26.9.2018 | Svátek má AndreaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KLIMA: Žádné spolehlivé údaje nemámeŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 58, poslední: 12.8.2017 7:46, přehled diskusí

Re: Oteplování a vliv lidské hamižnosti. :
Autor: K. Drábek Datum: 12.8.2017 7:46

Vždy dokážete skvěle pobavit.

Re: Oteplování a vliv lidské hamižnosti. :
Autor: P. Rada Datum: 7.8.2017 23:25

Přes Vaší vyrtrvalou přidrzlost se Vám pane Prokope pokusím naznačit, že se s principu v původ civilizace (i mém/svém?) mýlíte.

Lidé totiž začali ve stepích a celé věky se tam drželi nuzným kočováním. Nikde totiž nic moc vzrostlého trvale nerostlo a úživnost púd tak byla dlouhodobě a všestranně nízká. Teprve když nastalo meziledové optimum a stromy mohli několik tisíc let pracovat na vytváření úrodné půdy... mohli je lidé vykácet a začít půdu s úspěchem relativně dlouhodobě obdělávat, usídlilt se a a budováním pevných sídel nastolit dělbu práce a civilizaci.

Dnes ale právě ty stromy nestíhají adaptaci na rychlost postupu klimatické změny a proto nebude možné se na ně "vracet". Natož spoléhat na jejich půdotvorbu, retenci a další pro nás pozitivní až klíčové schopnosti. Ke stromům jsme totiž dlouhodobě jen nadstavbou - která se však zatím pyšně opírá o nevratnou surovinovou půjčku s podzemí.

Jak dlouho si myslíte, že tento labilní status žití na dluh pyšnému homo asi vydrží?

Re: Oteplování a vliv lidské hamižnosti. :
Autor: P. Rada Datum: 7.8.2017 23:04

"Pravděpodobně ušlo Vaší pozornosti" - jen podle srovnání map, leteckých a družicových snímků... - že podstatné není srovnávání rozlohy - ale lokality zasolování dříve úrodné půdy.

Půdu totiž prakticky nelze přemístit a s postupující s růstem hladin oceánů se směrem do vnitrozemí spodem dostává i slaná voda a tuplovaně tam, kde se právě čerpá na závlahy nutné pro intenzivní zemědělství.

Re: Oteplování a vliv lidské hamižnosti. :
Autor: M. Prokop Datum: 7.8.2017 21:12

To máte těžký.

Ta hamižnost lidi nejdřív sestrčila se stromu, pak je donutila stavět chatrče a chovat zvířata, pěstovat potraviny, dále si to nějak vyměňovat a obchodovat a ve finále máme paneláky mobily a auta.

Vysvětlete to lidem, že mají v počtu tak jedna setina současné populace vylézt na ty stromy.

Vždyť i ten Rada by už spadnul zpět.

Re: Oteplování a vliv lidské hamižnosti. :
Autor: K. Drábek Datum: 7.8.2017 19:50

Pravděpodobně ušlo Vaší pozornosti, že právě delty se zvětšují. Račte srovnat mapy pobřeží.

Re: :
Autor: P. Rada Datum: 7.8.2017 19:00

https://www.novinky.cz/veda-skoly/445407-zkaza-svycarskych-ledovcu-je-nevyhnutelna-do-konce-stoleti-roztaji.html

Re: Oteplování a vliv lidské hamižnosti. :
Autor: P. Rada Datum: 7.8.2017 18:57

Vcelku souhlas. K hodnocení ... " otepluje a to dosti výrazně"... ale doplnuji, že přitom cca 95% tepla doposud akumulují oceány a prakticky se ještě u nás neprojevují kladné zpětné vazby přes změněné albedo po odtávajících ledovcových pokrývkách a ani zpětná vazba od nárůstu vzdušné vlhkosti a od druhotně uvolněných plynů po tání permafrostu.

