19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Lidi, utíkejte, jdou roboti

Průmysl 4.0 jsme zvládli, neboť máme vypracovaný koncept a byla ustavena tripartitní grémia na bázi byznys – vláda – akademici, hurá. Není tudíž čeho se obávat a duha se klene na obloze růžové barvy, dvakrát hurá. Není proto na čase přemýšlet o průmyslu 5.0?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 24.7.2017 11:29

To asi taky :-)

F. Houžňák 23.7.2017 21:14

Už před desetiletími měl pan Harris v Current Contents

takový vtip, jak sedí dva maníci před počítačem a jeden říká druhému, On tvrdí, že jeho inteligence je skutečná a ta naše umělá.

L. Novák 23.7.2017 13:00

Re: Upřesnění pro české ekonomy

No, řekl bych, že ekonomii a ekonomy nelze zaměňovat s v oblacích létajícími futurology.

J. Jurax 23.7.2017 11:56

Re: S přesností na jedno desetinné místo, 4.0, 5.0, ... !!!

No jo - jistě jste četl Limes inferior od Janusze A. Zajdela :-)

L. Novák 23.7.2017 10:23

Re: Nikoliv abstraktní kapitalismus, ale technologie vytváří ...

U toho MUDr. Chocholouška jste ještě nebyl?

L. Novák 23.7.2017 10:20

Proboha, co je tohle za bláboly? Špidla už kecá do výroby?

Hoďte na toho socialistického mimoně síť a dejte ho vystavit do muzea lidské hlouposti!

Problémem dnešní doby nejsou roboti nebo jejich zavádění do praxe (jsou drahé, jednoúčelové a hodí se jenom na něco. Všechno ostatní musí vyrábět lidé vlastníma rukama, protože je to mnohem jednodušší a levnější, než vymýšlet drahého robota jenom proto, aby byl...), ale přebujelá byrokracie a přerozdělování prostředků, které tlačí celou společnost na kraj pomyslné propasti. Špidla je jeden z těch pitomců, co se podobnými neužitečnými aktivitami živí, protože on nic neumí a v normálním životě bez soudruhů z politiky by nejspíš seděl doma na podpoře nebo sociálních dávkách jako dlouhodobě nezaměstnatelný. Parazit do výkladní skříně!

Tiskárny 3D do každé domácnosti? Kde jste zase na tenhle nesmysl přišel? Měl jsem za to, že vlna šílené propagace "3 D tiskáren" jako prostředek k vyřešení problémů s výrobou čehokoliv už je dávno za námi, a teď najednou tohle! Ach jo...

M. Pivoda 23.7.2017 9:39

Nikoliv abstraktní kapitalismus, ale technologie vytváří ...

Technologické inovace (které častěji produkuje kapitalismus než socialismus) způsobují tzv. vyvolané inovace ve svém okolí. Nejde pak už jen o izolovanou technologickou změnu. Nejde už jen o úzkou záležitost inženýrů-techniků.

Změna ekonomicko společenského uspořádání je skutečně nevyhnutelná. Budoucnost ale nutně nepatří tzv. technologickému socialismu. Ten představuje tu lepší možnou vývojovou alternativu. Může to dopadnout podstatně hůře. Úžasně silná technologie (jakou je tzv. umělá čili technologická inteligence) mohou v rukách lidských darebáků nadělat více škody než užitku. A právě proto (z povrchního pohledu paradoxně) svobodomyslný podnikatel, Elon Musk, volá po preventivní státní regulaci oboru umělé inteligence v USA.

Moje první (písemně doložená) výzkumná práce při aplikaci umělé inteligence českého vědce doc. Václava Poláka, se datuje do roku 1988. Čeští hlupáci a darebáci tento projekt společnými silami zabili. Zeptejte se dnes Jiřího Zlatušky (hnutí ANO), proč ten revolučně nový projekt v roce 1990 záměrně podrazil.

P. Mach 22.7.2017 20:52

Blábol,

kapitalismu nevytváří problémy díky své inovační schopnosti. Problémy vzniklé ve spojitosti s inovacemi jsou důsledkem lidské iracionality, politického populismu či socialistických regulací. Schumpeter nebyl zastáncem socialismu, nýbrž kapitalismu.

