24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ANALÝZA: USA už nebudou světovým četníkem

Očekávat konzistentní americkou zahraniční politiku není na místě. Donald Trump může otočit o 180 stupňů kdykoli a v čemkoli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rehulka 13.8.2017 11:47

Je překvapující.....

....že zběžná a přece tak obšírna analýza americké politiky vyvolala tak málo ozvěn a názorů mezi diskutujícími na NP.

Já jsem úplně nadšený, protože to odpovídá přesně mému vidění historie i politiky Spojených Států, i hodnocení presidenta Trumpa.Každopádně Vám pane Jochu děkuji, zdravím a těším se na Vaše příspěvky na NP. Možná, že Vaše názory jseou přijímány negativně pro Vaši politickou angažovanost a směr, ovšem to považuji za primitivismus a t.zv. "vylévání dítěte i s vaničkou" ! SFR

J. Kanioková 10.8.2017 18:21

Donald Trump může otočit o 180 stupňů kdykoli a v čemkoli ?

A jste si jist, kdo tam vládne ? Jestli Trump nebo Kongres ?

M. Krátký 10.8.2017 12:13

Přečetl jsem to jedním dechem - děkuji

neumím se takto brilantně vyjadřovat - dalším studiem diskuse se pokusím moje vědění doplnit - hezký den

V. Student 10.8.2017 11:15

Je pravda, že USA ze světa ustoupí.

Pokud to p. Joch myslí tak, že se budou zmítat stále více ve svých vlastních problémech a na "svět" nebudou mít tolik energie. To si myslím už dlouho také. Ale nechápu podtitulek článku, že "Trump může kdykoli otočit o 180 stupňů".

Nejde o to, že by nemohl, to může každý. Ale proč by to dělal? Pane Jochu, to že ho mocní USA nedrží u huby, takže z tohoto pohledu není "předvídatelný" já považuji za výhodu. Neznamená to, že se máme obávat nějakých jeho obrtlíků. Nebo obráceně - kolikrát už o těch 180 stupňů otočil, že to považujete za tak jistou premisu, že jste to dal do podtitulku?

F. Houžňák 10.8.2017 11:08

Žádná "ruská agrese proti Ukrajině" se nekonala,

konala se pouze agrese nelegitimní kyjevské junty proti vlastnímu obyvatelstvu na východě Ukrajiny a na Krymu (tam se jim ale, díky krymskému referendu a souhlasu Ruska s připojením Krymské republiky (nebo jak se ten útvar jmenoval) k Ruské federaci, nepovedla). Ruskojazyční východní Ukrajinci uspořádali, poté, co jim kyjevská junta zakázala používat jejich rodný jazyk, pokojně referendum, a kyjevská junta na ně poslala tanky, děla a bombardéry.

M. Prokop 10.8.2017 21:40

Re: Žádná "ruská agrese proti Ukrajině" se nekonala,

Říkal Putin, že, brepto?

F. Houžňák 11.8.2017 7:38

To říkají fakta, na která si všichni, co nelžou jako

nějaký Prokop, dobře pamatují. Též se dají dobře dohledat, ale holt co Prokop najít nechce, to nenajde. Jako ti bolševici.

M. Valenta 10.8.2017 10:13

Dobrý článek.

Ovšem o Trumpovi vypovídá snad nejvíce dvě jeho vyjádření k Johnu McCainovi.

V době předvolební (McCain byl proti jeho volbě) o něm hovořil jako zbabělci co se nechal hloupě zajmout ve Vietnamu (doslova řekl:" I like people who weren’t captured"). A nedávno, těsně před hlasováním o odstranění Obama care, byl náhle John McCain jako válečný hrdina zase zpět. Jenže McCain své názory jen tak nemění.

F. Houžňák 10.8.2017 11:13

Ano, McCainovy názory jsou stále stejně

pitomé. A nezajatý voják je lepší než zajatý, nemyslíte? Četl jste Šóguna? Poučná knížka.

