16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

KNIHA: Edvard Beneš – drama mezi Hitlerem a Stalinem

Edvard Beneš je poměrně rozporuplnou osobností, která vzbuzuje dost emocí i dnes, po mnoha desetiletích od doby, kdy byl československým presidentem a diplomatem ve středu meziválečného, druhoválečného a poválečného dění v Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kersch 8.8.2017 21:31

z knihy českého vydání , str. 137

E.Beneš v roce 1924 odepisuje v soukromém (zachovaném) dopise Josefu Svatoplukovi Macharovi, spisovateli a generálnímu inspektorovi československé armády :

"...Jako politik jsem se stal něčím, co má konat určitý úkol, co nemá práva ve veřejných věcech na osobní chuti, city... Stal jsem se něčím, čemu je přiřknut určitý úkol dnes a čemu zítra osudem bude přiřknuta jiná úloha - třeba návrat ke škole a ke knihám. I já jsem v tom jistého druhu fatalistou. V této filosofii historie je síla, klid a chcete-li i štěstí. Pro mne je to vědomé žití sub specie aeternitatis, klidné, jisté, ve stálém shonu práce, ale v takovém shonu, který nedělá ani nervósním, ani úzkostlivým o sebe samu. Také ne úzkostlivým o národ, poněvadž mne vlastní můj život naučil věřit ve výsledky práce."

Edvardu Benešovi bylo v té době 40 let. Československé vyslanectví ve Vídni ve stejné době obdrželo anonymní udání, informující o tom, že 14 Němců a 6 Maďarů chystá atentát na Edvarda Beneše a Karla Kramáře. Byla přijata potřebná (ochranná) opatření.

K. Loskot 8.8.2017 19:54

Zabozrouti by meli zvracet nad sebou. Jeste, ze meli de Gaulla.

F. Žůrek 8.8.2017 19:47

Druhého hodnotíme podle svého

Již jsem četl tuto knihu, dostal jsem ji na vánoce. Souhlasím s autoren recenze.

E. Beneš byl politikem na úrovni. Byl úzkým spolupracovníkem s TGM a po něm pak pokračoval. Ovšem republika se ocitla ve válce, kdežto TGM byl prezidentem v době míru. Ale obecně E. Beneš rozhodoval ve prospěch občanů, což je podstatné. V historii je pořád nevyřešenou otázkou, zda dějiny vytvářejí vůdcové anebo lidé. Podle mne Beneš nezklamal, byl to státník více než "politik".

M. Prokop 8.8.2017 21:13

Re: Druhého hodnotíme podle svého

Naopak. Masaryk, který s pomocí Beneše vybudoval stát za války, byl státník. Beneš jen politik, i když relativně dobrý, hlavně jako číslo 2 za Masarykem. Na číslo jedna neměl.

V. Klepetko 8.8.2017 16:18

Tu knihu si na základě této recenze koupím,

a soudit Beneše nebudu: samozvaných soudců tu máme mnohem vice než Benešů i beze mě :-(((((

P. Lenc 8.8.2017 14:05

Bohužel,

Beneš byl průměrný politik, kterému se dostalo nadprůměrné moci.A byl to pěkně mstivý dárek.

K. Loskot 8.8.2017 19:59

Tak si to mel vzit !

O. Dvořák 8.8.2017 12:04

Knih o Benešovi přibývá

Ale aby někdo v opravdu kvalitním provedení vydal paměti Prokopa Drtiny, to ne.

F. Houžňák 8.8.2017 9:49

To by mě zajímalo, jestli pan Antoine Marès

je původně Antonín Mareš? Podle jeho specializace to na to vypadá. Ale najít se to nedá.

J. Karlík 8.8.2017 8:08

Beneš nešťastník,

Kdyby v historii neplatí, ale kdyby byl na jeho místě Churchill, byl by také nešťastný z toho, že musí rozhodovat o budoucnosti svého národa? Máme výborné hudební skladatele, muzikanty, umělce, sportovce,ale s politiky je to až na světlé výjimky katastrofa.

J. Vintr 8.8.2017 9:52

Re: Beneš nešťastník,

Beneš byl naprosto špatný člověk na špatném místě a ve špatnou dobu. Tím nemyslím předválečné události, kde se asi nic moc jiného nedalo dělat, ale jeho činnost koncem války a hlavně po válce.

J. Lancik 8.8.2017 16:24

Re: Beneš nešťastník,

Pred valkou se delat dalo a hodne Pane Vintre. Muselo by se ale zacit uz 28.10.1918. Napr. misto Cechoslovakizmu (jehoz byl E.Benes horlivym stoupencem az do konce zivota) vest vsecky narodnosti jako rovnocenne jako Svycari.

K. Loskot 8.8.2017 19:57

Nemcum by se rovnocennost s Cechy nelibila, oni jsou nadrazena rasa.

J. Lancik 8.8.2017 20:12

Re:

Prectete si text dohody nazvane "Moravske vyrovnani-Mahrishe ausgleich" z roku 1904 a pak zvante. Nasledovaly Bukovina, Slovinsko a Chorvatsko, bohuzel do vypuknuti valky to stihla jen Bukovina. Je to na Wikipedii.

Po roce 1918 dohoda byla navrzena pro cely stat, co bylo dost dobre pro Moravany nebylo dost dobre pro Cechy, ti dohodu zamitli. Ovsem tohle nema co delat s Benesem, ten byl v te dobe ministr zahranici.

M. Prokop 8.8.2017 21:15

Re: Beneš nešťastník,

A s tím Němci souhlasili?

Švýcarsko mělo za sebou nadvládu jedné národnosti? Myslíte to asi dobře, ale je to hloupost. Nešlo to.