20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

VODA: Sucho, i když prší

Občas se skuhrá, že česká společnost – na rozdíl třeba od německé – je málo konsenzuální. Proto je dobře, že problém sucha se v Česku bere vážně a v rovině politiky i konsenzuálně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 27.7.2017 22:18

Re: RE

Jistěže.

J. Jurax 27.7.2017 20:40

Re: RE

Jenže ono je to pravda.

Klima se mění imrvére furt - pomalu - ale k prosazovaní hovadné politiky blbnutí s globálním teplením a na to promyšleně navazujícím byznysem, co nám už teď zbytečně tahá peníze z kapsy (dražší elektřinu jistě platíte) se používá teprve krátce.

Přitom tytéž prachy vyhazované oknem na boj s emisemi by bylo lze mnohem účelněji užít na kompenzaci nežádoucích důsledků změn klimatu. Třeba na zadržování vody v krajině.

Z. Lapil 27.7.2017 18:12

Re: K suchu v Brně

Nějak si nedovedu představit "flek, kde je zbytečné aby pršelo", ale budiž.

Každopádně - míníte-li tím barák, ten má střechu a okapy. Přidáte-li nádrž, máte problém vyřešen. Mluvíte-li o nějakém dvorku, použijte jakoukoliv variaci na chodník nebo silnici. Pod dlažbu dokonce můžete natáhnout igelit nebo asfaltovou lepenku a budete mít skoro 100% účinnost. Nebo ten "flek" prostě zastřešte.

Protože obecně budete mít problém s rozměry. Bude-li to malé, je asi opravdu nejlepší vzít kus něčeho (tenký pozinkovaný plech pro klempíře?) a vodu svést do prostě kýble (moc jí nebude), a bude-li to velké, musíte si to vyskládat z nějakých dlaždic nebo pásů.

Dost se mi líbilo: barák nějakých 10x20 metrů, v každém rohu okap ukončený barelem a barely při zemi propojené trubkou, takže to všechno skončilo jedním nabíracím místem.

I. Novák 27.7.2017 14:56

Voda nezmizela ze dne na den.

Úbytek vody kolem svého domova pozorujeme již šedesát let. Troufnu si říci, že je lineární. V potocích i ve studních voda ubývala postupně a rovnoměrně. Někdejší mokřady a bažinky buď vyschly úplně, nebo jsou jen vlhčí než okolí. S tím současně se z polí po sklizni práší, ani les vás nepřivítá vlhkostí. Ale vzpomínky nám připomínají, že za našich školních let prázdniny prakticky propršely a v zimě nebyl výjimkou metr sněhu, který ležel od Martina po Velikonoce. Tomu už generace 40+ už ani nevěří.

M. Valenta 27.7.2017 13:25

Re: RE

Toto politikum budete opakovat zřejmě tak dlouho dokud Vám z kohoutku poteče čůrek vody.

M. Prokop 27.7.2017 12:06

Re: RE

Problém je v tom, že "změna klimatu" je stálý stav co Země Zemí jest. Novinkou je jen jeho využití k ekologickému racketeeringu.

D. Polanský 27.7.2017 11:59

K suchu v Brně

Jsem takový mini zahrádkář a docela počasí sleduji. Momentálně je to dobrý, prší, ale minule dva roky byly suché, nejlépe se to pozná podle růstu hub nebo pramenů u studánek, kde si lidé berou vodu. Takových studánek ubylo. Ovšem řešením nejsou dotační programy, spíš musí reagovat výrobci. Uvedu příklad, kterého se zatím žádný výrobce nechytil. Někdo má flek, kde je zbytečné aby pršelo. Chce to nějaký nepropustný plát, který by vodu zachytil a odvedl do nádrže pod úrovní plátu. No tak si to tak udělej, jistě, ale jde o to, aby i ten, kdo to neumí, mohl si něco takové koupit podle rozměru a jednoduše to na svém pozemku osadit. A zase nějaká voda k zalití zeleniny či kytek je.

R. Langer 27.7.2017 11:52

Re: RE

Je pravda, že hladina spodních vod skutečně klesla. Ale jak už zaznělo, je to také hodně způsobeno změnou rázu krajiny...

M. Krátký 27.7.2017 11:43

Re: RE

mám na chatě na Sázavě ( na 23,5 km ) vrtanou studnu 45 metrů hlubokou v prosinci 2003 a v ní od začátku furt stejné čerpadlo a stejnou vodárnu a stejnou venkovní hadici. Takže tehdy mi ta studna dala na jedno úplné vyčerpání cca 700 litrů vody - a teď sotva 300. Studánky v lese nade mnou jsou už léta úplně bez vody - jen ta nejstarší nikdy nevyschla - ale teče z ní jen malý čůrek - dříve to byl potůček 25 x 5 cm. Vody je skutečně málo.Jezdím tam už 70 roků - vím o čem píšu. Hezký den

