24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: Na geopolitické šachovnici je i zemní plyn

Summit dvaceti nejvyspělejších zemí světa G20 se tento týden uskuteční v Hamburku, kam přiletí i Donald Trump.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 5.7.2017 8:42

íránský trh

Německá automobilová značka Volkswagen se po víc než 17 letech vrací na íránský trh. Firma v úterý oznámila, že podepsala dohodu s íránskou společností Mammut Khodro, která bude jeho automobily do Íránu dovážet.

J. Mrázek 5.7.2017 7:53

Rusko buduje plynovod s Čínou

38 mld kapacita, později až 300 mld . Zbude vůbec nějaký plyn na Evropu, která si tak dlouho bude řezat vlastní větev, až jí mnohonásobně dražší americký plyn (Rusko se od Evropy odvrátí) srazí na kolena ?

M. Prokop 5.7.2017 8:47

Re: Rusko buduje plynovod s Čínou

BuBuBu ... :-P

V. Javora 5.7.2017 15:31

Re: Rusko buduje plynovod s Čínou

První dodávky zemního plynu z Ruska do Číny budou uvedeným plynovodem zahájeny v prosinci tohoto roku. Přesněji 20. prosince 2017.

M. Prokop 5.7.2017 18:03

Re: Rusko buduje plynovod s Čínou

No a?

P. Mach 5.7.2017 19:37

Re: Rusko buduje plynovod s Čínou

Tak mrázek nebyl první kdo se probudil s rukou v nočníku a začal prorokovat, že rusácko postaví plynovod do číny a báťuška puťka neposlušné Evropě zakroutí krke.. ehm, tedy kohoutkem. To tady už před lety tvrdili jiní, stejně blbí. Doporučuji obdobně mentálně postiženým, aby pohlédli na mapu Sibiře, a změřili si vzdálenost od poloostrova Jamal, kde se těží plyn, který je exportován do Evropy, k hranicím Číny. Možná jim pak docvakne několik základních faktů.

K. Wágner 6.7.2017 8:01

Re: Rusko buduje plynovod s Čínou

Tak Rusové "zakroutí kohoutkem" jen Ukrajině. Maďarsko již ve středu podepsalo dohodu s ruským Gazpromem o napojení na plynovod Turkish Stream, který Rusko začalo budovat jako náhradu za Evropskou komisí blokovaný plán plynovodu South Stream. Tento plynovod o délce více než 2 000 kilometrů měl vést Černým mořem a dále přes území Bulharska, Srbska, Maďarska, Slovinska do severovýchodní Itálie, tedy aniž by procházel přes ukrajinské území. Gazprom totiž oznámil, že vybuduje nové potrubí do Turecka tak, aby se vyhýbalo Ukrajině, s tím, že ruská strana plánuje ukončit tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropské unie v roce 2019. Maďarsko, Rakousko, Srbsko či Bulharsko vnímaly South Stream jako způsob, jak zajistit dodávky plynu v případě narušení tranzitu přes Ukrajinu, což Evropa opakovaně zažila. Avšak projekt South Stream byl v roce 2014 zrušen kvůli nesouhlasu Bulharska, jemuž spolupráci na plynovodu s Ruskem zakázal Brusel.

Z. Koutecký 5.7.2017 1:13

Boj o dodávky plynu

No, konečně nějaký článek, který publikuje dlouho známý,leč u nás poněkud pomíjený, fakt, že tím syrským lidem, který tak nemilosrdně vraždil v roce 2011 při pokojných demonstracích Asad, byli ozbrojení Muslimští bratři. Stejně s nimi zatočil i SíSí v Egyptě, což bylo ovšem hodnoceno naopak kladně. Jo, není bratr jako bratr.

Také celý ten vojenský a diplomatický mumraj v té oblasti a jeho pravé příčiny jsou, myslím, docela dobře popsány.

Jo, a mimochodem, ta třetina roční spotřeby plynu Polska zajišťovaná

novým terminálem na LNG vybudovaným ve Svinoústí za cca 1 miliardu USD, je 5 miliard m3 plynu za rok, což je necelých 10% kapacity Nord Stream 2.

K. Wágner 5.7.2017 8:57

Re: Boj o dodávky plynu

Podle nejnovějších zpráv podporu Egyptu v boji proti terorismu vyjádřil včera český premiér Bohuslav Sobotka při dvoustranné schůzce s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Schůzka se konala ještě před vlastním jednáním šéfů vlád visegrádské čtyřky (V4) se severoafrickým hostem v maďarské metropoli.

P. Mach 5.7.2017 19:22

Re: Boj o dodávky plynu

TO je ovšem s podivem, že se šítská asadovic famílie udržela u moci tak dlouho, když měli muslimští bratři v Sýrii statisíce ozbrojených členů. Tedy soudě dle velikosti těch demonstrací. Mimochodem sísí, na rozdíl od asada, nepozajbíjel 400 000 (slovy čtyř sta tisíc vlastních lidí) a nepoužil k tomu chemické zbraně.

J. Jurax 6.7.2017 3:03

Re: Boj o dodávky plynu

Ehm ... chemické zbraně se mu nikdy nedokázaly (stejně tak lze z jejich užití obvinit rebely) a těch Vámi uváděných 400 000 (najdete i vyšší odhady) jsou oběti občanské války, za jejíž rozpoutání nelze házet vinu jen na Asada.

Asadova vina je hlavně v tom, že se opírá o Rusko; proto mu tam vznikla tzv. "demokratická" opozice skrytě i otevřeně podporovaná ze Západu; libyjský scénář se ale nerealizoval, protože jednak ta "demokratická" opozice byli převážně všelijací islamističtí parchanti včetně IS a jednak Asád rebely včetně těch islamistických parchantů vcelku úspěšně s dopomocí Rusů potlačuje.

Jde tam v podstatě jednak o spletité hospodářské zájmy kde koho, jednak o obdobu zástupných konfliktů z období studené války - Západ s Ruskem soupeří o vliv v oblasti, ale na přímé konfrontaci pochopitelně není zájem. Takže si tam každý bombarduje své rebely a když ruský bombardér bombardoval rebely podporované Američany, americký stíhač jej promptně sestřelil.

A Sisi měl kliku, že se mu povedlo převzít moc a muslimské radikály umlčet dřív, než se rozhořel ozbrojený odpor ve větším měřítku; radikálové ovšem se zde na rozdíl od Sýrie netěšili podpoře Západu, kdežto diktátor Sisi ano.

V podstatě v Egyptě došlo akorát k rekorytarizaci, když odpudivého diktátora Mubaraka vystřídal diktátor Sisi, jenž udržev Egypt vcelku metodami obdobnými Mubarakovým byl uznán za přípustného, protože IS a podobní parchanti v Egyptě snad s výjimkou Sinaje nejsou aktivní. A protože Sisi se samozřejmě neopírá o Rusko.