24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Maraton hlemýžďů

Rekordně nízká nezaměstnanost trápí české zaměstnavatele. Tři procenta ve srovnání s průměrem EU ve výši 7,8 jsou skutečně obdivuhodným číslem. Z hlediska sociálního nepochybný úspěch. Ale chcete-li rozšířit výrobu a najmout nové lidi, máte problém. Nejsou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 18.7.2017 23:56

Ehm

"Kdybyste vy sami byli v kůži mladého Afričana, dost možná by vás také lákalo vydat se na cestu do bájného kontinentu, který vyměnil svoji budoucnost za sociální stát."

No, i mnohý český důchodce by se za ty dávky, co v Německu připrchlík dostane, naučil žbrblat arabsky, natřel se krémem na boty a táhl do Němec ...

L. Novák 18.7.2017 20:07

... Vyměnil budoucnost za sociální stát...

Velmi přesné. Z toho lze vydedukovat, že nás tedy žádná šťastná budoucnost nečeká, neb ta blbější polovina národa raději volí politiku "Všechno prožerem a ty dluhy už my platit nebudem!".

J. Jurax 18.7.2017 23:58

Re: ... Vyměnil budoucnost za sociální stát...

Jejich děti a vnuci budou ... jednou se to po§rat musí.

I. Schlägel 18.7.2017 12:00

Stručné a výstižné.

Takového Špidlu tím ovšem neoslníte. Nulová šance. A že těch špidlů v Evropě máme.

Z. Koutecký 18.7.2017 11:12

Příčiny negativního vývoje GNI v ČR

jsou podrobně popsány a vysvětleny v dokumentu "Hodnocení výkonnosti ekonomiky České republiky v širším kontextu.", který zpracoval Český statistický úřad. Z tohoto dokumentu vyplývá, že mezi roky 1993 až 2014 prvotní důchody vydané nerezidentům stouply z 26,3 mld. na bezmála půl bilionu (488,0 mld.). Podíl hrubého národního důchodu na hrubém domácím produktu činil tak v roce 2013 v ČR pouze 94%, což byl jeden z nejhorších výsledků v rámci EU. V Polsku dosáhl 96,3 %, v Maďarsku 96,4 % a v případě Slovenska tento podíl činil 98,5 %.Z unijních ekonomik mohly být cílovými destinacemi především Dánsko, Švédsko, Německo a Nizozemsko. V těchto zemích EU totiž podíl hrubého národního důchodu na HDP výrazně převyšoval hranici 100 %. Jmenované státy

tak byly čistými příjemci prvotních důchodů. A negativní vývoj v tomto směru zřejmě v ČR zřejmě pokračuje, protože v roce 2014 činil podíl hrubého národního důchodu na hrubém domácím produktu již jen 92,2% a zbytek, tedy 7,8 % HDP, odešlo do zahraničí

nerezidentům ve formě salda prvotních důchodů.

Žádné sociální dávky, pane Kohoute, nýbrž odliv prostředků do zahraničí snižuje náš GDI.

I. Schlägel 18.7.2017 12:06

Re: Příčiny negativního vývoje GNI v ČR

To je pouze část pravdy. Ovšem existují země, kam od nás ty prostředky přitékají, a tyto země (v článku uvedené) mají s GNI větší problém než my. U nás je problémem rovněž produkce zboží a služeb s nízkou přidanou hodnotou. Jak napsal pan Kohout, umíme úsporně (i díky nízkým mzdám) vyrobit pro globální firmu plynový pedál, ovšem profit z celého auta inkasuje ona firma.

J. Novotny 18.7.2017 12:29

Re: Příčiny negativního vývoje GNI v ČR

Velká část těch peněz se přes Kypr, NL, Švýcarsko, Monako či Kajmany vrátí do ČR jako investice.

Zaměstnanost i v okrajových regionech je velký úspěch. Při růstu platů bude tlak na efektivitu a přidanou hodnotu a montovny odejdou dál na východ.

A. Dlouhý 18.7.2017 10:24

K růstu platů

Kdy jindy se poohlédnout po lépe placene práci než nyní?

