24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nechme to české lithium pod zemí

Naše společnost má jednu problematickou vlastnost, upřednostnit přítomnost před budoucností, a tak většinou už dnes zkonzumujeme něco, co by zítra mohlo přinést výrazně vyšší užitek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 26.7.2017 22:59

privatizace zisku, socializace ztrát

Nejzávažnější je nebezpečí, že zisky zmizí v daňových rájích bez tuzemského zdanění.

Načež před nákladnou rekultivací firma vyhlásí bankrot a drahá rekultivace zůstane na bedrech občanů. Tak bych to ohhadoval.

Raději 100 let počkat.

P. Skřivan 25.7.2017 22:54

Dovolil bych si připomenout,

naše uhelné doly: ty se také kdysi jevily jako úžasná věc. Vypadá to ale, že to nebude tak horké. S Lithiem je to podobné: ještě nedávno byly akumulátory z Niklu a náhle je to Lithium. Jak dlouho ? Na vždy ? To asi ne ... .

M. Prokop 25.7.2017 23:46

Re: Dovolil bych si připomenout,

Úžasná? Užitečná.

M. Pivoda 25.7.2017 21:23

Babo raď!

Urban: "Kdyby se v budoucnu jaderná fúze stala významným zdrojem energie, naše zásoby lithia (6Li je tam zastoupeno asi 7,6 %) by znamenaly v podstatě nevyčerpatelný zdroj energie."

Na MIT v USA seriózně slibují, že jejich malý fúzní reaktor (nikoliv velký ITER ve Francii) bude plně funkční do cca 20 let. Dobrá. Jenže tímto tempem do 20 let bude pro všechny pozemšťany již dostatek energie ze solárních panelů (které čerpají energii také z jaderné fúze, tj. ze slunce).

Jediný potenciální energetický problém se jeví možnost výbuchu kaldery v Yellowstone, USA. Velmi nízká pravděpodobnost výskytu tohoto jevu, ale co čert nechce! V tom případě by dosud nejspolehlivější reaktor jaderné fúze, slunce, byl zastíněn na dobu několika let.

Takže babo raď!

J. Jurax 26.7.2017 0:24

Re: Babo raď!

"do 20 let bude pro všechny pozemšťany již dostatek energie ze solárních panelů (které čerpají energii také z jaderné fúze, tj. ze slunce)."

Ano. A bude na zimu skladovat nasolená v bečkách. Na noc bude stačit ji ukládat do lavórů.

Protože zároveň levný a všeobecně použitelný a bezpečný způsob jak uchovávat velké objemy energie v řádu terrawathodin zatím není na obzoru, ba ani za obzorem.

A. Trick 25.7.2017 17:20

Jaderné palivo dovážíme,

protože jej neumíme a možná nesmíme vyrobit.

P. Skřivan 25.7.2017 22:52

Re: Jaderné palivo dovážíme,

Plete si jaderné palivo s termojaderným.

... a že ho dovážíme ? ... víte jak se to jaderné palivo zpracovává ? :-) Docela náročná a také nebezpečná věc. Zejména přepracování toho vyhořelého.

M. Prokop 25.7.2017 23:47

Re: Jaderné palivo dovážíme,

Plete si takřka vše.

D. Nováků 25.7.2017 17:08

Ne...

Naše společnost má jednu vlastnost - kecat do věcí, kterým nerozumí a po kterým je jí hovno.

P. Dvořák 25.7.2017 17:41

Re: Ne...

To jako myslíte, že nerozumíme nerostnému bohatství, které se nachází na našem území a dokonce si myslíte, že nám je po tom hovno?

D. Nováků 25.7.2017 23:23

Re: Ne...

Ano. Nevím, jak moc je to "vaše" území, moje teda ne. A je nám po tom hovno, jediné koho to může zajímat jsou nejbližší sousední obce, které řeší přímé následky případné těžby.

T. Hraj 26.7.2017 22:09

Re: Ne...

