20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ANALÝZA: Co nás politicky ohrožuje zvenčí

Nebezpečí, která dnes „zvenku“ ohrožují stále ještě poměrně svobodnou (byť komunismem i postkomunismem zdecimovanou) českou společnost, jsou sice zřejmá i zběžnému pozorovateli, ale také částečně zastřená a záměrně zlehčovaná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 26.7.2017 20:08

Dobrý zajímavý článek, 1*

J. Brunner 26.7.2017 14:49

Intelektuální guláš

Zlatý pan Vlk.

K. Frauknecht 26.7.2017 10:36

Ano, hezký čtení.

Jen mě zarazila zmínka o čínské ekonomické expanzi (o politické nemůže být řeč a ani není potřebná, funguje-li ta ekonomická :-))). To, že 80% (odhad) naší ekonomiky patří zahraničnímu kapitálu neva?

M. Prokop 26.7.2017 13:04

Re: Ano, hezký čtení.

Pokud jste si nevšiml čínské politické expanzi (i do Česka), pak asi politiku moc nesledujete.

Nebýt 50ti let vlády socanů (z toho 40 komoušů), byl by zde domácí kapitál. Pokud není, je celkem přirozené, že ekonomika patří cizincům. Bez kapitálu totiž nefunguje.

K. Frauknecht 26.7.2017 14:11

Re: Ano, hezký čtení.

No jó, a proč se teda někteří čertí a brání se čínskému kapitálu?

Jsem jen prostý muž z lidu, dejte mi jeden příklad čínské politické expanze do naší milované kotlinky :-).

M. Prokop 26.7.2017 18:33

Re: Ano, hezký čtení.

Protože je to státní kapitál a ne soukromý.

Zeman, Tvrdík ...

Z. Lapil 26.7.2017 20:03

Re: Ano, hezký čtení.

Chápu-li dobře předchozí příspěvky, ptáte se na expanzi ekonomickou; nechápu-li, dál nečtěte.

Takže: Huawei. Máme tu sice tři rádoby konkurenční telefonní operátory, ale všichni tři jedou na technologii Huawei. Jedna paní povídala, že v softwaru jsou uzamčené skříňky, evidentně čekající na pokyn k něčemu naprosto příšernému. Konkrétnější nebyla, znáte jednu paní :-).

Snad (ach, ta trapná nejistota) je čínského původu naprostá většina solárních panelů.

Počítače a mobily Lenovo, Huawei. Významná část oblečení, ať už přiznaně nebo typu "čím víc pruhů, tím víc Adidas".

Slavia Praha. Skoda Plzeň (ve stavu snahy, pokud vím). Tuším švédské Volvo. CEFC (budova Živnobanky Na příkopech a Martinický palác, Travel Service, Medea Group, Empresa Media čili TV Barandov; tu Slávku tuším vlastní zrovna oni).

K. Frauknecht 27.7.2017 7:34

Re: Ano,

o tom je můj původní blábol :-)).

V podstatě si nás koupí (podobně jak jsme dnes "koupeni" jiným cizím kapitálem), čili nic se nezmění. "Koho chleba jíš..." to je ta politická zpětná vazba. Zase nic nového - už to tady je! Proč teda ty nářky? Jen proto, že je to módní? To mi přijde hloupý.

Z. Lapil 27.7.2017 9:54

Re: Ano,

Podle mě je rozdíl, a to velmi zásadní, mezi kapitálem - jaksi - kapitalistickým, tj. takovým, kterému jde pouze o peníze (a ano - skrze nadnárodní monopoly a všelijaké Babiše se pro zisk snaží ovládat parlamenty a zákony), a kapitálem státním (= čínským, RVHP apod.), který je zákony přímo řízen. V horším případě zákony přímo diktátorskými, v lepším případě alespoň formálně demokratickými (počítám, že i v severní Korei existuje jakýsi parlament a jedná se tedy o stát jakoby demokratický).

Aneb v demokratickém státě se můžu proti kapitalistovi aspoň teoreticky bránit u soudu (neoprávněný vyhazov z práce, například), proti státu, který je zároveň oním kapitalistou, nikoliv. Přinejmenším - a teď odporně personifikuju - mi Zeman vysvětlí, že když se nepohodnu s Huawei, bude nejlepší s rukypolíbením zmizet ze scény, protože jinak nekoupěj plzeňskou Škodovku a budu mít na svědomí iks tisíc nezaměstnaných.