J. Jurax 22.7.2017 15:19

Re: No jo, naskýtá se potměšilá otázka

No jo, tohle všechno jsem četl, jsa fandou scifi co rozum beru.

Návrat z ráje - to vyšlo poprvé snad někdy v šedesátých a poměrně nedávno to vyšlo znovu trošku přepracované - to by na tohle celkem pasovalo. Planeta Eden ale je o něčem jiném a Návrat z ráje taky - ten je primárně o betrizaci - potlačení agresivity člověka. A Futurologický kongres je spíš podobenství ve scifi hávu.

Z. Rychlý 22.7.2017 14:54

Re: No jo, naskýtá se potměšilá otázka

Však to je jeho nesmrtelná věta!! Vůl jeden. Mám dojem, že radil i Socbotkovi s jeho demisí/nedemisí.

P. Zinga 22.7.2017 13:24

Re: Chiméry!

Tak tomu chudákovi, pane Hlosto, zaplaťte tolik, aby z toho slušně vyžil.

L. Písařík 22.7.2017 12:56

Re: No jo, naskýtá se potměšilá otázka

Výborně, jako by vám stál za zády Špidla. Myslím to žertovně.

J. David 22.7.2017 12:20

Re: No jo, naskýtá se potměšilá otázka

Juraxi, klasický ekonomický oxymoron robotizace. Zakážeme vepře a psy ve Francii, nebudou lanýže. Jó, bez peněz do hospody nelez. Robot zatím kořalu nechlastá, ale Juraxi, co když ji v 5. generaci začne chlastat? Bude docela prča ve spontáním řádu, kdo bude "zusammen" pak chlastat, jakou genesi Vy pak vidíte? Rád se nechám poučit.

PS. Mne už je to jedno, do bývalé kuřácké, dnes nekuřácké hospody na mariáš nejdeme, nechť si tam matičky u píva kojí oplégry. Putykář běduje, co s mariášnickým stolem. Nu, udělej z něho přebalovací stůl, matičky tu budou v nebývalém množství, pokud tu nebudou kuřáci u mariáše a píva. Chudák putykář... Spontání řád by měl ale být snad přirozený, někdo rád holky, jiný vdolky. Asi budu za blba, když jsem tlustý, zakážu plošně vdolky a preferuji holky místo vdolků? Jenom "nekouřit"... Prasečí mor, další kauza. Ej jukněme, i zakázané způsoby lovu jsou najednou přípustné. Etika/neetika, mydlit se to může všemi způsoby. Spontání řád? U prasat (sus scorfa) to jde, ale u engemétů z Afriky to prý nejde? Relevance obou tribů v oblasti chování i promořenosti nevidím rozdíl. Střílet, střílet, na moři cíl potopit, o obsah se nestarat (pravidlo ponorkářů). Problémů by ubylo, jak lokálně, tak globálně (ten "sunk" by pocítily i ty neziskovky), při vstupu do pobřežních vod potopit, jako korzáry. Asi jsem naivista, ale myslíte, že engeméti budou pracovat místo těch robotů? Prachy dostanou "tak nějak", a pak budou kupovat to, co roboti vyprodukují. Ale "qui modo", jako pták Ibis v recyklaci svého hovna? Víte, nejprve musí být stanovena funkce v daném oboru, teprve pak můžeme stanovovat limitu k danému bodu (pokud má funkční bod limitu zprava i z leva), má i derivaci, tudíš tečnu (směrnici). Směrnice EU, kolik-že to máme přijmout engemétů dle směrnice (matematická/politická). Nasrat, nejsem xenofob, kluky musulmanský ze spřátelené Džamáhirie v 70.létech na kolejích poznal. Není většího hajzla, než je "musulman". Musulmanům nelze věřit ani pozdravení.

P. Zinga 22.7.2017 11:59

Kapitalismus vytváří

díky své inovační schopnosti nové problémy, který nejdou v rámci kapitalismu v dnešní formě řešit. Rakouský ekonom Schumpeter již v padesátých létech předvídal přechod kapitalismu do socialismu. Jeho socialismus ovšem nemá nic společného s vládou "dělnické třídy", jedná se spíše o elitou plánované hospodářství. A k tomu vede i "boj proti klimatické změně" a snaha o likvidaci naturálních peněz.

