23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ÚVAHA: Jaká bude společnost digitální revoluce?

Všechny tak zvané technologické revoluce byly doposud vlastně evolucemi, protože probíhaly desítky let, ne-li celé století.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 2.7.2017 10:44

Digitální revoluce už proběhla a pokračuje

Pro mě začala v roce 2000, kdy jsem se poprvé odhodlal (za drahé peníze díky státně-monopolnímu Českému Telecomu, sotva 56 kbit/s za řádově 1Kč/min vytáčeného připojení) vstoupit na Internet. Dnes už mi nikdo nechce věřit, že něco takového bylo možné. Ano, bylo, a někteří politici, kteří v tom mají své špinavé prsty, jsou stále ještě u moci nebo se ozývají z "politického záhrobí" jako třeba Klaus. :) __ Dnes už se setkávám s tím, že řada mladých lidí ztrácí pojem o Internetu a má jen svůj "chytrý mobil", s ničím jiným zacházet neumí... __ Podobně si už dnes nic neopravíte na autě, které je tak dokonale nepřístupné jednoduchým opravám, jako např. výměna autobaterie (Škoda tuhle "novinku" zavedla u Fabie při zahájení výroby), žárovky apod., že se bez drahého servisu neobejdete. _ Složitost digitalizovaných zařízení i jejich finanční dostupnost dosáhla úrovně, kdy se často nevyplatí oprava, ale jen výměna za nové (opravy jsou drahé, kvalifikovaní opraváři utekli za lépe placenou prací). _ Rychlý vývoj techniky i programového vybavení vede k časté ztrátě zpětné kompatibility digitálních dat a nemožnosti jejich využití s odstupem let. (Video formáty, fotografické formáty, apod.) Zažila to i NASA (!), když si před časem zlikvidovala techniku, na níž bylo možné zpracovávat uložená archivovaná data dosud nezpracovaná. _ Takže celý problém bude především ve schopnostech lidí dohlédnout na souvislosti, které široká digitalizace všeho kolem přináší. Jednotný konektor k napájení mobilních telefonů, který museli zavést "shora", je úsměvným příkladem, co všechno lze čekat.

Největším problémem lidským vs. technika bude nejspíš neustálé šmírování, kde jste, co zrovna děláte, a přístupnost všech dat, která do sítí vložíte, těm, kteří o vás budou chtít vědět cokoliv.

Stačí se podívat na to, jak fungují tzv. sociální sítě...

A jednou přijde Babiš II a prosadí s podobnými pitomci, jako vládnou dnes, že všichni lidé budou muset mít v ruce identifikační čip místo osobních dokladů...

L. Novák 2.7.2017 10:50

Re: Digitální revoluce už proběhla a pokračuje

Dodatek: Než jsem mohl příspěvek vložit, tak na mě Pes vybafnul, že jsem překročil limit o 34 znaků. Když jsem příspěvek zkrátil a pokusil se odeslat, vybafl na mě Pes, že musím zkrátit text o 4 odstavce.... No, tak tohle je taky výsledek "digitální revoluce", když ovládání webu a podobné věci dostane do rukou pitomec. Na jednom sázkařském webu mají např. tak nastavený cenzurní systém, že vám vykrájí části zcela nevinného textu (např. stadión "Olympico" změní na "Olym****"). Jistě tohle znáte z vlastní praxe. Technika v rukou blba dokáže ty nejabsurdnější "zázraky". :-)

Z. Rychlý 1.7.2017 17:24

Zajímavý článek.

Při zmínce o umění a umělé inteligenci jsem se zasmál. Proč? Je toho tolik, co se vydává za umění! Viděl jsem výtvory opic a slonů a kolem se klaněli "umělci". Viděl jsem Knížákovu výstavu dámského a pánského přirození - a kolem toho dav klanících se "umělců".

Takže vidím, že přibudou "umělci" klanící se výtvoru nějakého zacykleného softwaru.

Já bych se umělé inteligence nebál, všechno lidské konání se dá uchopit za dva konce. Jeden slouží ku prospěchu, druhý slouží k vraždění. Pořád to budou lidé, kdo se rozhodne pro ten, či onen konec, žádná umělá inteligence.

Na jedné straně funguje Mooreův zákon a zdá se, že limity ve schopnostech a možnostech lidstva neexistují, na straně druhé vidíme, že žádný chytrý sice z nebe nespadl, ale blbce, jako kdyby shazovali. Nepracuje se někde potajmu v laboratořích na vývoji lidské debility, jako protiváhy proti AI? Letmým pohledem na zprávy se mi zdá, že si lidstvo neumí poradit ani samo se sebou, a žere nějaké tabletky proti zdravému selskému rozumu.

Z. Lapil 2.7.2017 20:35

Re: Zajímavý článek.

Já to sem vnucuju opakovaně, tak jste to možná už četl: "Dokud někdo nevynalezne mašinu, která by uměla švindlovat, zůstane člověk neomezeným pánem tvorstva".

M. Pivoda 1.7.2017 10:56

Povzdech pamětníka

Moje písemně doložená první výzkumná práce v aplikaci umělé inteligence se datuje do roku 1988. Právě kvůli tomuto mému výzkumnémmu zaměření jsem byl po listopadu 1989 vyhozen z VUT Brno negativním posudkem Jiřího Zlatušky, ve spolupráci s agentem StB a ústavním omrdou Alexandrem Čestnějším. Tímto spiknutím nekompetentních bylo Česko připraveno o budoucí miliardový byznys (https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/).

Dnes ale stejný Jiří Zlatuška plánuje naše "světlé informační zítřky" v politickém hnutí AN0. Jak ty české světlé zítřky asi mohou dopadnout? Kdo vizi budoucnosti v sobě nemá, tak ji prostě nezíská. Budou-li nás vést takoví lidé, je Česko odsouzeno do role klopýtačů za vývojem.