Vlastně jste mi připomněl Chartu 77. Socialismus s lidskou tváří sem, trockismus tam - nakonec se tam psalo, že by bylo fajn dodržovat podepsané mezinárodní závazky. Dodnes nějak nechápu, proč bolševici reagovali tak podrážděně; vzít Havla a spol. do Národní fronty, dnes po nich pes neštěkne.

Že jsme vlastněni cizáky? Ano - bolševici (a předtím Benešův dekret - velkopodniky nad 500 zaměstnanců se znárodňovaly (za náhradu? Netuším...) už k 28. 10. 1945 - bylo zabaveno skoro všechno, a i když proběhla malá i kupónová privatizace čili hodně rozsáhlé "navracení" majetku, po čtyřiceti letech je řeka, do níž jsme znovu vstoupili, hodně jiná. I nezbývá než brát to jako fakt a nějak se s tím popasovat. Každý za sebe, podle hesla "Chceš pohnout světem? Hni sám sebou". Spoléhat na cizí málokdy přinese něco dobrého.

J. Chaloupka 26.7.2017 10:22

Co nás liší od Lužických Srbů, kteří se

rozpustili v německém živlu? Jistý druh zarputilosti. Čeká nás opravdová krize, kterou přežijí jen soudržné rodiny.

S. Netzer 26.7.2017 10:55

Re: Co nás liší od Lužických Srbů, kteří se

:-))))

To asi ta Frankfurtská škola. Té odolají jen ty nejsoudržnější.

J. Kanioková 26.7.2017 19:57

Intelektuální faleš

V. Klepetko 26.7.2017 9:06

Sen o konzervativní revoluci -

autor má krásné a ušlechtilé sny.... Má to několik háčků :

1) V ČR nemá "konzervativní revoluce" žádnou sociální základnu, žádné adekvátní politické zastoupení a dokonce ani své ekonomy, jak autor správně poznamenává. Za této situace se různých fragmentů tohoto snu zmocňují nejrůznější dobrodruzi a radikálové ...

2) V západní Evropě, zejména ve Francii, je na důslednou realizace programu "konzervativní revoluce" již pozdě: povede totiž k čelnímu střetu hodnot, ze kterého vzejde silnější a ještě konzervativnějši vítěz, islám. Zdejší pan Mařák to chápe velmi dobře...

3) V takových zemích, jako Polsko, žádné "konzervativní revoluce" netřeba. Tento myšlenkový proud tam má i tak velmi silné politické zastoupení v podobě PiS, a na můj vkus je ta polská polévka slaná tak akorát dost - dokáže se důrazně ohradit proti zvůli trockistů z Bruselu, to ano. Ale ještě špetka soli navíc, a už to nebude k jídlu:-))))

Jestli by nakonec nebylo nejlepší udržet si tu naší domácí současnou liberálně/konzervativní proporci, jak je. V porovnání s Bruselem nebo Varšavou se mi Praha jeví jako rozumný, civilizovaný a uměřený model: a to i s Čunkem, Babišem, Zemanem a Okamůrou v jeho útrobách - každá hrůza je totiž jen relativní, zadivejte se prosím do očí třeba šíleného magora Franze Timmermanse nebo toho debila Avramopouluse, a hned si začnete vážit i toho zlého, co máme doma :-)))))))))))))

L. Vrána 26.7.2017 9:25

Re: Sen o konzervativní revoluci -

V zásadě s Vámi souhlasím. Neviděl bych to ale tak bezvýchodně. Byly horší doby, mnohem beznadějnější. Moji rodiče mi vždy připomínali vývoj ve 40. letech minulého století, kdy nacistické Německo všude vítězilo.... a v roce 1945 bylo poraženo. Stálo to ovšem mimořádné oběti. Situace u nás v r. 1969 taky nebyla povznášející. Vypadalo to komunismem na furt. Doufejme, že se lidé v Evropě vzpamatují, EU buď zanikne nebo v lepším případě bude transformována na přirozené, funkční obchodní společenství. S islámem si nakonec poradíme, nemám strach.

J. Chaloupka 26.7.2017 10:25

Otázka je, kdo se bude chtít obětovat,

protože bez obětí to nepůjde.