M. Pivoda 22.7.2017 11:54

Upřesnění pro české ekonomy

Elon Musk (15.7. 2017 při projevu ke guvernérům amerických států): "Economics should favor innovation".

J. David 22.7.2017 11:28

Re: Chiméry!

Pane Hlosta, držme se v naší realitě. Poměr byrokracie a technokracie. Obecně. Kolik byrokratů připadá na jednoho technokrata. Technokraté (bez jakéhokoliv pejorativního přívlastku) je množina těch, kteří vytvářejí přidanou hodnotu, materiálně-fiskální. Něco tvoří za účelem rozdílu výnosů-náklady, tedy zisk (ani slípka zadarmo nehrabe, snáší vejce). Pak je tu hejno byrokratů, kteří se sice cítí být nižší kategoriií byrokratické aristokracie (poklasní, šafáři, správci panství, etc.), ale furt dávají najevo (plní dienstreglamá vrchnosti) nadřazenost svého stavu, kterak technokraté mají odevzdat část svých "nemravných" zisků vrchnosti. Jaký stav, jsou to pouze slouhové, žijící z usurpace technokratů. Mladá sousedka mi řekla, pracuji na ouřadě, a že platí sazby socprc a ZP vyšší, než soused podnikatel. Tak jsem se jí zeptal, kolik zisku vyprodukovala ona, ze kterého je pomocí odvodů vymzdívána... Čuměla na mne, jako tele na nová vrata, a u pokladny Alberta platila nákup pěti stravenkami od "Bezierksamtu". Byrokrati v chtíči řičí,jaké musí platit odvody, přestože ten základ jim technokrati platí. Berně z berně. Jsem starej ajťák na penzi. Kurňa, čím větší komfort v IT technologických trendech a aplikacích, tím vyšší počet byrokratů? Pan Parkinson měl pravdu, byrokracie sama sebe zahltí svými praktikami. Poslední budou normy na "napichovátka s odšťuchovátky" na zrnka z moharu, nebo čiroku. Pak nastane poslední fáze "fekalismu" http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Fekalismus.

Víte, jsem technokrat a realista. Ouřad je ouřad, ze zkušenosti s IT (třeba bouřka, nebo od etnických spoluobčanů ukradený optický kábl, třpytem připomínající měděnou žluť interferencí), nosím "byrokratický balíček", ověřené notářsky papírové kopie dokladů, třeba RL, "že se moje vůbec narodyla". Baby na amtech na to čumí, zápasí s kompem, a pak praví, nesoulad, my to v databázi nemáme. Váš problém, já mám lejstro ověřené, tak co? Baba držkuje. Je ona sluha, či já pán technokrat? Platím si jí?

M. Pivoda 22.7.2017 11:18

Žádné procentuální omezení nezaměstnanosti neexistuje

"Vladimír Špidla, který se problematikou dlouhodobě zabývá, varuje před 53procentní ztrátou pracovních příležitostí."

První průmyslová revoluce nahrazovala sílu lidských svalů. Současná a budoucí umělá (tj. technologická) inteligence nahrazuje již lidský mozek. Co použitelného zbude z člověka? Už ani ten poslední nedůstojný záchraný krok, tj. protituce, vaši existenci nezachrání (viz https://www.youtube.com/watch?v=fNRcQrYnxlI).

K čemu to všechno povede? Ke zdanění robotů, aby byl zachován současný kapitalismus? Ha. Ha. Ha. To je jen obranná reakce Billa Gatese. Je to sice velmi chytrý hoch, ale nedovede se vymanit ze společenského systému, do kterého se narodil.

Přátelé: Čeká nás podstatná změna společensko-ekonomického uspořádání, protože se podstatně mění dřívější ekonomické výpočty. Ekonomické školy ale vytrvale učí o historii, nikoliv o budoucnosti. Jak se vám líbí čerstvá armáda českých absolventů s vysokoškolskými diplomy "ekonom-historik"?

