21.7.2018 | Svátek má VítězslavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


JAZYK: Nejen pošťák zvoní dvakrátŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 37, poslední: 11.8.2017 0:32, přehled diskusí

Právě teď pozdě večer:
Autor: O. Zuckerová Datum: 10.8.2017 23:39

je na Seznamu článek o dlouhověkosti. V něm jsem našla pěkný příklad toho, o čem píše autor: "UMĚLÉ PROTÉZY"! Moc hezká představa, že by člověku zázrakem narostla amputovaná noha. Ale představte si, že by mu (ještě větším zázrakem) narostla PŘIROZENÁ PROTÉZA!!

V clanku je par nepresnosti:
Autor: J. Tachovský Datum: 10.8.2017 10:05

falešnou paruku - je i z pravych vlasu i z umelych; dolů na jih - da se jit i nahoru na jih, pokud stoupate severni stranou kopce; hořící oheň - co vyhasly ohen; konečný cíl - jsou i dilci cile; malý detail - detail neni pojem souvisejici s velikosti, takze muze byt maly i velky; dvakrát opakovali - mohli opakovat i trikrat; atd atd. Autor by se pri sve kritice mel vice zamyslet nad tim, co pise.

Re: V clanku je par nepresnosti:
Autor: A. Pakosta Datum: 10.8.2017 13:27

Naprosto souhlasím - dokonalá ukázka mlácení prázdné slámy, a ještě prasklým cepem.

:
Autor: A. Alda Datum: 10.8.2017 9:43

Chvíli mi trvalo...

Dík.

vzpomínka:
Autor: K. Bečka Datum: 10.8.2017 9:21

Vzpomene si ještě někdo na nejblbější příklad pleonasmu v našich nedávných dějinách ? Lidová demokracie, tedy lidová lidovláda, nejen ovšem komunistický nápad, ale i název oblíbeného lidoveckého deníku, k jehož jedinému kladu patřila černá kronika, v Rudém právu nemyslitelná

Re: vzpomínka:
Autor: P. Švejnoch Datum: 10.8.2017 9:26

Cha, cha, cha, chááá... :-D

Vidíte, ač pamětník, tak to, že je "Lidová demokracie" vlastně ukrutná blbost, to mě nikdy ani nenapadlo... :-)

Jiný a velmi součaný příklad:
Autor: A. Alda Datum: 10.8.2017 9:54

je "městská policie".

Re: Jiný a velmi součaný příklad:
Autor: P. Lenc Datum: 10.8.2017 9:59

Ano, také jsem se tomu svého času podivoval.Nevím jestli to je tím, jak upadá vzdělanost, nebo je v lidech jistá apatie a nechuť řešit i zdánlivé banality.

Re: Jiný a velmi součaný příklad:
Autor: J. Prečuch Datum: 10.8.2017 14:13

V zásadě máte pravdu, že policie je ze slova polís čili město. Ale od té doby se jeho význam posunul, právě proto, že se městské státy nakonec vyvinuli do podob větších celků. Poláci mají Straž miejska. To už lepší , že?

Vy zjevně vůbec nejste v této věci vzdělán.:
Autor: A. Alda Datum: 10.8.2017 16:11

Policie byla vždy záležitostí měst. Pod velením starostů. Stát žádnou policii neměl. Stát měl četnictvo (jinde gardu), tedy četu vyčleněnou z vojska k udržování pořádku "v poli".

Komunisti zrušili četnictvo i policie a zřídili SNB, skládající se z StB a VB. Když šli komunisti od válu, napadlo nějakého revolučního blba stejně nevzdělaného jako Vy, že SNB přejmenuje na policii. Holt koukal na televizní filmy s prvorepublikovými kriminálkami, zejména na Hříšné lidi města Pražského. A z toho si vytvořil svou představu o nekomunistickém světě. Blbec. Takových nám v padlamentu dodnes sedí...

