25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: My se toho Marxe snad nikdy nezbavíme

Akceptovat zhoubnou teorii Karla Marxe o kapitalismu, jak označil přirozený vývoj lidské společnosti, ke kterému se svět po nejrůznějších excesech vždy rád vrací, mohou jen nesoudní nebo šílení jedinci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 1.8.2017 7:28

Souhlas

Souhlas.

P. Han 31.7.2017 21:02

Re: Diktatura a kapitalismus

Podle toho, jaká diktatura. Mícháte hrušky a jabka. Kapitalismus je ekonomický systém, diktatura politický. Zapomeňte na VUML.

Z. Lapil 31.7.2017 19:00

Re: Marxe s nelze zbavit.

Protože tvořil autorské dílo?

R. Mayer 31.7.2017 17:40

Re: Rozevřené nůžky kvalifikace budou jen několik desetiletí

U nás (v ČR) se ale nejedná o umělou inteligenci, my se zatím potýkáme s přirozenou blbostí.

P. Zinga 31.7.2017 17:08

Diktatura a kapitalismus

se snášejí taky velmi dobře.

A. Alda 31.7.2017 15:29

Těžko může proti marxismu bojovat ten,

kdo ho nezná a zřejmě ani nemá intelektovou kapacitu na to, aby ho pochopil a také odhalil jeho skutečné chyby a omyly.

M. Pivoda 31.7.2017 15:23

Rozevřené nůžky kvalifikace budou jen několik desetiletí

Dlouhodobě (v principu) neexistuje vůbec žádný limit pro nahrazení člověka umělou inteligencí / robotem.

Vývoj půjde přes hybridní období (tzn. různé mozkové výkonnostní implantáty pro člověka) až po možné stoprocentní nahrazení člověka. Dnes se nedá říci, kdy k tomu dojde. Pouze se dá říci, že k tomu NĚKDY skutečně dojde. Tzn. pokud se svět bude vyvíjet dosud normálním způsobem (tzn. bez velké války, která by vyhubila cca 99% populace), pak k tomu skutečně dojde, možná už v tomto století.

P. Burda 31.7.2017 14:04

Re: Marxe s nelze zbavit.

Marx udělal výtah z děl jiných, což samo o sobě je autorským dílem. Ale dělal to za peníze Engelse. Dílo by mělo patřit tomu, kdo ho platil. A proč velkokapitalista Engels živil nemakačenka Marxe je velká otázka.

P. Burda 31.7.2017 14:00

Bohatství majitele firmy

Když majitel zaměstná 5 lidí, sežene pro ně práci a od každého si nechá 16.6 %, je vydřiduch, ale vsichni mají stejně.

Když bude mít 100 zaměstnanců a všem zajistí práci a pritom si nechá "jen" 10 % od každého, bude mít více než 10krát tolik - neřád bohatá.

Co ale brání každému z jeho zaměstnanců sehnat si stejně placenou práci sám? Jen jedna věc - zaměstnanec umí dělat, ale ne hledat. Od toho potřebuje zaměstnavatele.

Proto souhlasím s ideou článku. To, že šéf bohatne rychleji než já je důvod k sociální spokojenosti. Protože s ním nás sice pomalu, ale přece, bohatne víc.

P. Burda 31.7.2017 13:52

Re: Prorocká slova se vžila a výrok přežil autora

Kapitalismu je vlastní jedna vada: nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismu je vlastní naproti tomu jedna ctnost: rovnoměrné rozdělení bídy. — Winston Churchill

P. Burda 31.7.2017 13:50

Re: Ne, Marxe se skutečně nezbavíte.

Výsledkem zmiňované technologické revoluce budou "rozevřené nůžky kvalifikace". Na jedné straně špičkově kvalifikovaní a specializovaní konstruktéři, vývojáři a "seřizovači" (seřizovač s titulem Ing. jako minimem), na straně druhé ideálně minimálně vzdělaní doplňovači a odebírači materiálu.

To už je delší dobu vidět na obsluze a údržbě např. balicích strojů. Sypat zboží na začátek plně automatizované technologie zvládne i "necvičená opice", stejně jako na krabicování sáčků stačí ovládat "odvíječ izolepy". Ale opravy a seřízení nechce dělat ani v elmi dobrý, jen nespecializovaný" elektrikář.

P. Burda 31.7.2017 13:39

Re: Prorocká slova se vžila a výrok přežil autora

Pokud se Vaší parafráze budeme držet stylem "všem dodržujícím stejně", nehrozí Vámi naznačené nebezpečí.

Konec lidských práv souvisí se zapomínáním.