M. Valenta 10.8.2017 14:17

Re: Ano, McCainovy názory jsou stále stejně

Měl jste si vzít příklad z Vašich kolegů podobných názorů a nepsat raději nic. Bylo by to zajisté lepší než tohle. Hezký den.

F. Houžňák 10.8.2017 14:24

No tak to nečtěte, to je very einfach,

a jak píše český klasik: Polibte nám prdel. Éljen!

P. Švejnoch 10.8.2017 14:29

Re: Dobrý článek.

Původně jsem si myslel, že s námi chcete, pane Valento, jako obvykle manipulovat. Pak mi ale došlo, že Vy vlastně (jak už se několikrát ukázalo) angličtinu ovládáte jen málo, resp. vůbec, a tudíž si nejspíš myslíte, že věta "I like people who weren't captured" opravdu v překladu znamená "McCain je zbabělec, který se nechal hloupě zajmout.".

Neznamená, pane Valento. A pokud bych Vám mohl radit, opravdu by asi bylo pro všechny zúčastněné lepší, kdybyste se držel pouze a výhradně rodného jazyka. Tedy - ne že by Vaše příspěvky v češtině byly Bůh ví jaké terno, ale jak se pustíte do angličtiny, je to stoprocentní blamáž... ;-)

M. Valenta 10.8.2017 15:36

Re: Dobrý článek.

Zkuste si raději přečíst ještě jednou co jsem napsal.

P. Rudolf 10.8.2017 15:50

Re: Dobrý článek.

Dovolím si vrdit, že bude lepší, když se tihle dva intelektuální eunuši vašim příspěvkům vyhnou. Evidentně škodí jejich pleti.

F. Houžňák 10.8.2017 16:24

No právě, člověk si to přečte,

a dojde ke stejným závěrům jako pan Švejnoch. Vemte nějaký kurs formulování myšlenek a angličtiny, třeba i kombinovaně, pak to deset let cvičte a pak s tím můžete pomalu mezi lidi. Ale jenom pomalu.

J. Kanioková 10.8.2017 18:27

McCain JE syčák ! Jestřáb, fanatik..

Dá již zcela jasně hovořit o cílené sabotáži prezidentovy zahraniční politiky. V podstatě průhlednou, nicméně účinnou taktikou je směs osobních útoků na Trumpovu osobu, ať již v oblasti soukromé, či veřejné, a nastolení faktů v zahraničně-politické oblasti, které Trumpa staví před hotovou věc.

Nejnovějším exemplářem v tomto repertoáru je balík sankcí.

"Kdo tento frontální, masívní útok ze všech stran nevidí, je buď slepý, nebo nevyléčitelně naivní. A vše nasvědčuje tomu, že pacifikace Trumpa v základních otázkách, jakými jsou vztah k Rusku, americké vojenské intervence a TTIP, se bude stupňovat"

Petr Schnur drtivě o novém vývoji mezi USA a Evropou - http://jdem.cz/dc7wa2

Plánují vykastrovat Donalda Trumpa. Vy nevíte, kde je zapojen Martin Schulz? - http://jdem.cz/dc7wj6

F. Navrátil 10.8.2017 9:10

Humanistický zásah?

Mluvit o válce proti Srbsku jako o humanitárním zásahu neodpovídá skutečnosti. USA a NATO zaútočilo na demokratické a křesťanské Srbsko, aby odtrhlo od Srbska Kosovo, kde ustanovily mafiánsko islámský režim. A důvod největší.V Kosovu vznikla největší evropská vojenská základna USA.

A. Alda 10.8.2017 10:58

Tak jest.

Srbsko byl demokratický stát na křesťanských základech, který se zmítal v problémech způsobených rozpadem mnohonárodního státu (každý mnohonárodní stát se dříve či později rozpadne a jeho rozpad způsobí krvavé následky a hromady mrtvol - zatím to nikde nikde nebylo jinak).

