25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Luxus jménem H2O

Slovo dotace má špatný zvuk. Pojí se s ním pokřivení trhu, neférovost, v podstatě korupce v tom nejobecnějším smyslu. Ale to neznamená, že každá dotace je zločin. Jde o to, zda vydávané peníze přinesou vposledku úsporu, nebo jen roztočí kolotoč.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 10.8.2017 9:14

Re: Co se stane s vodou,

Těm zahraničním společnostem to prodali námi zvolení zastupiči, kteří to dostali v privatizaci. Pokud vám připadá "vypečená", kdo to všechno měl vlastnit?

J. Tachovský 10.8.2017 9:54

Re: Co se stane s vodou,

Musitee v tom videt i ta pozitiva. Nasi voleni zastupci za prodej vodarenstvi ziskali nemale prostredky a za ty si postavili pekne domy. Uplatky utraceji, takze se cast vraci do statniho rozpoctu ve forme DPH a spotrebni dane.

P. Dvořák 10.8.2017 13:17

Re: Co se stane s vodou,

Ještě jste zapomněl na daň z nemovitosti :-)

P. Dvořák 10.8.2017 13:16

Re: Co se stane s vodou,

Kdo to měl vlastnit? No logicky jeden majitel. A ne jeden rejžovat a druhý opravovat.

Rád bych viděl dvě soukromé vodárenské společnosti, které by si to takto vypečeně rozdělily :-))

J. Lepka 10.8.2017 12:07

Re: Co se stane s vodou,

Ty podzemní shnilé trubky pocházejí zhusta ještě od císařpána a jsou litinové a jistě neomluvitelné, že je tenkrát vyráběli na mnohem menší tlaky než se do nich pere teď. Navíc už tenkrát to obvykle zasypávali pískem a ten si zbloudilá voda snadno bere s sebou. Pak stačí tramvaj nebo i jen těžký náklaďák a prskne to.

Ale abych nebyl jen ironický, kolem nás budovali v druhé polovině osmdesátých let plnící vodovodní potrubí pro nový vodojem. Do pěti let praskl odvzdušňovací ventil a měli jsme tu, na kopci, docela pěknou cunami, což soused docela pěkně lakonicky popsal : Nenapadlo mě pojistit barák na kopci proti povodni.

S. Donát 10.8.2017 13:40

Re: Co se stane s vodou,

To udělal moc dobře, protože pojistka proti povodni by mu byla stajně naprd a jen by vyhazoval peníze. Jo, kdyby se pojistil proti záplavě, to by bylo jiné kafe :)

J. Lepka 10.8.2017 14:00

Re: Co se stane s vodou,

Ano, také jsem párkrát klidnil vytopeného majitele po povodni 2002, kdy mu pojišťovák s výrazem pokerového šampiona sdělil, že dostane kulové, protože byl pojištěn proti záplavové vodě a tohle byla zátopová ( nebo naopak, už je to pár let)

P. Maleček 10.8.2017 2:53

Až se s pitnou vodou přestane plýtvat, stane se luxusem.

Co se stane až se pitnou vodou přestanou splachovat WC, mýt auta, zalévat záchody, plnit bazény a další plýtvající činnosti? No přeci prudce stoupne její cena.

Jasně to dokazuje statistika. Spotřeba pitné vody už dnes značně klesá, ale její cena prudce roste. Vodárenské společnosti to vcelku logicky vysvětlují tím, že jediným zdrojem na údržbu vodních systémů jsou platby za spotřebu. Tudíž s poklesem spotřeby musí růst cena.

Takže logickým důsledkem dalšího omezení plýtváním pitnou vodou bude další růst její ceny. Až se z ní nakonec stane luxusní, nízkopříjmovému občanstvu nedostupné zboží.

Zvlášť když ziskovost vodárenských společností není nikterak regulována a nikdo nekontroluje, zda jejich vysoké náklady nejsou důsledkem korupce vodárenských papalášů, že vládo ČR.

F. Kusák 10.8.2017 8:18

Re: Až se s pitnou vodou přestane plýtvat, stane se luxusem.

Nechci s Vámi polemizovat ani se zastávat vodárenských firem, ale každý, i začínající ekonom ví, že náklady se dělí na fixní a variabilní, takže se není čemu divit.

J. Tachovský 10.8.2017 9:57

Re: Až se s pitnou vodou přestane plýtvat, stane se luxusem.

Mate pravdu, fixni naklady by mely odpovidat pausalu (obdoba platbe za jistic u elektriny), variabilni pak spotrebe. Pokud i fixni naklady se plati ze spotreby, tak je vcelku jasne, ze poklesem spotreby musi vzrust cena.

J. Jurax 10.8.2017 2:33

No, co vím a pamatuju,

tak pomalu u každé chalupy, kde je zahrádka, byl od nepaměti sud pod rýnou, aby chytal dešťovku. Protože voda se musela nosit ze studny někdy dost daleko.

No a teď je zase drahá.

Proč ale tak samozřejmé chování dotovat?

P. Boublíková 10.8.2017 5:23

Re: No, co vím a pamatuju,

Sudy s vodou mají malý objem a pochybuju, že by někdo uspěl s žádostí o dotaci na sud - i když u nás je možné všechno.

