21.7.2018 | Svátek má VítězslavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Proč je máslo tak drahé?Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 75, poslední: 19.7.2017 20:41, přehled diskusí

Další možnost je:
Autor: S. Sedlák Datum: 17.7.2017 0:19

to neřešit. Máslo je za pade a před 30 lety za průměrných platů kolem tři a půl bylo máslo za deset. Dnešní průměrné mzdy jsou určitě víc než 5x vyšší stejně jako důchody. Tak to nekupujte a oni zas přilezou.

Re: Další možnost je:
Autor: p. smatlak Datum: 17.7.2017 8:32

Ale náklady na bydlení a energie jsou zase nejméně desetkrát a i více vyšší a nejen na bydlení a to zaplatit musíme.Takže potraviny jsou relativně levnější než dříve ale to ostatní naopak.Takže když se řekne A tak se také musí říci B.

Re: Další možnost je:
Autor: J. Brožek Datum: 17.7.2017 10:01

Nesmysl. Náklady na bydlení - v bytě 2+1 družstevní celkem byly kolem 1000 Kčs (tedy tzv. nájem, elektřina, plyn, teplo, teplá voda). Nyní v tomtéž kolem 5000 Kč. Zhurba tedy opět 1:5. A to počítám Prahu.

K tomu je ještě potřeba dodat, že tehdy v Praze byl opravdu průměrný plat průměrný, protože podle tabulek měl programátor stejný plat v Praze, Ostravě nebo v Písku. Dnes je půrměrný plat v Praze vyšší než je celostátní průměr, takže ten poměr nákladů na bydlení je ještě nižší než uvedený.

Re: Další možnost je:
Autor: P. Khail Datum: 17.7.2017 13:23

Musíte se rozhodnout - buď nájem nebo družstevní bydlení, srovnávat to je nesmysl. Pokud družstvo, pak musíte srovnávat pořizovací cenu bytu. Pokud nájem, pak tvrzení o 5000 v Praze za 2+1 můžete vyslovit jen po konzumaci cca litru rumu. A voda, jen tak mimochodem, zdražila 100x. Tím co nazýváte tzv. nájem zřejmě myslíte splátku družstevního bytu. V tom případě se podívejte na výši splátky dnešních bytů 2+1, rozhodně se nevejdete i s ostatními náklady do 5000.

Re: Další možnost je:
Autor: S. Donát Datum: 17.7.2017 11:13

Ano, máte pravdu, náklady na bydlení a energie byly výrazně dotované. Takže ty zdražily. Ale vše ostatní naopak, nejen potraviny :).

Odpovědnost ministra zemědělství:
Autor: K. Hinz Datum: 17.7.2017 5:27

Hanebnost s cenou másla je odpovědností ministra zemědělství. Postaru bych řekl: nekecej s dělej! Všichni pamatujeme, jak výrobci másla na začátku roku brečeli, že nemají kam umístnit výrobky, když plní přijaté sankce EU k Rusku. Naši výrobci nutili zemědělce prodávat mléko za cenu nižší než výrobní!!! Kolik mléka bylo vyvezeno do zahraničí? Kolik dojnic bylo nutné porazit? Kolik zemědělců přešlo ze živočišné výroby na pěstování řepky? Potřebujeme Ministerstvo zemědělství? Obrazně - na koho má zemědělec vzít bič?

Re: Odpovědnost ministra zemědělství:
Autor: B. Hudzieczek Datum: 17.7.2017 8:25

Zákaz vývozu másla do Ruska není sankcí ze strany EU, nýbrž sankcí ze strany Ruska vůči EU. Sankce EU spočívají v zákazu vyvážet do Ruska moderní technologie, na ktreré Rusko reagovalo zákazem dovozu potravin ze zemí EU.

No a přejít ze živočišné na rostlinnou výrobu není zas tak jednoduché, jak tady pan Hinz předhazuje. Zemědělci orientovaní na živočišnou výrobu spíše přecházejí z produkce mléka a mléčných výrobů na produkci masa, které momentálně je zřejmě v kurzu.

Údajně se zvedla poptávka po másle:
Autor: P. Boublíková Datum: 17.7.2017 5:45

takže obchodníci zvedli jeho cenu. Normální princip volného trhu.