Pane Novaku, asi nevite, ze v CR nepatri nerostne bohatstvi majiteli lomu nebo dolu, ale statu (tedy i Vam). Tezar zada o povoleni k tezbe vzdy na urcitou omezenou dobu (nspr. 10 let. Za vytezenou tunu a take za dobyvaci prostor plati (dle sazebniku zakona) statu.

Neni tedy pravda, ze tezba je veci pouze majitele a prilehlych obci.

L. Severa 25.7.2017 14:44

Souhlas, rozhodovat by měli odborníci.

Hned po revoluci jsme byli nadšeni, když jsme se dověděli, že se dá na našem území těžit zlato. Dodnes mně není jasné jakou službu našemu státu poskytla zahraniční firma, která zajišťovala údajně jakési zkoušky těžitelnosti, či co. Jen tak, bezplatně-bez vlastního prospěchu? No, komunisté také prodali Rusům uran za režijní cenu (vězni!) plus 10%, v dobách kdy světové ceny uranu byly několikanásobně vyšší. Myslím, že o těžbě jakéhokoliv přírodního bohatství by neměli rozhodovat politici.

M. Valenta 25.7.2017 13:18

Otázkou je,

zda k té či oné komoditě či surovině dokážeme přidat další hodnoty. Když ne tak radši nechat být.

P. Zinga 25.7.2017 12:41

Drobná výtka autorovi, jinak souhlas:

Žádné obnovitelné zdroje energie neexistují. To, čemu se tak momentálně říká, potřebnou energii světu nedodá ani při vykutání všeho lítia a pouze pro roční přírůstek spotřeby světové energie bychom museli pro větrné elektrárny zabrat plochu Velké Británie. při efektivitě 20% by solární panely k pokrytí spotřeby energie zabraly plochu Španělska, to jest 506 000 km2 a pro tuto plochu panelů je zapotřebí 5.616.600 tun stříbra (11,1 gramu/m2), to je 7,2x větší množství, než kterým jsme schopni disponovat.

https://www.thegwpf.com/why-the-renewable-energy-industry-is mostly-a-scam/

R. Szewczyk 25.7.2017 10:39

hm

pane vysokoškolský pedagogu, předpokládám, že to, kdy začne ta budoucnost, kdy se vyplatí těžit, určíte chcete být vy, ve chvíli kdy se tak stane, nastane přítomnost, takže to stejně bude hazardování s budouctností,

No na uvod svého přemítání, pane Urban, jste uvedl pojem- naše společnost-, tím jste mne naprosto utvrdil v tom, že tzv vysokoškolská uzemí jsou líhní socialisticko-fašisticko-kolektivistických myšlenek, je s podivem, jak to levicové myšlení je jak rakovina s ajdsem a tuberou dohromady prorostlá tzv inteligencí,,,,,naštěstí jsem již stár, proto z takových příspěvků a potažmo autorů mám jen legraci ha ha h a

P. Götze 25.7.2017 10:17

RE

Pred timto ovsem stoji velky problem, jak vysvetlit soudruhum, ze auto na baterky je blbost, protoze to auto na baterky mame uz 100 let a peroblem neni to auto, problemem jsou ty baterky. Ktere, tak , jak se dnes vyrabeji, jsou k takovym ucelum k nicemu. To je ukol nadlidsky.

J. Lepka 25.7.2017 10:03

Hezká úvaha,

jen by tu nesměl bolševik 4O let řádit jak černá ruka, drancovat kde se dalo co šlo a ještě devastovat myšlení většiny populace.

M. Prokop 25.7.2017 8:40

Tak doufejme, že přemoudrá EU

nenakurwí trh s lithiem a bateriemi tak, jako energetiku či zemědělství.

Protože většinu otázek a problémů výše zmíněných řeší celkem správně trh, vyplatí se/nevyplatí se. Pouze pokud je trh nakurwen dotacemi, povinnými výkupy, kvotami a podobnými nemravnostmi, nedává jím stanovená cena správnou odpověď.

