21.7.2018 | Svátek má VítězslavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Spojenec s otazníkemŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 36, poslední: 10.8.2017 2:06, přehled diskusí

Má smysl pěstovat užší spolupráci V4 ?:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.8.2017 20:28

Samozřejmě, že ANO..

Pokud nám Německo VNUCUJE migranty, které si samo:
Autor: P. Vaňura Datum: 9.8.2017 17:44

pozvalo a současně tento problém UMĚLE SPOJUJE se strukturálními fondy EU a jejich rozdělováním, je ZCELA LEGITIMNÍ otevřít otázku reparací.

JEDINÝ stát, kterému Německo vyplatilo významné reparace byl SSSR, který si je ovšem zajistil VOJENSKOU SILOU. Po WW2, stejně jako po WW1, nebylo totiž v ekonomických silách Německa nahradit vše, co svojí agresí napáchalo! Dnes se dokonce tvrdí, že "příliš velké" reparace, požadované po Německu po WW1 byly příčinou toho, že Německo zahájilo WW2...

Proč se u nás k Polsku vyjadřuje soudce Rychetský, :
Autor: V. Klepetko Datum: 9.8.2017 16:57

a ministr zahraničních věcí mlčí?

Není to snad flagrantní vlamování se soudců do pravomocí moci výkonné? Kdy ministr spravedlnosti navrhne kárné řízení s Rychetským?

Polsko by měla podpořit především naše česká vláda, čtenáři Psa ani soudci to nevynahradí...

Ale asi má Zao - Ce - Tung jiné problémy, než aby se věnoval zahraniční politice :-((((((((

Co máme společného?:
Autor: A. Alda Datum: 9.8.2017 11:38

Máme společnou zkušenost v obraně před Tatary/Mongoly. Máme společnou zkušenost s násilnou germanisací. Máme společnou zkušenost obrany před muslimy, Turky zejména. Máme společnou zkušenost z mnoha vzájemných válek. Až teprve nedávno máme společnou zkušenost s nacionálním a internacionálním socialismem.

Poláci jsou náš nejpřirozenější spojenec. A naše přirozené spojenectví bylo vždy usilovně narušováno jak Němci, tak Rusy. Od Boleslava Chrabrého přes Přemysla Otakara II. a Václava III. až po přípravu česko-polské unie v roce 1942. Ani Němci, ani Rusové, nikdy nesnesli představu, že bychom se s Poláky mohli my Češi spojit.

Re: Co máme společného?:
Autor: M. Prokop Datum: 9.8.2017 14:26

Zapomněl jste na společnou zkušenost s Rusy, byť u Poláků dlouhodobější a vydatnější.

Re: Co máme společného?:
Autor: R. Morava Datum: 9.8.2017 16:51

To ano, Polsko je náš přirozený spojenec. Ale nezapomeňme že i s Německem máme stoleté vztahy a nebyly jen špatné. Nezdá se mi, že by Německo chtělo dnes vyvolávat spory s námi či Poláky. Bruselská kritika Polska není jen německá kritika. Je to kritika podivných nedemokratických elit německých, francouzských, italských...

Na reparace už není vhodná doba, dokud Německo nebude požadovat reparace uzemí obývaných před válkou Němci v Polsku či u nás.

Re: Co máme společného?:
Autor: J. Jurax Datum: 10.8.2017 2:05

No, s Poláky jsme měli hned po vzniku republiky územní spory; ten o Těšínsko vyvrcholil ozbrojenými akcemi jednotek obou států; rovnala to arbitráž. Celou první republiku byly vztahy s Polskem chladné. po Mnichovu si Poláci pospíšili obsadit Těšínsko i oblasti na Orávě a Spiši.

V4 má pouze jediné společné nosné téma,:
Autor: M. Valenta Datum: 9.8.2017 9:58

(tedy mimo téměř identických zájmů Česka a Slovenska) a tou je migrace.

