23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

KLIMA: Žádné spolehlivé údaje nemáme

V nedávné přednášce před Heartland Institutem představil prof. dr. Singer dva diagramy o vývoji teplot od roku 1988 s tím, že se jedná o diagramy zavádějící.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 7.8.2017 15:20

Ale i přes to k oteplování oceánů nedochází.

Vzhledem k jejich objemu a teplotní roztažnosti vody by i mírné oteplení oceánů znamenalo velký úbytek souše a záník velké části tichomořských korálových ostrovů. Leč nekoná se.

P. Rada 7.8.2017 8:39

Pro autor strká "hlavu do písku"?

Data nejen, že existují a jsou dostatečně spolehlivá ale jsou navíc ověřitelná i celou řadou dalších pozorovacích metod. To, že je autor i v tomto článku ignoruje považuji za pro něj příznačné. Některé jiné metody než vyhodnocování teploty s meteoměření zde připomenu.

1. Tání ledovců a odtávání polárních čepiček. .....http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/ ...... http://nsidc.org/data/seaice_index/

2. Fenologická data - tedy sběr údajů o nástupu růstových fází rostlin .... https://cs.wikipedia.org/wiki/Fenologie. U ás to dnes už např vede k nástupu jara o cca dva týdny dříve.

3. Data oteplení oceánů získávaní sítí sond ARGO. Světové oceány přitom akumulují asi 95% narostlého planetárního tepla a tím doposud radikálně zmírnují i projevy GW nad pevninami. .... https://pl.wikipedia.org/wiki/Argo_(oceanografia) ...... Také na pevninách a zvláště tam, kde je vodou málo promývané horninové podloží lze z prohnuté křivky teplotní změny s hloubkou vrtů odvodit lokální odchylka dlouhodobé změny teploty nad povrchem.

4. Tragičnost takovýchto omylů a strkání hlavy do písku postihne především další generace ale i ta dnešní si u nás může všimnout zimního nedostatku sněhu k lyžování na horách či hromadného usychání předtím celá dlouhá desetiletí vitálních porostů - hlanvě smrkových a černé borovice - které naši předci vůbec nezažili. Dennodeně diskutované migrační vlny bývají spolunavozené neúrodou od sucha a tak by se dalo pokračovat. Proč si alespon některého takto zjevných fenomenů autor nevšimnul? ..... https://echo24.cz/a/iTUm9/proc-strkame-hlavu-do-pisku-kdyz-je-nebezpeci-tak-zjevne

A. Hrbek 7.8.2017 10:24

Re: Pro autor strká "hlavu do písku"?

Zájemcům o problematiku doporučuji podívat se na obsáhlou databázi

www.ncdc.noaa.gov.

Pokud mají ještě hlubší zájem, tak ať si laskavě obstarají data z "izolovaných" meteorologických stanic na Mont Blancu nebo Zugspitze.

T. Hraj 7.8.2017 10:31

Re: Pro autor strká "hlavu do písku"?

ad 1,2,3) věrohodnost a vypovídací hodnotu těchto dat neumím posoudit. I kdyby ale byla pravdivá a vystihovala by podstatu změn, pořád nevidím jako jednoznačné, že jsou tyto změny (v globálním důsledku) negativní.

ad 4) A pokud se jedná o negativní procesy, co máme dělat? Máme se je snažit zvrátit na globální úrovni? Má vláda ČR bojovat proti úbytku polárních čepiček? Nebo máme nejprve usilovat o vytvoření světové vlády, která by se o to pokusila?

Skutečně se domníváme, že spontaneitu společenských procesů lze nahradit politicky centrálně nečrtnutým (a třeba nakrásně vědecky perfektně podepřeným) globálním plánem pro několik generací? Jsou lidé mravenci?

P. Rada 7.8.2017 14:48

Re: Pro autor strká "hlavu do písku"?

Lidé se zřejmě v mnohém převážně chovají jak mravenci, kvasinky ... ale sebevědomě o sobě tvrdí, že jsou druh rozumný - tedy jednající racionálně. Opak je ale blíže k pravdě - lidem vládne emotivita.

http://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla

Ektrémem mezi vším živým tvory je člověk spíše v tom, že jako jediný - i když nepřímo - dokáže využívat energii čistého fosilního uhlíku. Podobně extrémního chování se dopouští i při syntéze dosud na planetě neexistujících sloučenin nebo při uvolnování jaderné energie. Právě vzhledem k těmto schopnostem by bylo kýžené aby se stal tvorem který se rozumem řídí více a s rozsáhlejším nadhledem jak doposud.

