20.10.2017 | Svátek má VendelínDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


REPORTÁŽ: Ondráš? Ondráš!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 51, poslední: 3.8.2017 21:44, přehled diskusí

Ještě něco - dotaz:
Autor: M. Crossette Datum: 3.8.2017 18:54

YGo, před pár dny jsem četla o začínajících vinařských slavnostech "zarážení hory". Četla jsem o téhle tradici poprvé a byl tam seznam slavností na různých místech. U vás v Lednici se má konat 9. září (jestli to nepletu, už nevím, kde jsem to četla). Jestli se take zůčastníš (když už píšeš kroniku), nechtěla bys o tom pak napsat - mě by to velice zajímalo :)

Re: Ještě něco - dotaz:
Autor: Z. Yga Datum: 3.8.2017 20:00

Nene, Maričko, já nepíšu kroniku - tu píše naše sousedka z ulice, úžasná paní - tuhle běžela s pekáčem masa k sousedům a v tom fofru mi řekla "Musím si to upíct u sousedu - slavím pětaosmdesátiny už třetí den, ale řeknu vám, už mě to přestává bavit!" (:o)) Přitom bych já řekla "zachovalá sedmdesátnice!"

Zarážení hory - chodila jsem na Vrbicu, když ještě žili rodiče - tam to bylo moc hezké. Hotař, četníci, zloději, tetky-drbny - to všecko zahráli místní ochotníci ze spolku Okolo Luže, hrála cimbálka a zpívali mužáci (mužský zbor). No ale možná se letos zúčastním tady v Lednici - uvidím, jestli se budu bavit stejně, jako kdysi u nás.

Re: Ještě něco - dotaz:
Autor: Z. Matylda Datum: 3.8.2017 20:13

My jsme na zarážení hory na Vrbici párkrát pomáhali v tomhle představení- já jsme nehrála, jen jsem dělala zvukaře. Chtěli loupežníky a rvačky- na to jsou šermíři dobří :)

YGO to musel být opravdu krásný zážitek:
Autor: M. Crossette Datum: 3.8.2017 18:45

Já folklor miluju, stejně jako klasickou dechovku (nemám ráda ty přeslazené vyšroubované lidovky a dechovky s elektronickou hudbou, co svým rytmem už zní více německy či rakousky). Kdyby šla dneska nějaká parta lidí třeba z hospody či jen tak po silnici a chtěli si zazpívat "do kroku" - co by to asi dneska bylo? Možná by je přes všechnu "modernu" napadlo něco jako "Šly panenky silnicí", nebo "Kolíne,Kolíne", či "Okolo Hradce". Uznejte, že při takovém rytmu se to hned lépe štráduje a cesta lépe ubíhá :).

Já jsem na lidovkách vyrostla, ač jsme celá rodina z Prahy. Prostě naši tyhle písničky měli rádi a my automaticky taky. Maminka chodívala domů z třídních schůzek potěšená, když mě učitelka hudební výchovy chválila slovy "vy doma asi hodně zpíváte, že?" Ano, zpívali jsme doma, a na chatě u táboráků také převažovaly lidovky (a zpívají i bratrovy děti). S bratrem jsme oba chodili pár let i do tanečního souboru a prostě mi láska k písním i tancům zůstala (pravdu měl pan Hašler..."jestli nám zahyne, všechno s ní pomine."). Když se ženil můj synovec, s překvapením jsem koukala, když po slavnostním obědě nastoupila malá cimbálovka a dvě hodiny krásně hrála (a všichni zpívali pomalu do ochraptění). Objednal ji synovec a já se teprve tam dozvěděla,jaký je do cimbálu fanda. Ondráše jsem bohužel nikdy neviděla, Hradišťan při jedné návštěvě Prahy ano-jsou úžasní.

Takže YGo díky za reportáž a odkazy. Jo a Matyldo, tu scénku z Ondráše mi už kdysi někdo posala, ale moc ráda jsem si ji pustila znovu :)

Re: YGO to musel být opravdu krásný zážitek:
Autor: Z. Yga Datum: 3.8.2017 20:06

Přiznávám - závidím všem, kdo umí zpívat, mají hezký hlas a slušný hudební sluch. Toto všecko mi bylo odepřeno... o to zpívám radši (:o)))). A přitom jsme si doma s mamkou hodně zpívaly - jenže, bohužel, ani ona neoplývala tímto talentem (protože jiných talentů ohledně ručních prací či zahrady měla na rozdávání).