Zkrátka jsme s celé řady důvodů sice už v průšvihu protože fosilního džina nikdo nedokáže zas zazátkovat pod povrch kde byl uvězněn stamiliony let ale na druhou stranu si ten džin doposud ještě nepozval své zpětnovazební kamarádíčky. Dposud se to proto např. přímořskému obyvatelstvu planety jeví asi tak, že při dnešním trendu 3až4mm/rok s toho v konci století v podobě 2m nebude nic moderní ekonomikou neřešitelného. Se započítáním zpětných vazeb to ale už dnes vypadá na min 6m nárůstu a pokud začne poklesávat ekonomika v důsledku migračních vln a z nedostatku surovinvých zdrojů bude mít i rozvinutý svět velmi vážný problém. Všechny nejlidnatější a nejúrodnější oblasti totiž leží kolem delt řek a u oceánského pobřeží.

To co vnímáme dnes je s tohoto úhlu pohledu jen náznak příchodu krajně těžkého období se kterým žádná sivilizace nemá zkušenost. Všechny součastné civilizace na planetě totiž vznikly v relativně idylickém období interglaciálu kdy se globální teplota pohybovala v mezích +-0.5C /tisíciletí kdežto dnes hrozí nejreálněji 4C/století!!!

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Současné migrační tlaky jsou plně vysvětlitelné:
Autor: P. Vaňura Datum: 7.8.2017 17:45

katastrofálním přelidněním v zaostalých zemích. Toto chápali dokonce i někteří zelení už před 20 lety!

Ale i přes to k oteplování oceánů nedochází.:
Autor: A. Alda Datum: 7.8.2017 15:20

Vzhledem k jejich objemu a teplotní roztažnosti vody by i mírné oteplení oceánů znamenalo velký úbytek souše a záník velké části tichomořských korálových ostrovů. Leč nekoná se.

Většina lidstva žije do 200 km od pobřeží.:
Autor: A. Alda Datum: 7.8.2017 15:17

Na březích oceánů jsou města s větším počtem obyvatel než má celá naše republika.

Asi tak 8 - 10 tisíc.:
Autor: A. Alda Datum: 7.8.2017 15:16

Před 12 tisíci lety skončila poslední doba ledová a tak můžeme směle říci, že se od té doby opravdu oteplilo. Díky Bohu.

Re: Pro autor strká "hlavu do písku"?:
Autor: T. Hraj Datum: 7.8.2017 15:12

Vy jste to otočil. Mravenci jsou právě ti racionální (z pohledu společenství) Jednají podle plánu (genetického), který maximalizuje význam celku a minimalizuje význam jedince.

U lidí by takovýto megaplán "pro celé mraveniště" (jako je náprava globálního klimatu), vyžadující spolupráci všech, těžko fungoval, i kdyby všichni věděli, že je vědecky podložen. Nejen proto, že naše impulzy jsou často emoční, jak říkáte, ale i proto, že ani racionální myšlení negeneruje u všech vždy stejné závěry. Možná tak v přírodních vědách a to ještě ne ve všech.

Drtivá většina ekologických problémů je lokální a nebývá o nich sporu. Ty řešme.

Re: Pro autor strká "hlavu do písku"?:
Autor: P. Rada Datum: 7.8.2017 14:48

Lidé se zřejmě v mnohém převážně chovají jak mravenci, kvasinky ... ale sebevědomě o sobě tvrdí, že jsou druh rozumný - tedy jednající racionálně. Opak je ale blíže k pravdě - lidem vládne emotivita.

http://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla

Ektrémem mezi vším živým tvory je člověk spíše v tom, že jako jediný - i když nepřímo - dokáže využívat energii čistého fosilního uhlíku. Podobně extrémního chování se dopouští i při syntéze dosud na planetě neexistujících sloučenin nebo při uvolnování jaderné energie. Právě vzhledem k těmto schopnostem by bylo kýžené aby se stal tvorem který se rozumem řídí více a s rozsáhlejším nadhledem jak doposud.

Ta potřeba chovat se rozuměji souvisí s uzavřeností systému kde lidé žijí s projevy biofilie/ nekrofilie a s jeho stabilitou.

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

Re: pane Klímo a Lenci:
Autor: P. Lenc Datum: 7.8.2017 14:09

Šejno a proč si myslíte, že s "všeználkem" jako jste vy budu diskutovat? S něčím tak Netzerovsky chytrým jako vy jsem to párkrát zkusil,ale děkuji, už nechci."Onanista a spratek" Lenc.