Víc by mě zajímalo, proč se zvedla poptávka. Důvodů může být mnoho - a) cena margarínů šla taky nahoru a kvalita dolů, b) lidé mají více peněz tak si mohou častěji dopřát máslo, c) máslo přestalo být stravovacím nepřítelem a je opět označováno za zdravou potravinu atd. atd.

Máslo na hlavě....:
Autor: I. Hendrych Datum: 17.7.2017 6:13

Někdo má zřejmě máslo na hlavě a producenti mléka to nejsou....

Tak tohle jsou opravdoví Lidovci!:
Autor: P. Maleček Datum: 17.7.2017 6:27

Tak prý podpora rodin, sociálně slabých, venkova či ochrana vodozádržné funkce krajiny a zamědělské půdy. Prdlajs - podlézání globál byznysu, tj. i Babišovi v očekávání štědrých darů na nejen volební kampaň.

Však i na řadu čelných Lidovců samozřejmě zbyde. teď za mlžení kryjící kartel s předraženým máslem.

Nevolte tu Lidoveckou prolhanou a nenažranou verbež! Ke všemu v kožichu se štěnicemi, lživě trdícími, že je podporují všichni starostové.

Re: Tak tohle jsou opravdoví Lidovci!:
Autor: B. Brousková Datum: 17.7.2017 8:48

Sou a soušky ! Masa bude dost! Stačí ,když se souzi zemeděéélci přičiní! Tak pravil Tonda Novotný řečený Tonda Soustružník, kdysi dávno na letenské tribuně, při prvomájové tradiční veselici. A vidíte! Čas oponou trhnul a masa je dost a dost..A bez front. Stačí tedy jenom jeho zázračnou metodu aplikovat i na máslo. A nebude co řešit.

Re: Tak tohle jsou opravdoví Lidovci!:
Autor: P. Khail Datum: 17.7.2017 13:32

Množství nikdo neřeší, másla je dost.

No, v článku už chybí:
Autor: P. Švejnoch Datum: 17.7.2017 7:55

jen požadavek na obnovení činnosti Státní plánovací komise.

Jestli se Vám, pane Holube, zdá máslo drahé, mám pro Vás jedinou radu - nekupujte ho.

Re: No, v článku už chybí:
Autor: P. Zinga Datum: 17.7.2017 8:12

To je rada hodná génia.

Re: No, v článku už chybí:
Autor: P. Švejnoch Datum: 17.7.2017 8:39

Máte nějakou jinou? Třeba zřídit "Úřad pro kontrolu cen másla"?

Re: No, v článku už chybí:
Autor: P. Zinga Datum: 17.7.2017 13:18

Co takhle zapojit protikartelový úřad?

Jinak je cena másla v souladu s tím, co jsem na Psu psal na jaře: bohatí budou jíst maso a chudí trávu. Pro záchranu Zeměkoule. Nějak to začít musí.

Re: No, v článku už chybí:
Autor: P. Švejnoch Datum: 17.7.2017 16:11

To by předpokládalo, že nějaká kartelová dohoda existuje. Podle mého názoru ale existuje pouze v autorově (a zřejmě Vaší) fantazii - protože jak se lze dočíst i v této diskuzi, cena másla ja takto vysoká nejen v ČR.

Takže: Pokud se Vám zdá máslo (a maso) drahé, ani jednu z těchto komodit nekupujte. Ušetříte, a ještě budete neobyčejně zdráv. A pokud Vás takových bude víc - tedy krom Vás a pana Holuba - cena se jistě záhy přizpůsobí poptávce. ;-)

Cena másla je dána trhem,:
Autor: J. Novotný Datum: 17.7.2017 8:46

snad si zemědělci vyboxují to, že za nimi půjde podstatná část zvýšení ceny a neschlamstnou to řetězce.

Máslo nakupuje v EU Japonsko a pokud se stane módou v Číně, tak ta cena půjde ještě hodně nahoru.

Re: Cena másla je dána trhem,:
Autor: S. Ševeček Datum: 17.7.2017 11:21

Cena másla je dána "trhem" - je správně.