Ygo:
Autor: D. Ruščáková Datum: 3.8.2017 17:22

báječná reportáž - skvěle napsané a ty fotky! Jedna hezčí než druhá, já se k nim ještě vrátím.

Jinak folklór mě míjel, ten opravdový - znala jsem jen ten pseudofolklór z telky a ten mě tedy netáhl. Potom později jsem na vlastní uši slyšela cimbálovku a byla nadšená. Doteď jí neodolám - tedy hlavně živé muzice, že bych si ji pouštěla jen tak k práci, to zase ne...:))

Re: Ygo:
Autor: Z. Yga Datum: 3.8.2017 17:43

To je tak - pokud je člověk aspoň trochu duše citlivá, tak si ho ten folklor nakonec najde, ať už v takové či makové podobě.

Představ si toto - je sychravý podzim, už navečír, tma, větr zvedá uschlé listí z járků u silnice, ty spěcháš dom - možná z práce, myslíš na to, jak si sedneš a vypneš a naráz se přes cestu přeleje úzký pruh světla a uslyšíš mužský brumendo. To někdo vyšel ze sklepa (asi si ulevit) a za sebou nezavřel. A ty uslyšíš "...vínečko ne voda, pije ho svoboda..." nebo "...Lanžhočané pyšní, prečo ste k nam prišli, my pro vás nemáme malované izby..." Strčíš do tech dveří a "Děvčico, tebe sem neviděl roky, poď na štamprlku!" Tak to je ten pravý živý folklor, který sice už tak trochu mizí, ale ještě je ...

Re: Ygo:
Autor: D. Ruščáková Datum: 3.8.2017 17:53

Tak tady u nás to není - ani nebylo. A to nemluvím o Praze...

Ale musí to být krásné a za duši beroucí. No, kdo ví, co se mi ještě může přihodit?:))

Re: Ygo:
Autor: Z. Yga Datum: 3.8.2017 20:08

Ono jde vlastně o to, drcnout do těch správných dveří ...

Moc hezké!:
Autor: Z. Hanča Datum: 3.8.2017 15:10

Díky za skvělé fotky a odkaz na video, z tanečníků prýští obrovská energie. A co teprve naživo, to musel být prima zážitek!

Pamatuji se před časem na debatu, že na ministerstvu obrany nemají na financování souboru Ondráš prostředky a uvažují o jeho zrušení. Chtělo by se ironicky dodat - bodejť by měli, když je plnými hrstmi rozhazují na předražené projekty. Ale naštěstí to utichlo a tak je jen dobře, že Ondráš baví lidi dál!

Re: Moc hezké!:
Autor: Z. Yga Datum: 3.8.2017 15:18

Ano - na tuto kauzu si pamatuju a jsem ráda, že se nakonec "nějaké ty peníze z naši daní" (viz komentář pana Pavelky) našly.

Povedená akce:
Autor: Z. Lika Datum: 3.8.2017 14:53

K lidovým krojům a lidovkám nemám žádný vztah, trochu mi ho kdysi pokazila povinná Prodaná nevěsta :-)

Ale byla jsem překvapená, jakou energii tihle zpěváci a tanečníci naživo vyzařují, přímo chrlí. Je to podobně strhující jako dobrý metal nebo hard rock.

Děkuju, Ygo!

Re: Povedená akce:
Autor: Z. Yga Datum: 3.8.2017 15:15

Jak říká zana - na folklór se musí přes Čechomor - když na tebe zařvou z pódia V ZELENÉM HÁJI, NA SAMÉM KRAJI DVĚ LIPKY

PUSTILI SA TAM ŠVARNÍ MLADENCI DO BITKY tak si kdejaký rocker prdne do gatěk (:o)

https://www.youtube.com/watch?v=5HpHkkUkhhk

Re: Povedená akce:
Autor: Z. Lika Datum: 3.8.2017 16:37

Jo jo, to je dost dobrý! Díky :-)

Re: Povedená akce:
Autor: D. Ruščáková Datum: 3.8.2017 17:23

Ygo, to je přesné! :D

Re: Povedená akce:
Autor: T. Zana Datum: 3.8.2017 18:12

Ta je dobrá :-)

Pak je pěkná třeba tahle - ne tak dramatická, ale dobrá: 1url.cz/mtCKa

Mimoéchodem nevíte, proč už s nimi nehraje Radek Pobořil?