Útok na Srbsko byl zcela neomluvitelný.

R. Langer 10.8.2017 11:01

Re: Tak jest.

Mám stejný názor.

F. Houžňák 10.8.2017 11:09

Ano, ovšem až na Československo, což je nesmrtelná

zásluha Klause a Mečiara.

V. Novák 10.8.2017 13:05

Jednání s Jugoslávií je ukázkou západního pokrytectví.

1) Jugoslávie měla - stejně jako ostatní evropské země a USA a Kanada garantovánu celistvot a nedělitelnost v SBSE. Přesto Francie a Německo velice spěchaly s uznáním separatistických republik Slovinska a Chorvatska a separatistů za jejich legitimní představitele.

2) Etnické čistky proti srbskému obyvatelstvu těchto republik byly naprosto pomíjeny, zato byly zdůrazňovány srbské čistky na převážně Srby obydlených územích.

3) Když Srbsko souhlasilo s Dohodami z Rambouillet, zatímco "Kosované" (ve skutečnosti Albánci) ne, doplnily USA několik bodů, které nemohlo Srbsko přijmout - a pak prohlásily Srbsko za ty, kdo dohody odmítli.

4) NATO - tedy Západ - násilím, přepadením suverénního státu, dokonce bez vyhlášení války, odtrhl od Srbska Kosovo, z dříve teroristické UCK zřídil armádu, nechal ji provést etnickou čistku ode všech nealbánců a vyhlásit samostatný stát.

A to vše za platnosti Smlouvy o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, tak slavně přijaté všemi evropskými zeměmi. A USA a Kanadou...

P. Kremla 10.8.2017 8:43

Nevím zda chci, aby Německo dodržovalo svůj závazek vydávat 2% HDP na armádu. To by znamenalo, že by Německo mělo do několika let bezkonkurenčně nejsilnější armádu v Evropě.

A. Alda 10.8.2017 10:59

to by nebylo špatné,

pokud by ta armáda nebyla muslimská.

A. Alda 10.8.2017 8:26

Velmi šikovná zkratka dějin diplomacie USA.

A s Vaším závěrem při hodnocení Polska a Maďarska také souhlasím.

Ovšem "posilování obranyschopnosti Evropy" není můj zájem - nechci silnou EU, protože silná EU znamená slabé Čechy.

M. Prokop 10.8.2017 9:05

Re: Velmi šikovná zkratka dějin diplomacie USA.

"posilování obranyschopnosti Evropy" není "posilování obranyschopnosti EU". :-P

A. Alda 10.8.2017 9:23

Re: Velmi šikovná zkratka dějin diplomacie USA.

Jenže autor to tak myslel.

V. Novák 10.8.2017 9:46

Re: Velmi šikovná zkratka dějin diplomacie USA.

Co je Evropa minus EU? Albánie, Švýcarsko, Makedonie a Srbsko...

A kus Ruska, Bělorusko, Ukrajina,... a?

Druhý odstavec se nejspíš nepočítá.

M. Drašner 10.8.2017 7:50

Ke 13. koloniím po r.1763

K málo známým a ještě méně diskutovaným skutečnostem patří to, že si formální vládce 13. kolonií, král Jiří, jakž takž vážil smluv, uzavřených s jinými (indiánskými) vůdci na západ od Alleghan a jeho administrativa tedy více či méně bránila v postupu na západ do indiánského území. Což jí na popularitě určitě nepřidalo.

M. Prokop 10.8.2017 9:06

Re: Ke 13. koloniím po r.1763

Otázkou by byly příčiny.

A. Reček 10.8.2017 6:56

Dobře popsaný stav v dnešní Evropě a v USA

Bohužel největší vliv na politiku EU mají levičáci s liberály. Šéf socialistů v Německu je jedním z hlavních tahounů jejich multikulturní koncepce.