Co se týče šetření zásob na nějaké jiné časy, také jsme mohli netěžit uhlí a zůstat bukolickou krajinou s pár tisíci obyvatel bez měst a průmyslu. Zda bychom si tak udrželi samostatnost je více než sporné.

A. Hrbek 25.7.2017 9:57

Re: Tak doufejme, že přemoudrá EU

Fantasmagorie zarytého trhovce, který nepochopil, že žádný "

svobodný, všem přístupný, s úplnými informacemi trh nikdy nebyl a nikdy nebude.

Bohudík, přes veškeré úsilí některých trhlých se ještě nepodařilo v ČR vše ztržnit. I když je toho dost. Takže vykácejme všechny lesy, vyvezme veškeré uhlí, veškerý písek a horniny, atd.

Jediným problémem pak zůstane, že všechny trhlé nelze ztržnit, protože je nikdo nechce.

M. Prokop 25.7.2017 10:23

Re: Tak doufejme, že přemoudrá EU

Prostě jste to nepochopil, to se levičákům stává velmi často (prakticky vždy).

Trh zajisté není a nebude dokonalý, stále však je dokonalejší a racionálnější, než ideologické (a často korupční) rozhodování úředníků BEZ tržních informací.

R. Langer 25.7.2017 11:45

Re: Tak doufejme, že přemoudrá EU

Lesy nekácet, ty se musí nechat pro kůrovce! :-D

J. Lukavsky 25.7.2017 8:00

Li?

"Jaký užitek například dnes máme z ohromných kvant v minulosti vytěženého

stříbra, olova, cínu, uhlí a mnoha dalších surovin, kterými naše země

oplývala?" Inu dík této těžbě jsme poměrně vyspělou průmyslovou zemí se slušným životním standardem. Bez toho bychom lovili zubry v pralese a sbírali borůvky v lese. Je klidně možné, že naše Li vytěžíme (baterie se určitě budou recyklovat) ale stejně se časem najde a prosadí jiný typ baterií, nebo jiný zdroj energie, to se ale dá říci o čemkoli. Pak si můžeme zbylé Li "vetknout za klobouk" jak by řekl Jan Werich. J.L.

A. Hrbek 25.7.2017 10:00

Re: Li?

Další, který si myslí, že vyspělost země závisí na tom co vytěží a jako surovinu prodá.

J. Lepka 25.7.2017 10:06

Re: Li?

Porovnáváte s vyspělostí tradičních pasteveckých komunit, např. Mongolska? Ostatně jak můžete s vašimi nesmírně pokrokovými názory používat počítač, případně mobil a jejich připojení do sítě ?

R. Langer 25.7.2017 11:46

Re: Li?

No, když to porovnáme se zeměmi vyvážejícími ropu, tak na tom něco bude... ;-)

A. Bocek 25.7.2017 6:35

Zeptám se zkušených elektromobilistů

není únorové cestování elektromobilem dostatečně odstršující zkušenost ?

J. Lepka 25.7.2017 10:13

Re: Zeptám se zkušených elektromobilistů

Ona budoucnost celé té elektromobilní bubliny je dost na vodě. Už mne nebaví furt opakovat argumenty proti tak jen odkaz:

http://www.autoforum.cz/zajimavosti/problem-s-dostupnosti-baterek-pro-auta-na-elektrinu-je-skutecny-hyundai-uz-ted-brzdi

nebo:

http://petr-kubac.blog.cz/1701/elektromobily-nebudou

R. Langer 25.7.2017 11:48

Re: Zeptám se zkušených elektromobilistů

Ale vždyť je to od začátku naprostý nesmysl, kterému může věřit pouze člověk nepolíbený znalostí přírodních zákonů. Jo, ouvej, ona je to vlastně většina lidstva. :-(

D. Šimáček 25.7.2017 2:05

vždycky jsem tvrdil

že NErostné suroviny by měly být ochraňovány jak národní poklad, pokud možno až do doby kdy se staneme jediní kdo jimi disponuje. A v ideálním případě už i s vybudovanou technologií využití jak navrhl pan Urban.