Re: V4 má pouze jediné společné nosné téma,:
Autor: T. Hraj Datum: 9.8.2017 12:49

Migrace je jenom symptom. Příčinou migrace je děsivá politická ideologie, která ovládla EU. Boj proti této (neolevicové) ideologii by měl být nosným tématem V4. To je ale asi příliš optimistické.

V4 je chcípající kobyla:
Autor: P. Rudolf Datum: 9.8.2017 9:23

Spolupracovat ad hoc ano, od užší spolupráce (hlavně s Polskem a Maďarskem) ruce pryč. Dnes už to nic dorého Česku přinést nemůže.

Re: V4 je chcípající kobyla:
Autor: T. Hraj Datum: 9.8.2017 12:39

Ta kobyla nikdy příliš živá nebyla. Nejživější je asi právě dnes, kvůli jednotnému (doufejme) postoji a postupu v otázce masmigrace.

Re: V4 je chcípající kobyla:
Autor: M. Prokop Datum: 9.8.2017 14:27

Jo, EUnije sjednotí i jinak nesjednotitelné.

:
Autor: P. Remeš Datum: 9.8.2017 9:17

Polsko činí zcela správné a logické obranné kroky. EU (fakticky Německo) by rádo sevřelo Polsko do své náruče a tvrdě jede proti jeho státní suverenitě. Že se Poláci brání, je normální. Otázka nezní, zda bychom v tomto souboji měli podporovat Polsko, ale zda bychom už neměli už přestat podporovat Brusel ...

Mně připadá nebezpečná už ta otázka:
Autor: O. Dvořák Datum: 9.8.2017 8:40

"Má smysl pěstovat užší spolupráci visegrádské čtyřky, jsou-li její členové už v EU?"...

Má to cenu!:
Autor: V. Student Datum: 9.8.2017 8:33

Má cenu Polsko podporovat. Ono se nevymezuje proti Německu, ono se vymezuje proti některým tezím, z Německa zaznívajícím, to je rozdíl. Ano, Polsko se vzhledem k naší opatrnické nátuře snaží emancipovat možná až moc, ale to je jeho věc. Ostatně chová se podobně jako i jiné velké země Evropy, prostě sleduje svoje zájmy jako Německo nebo Velká Británie, co má být?

Bral bych to optimisticky - EU má problém(y), a je dobře, že na ně lze poukazovat koordinovaně v součinnosti s jinými státy, např. V4. To je lepší, než vykřikovat izolovaně. Ostatně nevylučuji, že Rakousko je potenciální další člen:-)

Re: Má to cenu!:
Autor: M. Krátký Datum: 9.8.2017 10:36

naprostý souhlas pane Studente a k tomu vašemu závěru dodávám - ostatně už jen opakuji co tu také již zaznělo, že by se v případě připojení Rakouska vlastně jednalo o staré dobré R-U - a snad by se i Jugoši mohli přidat ( ti západní )

Re: Má to cenu!:
Autor: T. Hraj Datum: 9.8.2017 12:44

Je evidentní, že spolupráce a společný postup dává v některých současných tématech velmi dobrý smysl. Stejně tak je ale evidentní, že hluboké propojování formou nějakého nového státního celku či federace je úplně mimo realitu.

Má smysl podporovat nynější vládu ve Varšavě:
Autor: A. Reček Datum: 9.8.2017 7:35

Kaczyńského PiS zřetelně řeklo, že nemíní brát na sebe všechny přiblblé nápady komise EU. A v tomto by měla Varšava mít od zemí V4 plnou podporu. Varšava i Budapešť nechtějí vystoupit z EU, ale vedení EU v prvé řadě musí pozametat binec na svém prahu. No a Berlín jako nejvýznačnější člen vedení EU by měl přimět i Francouze, aby už teď v tomto začali pracovat.