J. Novotny 18.7.2017 10:00

Dobře, tak teď by měl autor programu také říci,

kde by u nás chtěl škrtat a kolik by to bylo.

Důchody asi ne, podpora rodin s dětmi asi taky ne, když vymíráme.

Autor si je zajisté vědom, že výkon Číny byl tažený přesídlením zemědělců do měst a u těch ostatních zemí zejména populačním růstem.

Jinak Švýcarsko jako vzor se mi líbí, (i když tam zase to bohatství bylo přiživeno posílením měny, jak se lidi snaží ulít natištěné peníze do bezpečí).

M. Valenta 18.7.2017 9:29

Najednou je Čína náš vzor!

Ten Robejškův metál od Zemana má zřejmě moc jako Tolkienův prsten. Není to totiž tak dlouho, co tu autor věštil brzký čínský krach.

J. Krásenský 18.7.2017 6:03

Ale houby "sociální stát"

u nás máme tak "silný" sociální stát, že od nás prchali Romové do těch děsných asociální států jako je Británie. A jen si vzpomeňte, proč k nám nechtějí migranti - proto, že pár metrů za hranicemi dostanou podporu dvakrát vyšší, než je průměrný český důchod. A proč? Všechno se točí kolem produktivity práce. Tedy výpočtu produktivity. Ta se (zjednodušeně) počítá jako podíl vytvořené hodnoty za jednotku času. Jenže naprostá většina naší produkce je tvořená v kooperaci s cizími firmami a ty tlačí na no nejnižší "vytvořenou hodnotu" v Čechách. Avšak potom prodají finální výrobek za cenu co možná nejvyšší, jak dovolí poměr nabídky a poptávky. A není výjimkou, že konečný výrobek, včetně obalu, dodávají firmy v Čechách a zahraniční odběratel je pouze začlení do své obchodní sítě - s pěti set procentní přirážkou. Tak to je ta zahraniční "sofistikovaná výroba s vysokou mírou přidané hodnoty". Pře kup nic tví. Abyste to snáze pochopili, uvedu příklad téhož v Čechách, knihař se zúčastnil výběrového řízení na zakázku a tu dostal za cenu sedmdesáti tisíc korun. Řízení obstarávala firma, která jeho nabídku předala zájemci se stoprocentní přirážkou, tedy za sto čtyřicet tisíc, aniž by k ní přidala cokoli ze svého mňouhau. Náš zahraniční odběratel, celosvětově rozšířená a věhlasná firma, vysílá k nám několikrát do roka kontroly, ku zlepšení pracovních podmínek a každým rokem vyjednává na snížení ceny dodávaného zboží a to bez ohledu na vzrůst cen vstupních komodit, poplatků a EU cel. Za posledních dvacet let jsem se nesetkal s člověkem, který by navštívil mateřskou firmu a vrátil se s tím, že tam pracují více než v české firmě, ve které je zaměstnaný. Naopak, na co u nás musí stačit jeden, na to jsou v mateřské firmě dva, aby byli zastupitelní a pracovní tempo je daleko volnější, mzdy trojnásobné a benefity.

J. Krásenský 18.7.2017 6:03

Re: Ale houby "sociální stát"

Takže až si zase někdo bude otírat ústa o naši nízkou produktivitu, tak

mu můžete toto připomenout s tím, že i tak počítaná produktivita je na

šedesáti procentech té "vyspělé" avšak mzdy jsou pouze na třiceti

procentech. Ale všeho do času. Až vlna přistěhovalců převálcuje v

sociálně vyspělých zemích EU původní obyvatelstvo, půjdou mzdy i sociální zabezpečení do háje. A vvvvo tom to je.

M. Prokop 18.7.2017 9:19

Re: Ale houby "sociální stát"

Prostě, i ten náš sociální stát je stále moc sociální. Že je to jinde ještě horší, to páně Kohoutův článek jen potvrzuje.

J. Krásenský 18.7.2017 19:38

Re: Ale houby "sociální stát"

U nás není příliš sociální. Situace důchodců to jen potvrzuje. Peníze stát vynakládá na kraviny, například na envitomentální a gender terorizmus.

M. Prokop 18.7.2017 21:46

Re: Ale houby "sociální stát"

Na to také.