Vybudovat nádrže s objemem několik kubíků už je poněkud nákladnější záležitost a lidi si jaxi zvykli být ekonomicky motivováni. Nedostanou-li zaplaceno, raději zdechnou žízní. Tak proto :*(

F. Kusák 10.8.2017 8:26

Re: No, co vím a pamatuju,

Paní Boublíková, kdyby stát neudělal nic, budou to lidé kritizovat, když motivuje občany, aby si zřizovali nádrže na dešťovou vodu, je to také špatně, takže Vám moc nerozumím. Já jsem si zřídil nádrž na dešťovku o objemu 20 m3 před dvaceti lety, když jsem se přestěhoval z města na venkov. A v době sucha jsme s ní vydrželi zalévat měsíc. Škoda, měl jsem ji tehdy udělat s dvojnásobným objemem. Jenže tehdy jsem jel na doraz s financemi. Určitě by mně nějaká ta státní pomoc pomohla.

P. Boublíková 10.8.2017 12:12

Re: No, co vím a pamatuju,

Tak to jste myslím velká výjimka.

Co jsem si tak všimla, většina lidí, pokud se nespokojí se sudem, má nanejvýš ibc kontejnery buď venku nebo zakopané.

M. Prokop 10.8.2017 9:16

Re: No, co vím a pamatuju,

Takže lidé zaplatí daně, z těch něco cestou zmizí do aparátu a část peněz se lidem vrátí na nádržky, schválené další částí aparátu.

Mně to nepřijde jako výhodné či efektivní.

A. Alda 10.8.2017 9:35

Asi tak.

Zdravý rozum velí dešťovou vodu uschovávat v možnostech dané nemovitosti a kapsy majitele, o jehož prospěch samozřejmě především jde.

Uschovávat děšťovou vodu proto, aby se na zalévání nepoužívala voda upravená, je absurdní v samé své podstatě - ovšem je zde samozřejmě individuální ekonomické zdůvodnění. Ale z hlediska uchování vody v krajině je to naprostý nesmysl - je jedno, z jakého zdroje se voda do půdy dostane, hlavně když v ní je.

P. Boublíková 10.8.2017 12:21

Re: No, co vím a pamatuju,

A tak je to se vším.

Ale na druhou stranu, vybudovat velkou nádrž je otázka minimálně několik desítek tisíc kč. Při zalévání pitnou vodou dáte nanejvýš stovku za kubík, jestliže si pořídíte podružný vodoměr a neplatíte stočné, tak jen 50 kč za kubík.

Záleží na tom, jakou má kdo zahradu, ale aby se to lapání deště do velkých nádrží v dohledné době vyplatilo, musí to být spíš profi zahrada než jen pár záhonků.

Podobně se splachováním wc pitnou vodou. Každému rozumnému člověku se z toho musejí ježit chlupy, ale dělat do baráku druhé rozvody na dešťovou vodu je tak neskutečně drahé, že jde doslova do hajzlu pitná voda. Až bude stonásobně dražší, tak možná...

J. Lepka 10.8.2017 14:12

Re: No, co vím a pamatuju,

Výstižná definice. Ovšem ani tohle není jádro problému. Všimněte si, že v současné době se skoro všude při rekonstrukci kanalizace dělá dvojí potrubí, to na srážkové vody, ty totiž neprochází v čističkách stejnou komplexní procedurou jako splašky, proč také. No a v případě využití dešťovky jako užitkové vody budou majitelé čističek muset čistit i vodu za kterou nebylo zaplaceno vodné, vodoměr je jen na čisté vodě. A to bolí, dělat něco grátis se už dlouho nenosí, zde obzvlášť platí antické "Pecunia non olet", nehledě na hodnoty nutné pro vlastní provoz.

J. Jurax 10.8.2017 16:13

Re: No, co vím a pamatuju,

Mně taky ne už proto, že nebudu dotován, zalévatelné zahrádky nemaje.

Ale dotaci na nádrž na dešťovku a rozvod této na splachování WC po celém paneláku bych zvažoval :-)

J. Jurax 10.8.2017 16:01

Re: No, co vím a pamatuju,

Plastová nádrž na dešťovku je záležitost pár tisícovek https://www.obaly.cz/nadrz-na-destovou-vodu-objem-1000-l-p22718/

Pokud si někdo chce udělat něco většího, tuplem ať cáluje sám. Zaplatí se mu to úsporou na vodném a stočném.

P. Boublíková 10.8.2017 16:20

Re: No, co vím a pamatuju,

Ten kubik vody z ibc kontejneru na zalejvání je nic. To už je lepší si pořídit káď na kapry :-)

J. Jurax 10.8.2017 16:25

Re: No, co vím a pamatuju,

No jo, záleží na rozloze latifundie ... :-)

J. Pospíšil 10.8.2017 20:00

Re: No, co vím a pamatuju,

Když jí potřebujete na zalévání víc, tak těchto nádrží koupíte několik a spodem je propojíte. O nic jiného nejde. Kvůli řasám a komárům je dobré to natřít nebo zakrýt, obestavět nebo překrýt něčím neprůsvitným. Pak to i dobře vypadá a je to mnohem levnější než podzemní nádrž. No, nebudete splachovat, ale i zalévání je dobré.