Oteplování a vliv lidské hamižnosti. :
Autor: B. Lukáš Datum: 7.8.2017 13:56

Žiji od narození na severovýchodě Slezska a podotýkám, že nejsem v oboru klimatologie odborník. Avšak podle mého pozorování i s přihlédnutím k již mé věkem opotřebované paměti shledávám , že v současnosti i v posledních letech jara rychle přecházejí v léto, dešťových srážek ubývá a když přijdou, tak jsou velmi intenzivní charakteru větrných smrští, bouřek, lijáků a krupobití, za to však krátkého trvání. Zimy jsou stále mírnější , s velkými výkyvy teplot, srážky nižší a to ještě více formou deště , sněhové pokrývky je jako šafránu. Lze proto z toho usuzovat, že se otepluje a to dosti výrazně. Příčin je jistě mnoho, ale lidská hamižnost přecházející až do hlouposti mezi ně jistě i patří. Je-li měřítkem životního standardu konzumní spotřeba, počet provozovaných aut a kamiónů na silnicích , počet provozovaných leteckých linek, počet zadlážděných, zabetonovaných či zaasfaltovaných pozemků , pak se nelze divit, že se s přírodou něco nedobrého děje. Uvedený trend života, který neklade překážky lidské hamižnosti, je scestný a navíc vyžaduje stálý nárůst spotřeby tepelné energie. Podle fyzikálních zákonů ( 2. zákon termodynamiky) je spotřebovaná energie využitelná jen z cca 40%, zbytek se mění v odpadní teplo, ohřívající okolí. Je tedy otázkou přežití , zda přiměřená skromnost, morálka, rozum a lidský pud sebezáchovy budou převažovat, nad lidským narcismem, rozumovou omezenosti, hamižnosti a hlouposti.

a ještě dotaz, pane Aldo:
Autor: M. Šejna Datum: 7.8.2017 13:42

které městské tepelné ostrovy mají na svědomí oteplování oceánů?

Re: Vám to fakt moc nemyslí.:
Autor: M. Valenta Datum: 7.8.2017 13:41

Podle Vaší reakce jste lopatu mockrát v ruce nedržel.

pane Aldo:
Autor: M. Šejna Datum: 7.8.2017 13:40

a kolik let potřebujete k tomu, abyste uznal nějaký klimatický trend?

no jo, Richarde:
Autor: M. Šejna Datum: 7.8.2017 13:38

on ten Čulík něco četl, ale nedíval se na meteorologické záznamy Švýcarů, kteří už od počátku 19.století v Alpách teploty měřili a žádné teplé 19.století tam nezaznamenali. I u Švýcarů se otepluje, takže nejspíš i v těch Alpách jsou dnes velkoměsta, možná postavená rovnou na Mont Blanku nebo na Materhornu.

no jistě, Frauknechte:
Autor: M. Šejna Datum: 7.8.2017 13:35

už v púl vosmý jem volal mým levicovým soudruhům z americké NASA a NOAA, aby mi tihle levičáci řekli, co mám tady psát za americké ideologické kecy. Pak jsem si to ještě pro jistotu ověřoval u britských levicových ideologů z Hadley Centra. Informace mi pak ještě odsouhlasili japonští levicoví ideologové z japonské JMA. Všichni mi řekli, že se votepluje.

Nevolal jsem ale do Ruska, kde naopak tvrděj, že vochlazuje. Nejspíš by mi po rusky pěkně pravicově ideologicky oznámili, že už volali do IVK a na gremium ODS, že žádné voteplování není, nebylo a nebude a že voteplování je jen americká, britská a japonská ideologická diverze, protože pravicovou pravdu najdete jen ve vysílání Moskvy a ve zprávách z Kremlu.

Re: pane Čulíku:
Autor: R. Tesařík Datum: 7.8.2017 13:29

No jo, ale když tam budou...kdyby byly.....

Vám to fakt moc nemyslí.:
Autor: A. Alda Datum: 7.8.2017 13:27

S některými lidmi nezbývá než komunikovat po lopatě: když jsem byl malý, měl jsem pas velmi nízko nad zemí, jak už to tak u malých dětí bývá.