Přípodotek:
Autor: R. Pavelka Datum: 3.8.2017 13:43

Tak si prosím zjistěte, kdo to všechno platí. Možná to bude překvapivé, když zjistíte, že se na tom podílíte i vy, tedy pokud platíte daně.

Re: Přípodotek:
Autor: A. Bytová Datum: 3.8.2017 14:10

Tedy zrovna za TOTO ty daně klidně platit budu.

Re: Přípodotek:
Autor: Z. Yga Datum: 3.8.2017 14:51

Tak toto mne teda zas až tak netrápí ...

Až budu :
Autor: Z. Dalmi Datum: 3.8.2017 13:03

jednou velká, budu tancovat v takovém souboru. Zpívat nemůžu, ale pohyb by šel. Zkoušela jsem si to vždycky jen o prázdninách tam u vás :-)

Díky Ygo

Re: Až budu :
Autor: Z. Yga Datum: 3.8.2017 13:10

To víš, že jo - nakonec tancovat umí každý! A kroj by ti náramně slušel.

Re: Až budu :
Autor: Z. Dalmi Datum: 3.8.2017 15:34

Takový krásný kroj musí slušet každé babě. Ale ty teď chodí v legínách a triku :-(

O.T.:
Autor: T. Zana Datum: 3.8.2017 11:34

Vyúčtování je na Hadech.

Re: O.T.:
Autor: Z. Lika Datum: 3.8.2017 18:24

Děkuji!

Mám to podobně jako Vave:
Autor: T. Zana Datum: 3.8.2017 11:08

Prostě zázemí k téhle tradici mi chybí. A taky mě to dlouho nijak neoslovovalo, vlastně až poslední roky se tím pomalu propracovávám (přiznám se, původní impulz byl Čechomor).

Loni se mi moc líbila předvánoční Chorea Bohemica a letos jsme zvládli Hradišťan. Takže dneska už je mi jasné, že Ondráš byl zážitek a že bych si to taky užila.

Ygo, díky, krásný popis a krásné fotky!

Re: Mám to podobně jako Vave:
Autor: Z. Yga Datum: 3.8.2017 11:37

Dle mého názoru je Hradišťan absolutní TOP, tomu se opravdu málo co vyrovná, a to nejen ve folklóru ... vzpomínám na úžasný koncert v poštorenském kostele (byly jsme tam s Hankou Pitrýskem) a to bylo něco ... něco!

Jo, Čechomor je dobrý impulz, stejně tak doporučuju i Fleret, i když Jarmila si s nima už nezazpívá.

No a tak se pomalu dopracuješ k tomu, že se Strážnické slavnosti bez tebe neobejdou (:o))))))

Re: Mám to podobně jako Vave:
Autor: T. Zana Datum: 3.8.2017 13:00

Máš pravdu, jejich "moderna" je skvělá!

Re: Mám to podobně jako Vave:
Autor: Z. Nítkovská Datum: 3.8.2017 16:35

S Fleretem vystupuje dcera Jarmily Zuzana Šuláková Pavlúsková.

Byly doby, dávno již tomu,:
Autor: Z. Vave Datum: 3.8.2017 10:02

kdy mi folklór nic neříkal. Ale teď si vážím všech, kdo tradice udržují. Moc ráda bych nějaké takové představení viděla, i když si myslím, že by mi spousta zajímavostí utekla, protože tyto tradice, kroje, písně a zvyklosti prostě neznám.

V Sudetech nic takového nebylo a v Praze taky ne. :)

Moc pěkné vyprávění a fotky jsem se zájmem přelétla. Krásné momentky, YGO, ten pohyb jsi zachytila skvěle.

Re: Byly doby, dávno již tomu,:
Autor: Z. Yga Datum: 3.8.2017 10:28

Ale Vave, to se na to nemůžeš dívat tak, že by ti nějaké zajímavosti utekly - třebas právě u Ondráše jsou vystoupení koncipována tak, aby si užil úplně každý. Není tu nic dané dogmaticky (a proto možná pro ty úplně zapálené národopisce to není), je to "jenom" potěcha pro duši a srdce a oči a uši ...

Spojení cimbálu a houslí miluju od dávného mládí - tyhle dva nástroje k sobě patří jak pravá a levá bota. Je s podivem, že cibálové muziky vznikají až v devatenáctém století (i když prý se u nás vyskytuje od století patnáctého), ale ujaly se tak, že vytlačily gajdy. Ty tu byly běžné stejně tak, jako jsou doposud dudy na Domažlicku.