Re: Cena másla je dána trhem,:
Autor: J. Novotný Datum: 17.7.2017 13:40

Jsou různé trhy i různé typy (stavy) trhů.

Každý prodejce prodává své zboží za cenu:
Autor: F. Houžňák Datum: 17.7.2017 9:09

"co trh unese" a byl by blbý, kdyby to dělal jinak. Vsadím se, že stejně postupuje i ten Holub. Připojuji se k panu Švejnochovi dole, a volám, když ti je, Holube, máslo příliš drahé, tak ho nekupuj, a ono zase v ceně klesne.

Re: Každý prodejce prodává své zboží za cenu:
Autor: P. Portwyn Datum: 17.7.2017 13:05

No ale otázka "proč ta cena najednou vyletěla?" je zajímavá, ne? Věci zpravidla mívají příčinu.

Samozřejmě "no a co, chleba levnější nebude" je taky legitimní postoj.

Zajímavé to jistě je, a příčinu to má určitě taky,:
Autor: F. Houžňák Datum: 17.7.2017 15:51

já vám jednu možnou nadhodím: někdo se s někým dohodl, že cenu zvýší, aby měli zemědělci vyšší příjmy. Nebo jim na Zélandě přestaly dojit krávy. Nebo Číňani zbohatli a kupují víc másla v Evropě. Nebo začala EU plnit strategické zásoby, připravujíc se na válku s Ruskem. Nebo ho začal potajmu skupovat Putin cestou přes Kazachstán a Mongolsko, aby záludně poškodil Evropskou Únii, vyvolav tzv. Velkou Máselnou Krizi. Pokud vám to nestačí, opřete se do toho a vyšetřete to, pak nám to všem sdělte a my vás pochválíme. Třeba bude cena pak zase už jiná a celý postup se může opakovat až do alelujá. Ovšem že bych kvůlivá tomu nespal, to ne.

Re: Zajímavé to jistě je, a příčinu to má určitě taky,:
Autor: P. Portwyn Datum: 17.7.2017 19:05

Něco z toho je možné, jiné věci jsou fantasmagorie.

Jinak ne každý, koho něco zajímá, o tom hned musí dělat výzkum. Chápu, že Vás příčina zvýšení ceny másla nezajímá - v pohodě, já taky nechodím na weby o baletu.

Inflace , Inflace:
Autor: P. Čoupek Datum: 17.7.2017 9:13

Vidím v tom důsledek inflace: nepřiznaná meziroční inflace je něco přes 5 procent, všechny komonity se takto chovají, u většiny se výrobek prostě přestane dělat a je nahrazen jiným (s menší gramáží, horším složení atd.). U másla je to problém, tam je celkem přesně dané, co má zákazník dostat (80 procent tuku, živočišný původ). Takže se dá hýbat jedině s cenou.

Re: Inflace , Inflace:
Autor: P. Zinga Datum: 17.7.2017 13:23

Zapoměl jste doplnit "řízené inflace". Občany je třeba vyvlastnit, aby byly zachráněny peníze elit. 60 miliard nekrytých EURO měsíčně se musí konečně projevit. Aby nekrachly italské banky a s nima italský szát. Kupříkladu.

Ostatně, nám doma vydrží čtvrtka másla asi tak:
Autor: F. Houžňák Datum: 17.7.2017 9:17

měsíc, a to se i těch padesát korun dá snést. Pro srovnání, v Němcích stojí čtvrtka německého másla v laciňáku u Aldi euro osmdesát, a čtvrtka irského, roztíratelného, mezi jedním a třemi eury.

Re: Ostatně, nám doma vydrží čtvrtka másla asi tak:
Autor: J. Brožek Datum: 17.7.2017 10:04

Pokud žena zrovna nepeče něco, na co máslo potřebuje, tak u nás i půl roku.

Re: Ostatně, nám doma vydrží čtvrtka másla asi tak:
Autor: S. Ševeček Datum: 17.7.2017 11:54

Héru ničím nenahradíš?

Re: Ostatně, nám doma vydrží čtvrtka másla asi tak:
Autor: P. Portwyn Datum: 17.7.2017 12:54

Ano, herák ničím nenahradíš...