19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

POLITIKA: On nám někdo v tichosti přepsal ústavu?

Od roku 1993 jsem žil v domnění, že má vlast je definičně demokratickým státem, demokratickou svrchovanou republikou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 4.8.2017 9:56

Re: V Y N I K A J Í C Í

Dnes dobrý postřeh. Možná si to fakt neuvědomuje.

R. Tesařík 4.8.2017 10:16

Re: V Y N I K A J Í C Í

Věřte tomu, že si to uvědomuje naprosto přesně. Na rozdíl od vás, je moudrý.

J. Kanioková 4.8.2017 16:28

:))))

V. Klepetko 4.8.2017 9:56

DISKUTABILNÍ!

Jste si jistý, že by Charles Louis Montesquieu s Vámi souhlasil? Byl to každým coulem LIBERÁL! Svobodu našel v Anglii... I díky němu máme v ČR, GB i v USA LIBERÁLNÍ stát. Naše demokracie, na rozdíl třeba od demokracie ve starověkém Řecku, je LIBERÁLNÍ!

Potlačování tohoto slova zavání snahou o jakousi politickou korektnost! Zapuzením slova se ale věci změnit nedají...:-))

P. Han 4.8.2017 10:07

Re: DISKUTABILNÍ!

Řekl bych, že jde spíš o zneužívání tohoto slova těmi, kdo zavádějí "politickou korektnost".

V. Klepetko 4.8.2017 10:15

Re: DISKUTABILNÍ!

S tím bych souhlasil.

Sám Václav Klaus ten termín - "liberální demokracie" - nemá moc rád, ale vcelku s klidem ho akceptuje: http://institutvk.cz/clanky/949.html

Jen je třeba vždy chápat, že “liberální demokracie“ – to není nic jiného, než klasická parlamentní demokracie. A že skutečně jsou snahy naplnit tento pojem nevítaným levicovým obsahem. Za to ale tento zavedený pojem nemůže! A on je skutečně zavedený a všeobecně uznávaný, i na úrovni běžného vnímání voliče/občana:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Liber%C3%A1ln%C3%AD_demokracie

R. Tesařík 4.8.2017 10:20

Re: DISKUTABILNÍ!

No, je to poznámka ke tzv. liberálním zvěrstvům, jakože táta je máma...To funguje v krimu... pojď táto, pojď mámě vykouřit péro...O ostatním je to zbytečné množství slov.

A. Alda 4.8.2017 10:34

Díky, pane.

Vystihl jste to přesně.

V. Klepetko 4.8.2017 10:40

Re: DISKUTABILNÍ!

Pane Tesaříku, otcem liberálního myšlení je John Locke.

Namsal vynikající knihu "O výchově" - Some Thoughts Concerning Education, https://www.cbdb.cz/kniha-144080-o-vychove-some-thoughts-concerning-education

Destrukce klasické rodiny nemá s klasickým liberalismem NIC společného! Přečtě si tu knihu a zjistíte, že je z pohledu "levicových liberálů" hluboce konzervativní. Takže "liberální zvěrstva" nejsou vůbec liberální, to slovo, "liberální", - bez přívlastků! - je starobylé, hrdé, čisté a úctyhodné!

Demokracie s přívlastkem je totalita. Liberalismus s přívlastkem je otroctví! Jedno bez druhého nechci.

Dixi:-))))

R. Tesařík 4.8.2017 11:03

Re: DISKUTABILNÍ!

Je jedno, v tomto okamžiku, kdo je otcem. Momentálně se za slovem liberální skrývá podraz. Jak jste, ostatně, napsal v posledním odstavci.

M. Moravcová 4.8.2017 12:30

Re: DISKUTABILNÍ!

opět přesné. Dnes se moc okecává a odkazuje na kdeco, jen aby se neřekla pravda.

M. Moravcová 4.8.2017 12:28

Re: DISKUTABILNÍ!

přesně

M. Moravcová 4.8.2017 12:28

Re: DISKUTABILNÍ!

ale klasická parlamentní demokracie funguje možná trochu u nás (možná proto, že v roce 2013 nefungovala, tam se prohlasování neustále napadalo u ÚS, vyhrožovalo se), ale v evropském parlamentu nefunguje vůbec. Tam malé státy nemají sebemenší šanci cokoliv rozporovat a zablokovat.

J. Kanioková 4.8.2017 16:30

ano, je to tak..

P. Zinga 4.8.2017 12:00

Re: DISKUTABILNÍ!

Pane Klepetko, vysvětlete mi, prosím, v čem liberalismus obohacuje, rozšiřuje demokracii. Nebo ji potlačuje, když neodpovídá ( to jest názor většiny neodpovídá ) názoru hrstky liberálů?

V. Klepetko 4.8.2017 14:43

Re: DISKUTABILNÍ!

Tak to je velmi dobře položená otázka! Blížím se ale právě k "Potrefené huse" takže doufám že to velmi podrobně prodiskutujeme jiný den!

M. Prokop 4.8.2017 9:24

Nejhorší ovšem je,

že se o žádnou liberální demokracii nejedná, svoboda nám kvapem mizí různými přiblblými omezeními tu místními, tu bruselními.

Takže snad nám demokracie zůstane, ale liberální nebyla, není a nebude.