Odpustili jsme Osmanům snahu o dobytí Vídně - a někteří i zapomněli. Odpustili jsme zločincům po výkonu trestu - a někteří i zapomněli. Odpustili jsme kočovníkům krádeže slepic...

Chcete s námi sdílet naše práva? Musíte sdílet i povinnosti. A první a základní povinností je zachovávat práva ostatních.

J. Ráž 31.7.2017 13:22

Re: Prorocká slova se vžila a výrok přežil autora

A dá se to parafrázovat taky takto: Tak dlouho se bude dbát na dodržování lidských práv, až nám žádná nezůstanou!

M. Pivoda 31.7.2017 12:17

Pro Ondřeje Musila

Nejsem takový hluboký znalec Marxových spisů. Ty znám jen z povinné vasokoškolské výuky Marxismu-Leninismu. Všiml jsem si ale tehdy (jako student strojní fakulty), že v Marxově kapitálu se to hemžilo různými tkacími stroji a parametry o jejich zvyšujícím se výkonu.

Odvolávku otce moderního kapitalistického managementu, P. F. Druckera, na Karla Marxe coby historika technologie, bych musel pracně dohledat (možná pracněji než hledal Ovčáček pro Miloše Zemana Peroutku). Pamatuji si to proto, protože to tehdy byla pro mne docela překvapivá informace z úst P. F. Druckera (který mohl napsat celkem asi deset knih a asi 30 článků v prestižním Harvard Business Review).

Ať už to bylo jakkoliv, jméno Karla Marxe určitě nebude z historie vymazáno.

Proletáři? Ještě připomenu, že za "proletáře" bývali v době socialismu v Česku označováni ti soudruzi, kteří kolem vás prolítli v Tatra 603 (tehdy nejluxusnějším voze).

P. Lenc 31.7.2017 10:45

Re: Prorocká slova se vžila a výrok přežil autora

JO!

O. Musil 31.7.2017 9:34

Re: Ne, Marxe se skutečně nezbavíte.

K tomu bych jen dodal, že Marx použil pro svůj rozbor kapitalismu 19. století z podstatné části práce jiných teoretiků, zvláště Ricarda. V podstatě oproti němu nepřinesl moc nového. Stejně jako ostatní narazil při své teorii nadhodnoty na nemožnost přesně určit výkon jednoho dělníka a tím ocenit jeho práci. Ostatně Marxe přiváděli kvalifikovaní pracovníci přímo k zuřivosti, to pro něj nebyli to správní proletáři.

L. Novák 31.7.2017 9:07

Prorocká slova se vžila a výrok přežil autora

Je to totiž přesná charakteristika komunisticko-socialistického myšlení.

Tak dlouho jsme dávali pozor, aby někdo nezbohatnul, až jsme zchudli.

M. Pivoda 31.7.2017 8:58

Ne, Marxe se skutečně nezbavíte.

"Poplašné výkřiky o konci „kapitalismu“, kterému údajně dochází dech, proto netřeba brát vážně. ..."

Jan Bejlek to sice výslovně ve své úvaze neřekl, ale zřejmě se domnívá, že splečenský vývoj byl již završen, vše co mělo být objeveno už objeveno bylo, nic nového nás už tedy v budoucnosti nečeká.

A přitom na naše dveře již evidentně klepe tzv. technologický socialismus jako ta lepší možná (ale nejistá) alternativa naší budoucnosti. Proč lepší? Tou horší alternativou je totiž vyhubení nezaměstnatelné části lidské populace, aby byl zachován současný kapitalismus. Revoluci dnes samozřejmě již nepřináší revoluční masy pracujících (jak je vzýval Karel Marx), ale revoluční technologie.

A pokud jde o Karla Marxe, vězte, že ten nebude nikdy zapomentut. Nevím zda tomu tak bude právě kvůli jeho teorii (prohraného) třídního boje, ale určitě nemůže být nikdy zapomenut jako historik technologického rozvoje 19. století. V tom směru byl Marx skutečně unikátní svou důsledností. V tom směru ho obdivoval i otec kapitalistického managementu, P. F. Drucker. (Ten Drucker na jehož počest se pravidelně v listoadu ve Vídni konají Globální Druckerova fóra ohledně naší budoucnosti: letos na téma "Growth and Inclusive Prosperity") Marx už proto určitě nebude nikdy zapomenut. Amen.

M. Hoblík 31.7.2017 8:56

Marxe s nelze zbavit.

Pravdu nelze zabít; zabít lze jen hlasatele pravdy.

Z. Rychlý 31.7.2017 7:08

Není, co k tomu dodat.

Jak prosté.