Re: Vy zjevně vůbec nejste v této věci vzdělán.:
Autor: J. Jurax Datum: 11.8.2017 0:22

No, četníky neboli žandáry mají ve Francii (Gendarmerie Nationale), Itálii (karabiníci) a Španělích (Guardia Civil) a jistě ještě jinde.

Označení pochází z francouzského gens d‘armes – muži ve zbrani. České slovo četník je jihoslovanského původu. V dřívějších dobách bývalo užíváno jako označení pro lupiče, kteří se často sdružovali do čet, později došlo k obrácení významu a byli tak označováni příslušníci oddílů určených k boji s banditismem.

Stát ovšem policii měl - ono je to spíš o tradici označení pořádkových sborů - třeba v Británii žandáři nikdy nebyli. V USA taky ne.

Re: Vy zjevně vůbec nejste v této věci vzdělán.:
Autor: J. Jurax Datum: 11.8.2017 0:26

Cituji z http://forum.valka.cz/topic/view/33681/Policie-vs-Cetnici :

"původem je to samozřejmě tradice. Policie vznikla na základě městských sborů které řešily věci v působnosti města (tedy něco jako městská policie dnes) ty byly sloučeny a vytvořily policii (tu normální státní) Četnictvo vzniklo naopak na základě armádních složek které se starali o ochranu území (původně před nepřáteli, později i před kriminálníky) později byly původně v pevnostech dislokované jednotky rozděleny v malých počtech na jednotlivé "stanice" aby byla zajištěna operativnost zásahu. Četnictvo užívala většina zemí (počínaje třeba Ruskem a konče Španělskem) později se samozřejmě začaly funkce smazávat a některé kompetence se objevily u obou nebo se překrývaly. Obecně četnictvo nepatřilo pod ministerstvo vnitra, spíše pod ministerstvo spravedlnosti, řízením a většinou věcí (třeba administrativně) patřilo pod ministerstvo obrany (opět ve všech zemích) toto ministerstvo mělo v rámci své působnosti zřízeno oddělení pro četnictvo a toto oddělení zajišťovalo koordinaci činností s policií (ne tedy že by nějaký policejní velitel mohl v rámci případy vydat rozkazy četníkům) a samozřejmě se soudy. Situace byla poměrně složitá a spolupráce nebyla úplně ideální takže si četnictvo u nás vybudovalo vlastní zázemí (původně se žádalo o speciální vyšetření u policie) jako laboratoře, daktyloskopii a podobně. Jednotky četnictva byly zrušeny někdy po válce a část jejich příslušníků byla začleněna do VB. V mnoha státech ale existuje dodnes a dělají v podstatě veškerou policejní službu na venkově a v malých městech, na rozdíl od policie četníci jsou vždy osoby se závazkem k armádě a podléhají tedy vojenským zákonům a obvykle bydlí v "kasárnách " (byť malých) a platí pro ně obvykle jen mírně upravené vojenské řády, proto jsou i jejich hodnosti většinou jen upravenými hodnostmi armády."

Re: Vy zjevně vůbec nejste v této věci vzdělán.:
Autor: J. Jurax Datum: 11.8.2017 0:32

Ehm - cituji Vás - "Když šli komunisti od válu, napadlo nějakého revolučního blba stejně nevzdělaného jako Vy,"

No, to "Vy zjevně vůbec nejste v této věci vzdělán" na Vás vzhledem k výše uvedenému citátu docela pasuje.

Re: Jiný a velmi součaný příklad:
Autor: J. Jurax Datum: 10.8.2017 23:57

No, nevím.

Podle Wiki je "Policie (z latinského slova politia = „veřejná správa“, které je odvozené od řeckého polis = město".

Ergo městská policie je městská politia, tedy veřejná správa, což bych za pleonasmus neměl.

Re: vzpomínka:
Autor: J. Tachovský Datum: 10.8.2017 10:07

rude pravo - to je spis oxymoron

Re: vzpomínka:
Autor: R. Neveselý Datum: 10.8.2017 11:10

Upozorňuji, že rubrika Černá kronika byla v denníku Práce !!!