Ta potřeba chovat se rozuměji souvisí s uzavřeností systému kde lidé žijí s projevy biofilie/ nekrofilie a s jeho stabilitou.

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

T. Hraj 7.8.2017 15:12

Re: Pro autor strká "hlavu do písku"?

Vy jste to otočil. Mravenci jsou právě ti racionální (z pohledu společenství) Jednají podle plánu (genetického), který maximalizuje význam celku a minimalizuje význam jedince.

U lidí by takovýto megaplán "pro celé mraveniště" (jako je náprava globálního klimatu), vyžadující spolupráci všech, těžko fungoval, i kdyby všichni věděli, že je vědecky podložen. Nejen proto, že naše impulzy jsou často emoční, jak říkáte, ale i proto, že ani racionální myšlení negeneruje u všech vždy stejné závěry. Možná tak v přírodních vědách a to ještě ne ve všech.

Drtivá většina ekologických problémů je lokální a nebývá o nich sporu. Ty řešme.

R. Tesařík 7.8.2017 8:14

Co na to

pan Rada a pan Šejna?

K. Frauknecht 7.8.2017 10:26

Re: Co na to

Už sou tady. Zjevně makaj až vod půl devátý a nebo měli ideologickou poradu klubu alarmistů.

M. Šejna 7.8.2017 13:35

no jistě, Frauknechte

už v púl vosmý jem volal mým levicovým soudruhům z americké NASA a NOAA, aby mi tihle levičáci řekli, co mám tady psát za americké ideologické kecy. Pak jsem si to ještě pro jistotu ověřoval u britských levicových ideologů z Hadley Centra. Informace mi pak ještě odsouhlasili japonští levicoví ideologové z japonské JMA. Všichni mi řekli, že se votepluje.

Nevolal jsem ale do Ruska, kde naopak tvrděj, že vochlazuje. Nejspíš by mi po rusky pěkně pravicově ideologicky oznámili, že už volali do IVK a na gremium ODS, že žádné voteplování není, nebylo a nebude a že voteplování je jen americká, britská a japonská ideologická diverze, protože pravicovou pravdu najdete jen ve vysílání Moskvy a ve zprávách z Kremlu.

P. Klíma 7.8.2017 7:21

Excelentní článek, díky !

Ovšem nevzděláným mozečkům vymytým radikální levicí, to nepomůže. Levicoví fanatici totiž zpravidla nezískali vzdělání, pouze nanejvýš utrpěli titul v nějaké humanitní pavědě.

Největším bojovníkem proti oteplování je herec DiCaprio, což mu ovšem nebrání brazdit soukromým tryskáčem zeměkouli křížem krážem.

P. Lenc 7.8.2017 7:57

Re: Excelentní článek, díky !

Ano a dovolím se připojit a také poděkovat.

M. Šejna 7.8.2017 9:04

pane Klímo a Lenci

mohli byste nám nevzdělaným mozečkům vymytým radikální levicí vysvětlit, proč se oteplojí i oceány a proč je oteplení planety měřeno i ze satelitů?

Prosím o sdělení, kde se v oceánech vyskytují městské tepelné ostrovy a kde se vyskytují městské tepelné ostrovy na oběžné dráze. Určitě to bude pro vaše mimořádné vzdělané pravicové mozky brnkačka.

P. Lenc 7.8.2017 14:09

Re: pane Klímo a Lenci

Šejno a proč si myslíte, že s "všeználkem" jako jste vy budu diskutovat? S něčím tak Netzerovsky chytrým jako vy jsem to párkrát zkusil,ale děkuji, už nechci."Onanista a spratek" Lenc.

P. Juránek 7.8.2017 0:29

A co alpske ledovce

Pan vyzkumnik si z nas dela srandu. Nevidi globalni dopady globalniho jevu.

Alpske ledovce nejsou v zabetonovane krajine, ani ty Gronske a presto taji. Velka jezera vysychaji. Dostupne vody ubyva a vynosy zemedelstvi klesaji. Neni cim zalevat. Negativni vyvoj podnebi je zjevny. Pritom zadny jiny globalni vliv nez intenzivni vyroba a doprava tu neni. Takze, kdo za to muze?