M. Krátký 27.7.2017 10:41

Konkrétní příklad s plýtváním vodou je vidět na

stavu řeky Sázavy mezi Nespekama a Týncem nad Sázavou - znám to tam podrobně už 70 roků. V těch místech bývalo pravidelně na jaře když tály ledy ( v místním slovníku : šla dřenice ) tak vydřely oba břehy až na kamené vydláždění hlavně na vnějších zatáčkách a někdy dokonce ty ledy ( až 20 cm silné ) vyběhly až na břeh a ležely tam skoro až do konce dubna.ale v létě bylo někdy v řece vody sotva po kolena jak jí bylo málo. Potom se před asi 40 rokama udělala na Želivce přehrada a ta "reguleje" stav vody i v Sázavě a tak je hladina vody skoro furt stejná - dřenice skoro nechodí, břehy zarůstají vrbama a bahnem, takže průřez říčního koryta s vodou je zmenšen na slabých 40% - voda řekou prolítne a je pryč. A do toho ekoteroristi v Týnci vysázeli 6 až 8 metrů od vody duby přímo do míst kameného vydláždění břehu, takže se zarostlými břehy už nic dělet nepůjde - to by ty čerstvě vysázené duby museli pokácet - a to se nesmí, protože to bylo placeno z EU dotací - stejně jako cyklostezka podél řeky - čert aby je vzal !!! Hezký den

M. Valenta 27.7.2017 10:23

Re: RE

Chlapci, berete to moc politicky. Jak slyšíte sousloví "změna klimatu" tak je po diskuzi. A sucho posledních let se týká celého evropského kontinentu, takže o lokálnosti nemůže být řeč.

Namátkou pár příkladů: potůček co mi protéká zahradou má v posledních letech sotva poloviční průtok, v Římě řeší pitnou vodu, nová propusť nad Orlíkem od minulého týdne mimo provoz. Důvod - nízká hladina vody, na Hradecku dochází k zasychání dokonce i dubových lesů, francouzští vinaři v některých oblastech očekávají z důvodů sucha třetinovou sklizeň.

Že dnes v noci pršelo neznamená, že je po problému. Hezký den.

P. Lenc 27.7.2017 10:13

Re: České neštěstí :

Ano!

P. Lenc 27.7.2017 10:12

Re: RE

Ano, přesné!

R. Langer 27.7.2017 10:06

Re: RE

Přesně tak!

P. Götze 27.7.2017 10:03

RE

Problemy, ktere autor zminuje, se zmenami klimatu nesouvisi. maji lokalni charakter, jak pracujeme s pudou, nic jineho. Veci, ktere se daji relativne snadno napravit. Michat do toho hokejkove grafy a Pariz je blbost. Asi tak, jako ze jsme zadnou Parizskou dohodu neikdy mnepotrebovali, abychom vedeli, ze se smogem na ostravsku a v Severnich Cechah proste msuime neco delat. A taky jsme udelali. Bez jakychkoliv ekologickych potentatu a globalnich nesmyslu.

L. Písařík 27.7.2017 9:43

PŘEHRADA TO SPRAVÍ

tak, že se s hladiny odpaří tolik vody, že na dolním toku jí bude ještě méně než teď.

Z. Žabička 27.7.2017 7:38

staří zahradníci

Klasická zahradnická literatura popisuje důvod, proč na zahradě zřídit cestičky mezi záhony výše než záhon. Architekti zásadně řeší parky obráceně. Místo prohlubně v trávníku, navrhují cesty jako koryta pro odvedení vody (jeden příklad za všechny - revitalizace parku na Ortenově náměstí v Praze). Tak se naše intravilány starají i rychlý odtok vody do stokové sítě.

A. Bocek 27.7.2017 7:25

České neštěstí :

Velké lány, řepka olejka na MEŘO a kukuřice na kWh. Pokud se lány nezmenší a kukuřice s řepkou se budou točit až po 6-ti rokách neubude Českých Zemědělských Problémů

J. Krásenský 27.7.2017 6:56

Jak bojovat se suchem, aby to příliš nebolelo?

Například trávu sekejte ne méně než na 10 centimetrů a ne často, nejlépe tak dvakrát ročně. Proč? I suchá tráva izoluje půdu před slunečními paprsky. Rozdíl teplot půdy na slunci a pod travním příkrovem bývá i čtyřicet stupňů.

Vládou schválená "dešťovka" ukazuje, že je vládou pro metropole a o venkovu moc neví. Že je vládou dotační (korupční) a vytváří umělou poptávku, a že není vládou racionální. Vláda vypíše program a dotace, firmy mají zakázky, "šikovní" lidé sepisují projekty, nakonec i VaK si přijde na své, neboť zvýší ceny za stočné - děšťovečné a občané platí a platí. Pokrok nezastavíš ani do stejné řeky dvakrát nevstoupíš, režimy se mění, touha lidi svobody zůstává, jen zákony jsou čím dál pokrokovější.

J. Brožek 27.7.2017 6:50

Hokejkový graf

Když už ho autor zmínil - viděl už někdy někdo extrapolaci na opačném konci - tedy do minulosti?

Podle dostupných záznamů (oficiální měření nejsou) z kronik a podle dalších možných ukazatelů se tato extrapolace dá s určitou mírou přesnosti provést a - kupodivu asi - vede ještě výše, než je strana pravá. Ve skutečnosti je to tedy písmeno V a to ještě s pravou stranou nižší než je levá. Ano, počasí se vrací po tzv. malé době ledové (prudké ochlazení na začátku 17tého století) do normálu. Chvilku to samozřejmě trvá. Až budou obě strany V vyrovnané (cca o ty 2 stupně), tak samozřejmě zase dojde k nějakému ochlazení. To je prostě koloběh. A politici to také ví, takže si budou připisovat body i když jejich činnost na to nebude mít naprosto žádný vliv.