T. Hraj 26.7.2017 9:46

Re: Sen o konzervativní revoluci -

ad 1) souhlas

ad 2) souhlas (Francie byla semeništěm ultralevicovosti vždy, nyní pouze bude sklízet plody)

ad 3) Polsko je trochu jako Británie. Má opravdu spolehlivé, pevné konzervativní jádro (někdy až ztuhle dogmatické), ale také umí vyprodukovat desetitisíce pokrokových "dobrých lidí", demonstrujících v ulicích (současně protestujících celkem správně proti zákonu o soudcích, ale bohužel s nezbynými EU vlaječkami).

ad 4) i ta naše "liberálně/konzervativní proporce" se v posledních dekádách velmi posunula. Proto je třeba nahlas křičet při ukrojení každého jednotlivého kolečka salámu.

V. Klepetko 26.7.2017 10:47

Re: Sen o konzervativní revoluci -

ad4/ - jak a kam přesně se ta proporce podle Vás posunula?

Myslím instutucionálně - pokud jde o praktickou politiku, tak v ní nejsou ani autentičtí liberálové, ani autentičtí konzervativci vůbec zastoupeni. Mám na mysli právě jen ty relativní proporce Čunek / Pelikán, atd., a tam je to v posledních 20 letech přibližně ve stále stejné rovnováze, nebo snad ne?

T. Hraj 26.7.2017 11:06

Re: Sen o konzervativní revoluci -

Institucionálně to je asi množství detailů (zákonných úprav), které, následují současný směr EU mainstreamu, akcelerující někam do (levicové) absurdity.

Ale tomu předchází ideologický posun. Ten spočívá v upozadění až vytrácení se pravo/levého, či konzervativně/liberálního střetu. A pokud se ještě částečně odehrává, jeho těžiště je posunuté výrazně doleva. Neoliberalismus (demokracie, spravedlnost, svoboda, atd. s přívlastky) je dnes normou a nemá konkurenci. Kapitalismus je sprosté slovo. To jsme v 90-tých letech meměli.

V. Klepetko 26.7.2017 11:52

Re: Sen o konzervativní revoluci -

Už Vam rozumím - jde ale o potíž s terminologii. Z mého pohledu není posun směrem k "nové levici" žádným posunem k liberalismu, ať už se tim slovem "městští", "levicoví", "eko", "neo" a další "liberálové" s přívlastkem a progresivisté ohánějí jak chtějí. Takže bouřlivý nástup těchto formací do evropské politiky a jejich legislativní obludy - to není změna proporce, o kterém hovořím, ale úkrok imaginárním směrem, zcela mimo osu.

Stejně tak "neokonzervativci" v Americe jsou zase jen levičáci, jen trochu jiného druhu...

Naštěstí u nás těch trockistů u vesel moc nemáme, a v poslední době jsou zejména v ČSSD jejich pozice velmi vratké, a kontaminace ANO se zatím nezdá být fatální...

T. Hraj 26.7.2017 14:23

Re: Sen o konzervativní revoluci -

Já myslím, že jak to nazýváte "nástup těchto formací", je důsledkem přesvědčení, že existuje objektivní dobro (v jednolivých instancích identifikované vždy příslušnými experty) a tudíž by mělo být (logicky) aplikováno plošně (nařízeno laické veřejnosti). Toto přesvědčení nedůvěřuje nezávislosti a vlastní odpovědnosti jedince, ale naopak věří v "péči expertů" o hloupu veřejnost.

Já tedy nevidím pohyb do něčeho nového, "mimo osu", ale jednoduše doleva. ("liberalismus" je v této souvislosti zavedené, ale velmi nešťastné slovo)

V. Klepetko 26.7.2017 17:13

Re: Sen o konzervativní revoluci -

Kresťan ve mně věří v existenci "objektivního dobra" . Nevěřím v postmoderní koncept různých "příběhů" se stejným relativním nárokem na "pravdu".

Jestli se totiž nepletu, tak pravdu mám já! :-))))))

Kašlu na "experty". Věřím v individuální odpovědnost jedince, v jeho nedělitelnou odpovednost a ve svou vlastní schopnost měnit chod věci způsobem, který považuji za správný. V zájmu prosazení sveho vidění světa jsem ochoten i velmi riskovat - nikoliv ve jménu "dobra", "spravedlnosti" nebo svého vlastního prospěchu - ale protože mě to baví :-)))

Tož tak.