J. Vintr 7.8.2017 3:31

Re: A co alpske ledovce

Klima se mění neustále. To, že tají ledovce a že je někde třeba méně srážek, je výslednicí více faktorů, z nichž nějaká změna statisticky vypočítané průměrné teploty o desetiny stupně bude mít asi zcela zanedbatelný vliv.

A. Trick 7.8.2017 5:55

Re: A co alpske ledovce

Tak, tak. Vůbec nic se neděje, konzumujme!

P. Klíma 7.8.2017 7:25

Máte

nějaký jiný návrh?

A. Trick 7.8.2017 7:36

Re: Máte

A proč? Vzdělaní pravicoví mozečkové vědí, že GO neexistuje.

P. Lenc 7.8.2017 7:55

Re: Máte

To jste mně pane Tricku potěšil.Ještě že máme vás, levicové "intelektuály".Vaše "pravdy" nás ohromují nejen v Evropě dnes a denně.

M. Drašner 7.8.2017 7:57

Re: A co alpske ledovce

Pane Podvode (nikoli nadávka, leč překlad): doporučuji přečíst si knihu ruského a tudíž pro vás nepochybně prověřeného vědce prof. Lva Nikolajeviče Gumiljova "Hledání vymyšlené říše". Docela zajímavě tam rozebírá pohyb cyklón a anticyklón a jejich vliv na osud civilizací. A pak začněte nekonzumovat!

P. Zinga 7.8.2017 6:17

Re: A co alpske ledovce

Pane Juránku, co děje v Grónsku, dovíte se v odkazu, tedy jen krátce: v letním období přibylo v Grónsku min. 5 Gt ledu a 4.července tam naměřili rekordní letní teplotu: 33°C. Mínus.

Co se Alp týká, není to tak dávno, co tam běhali lidé v krátkých sukýnkách, na stranu druhou v 17. století pořádali procesí k ledovcům, aby Pán Bůh zastavil jejich postup. Minimálně v jednom případě (ve Francii) byli úspěšní a ledovec. který předtím pohltil jinou vísku, se před procesí pořádající zastavil.

http://www.dmi.dk/en/groenland/maalinger/greenland-ice-sheet-surface-mass-budget/

Jak vysvětlíte klimatické změny v minulosti?

P. Klíma 7.8.2017 7:24

Hážete perly sviním...

Za sebe moc děkuji za údaje.

A. Alda 7.8.2017 12:05

V Antarktidě led prý také přibývá.

Ale ekoteroristi pro to mají vysvětlení: může za to globální oteplování. Globální oteplování může za všechno. Pro jiné lidi může za všechno špatné Rusko, pro jiné zase USA.

P. Zinga 7.8.2017 6:19

Re: A co alpske ledovce

A ještě něco: kde jste vzal, že klesají zemědělské výnosy? To nedovidíte dále, než na svůj dvoreček?

P. Götze 7.8.2017 7:29

Re: A co alpske ledovce

Pane Juranek, doporucuji podivat se na nejaky historicky prirodovedecky dokument. verim, ze pokud jich shlednete nekolik, takove, ktere vpodstate videlo kazde dite ve veku zakladni skoly, bude vam jasen jak je to s podnebim. Nedelejte tady ze sebe s prominutim pitomce, to prece nemate zapotrebi.

T. Hraj 7.8.2017 8:52

Re: A co alpske ledovce

Pane Juránku, nám někdo garantoval, že alpské ledovce nebo velka jezera tu budou navěky a nebudou se nijak měnit? Kdyby ledovce naopak narůstaly (jak se v dělo v minulosti), také by to bylo špatně a bylo by třeba proti tomu bojovat?

Jak se změnila úrodnost půdy v Egyptě, Řecku a v jiných oblastech dříve rozvinutých kultur? Není lepší se změnám přizpůsobovat, než se pokoušet udržet jakýsi status quo pomocí obrovských investic (jistých) do projektů výsledků velmi nejistých?

V. Student 7.8.2017 11:52

Re: A co alpske ledovce

Tak tohle je perfektní argument. Ano. Lidstvo se stále častěji chová jako harant, který poprvé vykoukl ze své kolébky a vyděšeně vřískl strachy. "Ono se to hýbá!" No, hýbá. A hýbat bude. Je třeba se přizpůsobit. Díky, pane Hraji

J. Kavalír 7.8.2017 12:18

Re: A co alpske ledovce

Na ledovcich pouze poznate, zda se otepluje (taji a ustupuji) nebo se ochlazuje (splazy se prodluzuji). A urcite za to nemohou tepelne ostrovy.