20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

POLITIKA: Že by stát vládl i rodině?

Filozof Jean Jacques Rousseau kdysi napsal, že nejstarší přirozenou společností je rodina. V ní se člověk zrodí, ona jeho život nejvíce ovlivňuje a právě k ní se v nejhorších chvílích obrací očekávaje pomoc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 3.7.2017 23:11

Re: Neomarxismus v každodennosti

„Přirozenou reakcí dítěte na tlak rodičovské autority je vzpoura, která je základem Freudova oidipovského komplexu. [...] Vzhledem k tomu, že společnost a rodičovská autorita se snaží zlomit vůli dítěte, jeho bezprostřednost a nezávislost, dítě [...] bojuje proti autoritě představované rodiči; bojuje za svoji svobodu nejenom před tlakem, ale za svobodu být sám sebou...“ Autorita rodičů musí být odstraněna, jinak dítě vlastně nebude existovat, jelikož nebude samo sebou, tj. zvláštní entitou. Vzpoura je zde tedy něco jako konečné sebezrození individua.

Autorita je v dnešních rodinách pod vlivem těchto idejí vytěsňována na pokraj pervertovaným pojmem lásky ukotvené toliko v sentimentálním hýčkání dítěte a pěstování jeho ega, a to mimo zasazení do jakéhokoliv rámce povinností.

Projev autority u otce se setkává v jeho okolí s nepochopením a hnusem. Otec vyžadující plnění příkazů a trestající jejich neplnění je vnímán jako tyran, matka pak jako nervózní harpyje. Postupně se proti nim postaví i členové rodiny, často prarodiče, kteří mají tendenci „bránit“ děti před rodiči a otevřeně zlehčovat jejich autoritu. Jev v minulosti nevídaný, protože staří lidé si naopak povětšinou na špatné chování vnoučat stěžovali. Dvacet let sledování pokrokové televize holt udělá své.

Děti jsou společností vedeny k permanentnímu boji proti autoritě rodičů, což se děje pod pláštíkem práv dítěte. Těmi jsou očkovány již během předškolní docházky, kde se formou barevných plakátů seznamují s tím, že mají právo odmítnout práci v domácnosti, mají právo na soukromí, že rodič nemůže zakazovat kontakt se zlým kamarádem a samozřejmě jej nemůže trestat.

http://www.tedeum.cz/3_2010/neomarxismus_032010.htm

J. Kanioková 3.7.2017 23:07

Neomarxismus v každodennosti

Základním prvkem, který se proplétá celým myšlením frankfurtské školy, je přímo patologická fobie z jakékoliv autority. Jako klasické vodítko nám poslouží notoricky známá práce Ericha Fromma Strach ze svobody, v originále Escape from Freedom („Útěk před svobodou“). V této knize je jakékoliv smíření se s nutností autority ve světě označeno dokonce jako psychická porucha. Fromm píše o „masochistické perverzi, která žene individuum do područí autority“. Zde bychom mohli citovat celé kapitoly, které dnes znějí jako běžný mainstream, a přitom před cca padesáti léty většině normálních lidí připadaly jako blouznění pomatence.

Přestože boj proti autoritám v Evropě započal již před třemi sty lety, Fromm smutně konstatuje: „Současná krize lidstva vedla k tomu, že se člověk vzdává nadějí a idejí osvícenství, pod patronací kterého počal náš filosofický a ekonomický pokrok. Samotná myšlenka pokroku je označována za dětinskou iluzi, místo toho se káže ,realismus‘, což je jenom nedostatek [...] víry v člověka.“ No to je opravdu hrozné pomyšlení!

Typickým příkladem je škola. Učitel užívající tvrdá slova, kriticky hodnotící chování, vzhled a výkony žactva je persona non grata. A to nemluvíme o tělesném trestu, jenž má dnes příchuť genocidy. Ideálem je kamarádský učitel, který žáky nevede, pouze s nimi kreativně diskutuje, nebo se dokonce, jak to samotní propagandou zblbnutí pedagogové rádi uvádějí, sám od žáků lecčemu přiučí. Výsledky pěstování tohoto ušlechtilého rousseauvského divocha jsou již patrny: drogy, perverze, pubertální promiskuita, zločinnost, šikana a v neposlední řadě i fyzické útoky na učitele.

Obdobná situace je na poli rodinném. Fromm ve své knize s příznačným názvem Člověk sám sebou píše: „Rodičovská autorita a to, jak si s ní dovedou děti poradit, se ukazuje jako klíčový moment neurózy.“ Tedy rodičovská autorita je přímo zdrojem duševních poruch. Abychom zabránili poškozování zdraví, tak je nutno proti autoritě rodičů bojovat.

K. Loskot 3.7.2017 19:40

Holka tebe už pustili

z vězení ??

J. Kanioková 3.7.2017 17:55

chichichi.... až tak ?

B. Lukáš 3.7.2017 17:48

Skvělý článek.

Autorce děkuji a s jejími názory se plně ztotožňuji.

P. Dvořák 3.7.2017 16:21

Články umí psát skoro každý.

Těším se na váš článek. Nebo patříte do skupiny "skoro"?

P. Selinger 3.7.2017 15:59

Týden pro otce je rozumná věc,

zřejmě určená k tomu, aby novopečený otec mohl narození dítěte řádně oslavit a z opice se včas probrat.....

J. Kanioková 3.7.2017 13:59

Ano, feminismus je proti přirozenému řádu..