39 let nestačí vůbec k ničemu.:
Autor: A. Alda Datum: 7.8.2017 13:25

39 let je málo k vysledování vývojové tendence u libovlného pohlavně se rozmnožujícího se živočištného či rostlinného druhu. Jak by to tedy mohlo ukazovat na tendence geofysikální, jako je třeba klima?

pane Čulíku:
Autor: M. Šejna Datum: 7.8.2017 13:25

a to si představte, že v dobách ledových byla Sibiř bez zalednění a téměř bez sněhu, zatímco třeba Británie byla po ledem. Takže podle Vaší logiky bylo tehdy na Sibiři teplo, že jo?

Pro jistotu Vám sdělím jedno malé tajemství: množství sněhu a ledu není závislé jen na teplotách, ale i na srážkách. To platí i pro Alpy. Buďte si jist, že pokud budou v Alpách holomrazy, nebude tam po sněhu ani památky, i kdyby tam bylo po celý rok mínus šedesát.

Re: Já si zase pamatuji,:
Autor: M. Valenta Datum: 7.8.2017 13:23

Tou první větou potvrzuje co jsem napsal a ta druhá? V dětství bylo všechno delší a prímovější, to mohu také potvrdit.

pane Aldo:
Autor: M. Šejna Datum: 7.8.2017 13:20

koukal jste se na ty grafy, nebo střílíte jen tak od boku? Satelitní měření pozemských teplot začalo v roce 1979. Takže se měří 39 let. To už stačí na zjištění nějakého trendu.

Re: Tvrzení autora, že:
Autor: A. Hrbek Datum: 7.8.2017 13:02

Je třeba rozlišovat boj proti globálnímu oteplování a vynakládání prostředků na zmírnění následků lokálního oteplování. V obojím případě však nákladná opatření tahají peníze z kapes mnoha lidí a přemísťují je do kapes poměrně malé skupiny lidí, která si na tom založila své kšefty. Takový je ale současný běh života.

Nejhorší na tom je, že se kvůli věcným problémům hrají politické hry. Zatím mi nikdo nevysvětlil, proč mám jako daňový poplatník např. hradit neúrodu způsobenou "špatným" počasím. Mně například na jaře pomrzly květy třešní a švestek, ale od nikoho nedostanu ani korunu. A škoda mi objektivně vznikla, podobně jako velkopěstiteli. Stejně tak například nerozumím tomu, proč mám hradit roztrhané ovce, když se někdo rozhodl mít na Šumavě vlky.

:
Autor: P. Čulík Datum: 7.8.2017 12:29

Pokud jde o alpskĂ© ledovce: Nedávno jsem ÄŤetl, jak v ItalskĂ ̋ch horách odtál snĂ­h aĹľ tak, Ĺľe odkryl vojenskĂ ̋ objekt, postavenĂ ̋ na konci 19. stoletĂ­ na italsko-rakouskĂ© hranici. NÄ›kolik metrĹŻ snÄ›hu a po vĂ­ce jak sto letech se objevila část toho objektu. To je veliká zmÄ›na. Ale takĂ© se ukazuje, Ĺľe pĹTMed vĂ­ce jak sto lety tam bylo snÄ›hu daleko mĂ©nÄ› neĹľ nynĂ­:-)

:
Autor: P. Čulík Datum: 7.8.2017 12:29

Pokud jde o alpské ledovce: Nedávno jsem četl, jak v Italských horách odtál sníh až tak, že odkryl vojenský objekt, postavený na konci 19. století na italsko-rakouské hranici. Několik metrů sněhu a po více jak sto letech se objevila část toho objektu. To je veliká změna. Ale také se ukazuje, že před více jak sto lety tam bylo sněhu daleko méně než nyní:-)

Re: A co alpske ledovce:
Autor: J. Kavalír Datum: 7.8.2017 12:18

Na ledovcich pouze poznate, zda se otepluje (taji a ustupuji) nebo se ochlazuje (splazy se prodluzuji). A urcite za to nemohou tepelne ostrovy.