ! A že u vás v supermarketu amfory nemají ? Asi je vykoupili (či zabavili), aby bylo co najít v Černém Moři !

F. Houžňák 10.8.2017 12:42

Jakých

amfor? U nás v supermarketech žádné amfory nemají. U vás ano? A kde to je?

P. Švejnoch 10.8.2017 12:19

Re: Když on pan Řehulka už je poněkud jednosměrný,

Protože tohle je článek o češtině (či jazycích obecně), nedá mi to, a musím Vám položit otázku:

Můžete mi nějak podrobněji rozebrat stav popsaný Vaší větou: "Někdo má Putina vylepeného na lednici třeba při nákupu amfor v supermarketu"?

Nějak se v tom nedokážu zorientovat... :-)

I. Skolin 10.8.2017 12:00

Re: Když on pan Řehulka už je poněkud jednosměrný,

Na někoho vyskakuje z lednice Putin, někdo jej má na lednici vylepeného ( třeba při nákupu amfor v supermarketu ).

R. Neveselý 10.8.2017 11:10

Re: vzpomínka

Upozorňuji, že rubrika Černá kronika byla v denníku Práce !!!

F. Houžňák 10.8.2017 10:59

Když on pan Řehulka už je poněkud jednosměrný,

neboli, jak říkají u něj v Klokánii, one trick pony. Otevře ledničku a okamžitě vyskakuje Putin.

P. Švejnoch 10.8.2017 10:26

Re: Ono vůbec, co je to vojenský odborník?

Já jsem se s mnoha typy propagandy setkal - stár jsem už, žel Bohu, dost (ač možná ne tak, jako Vy).

Úplně nerozumím Vaší argumentaci ani k radaru, ani k destroyeru US Navy, a ani k (snad) tajícímu permafrostu, a navíc vím, že naše názory na toto téma "agresivní Rusko" se liší tak, že více už se lišit ani nemohou. Z obou těchto důvodů nechci zabředat do debaty o "ruské hrozbě".

Jen jsem se pousmál nad tím, jak se do debaty "o chytání pstruhů" (viz Jirotkův Saturnin) dá během dvou příspěvků zamotat "agresivní Rusko". ;-)

S. Rehulka 10.8.2017 10:08

Re: Ono vůbec, co je to vojenský odborník?

Pane Švejnochu, Vy jste se ještě nesetkal s ruskou vojenskou propagandou, na příklad v době, kdy byl v Č.R. plánovaný radar v Brdech - okamžitě na to se rozeběhly (ruské) obrázky o přísunu střel do Kaliningradu. Anebo pořad nazvaný "čeho se NATO polekalo", tedy když destroyer US.Navy byl "přeletěn" ruským bitevním letadlem, veškerá jeho elektronika přestala fungovat. Mně toto velmi připomíná dokumenty před 2.světovou válkou, kdy Hitler strašil a zároven plakal, jak mu všichni křivdí !

Jo a když se řekne že je dneska vedro, tak čvachtají permafrosty na Sibiři, ale soudruhům Čínanům to vadit nebude. Vám ano ?

J. Tachovský 10.8.2017 10:07

Re: vzpomínka

rude pravo - to je spis oxymoron

J. Tachovský 10.8.2017 10:05

V clanku je par nepresnosti

falešnou paruku - je i z pravych vlasu i z umelych; dolů na jih - da se jit i nahoru na jih, pokud stoupate severni stranou kopce; hořící oheň - co vyhasly ohen; konečný cíl - jsou i dilci cile; malý detail - detail neni pojem souvisejici s velikosti, takze muze byt maly i velky; dvakrát opakovali - mohli opakovat i trikrat; atd atd. Autor by se pri sve kritice mel vice zamyslet nad tim, co pise.

P. Lenc 10.8.2017 9:59

Re: Jiný a velmi součaný příklad

Ano, také jsem se tomu svého času podivoval.Nevím jestli to je tím, jak upadá vzdělanost, nebo je v lidech jistá apatie a nechuť řešit i zdánlivé banality.

A. Alda 10.8.2017 9:54

Jiný a velmi součaný příklad

je "městská policie".

A. Alda 10.8.2017 9:43

Chvíli mi trvalo...

Dík.

P. Švejnoch 10.8.2017 9:26

Re: vzpomínka

Cha, cha, cha, chááá... :-D

Vidíte, ač pamětník, tak to, že je "Lidová demokracie" vlastně ukrutná blbost, to mě nikdy ani nenapadlo... :-)

K. Bečka 10.8.2017 9:21

vzpomínka

Vzpomene si ještě někdo na nejblbější příklad pleonasmu v našich nedávných dějinách ? Lidová demokracie, tedy lidová lidovláda, nejen ovšem komunistický nápad, ale i název oblíbeného lidoveckého deníku, k jehož jedinému kladu patřila černá kronika, v Rudém právu nemyslitelná

P. Švejnoch 10.8.2017 9:19

Re: Ne, že by používání pleonasmů nebylo

To já už dááávno vím! :-)

P. Švejnoch 10.8.2017 9:14

Re: Ono vůbec, co je to vojenský odborník?

To je pozoruhodné, do čeho všeho se dá zamotat "agresivní Rusko"... :-o

Netrpíte nějakou obsesí, pane Rehulko? Třeba: Když Vám někdo řekne, že je dneska vedro, nevytane Vám hned na mysli "Ale agresivní Rusko ... cokoli."?

R. Neveselý 10.8.2017 9:14

Re: Ne, že by používání pleonasmů nebylo

https://www.youtube.com/watch?v=n6hqzzDNqWg