Z. Rychlý 18.7.2017 8:33

Re: Ale houby "sociální stát"

I to sociálno je někde vyšší a někde nižší. Zatím si migranti vybírají rozinky. Až bude plno, přijdou i k nám. Ale je to právě to sociálno, co migranty láká. Máte špatný titulek.

V. Javora 18.7.2017 8:47

Re: Ale houby "sociální stát"

Mluvíte poněkud z cesty a zbytečně, pane Krásenský. Řeč byla o Evropě.

V. Student 18.7.2017 8:52

Re: Ale houby "sociální stát"

Děkuji za polopatické vysvětlení, v ekonomice tedy opravdu zdatný nejsem. Ještě bych potřeboval vysvětlit tohle: na západě (zjednodušený výraz) jsou nějaké ceny výrobků a nějaké platy. U nás se mílovými kroky blížíme k západním cenám, to nám jde celkem dobře. Platy ale třetinové. Kam jde ten rozdíl? Pokud majitelům firem, tak bychom měli ty nejbohatší na světě. Ale oni "nemají peníze" na víc lidí ve firmě, nákup nových technologií, na přidání mezd...Že nadávají podnikatelé na západě, to bych možná pochopil. Ale tady? Opravdu mě váš názor zajímá, už delší dobu si s tím lámu hlavu.

M. Prokop 18.7.2017 9:20

Re: Ale houby "sociální stát"

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-snadna-cesta-k-bohatstvi-dti-/p_ekonomika.aspx?c=A170620_215238_p_ekonomika_wag

V. Student 18.7.2017 10:55

Re: Ale houby "sociální stát"

Částečně zodpovězeno, díky za typ.

J. Krásenský 18.7.2017 19:36

Re: Ale houby "sociální stát"

Majitelé jsou ze západu. Tam jde ten rozdíl. A majitelé si to dobře uvědomují a proto podporují migraci, aby mohli snížit platy a benefity v rozvinutých státech EU. To je celé.

S. Stoklásek 18.7.2017 1:28

Doplnění úvah

Pane Kohoute, zdá se mi, že je třeba říci nejen A, ale i B.

Pokud chcete osekat sociální stát, je třeba osekat i všeobecné volební právo - tu posvátnou krávu, jinak ke změně nedojde. Možná, že by v české kotlince stačilo, aby volič musel na lístek před vhozením do urny nalepit kolek ve výši přípěvku pro zvolené strany za celé čtyři roky, jinak by byl hlas neplatný. Možnost volit není jen právo, ale i výsada.

Druhá varianta je jednoduší - pokud se v daném roce povede deficit rozpočtu, popraví se při schvalování závěrečného účtu v zahradách Valdštejského paláce za zvuků Bethovenovy deváté symfonie deset náhodně vylosovaných poslanců a senátorů. Následně jako bonus se zavře další vylosovaná fakulta sociálních a humanitních studií.

P. Dvořák 18.7.2017 2:13

Další doplnění úvah

Tak jako by nebyla dotčena schopnost zákonodárných sborů obměnou deseti osob, jistě by vzdělanost národa neutrpěla, kdyby bylo zavřených hned deset fakult sociálních a humanitních studií.

P. Lenc 18.7.2017 9:18

Re: Další doplnění úvah

Jo Petře, dovolím se připojit.

J. Mrázek 18.7.2017 16:31

Taková "politická eugenika"...

To není úplně špatný nápad ! :- ̈)

P. Švejnoch 18.7.2017 8:07

Re: Doplnění úvah

Mně se oba Vaše návrhy líbí.

Pravda, ten druhý o něco víc - snad jen hudbu bych vybral jinou... :-)

S. Donát 18.7.2017 13:32

Re: Doplnění úvah

Lépe by asi sedla jeho pátá - osudová, že? Jinak se mi to také velmi líbí :)

J. Mrázek 18.7.2017 16:32

Devátou bych ponechal...

...aby si ti dotyční pozůstalí uvědomili, PROČ ....

Z. Rychlý 18.7.2017 8:28

Re: Doplnění úvah

Druhá varianta je dokonalá!!