Chápu ty první, co "bojovaly" o volební právo a možnost profesního uplatnění. Jenže už dááávno to překročilo tyto meze..

J. Kanioková 3.7.2017 13:55

Ano

J. Kanioková 3.7.2017 13:53

A navíc takovému argumentu ani nevěřím,

protože děti přicházely na svět vždycky, i chudým. Když si vzpomenu, jakou mateřskou jsem měla, to byla almužna. A mateřská jen půl roku.

Ale nikdy nás, tehdejší generace ani nenapadlo, že bychom děti mít neměly, nechtěly. Výchova k mateřství byla automatická.. To teprve pak se začly rodit zákonné nesmysly, díky kterým se začly množit generace pohodlných lidí, kteří se už za sobectví nestyděli, nestydí, a preferují své pohodlí..

J. Kanioková 3.7.2017 13:43

??? takovou formulaci jsem nikdy neslyšela..

"Nakonec po roce 1989 pravicoví politici s oblibou říkali, že děti si budou moci dovolit jenom ti, co na to mají, myšleno ekonomicky."

J. Kanioková 3.7.2017 13:33

Fakta ?

Nemůžu soudit, když neznám všechny její tehdejší možnosti a jak se s tím poprala...

Vy to víte ?

M. Prokop 3.7.2017 11:05

Re: Ale ona i vládla.

Za tu dobu co "vládla" těžko něco zařídit.

A. Reček 3.7.2017 10:24

Je to tak.

Dobře popsaná situace a nejen u nás. Bohužel módní multikulturní feminismus silně narušuje význam a poslání rodiny. To co prosazuje levice s liberály není nic pokrokového, ale rozvratného. A ten francouzský filozof se také později ukázal jako pěkná mrcha. Po oženění měl 5 dětí a nakonec je rozestrkal do různých útulků a vykašlal se na ně.

J. Jelínek 3.7.2017 10:24

Re: Rodina není základ státu,

Tak, dnes musím s panem Aldou souhlasit. Ale porč bych vlastně musel, prostě-souhlasím.

A. Alda 3.7.2017 10:10

Ale ona i vládla.

K čemu psát články, když mohu věci změnit přímo. Tato paní byla členkou vlády a ministryní. Co zařídila k lepšímu? Jaká nebezpečí odstranila?

Články umí psát skoro každý.

A. Alda 3.7.2017 10:09

Rodina není základ státu,

ale je základem společnosti.

Z rodiny stát nevzniká.

Základem státu je obec.

Naproti tomu základem společnosti je rodina. Rozpadá-li se rodina, rozpadá se i společnost.

Rodina a společnosti jsou jednotky přírodní, na rozdíl od obce a státu, které jsou jednotkami politickými.

J. Kanioková 3.7.2017 10:06

Díky paní autorko,

vaše články mě vždycky potěší a souzním s nimi :)))

P. Smatlak 3.7.2017 8:39

Re: Rousseaua nemusím,

Jaký individualismus myslýš.Chtěl jsi napsat honba za vyššími podporanmi a zbavovaání se zodpovědnosti za svůj život a to s pomocí státu.Žádné samoživitelky nejsou jsou to jen samovychovatelky,nebo jim snad přinesl dítě čáp.?AQ ve většině případů má každá doma chlapa a jako nemá aby pobírala -y větší podpory a příspěvky.Takže opět podvod a podraz a přenesení části odpovědnosti na stát za vlastní konání ,chování a činy.Tady se stále plácá něco o svobodě jednání a to i čem píši je tioho pravý opak a ještě horší je to u těch co žijí jen z dávek a podpora nikdy nebo skoro nikdy nemakali a nebo ani nchtějí.A úroč když je stát tak štědrý a ještě tyto s prominutím lumpárny a nespravedlnost podporuje a to na úkor všech občanů co pracují a odvádějí daně.Takže jako vždy, hlavním viníkem je stát a politici a ti co toto vše využívají,nebo zneužívajín se jen chovají podle hesla co je povoleno to je dovoleno.

J. Plíva 3.7.2017 8:23

Je rodina základ státu?

Heslo "Rodina je základ státu!" vymyslel někdo, kdo chtěl aby stát rodinu podporoval. Je to špatné heslo, které podporuje spíš stát než rodinu. Státní přerozdělovaní je špatné.Když se stát plete do soukromí, je to špatně.

D. Polanský 3.7.2017 7:21

Rousseaua nemusím,

vůbec se nestaral o rodinu, ač o ní filozofoval, takový obyčejný chlípnik a farizej.

Pokud jde o zálohové výživné, takovou šílenost může vymyslet jenom ten, kdo chce vychovávat rodiče k neodpovědnosti.

Týden pro otce je rozumná věc, ale ještě rozumnější by bylo, kdyby nic takového nebylo.

Nesezdané páry, to je trend, jenomže když u lidí pěstujete systematicky individualismus, těžko očekávat jiné směřování. Nakonec po roce 1989 pravicoví politici s oblibou říkali, že děti si budou moci dovolit jenom ti, co na to mají, myšleno ekonomicky. Návrat ke křesťanskému rodinnému standardu bude dost složitý. Možná nám pomohou muslimové, jistě nabouchají Evropankám hromady dětí. No a stát se o ně postará. Podobně jak je v Západní Evropě zvykem. Jenomže to již Evropa bude silně barevná a zcela myšlenkově jiná.