Re: vzpomínka:
Autor: A. Pakosta Datum: 10.8.2017 13:26

Upozorňuji, že deník se píše s jedním "en"

Černá kronika byla všude.:
Autor: A. Alda Datum: 10.8.2017 16:15

Tedy ve všech novinách. I v tom Rudém právu.

V tom Rudém právu ji máte třeba zde:

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1973/8/10/4.png

Ani já nebudu počítat:
Autor: P. Vach Datum: 10.8.2017 8:38

Nikdo doposud nespočítal, kolik je v jednom vydání novin významově podobných slov zbytečných

Není mi jasné ,co tím dlouhým ( o ničem )článkem bylo řečeno.

Tady šlo jen o peníze za článek,nebo plnění plánu.

Ne, že by používání pleonasmů nebylo:
Autor: P. Švejnoch Datum: 10.8.2017 7:43

občas protivné či směšné. Jsem ale přesvědčen, že v tom, jak dnešní "mluvící hlavy" (politici, nejrůznější eksperti, a zejména pak novináři všeho druhu a tiskoví/é mluvčí - a u těch je to obzvláště na pováženou) používají češtinu, je mnoho prohřešků proti gramatice i slohu. Prohřešků mnohem závažnějších a "ušivícetahajících" - vzpomenu jen nesprávné koncovky sloves v minulém čase u středního rodu (auta se dostaly), nebo zdvojené stupňování přídavných jmen (více červenější třešně) a nebo nesprávné používání spojky "aniž" (toto nemůžeme udělat, aniž bychom se nedostali do maléru). A po shlédnutí hlavních zpráv na kterékoli stanici bych takových a podobných lapsů zaznamenal celé přehršle i já - a tím spíš pak skutečný češtinář.

Myslím si ale, že pokud se pan Vítek pouští do "tepání pleonasmů", měl by se ujistit, že jím uvedené příklady jsou skutečnými pleonasmy. Udělal jsem si malou statistiku: Autor použil 17 příkladů (dle něj) pleonasmů. Z toho 1 příklad není pleonasmem vůbec (bušení na otevřená vrata), přinejmenším jeden jsem v reálném životě za svůj život neslyšel (falešná paruka). Ze zbývajících 15 dle mého soudu 9 není pleonasmem, ale doplňující informací, a pouhých 6 (slovy: šest) je skutečnou ukázkou zdvojování významu. Tedy o něco více než třetina - což mi přijde na takovou filipiku poněkud slabší...

Re: Ne, že by používání pleonasmů nebylo:
Autor: P. Vach Datum: 10.8.2017 8:41

Jste odvážnej,když jste to celé dočetl.Já to obskákal .

Re: Ne, že by používání pleonasmů nebylo:
Autor: R. Neveselý Datum: 10.8.2017 9:14

https://www.youtube.com/watch?v=n6hqzzDNqWg

Re: Ne, že by používání pleonasmů nebylo:
Autor: P. Švejnoch Datum: 10.8.2017 9:19

To já už dááávno vím! :-)

Možná tam zapomněl:
Autor: Z. Rychlý Datum: 10.8.2017 7:35

autor věty dát čárku. ... ošklivý, zlý sen. Pak by to totiž bylo v pořádku a článek nemusel vůbec vzniknout. Něco pozitivního bych ale viděl. Autorovi článku děkuji za to, že mě donutil podívat se, co znamená slovo pleonasmus. Dosud jsem o něm neměl tušení.

Ono vůbec, co je to vojenský odborník? :
Autor: D. Polanský Datum: 10.8.2017 7:08

Zatím se armáda také díky "vojenským odborníkům" při obraně Evropy před muslimskou invazí nevyznamenala. O politických odbornících raději nepsat.