V. Klepetko 4.8.2017 9:48

Re: Nejhorší ovšem je,

Z pohledu "Svobodných" tu pravou svobodu nemáme, i já mohu mít řadu výhrad její "inkarnaci" u nás doma. Jistě ale uznáte, že v porovnání s Venezuelou nebo i Ruskem jsme státem řádově liberálnějěím a tedy i svobodnějším - prostě proto, že úroveň ochrany individuálních svobod je někde jinde!

Takže jsou i horší věci:-)))))))))))

P. Han 4.8.2017 11:37

Re: Nejhorší ovšem je,

Ano, jistě. Ale k odbourávání individuálních svobod se používá salámová metoda. Ještě lepší přirovnání je k oné žábě v hrnci. A teplota pomalu stoupá...

S. Donát 4.8.2017 11:41

Re: Nejhorší ovšem je,

Určitě jsme na tom lépe, než Venezuela, nebo Rusko, ale mě sejří ten trend. Individuální svobodu jdou čím dál více do kopru.

M. Prokop 4.8.2017 11:41

Re: Nejhorší ovšem je,

Liberálnější jo, liberální ne.

M. Kolář 4.8.2017 9:22

zacyklení ?

Mám pocit, že autor se ve svém psaní jaksi zacyklil. V prvních odstavcích svého článku definoval vcelku výstižně principy liberální ústavy a politického systému, aby v další části zpochybnil jako jediné nosné právě liberální chápání demokratické společnosti . Ve funkční demokratické společnosti je totiž nutné uvažování ve dvou rovinách, každý máme nějaké preference, konzervativec, liberál, socialista atd ,.. ale jsme rozhodnuti respektovat liberální principy které jsou jasně definovány ve své obecnosti jako prostor pluralitní soutěže v rámci liberální konstituce. Samotná dikce liberální konstituce je kompromisem mezi rigiditou a flexibilitou ale dostatečná rigidita musí být zajištěna vždy, hlavně s ohledem na materiální jádro ústavy. Nicméně, ústava demokratické společnosti je skutečně liberální a z liberální filosofie vycházející. Není produktem nacionalismu, socialismu ale ani třeba aristokratismu apod.. Je produktem liberalismu a konceptu svobodného participujícího občana. Pokud bychom dále prolongovali myšlenkové tendence autora, nalezli bychom nakonec demokratickou společnost jako zcela neschopnou obrany vůči všem známým konceptům nedemokratické uzavřené společnosti..

R. Tesařík 4.8.2017 10:17

Re: zacyklení ?

Na rozdíl od pana Jakla, se vy v tom poněkud plácáte..nezlobte se.

T. Hraj 4.8.2017 10:24

Re: zacyklení ?

Nejsem si jist, že "liberální principy jsou jasně definovány". Navíc slovo ́liberální ́ má dnes další (novělevicové) konotace. Toto slovo je částečně ukradeno pro specifické účely (mění se jeho význam), z čehož bych měl do budoucna obavu.

Z Vašeho výkladu stále nechápu, proč bychom měli k výrazu ́demokratické zřízení ́ doplňovat adjekivum ́liberálně ́.

V. Klepetko 4.8.2017 10:52

Re: zacyklení ?

Máte pravdu že to slovo je "kontaminované". Bohužel se ale nedá ničím nahradit - to adjektivum musíme přidávat prostě proto, že dnešní svět je plný neliberálních demokracií! Prostě je tu velké množství států, které jsou naprosto demokratické, ale hluboce nesvobodné. A to slovo slouží k odlišení jejich demokracie od té naší, nic víc...

F. Navrátil 4.8.2017 9:08

Název a obsah

Liberální demokracie je dobrý koncept. Ovšem nazývat současnou politiku doma nebo dokonce v EU liberálně demokrackou, to by chtělo mít básnickou licenci.

V. Klepetko 4.8.2017 9:34

Re: Název a obsah

EU v současné podobě nesplňuje ani ty nejzákladnější požadavky, kladené na "liberální demokracii"!

Naproti tomu, když si odmyslíme praktickou politiku, tak institucionální JE ČR ve své současné podobě státem liberálním i demokratickým. Chybí už jen zákon o obecném referendu, jinak je sám systém vcelku dobrý...

M. Valenta 4.8.2017 8:41

Pokud si dobře vzpomínám,

tak si ODS za časů Klause i Jakla hrála, alespoň v počátcích, na liberální stranu, takže by si pan Jakl měl uvědomit, že ústava se nemění se změnou myšlení doživotního Klausova poradce.

O. Musil 4.8.2017 9:05

Re: Pokud si dobře vzpomínám,

No právě, navíc Václav Klaus téměř v každém rozhovoru vidí všude kolem sebe ohrožení liberární demokracie. Takže bych řekl, že je jejím zastáncem. Ale možná se pan Jakl jen špatně podíval do slovníku nebo spíše zase jen potřeboval něco označkovat. To je jako s neomarxismem, což je přitom opradu mimořádně nesmyslný termín. Ale zní to dostatečně úderně. Pochybuji přitom, že by někdo z takto označených eurounijních politiků studoval po večerech Kierkegaarda nebo Sartra.

P. Rudolf 4.8.2017 9:14

Re: Pokud si dobře vzpomínám,

"Bojím se o liberální demokracii." (Václav Klaus 1.8.2017).

Jakl dokonce často kritizoval jakousi "nedůvěru vůči klasické liberální demokracii" (směřovalo i vůči Havlovi). Hoši by si měli trochu ujasnit pojmy, či přestat papouškovat vše, co jim z ruské ambasády přinesou.