J. Schwarz 22.7.2017 11:14

V úvaze zásadně

chybí psychologické i praktické důsledky. Jací "odborníci" asi budou lidé docházející do práce 3x týdně? Nebo se domluví s kolegy, budou chodit do práce tahem měsíc a další měsíc vyrazí do hor / k moři? /. Ti, co budou roboty vymýšlet a konstruovat budou taky chodit do práce jen na tři dny v týdnu? Obávám se, že toho moc nevymyslí. A že by radostně makali a pak se koukali na to jak si jiní z jejich práce "užívají" neb bezpracný příjem se stane tak "přirozeným" jako je dnes tekoucí voda? I ta možnost, že si lidé budou moci dovolit kratší pracovní dobu je pochybná. To přece platí už dnes , srovnáte-li dnešek s dobou před sto lety. Přitom každý maká kvůli hypotéce na velký byt, na dovolenou v Karibiku či na nové auto. Přitom by mohli bydlet 4 v garsonce o 35-ti m2, jet na Mácháč bazarovou ojetinou, občas vzít nějakou brigádu a užívat si volna. V reálu to dělá málokdo. A pokud už někdo bude všechny ty roboty a umělou inteligenci vymýšlet a uvádět do chodu, určitě nebude jen čučet jak ostatní hrají tenis a mají ho za vola. jestli bude makat, pak výměnou za ovládání a řízení životů těch "nicnedělajících" po vzoru dnešního "protikuřáckého zákona". Prostě dobro-serové zajistí druhým tak "šťastný , ctnostný a zdravý život" že bude lépe se zastřelit. Howgh.

M. Pivoda 22.7.2017 10:58

S přesností na jedno desetinné místo, 4.0, 5.0, ... !!!

Je přímo komické sledovat tu vysokou přesnost pojmenování jevu, o jehož podstatě někdejší český sci-fi spisovatel nemá ani tušení.

P. Juránek 22.7.2017 10:20

Je to tak?

Muj dojem je ponekud jinaci.

Prumysl 5.0 je chimera, autorova licence zduraznit absurdnost nejakeho jevu, V danem pripade absurdnost formalniho planovani. Vsak dobre zname jak se "Dohnat a predehnat" nakonec zmenilo v "Neztratit stopu". V kontrastu s tim

"Prumysl 4.0" je koncept studovany temi, kteri moderni technologie zavadeji a maji tak trochu hruzu z nasledku v socialni oblasti. Proto sve predstavy o tom, jak se s pokrokem vyporadat, prezentuji jako novy stav prumyslu.

Tak nejak jsem pochopil kuse informace ktere mi sly jednim uchem dovnitr.

J. Lepka 22.7.2017 9:17

Re: No jo, naskýtá se potměšilá otázka

A hlavně vymýšlet policejní roboty na humánní rozhánění těch demonstrací a dumat nad Asimovem.

J. Anděl 22.7.2017 9:11

Re: Chiméry!

Ostatně co by měl spisovatel sci-fi dělat jiného, než uvažovat o budoucnosti :-)

Ale jistě, ne každého sci-fi baví. A ať čtete sebelepší sci-fi třeba z šedesátých let minulého století, můžete se nad spoustou úvah usmívat. Třeba ve skvělé knížce Dveře do léta sice v budoucnosti mají všichni doma malý atomový reaktor jako zdroj energie a cestuje se v čase, ale informace uchovávají na magnetických páskách. I v naprosto fascinující Duně autor nedomyslel způsoby uchovávání informací v budoucnosti (tam je ovšem výhoda, že je budoucnost natolik vzdálená, že reálně může existovat cokoliv - a nikdo z nás a našich dětí se nedočká realizace.... a vize autora o propojení politiky, náboženství, drog a technologie je nadčasová)

Někdy se autoři trefí víc, někdy míň. V dobrých knížkách je ale vidět, že lidi jsou a budou pořád stejní.

J. Anděl 22.7.2017 9:05

Re: Chiméry!

Mezi lidmi existuje vždycky víc světů zároveň. Svět bezdomovců, svět lidí bez práce, svět lidí v IT a byznysu, svět živnostníků, svět studentů a věčných studentů, svět politiků.... Neexistuje jenom jeden svět. Průmysl 4.0 není utopie či fikce, ale samozřejmě se netýká každého. Nikdy to nebude tak. Například vždycky budou lidi s málo prostředky a lidi s hodně prostředky. A taky vždycky budou nepokoje, nespokojenost (jak píše Aston) a vždycky budou sny o utopické společnosti, ve které bude všem dobře, ale taková nikdy nevznikne. A na pozadí může být klidně průmysl 7.0 a více.