AUTOR ZCELA POMÍJÍ...:
Autor: J. Mrázek Datum: 9.8.2017 6:43

...že Polsko pouze reaguje na neuvěřitelně arogantní orgány EU . Nebránit se šílenci EU proto, že je nemocný a "nemůže za to" by od nejen Polska, ale celé V4 nebyla šlechetnost, ale pitomost !

:)))))))))))))) :
Autor: J. Kanioková Datum: 9.8.2017 20:21

Spojenec bez otazníku.:
Autor: P. Dvořák Datum: 9.8.2017 1:59

V článku je uvedeno: "Východ vidí prioritu v ochraně její vnější hranice. Západ ji vidí v distribuci problému skrze kvóty."

Jinak řečeno, jestliže k nám soused přes plot přelévá svoji žumpu, Východ vidí prioritu postavit zeď nebo dát sousedovi za vyučenou, kdežto Západ vidí řešení rozmatláním (sr...k) po celé zahradě a nakonec to i nanosit až do domu.

P.S. V 01:30 a znovu v 01:40 hodin se Velký Bratr postaral o to, abychom neutrpěli morální a společenskou újmu, takže slovo, které běžně používají děti předškolního věku, bez opakované úpravy neprošlo cenzurou.

Re: Spojenec bez otazníku.:
Autor: Z. Rychlý Datum: 9.8.2017 8:04

Právě teď jsem to slovo použil s tečkou za každým písmenem a bylo mi též zrušeno! Neuvěřitelné!

No tak se nerozčilujte a nějak to opište,:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.8.2017 9:01

nebo tam vrzněte nějaká jiná písmena, redundance jazyka je poměrně vysoká, to si myslíte, že to kontroluje nějaký člověk? A v algoritmu se obtížně vychytává všecko.

Re: No tak se nerozčilujte a nějak to opište,:
Autor: P. Dvořák Datum: 9.8.2017 9:35

Samozřejmě máte pravdu, písmena se dají nahradit. Takže už nebudu psát knih...., ale skříň na knížky?

Nejspíš to nekontroluje nějaký člověk, ale nějaký člověk přišel na to, že bude vychovávat dospělé, kterým zakáže používat slova, která (jak jsem již psal) běžně používají dítka hluboce předškolního věku.

A to je humus.

No, to je, ale rozčilováním nic nespravíte,:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.8.2017 9:37

lepší je zapojit hlavu. Ostatně to tady stejně skoro nikdo nečte, takže prakticky o nic nejde.

Re: No, to je, ale rozčilováním nic nespravíte,:
Autor: Z. Rychlý Datum: 9.8.2017 10:10

Končí to tím, že se v knížce Harriet Stowe Chaloupka strýčka Toma přepisují výrazy negr na afroameričan. Přepisování dějin výchovou nového, lepšího člověka.

I to je pravda, ale rozčilováním nic nespravíte,:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.8.2017 10:33

tak s tím něco dělejte. Jenom bych řekl, že mezi vyhazováním vulgárních slov a přepisováním negrů je přece jenom rozdíl.

Re: I to je pravda, ale rozčilováním nic nespravíte,:
Autor: Z. Rychlý Datum: 9.8.2017 11:06

Je, ale spojuje to ta urputná snaha vychovávat k lepšímu. A třísky lítají, až nebezpečno.

Re: No, to je, ale rozčilováním nic nespravíte,:
Autor: M. Krátký Datum: 9.8.2017 10:41

jo - jsou to EU hovada, která nám vyčítají, že v českých pohádkách je málo černochů - ale to není úplná pravda - např. v českých koledách je verš "a co ty černý vzadu vystrkuješ na nás bradu" - tak jsou tam nebo nejsou ???

Re: No tak se nerozčilujte a nějak to opište,:
Autor: Z. Rychlý Datum: 9.8.2017 10:00

V tom vymazaném příspěvku jsem (upozorňoval jsem že je to mimo téma) psal konkrétně o slově s r a č k a, které mi tak strašlivě nebezpečné a vulgární nepřijde a přitom vyjadřuje celkem spolehlivě problém. Třeba prdel prostě projde.