Z. Lapil 26.7.2017 19:33

Re: Sen o konzervativní revoluci -

Jenže ani křesťanovi ve vás by se nejspíš nelíbilo, kdyby - co já vím - někdo začal v rámci evidentního dobra čili boje proti alkoholismu předepisovat bezalkoholové mešní víno a na námitku "takhle se to dělá už 600 let" by reagoval "Jsi lump, chceš dělat z dětí alkoholiky".

Ono objektivní dobro asi opravdu existuje, ale bude to s ním jako se lhaním: můžete dát hodně dobra někomu nebo trochu dobra všem, ale těžko zařídíte všechno dobro pro všechny. Pokud něco jako dobro pro všechny vůbec existuje, to lhaní, které parafrázuju, je přeci jen konkrétnější záležitost než dobro.

Krásně napsal tuším Solženicin a já mizerně shrnuji: "Bylo by krásné, kdyby byli lidé dobří a lidé zlí. Ono je ale v každém trochu dobra a trochu zla, a chceme-li se zla zbavit, zbavíme se s ním kousku své duše". (Přijde-li vám to jako pitomost, napište; knížku mám z knihovny ještě doma, opíšu to přesně.)

V. Klepetko 26.7.2017 20:21

Re: Sen o konzervativní revoluci -

Tak nějak... A. Solženicin, "Archipelag Gulag":

"Постепенно открылось мне, что линия, разделяющая добро и зло, проходит не между государствами, не между классами, не между партиями, — она проходит через каждое человеческое сердце — и черезо все человеческие сердца. Линия эта подвижна, она колеблется в нас с годами. Даже в сердце, объятом злом, она удерживает маленький плацдарм доб

V. Klepetko 26.7.2017 20:23

Re: Sen o konzervativní revoluci -

...маленький плацдарм добра. Даже в наидобрейшем сердце — "неискорененный уголок зла.

С тех пор я понял правду всех религий мира: они борются со злом в человеке (в каждом человеке). Нельзя изгнать вовсе зло из мира, но можно в каждом человеке его потеснить.

С тех пор я понял ложь всех революций истории: они уничтожают только современных им носи

V. Klepetko 26.7.2017 20:26

Re: Sen o konzervativní revoluci -

"...современных им носителей зла (а не разбирая впопыхах — и носителей добра), — само же зло, еще увеличенным, берут себе в наследство."

:-)

V. Kobetič 26.7.2017 10:20

Re: Sen o konzervativní revoluci -

Souhlasím s vámi. I když „háčků“ může být víc: „Z hlediska obdivovatelů despotického materialistického kolektivismu...“ necítím se tak, ale podmínkou uskutečnění čehokoliv – je mír. Rusko ani Čína asi nejsou aktuálně těmi rozhodujícími nositeli rizik válečných konfliktů (jak nám to mainstream denně účelově prezentuje)... I pokud jde o nám (všestranně) vzdálenou Čínu... Čína bez toho - jaká je - by rozhodně dnes nebyla tam – kde v současnosti je. Doporučuji vidět na vlastní oči a zažít... Můžete být překvapeni. Vzdor všemu – analýza pana Cholínského je zajímavá a přínosná.

M. Prokop 26.7.2017 13:06

Re: Sen o konzervativní revoluci -

Čína je nositelem rizik konfliktů v jihočínském moři, o Rusku darmo mluvit: Podněstří, Gruzie, Ukrajina aktivně, Pobaltí latentně.

F. Houžňák 26.7.2017 13:57

Máte to popletené, v Gruzii byla nositelem

konfliktu Gruzie, přepadnuvší bombami pokojně spící město v sousedním státu, a na Ukrajině kyjevská vojenská junta, která začala bombardovat předtím pokojně hlasující a na nic neútočící východní ruskojazyčné Ukrajince. Pak jim ukradla, mimo jiné, důchody. Nakonec, na co potřebují nějací ruskojazyční staříci a stařenky nějaké důchody, na které si celý život platili, ať chcípnou k větší slávě Porošenka a Evropské Únie hlady, žejo, Prokop.

M. Prokop 26.7.2017 18:34

Re: Máte to popletené, v Gruzii byla nositelem

Nepsal toho Putin i víc, nebo jste opsal jen tohle?

F. Houžňák 26.7.2017 19:29

Kterého

Putina myslíte?