Re: Ono vůbec, co je to vojenský odborník? :
Autor: S. Rehulka Datum: 10.8.2017 8:59

Myslím, že je nejenom nespravedlivé, ale i zavádějící propaganda, když je dohromady obvinováno NATO (tedy i česká armáda) spolu s EU (Evropskou Unií) z toho, že nebrání Evropu před muslimskou a černošskou invazí. Je to "oxymoron" ! Proč ? Nikdy není společným viníkem "voda" a "ohen"! To, že mnoho evropských zemí je členem EU i NATO, si vlastně protiřečí, až dokonce zločinně ! NATO, tedy toto Severoatlantické Obranné Společenství, bylo utvořeno na obranu proti agresi Sovětského Svazu a Varšavského Paktu. To, že se historie ubírá šejdrem a současné Rusko je stále hrozbou svým bývalým "koloniím" dále naplnuje potřebu NATO. Ovšem výčitky, že se NATO nestará o bezpečnost z jihu, je stupidní ! Evropské členské země NATO, by musely POŽÁDAT velení NATO o akci proti illegálům. NATO samo o sobě tuto akci nemůže začínat. A tady jsme u toho výše zmíněného oxymoronu ! Německo, Francie, Belgie, tedy země nejvíce ubližované muslimskými terroristy, přitom jejich vlády to vše pokrytecky nazývají"uprchlíky" ! I jižní země Evropy - Itálie, Řecko, Španělsko, měly už dávno požádat velení NATO k použití svých námořních sil. No a Turecko už mělo být z NATO dávno vykopnuto ! No, uvidíme, co přinese zítřek ?!!!

Re: Ono vůbec, co je to vojenský odborník? :
Autor: P. Švejnoch Datum: 10.8.2017 9:14

To je pozoruhodné, do čeho všeho se dá zamotat "agresivní Rusko"... :-o

Netrpíte nějakou obsesí, pane Rehulko? Třeba: Když Vám někdo řekne, že je dneska vedro, nevytane Vám hned na mysli "Ale agresivní Rusko ... cokoli."?

Re: Ono vůbec, co je to vojenský odborník? :
Autor: S. Rehulka Datum: 10.8.2017 10:08

Pane Švejnochu, Vy jste se ještě nesetkal s ruskou vojenskou propagandou, na příklad v době, kdy byl v Č.R. plánovaný radar v Brdech - okamžitě na to se rozeběhly (ruské) obrázky o přísunu střel do Kaliningradu. Anebo pořad nazvaný "čeho se NATO polekalo", tedy když destroyer US.Navy byl "přeletěn" ruským bitevním letadlem, veškerá jeho elektronika přestala fungovat. Mně toto velmi připomíná dokumenty před 2.světovou válkou, kdy Hitler strašil a zároven plakal, jak mu všichni křivdí !

Jo a když se řekne že je dneska vedro, tak čvachtají permafrosty na Sibiři, ale soudruhům Čínanům to vadit nebude. Vám ano ?

Re: Ono vůbec, co je to vojenský odborník? :
Autor: P. Švejnoch Datum: 10.8.2017 10:26

Já jsem se s mnoha typy propagandy setkal - stár jsem už, žel Bohu, dost (ač možná ne tak, jako Vy).

Úplně nerozumím Vaší argumentaci ani k radaru, ani k destroyeru US Navy, a ani k (snad) tajícímu permafrostu, a navíc vím, že naše názory na toto téma "agresivní Rusko" se liší tak, že více už se lišit ani nemohou. Z obou těchto důvodů nechci zabředat do debaty o "ruské hrozbě".

Jen jsem se pousmál nad tím, jak se do debaty "o chytání pstruhů" (viz Jirotkův Saturnin) dá během dvou příspěvků zamotat "agresivní Rusko". ;-)

Když on pan Řehulka už je poněkud jednosměrný,:
Autor: F. Houžňák Datum: 10.8.2017 10:59

neboli, jak říkají u něj v Klokánii, one trick pony. Otevře ledničku a okamžitě vyskakuje Putin.