J. Anděl 22.7.2017 9:00

Re: No jo, naskýtá se potměšilá otázka

Lidi budou pracovat. Jenom budou třeba míň vyrábět. Budou částečně designovat, budou hlavně v službách, psát, hrát, prodávat společnost a lásku, vymýšlet lepší formy socialismu. A budou demonstrovat a vyvolávat nepokoje a vymýšlet, jak nepokoje zvládat. A tak :-)

P. Hlosta 22.7.2017 8:59

Chiméry!

Tyhle úvahy o budoucnosti miluju už od komunistů. ;-))

Dnes mi přijde dodělat poslední část výměny radiátorů a trubek vytápění instalatér živnostník. Já mu dělám pomocníka, ač o tom řemesle jsem dosud neměl páru. Ono to jednak vyjde levněji a druhak řemeslník nemá na to, aby si zaplatil svého pomocníka.

Ten živnostník maká denně pátek svátek furt, od sedmi ráno, do nejméně sedmi večer. Občas, tak třikrát až pětkrát do roka si orazí a udělá dva - tři dny volno na nějakou svou akci v rodině. Nemocenská nehrozí, protože musí předat svou zakázku konkurenčnímu živnostníku a je bez zisku pádem tím. Není v zakázkách ohrožený firmami, protože jeho práce je pro klienty specificky zajímavá a to i finančně, což firmy rozhodně nejsou. On se vždy klientovi přizpůsobí a je k mání ve dne v noci, když je havárie.

Má ten živnostník šedesát roků a ví že bude takhle makat až do konce své fyzické možnosti, tj. dokud nebude mrtvý, nebo neschopný pohybu a sil. Navíc ví, že důchod bude strašně malý a jeho s manželkou neobživí i přes jejich malou náročnost na finance domácnosti. Kdo přijde na místo těchhle fachmanů, co dokáží opravit kdeco i v těch nejtvrdších podmínkách a třeba i v jedovatém septiku, či nad pekařskou pecí, kde je saunové vedro?! Kde se vezmou ti noví, co vlastně jim není jak předat zkušenosti v učení?

Už 4.0 je utopický sen a je realizovatelný jen z části a u velkých firem. Nás dole zajímá realita a ne chiméry. Špidla a jemu podobní jsou hrobaři společnosti. Jejich "Velké hospodářské třesky" jsou pro nás jen Velké "hospodské" tlachy! 5.0 je tak vzdálená teorie, že není nad ní třeba ani přemýšlet, natož se jí obávat. To spíše očekávám lety kosmem za inteligentními životy, nebo hledání nových, pro nás k obydlení možných světů. Byznys má totiž svá pravidla pro společnost nutná. Byznys vždy potřebuje partnera, který kupuje. A kupovat si vždy bude zase jen člověk, co na to bude mít. Bude mít, pokud bude něco produkovat pro jiné!

Z. Rychlý 22.7.2017 8:54

Re: No jo, naskýtá se potměšilá otázka

:-)

Roboti si vytvoří průběžný fond. Mladí roboti budou robotovat na staré! Zdroje tu jsou!

L. Písařík 22.7.2017 7:42

Re: No jo, naskýtá se potměšilá otázka

Možná, že inteligentní roboti zjistí, že jejich výrobky nejsou potřebné a zastaví výrobu toho, co nebude nikdo kupovat. Jiná varianta uvědomělých robotů: bod ekonomiky zjistí, že lidé jsou nepotřební, hodně spotřebují a nic nevyrábějí. Kdysi napsal pěkné povídání na futuristické téma Čestmír Vejdělek myslím, že se kniha jmenovala Návrat z ráje a taky Lem - Planeta Eden a Návrat z hvězd. Všechny ty knihy se pěkně četly. A poslední Lemovka - Futurulogický kongres, to bylo silný kafé.

Ale přesto AI fandím, pokud se podaří vdechnout myšlenku, že se staráme o své příslušníky i když nejsou produktivní, bude generace našich pravnuků zachráněna. Avšak co bude se zestárlými roboty?

J. Jurax 22.7.2017 1:46

No jo, naskýtá se potměšilá otázka

roboti budou vyrábět, ovšem ne kupovat. Lidi nebudou pracovat, neboť pracovat budou roboti - kde tedy vezmou peníze na to, aby kupovali to, co roboti vyprodukují?