Korigovat tuto smutnou vizi by mohla pouze soukromá inovátorsko-podnikatelská iniciativa. Najde se ale v Česku podnikatel-inovátor srovnatelný s Elonem Muskem?

Z. Rychlý 1.7.2017 17:29

Re: Povzdech pamětníka

Jen jestli za tím "vyhazovem" nejsou i jiná negativa, než jen politické názory páně Zlatuškovy.

L. Novák 2.7.2017 10:13

Re: Povzdech pamětníka

Nechápu, proč jste byl tak závislý na nějaké instituci? Můj známý, expert přes IT, nyní v USA, tyhle problémy nikdy neměl. Je inteligentní, velmi schopný ve svém oboru, a díky tomu, že se ve studentských letech věnoval umělé inteligenci, naháněli jej "lovci hlav", aby pracoval pro jednu známou velkou firmu. Dlouho byli o něco pozadu s nabídkou platových podmínek, až nakonec nabídku přijal. Ne proto, že byla vyšší než stávající stav, ale proto, že už neměl kam růst a manažerská práce se mu moc nezamlouvala.

To, co tady předvádíte vy, je nejspíš nějaká duševní porucha.

M. Pivoda 2.7.2017 11:37

Pro L. Nováka 475

To, co předvádíte vy je neznalost velmi složité řeské situace a neuvědomujete si závažnost projektu.

Asi jste si dobře nepřečetl roky, o kterých jsem mluvil, tj. 1988 - 1991. V té době zde ještě nebyla tržní ekonomika.

Pokud jde o zahraničí: já jsem osobně posílal Polákovu knihu do IBM ve Vídni v červnu roku 1990. Přišla odpověď, ať Polák dodá software. Jenže ten požadovaný software Polákův programátor Leoš Továrek přestal vyvíjet (což je složitý případ) a sám se pak přesunul někam do Kanady.

Polák přitom usiloval o získání Nobelovy ceny za novou teorii ve své knize, software byl pro něj podružný. Pro mne, člověka který vyvíjel aplikaci, byl ten software naopak kriticky důležitý.

Odtajněte svůj nick "L.Novák 475" a již brzy (během 1 měsíce) budu schopen poslat celou historii promarněné české příležitosti.

L. Novák 2.7.2017 16:18

Re: Pro L. Nováka 475

Ta vaše historie nikoho nezajímá. Kdo něco umí a je schopen to před potenciálními zájemci o využití prezentovat, problémy nemá. Vy tady pořád vytahujete jakési historky a osobní spory, které ještě nikdy nic moc nového nevytvořily. Promarněná česká příležitost? To je vaše promarněná příležitost. Místo abyste něco vytvořil (kdekoliv na světě), pořád si chodíte na Internetové stránky stěžovat, jak jste cosi nedokázal, protože ostatní...

Zbytečný SPAM.

J. Jurax 3.7.2017 0:22

Re: Pro L. Nováka 475

Proč jste si tedy ten "software kriticky důležitý" nedovyvinul sám? Když to vyvíjel jediný člověk, Polákův programátor Leoš Továrek, jak zde sám pravíte?

R. Langer 1.7.2017 10:54

Ono to nebude

zase tak horké, jak to vypadá. Mimochodem, ta slavná digitalizace, co měla všechno tak zjednodušit, produkuje takové množství NUTNÝCH papírových dokumentů, že je to jedině k smíchu.

J. Jurax 3.7.2017 0:26

Re: Ono to nebude

Už před víc než čtyřmi desítkami let jsme říkali, že počítače slouží k řešení problémů, které by bez nich nevznikly.

A to tehdejší sálové počítače proti dnešním i jenom procesorům v mobilech zoufale nevýkonné vytvářely problémy úměrně své (ne)výkonnosti.

P. Zinga 1.7.2017 10:24

Hlavně nebude "digitalizovaná" společnost

potřebovat miliony pologramotných "uprchlíků. Budeme rádi, když "zaměstnáme" (ať si pod tím představí, kdo co chce) "své"lidi.

D. Polanský 1.7.2017 7:48

Jsem informatik,

ale musím vás zklamat, vždy bude naší hlavní starostí jídlo, voda a bydlení. A informatika na tom nic nezmění. Jinak podobné články jsem četl již dávno, v 70. letech. Bože těch věcí, a nejen z informatiky, co již mělo dávno být. Naším hlavním problémem se stává celosvětově voda a obrovská migrace. Přemýšlím jak by informatika mohla pomoci zvýšit zásoby spodní vody a zastavit migraci, ale nic mě nenapadá.

M. Pivoda 1.7.2017 10:43

Doporučení pro D. Polanského

Přesnější nadpis vašeho diskusního příspěvku byl zřejmě tento: "Jsem bývalý informatik".

Pomněte moudrost Jana Nerudy: "Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál"

R. Langer 1.7.2017 10:56

Re: Doporučení pro D. Polanského

Hm, a copak tedy pánovy uteklo, můžete být konkrétnější? Já si vás pane Pivodo pamatuji, ono to není že někdo stojí, ale vy jste napřed. Bohužel ne zcela v realitě.

R. Langer 1.7.2017 11:34

Re: Doporučení pro D. Polanského

Ježíš, pánovi... 8-o

M. Pivoda 1.7.2017 14:08

Upřesnění pro D. Polanského

Roman Langer sice formálně položil otázku, ale je zřejmé (z jeho dalšího textu), že ho moje odpověď vlastně nezajímá. Proto se nenechám vtáhnout do zbytečného plýtvání svým drahocenným životním časem.

Pro Polanského ale doplním něco zásadního, totiž, že informatika není umělá inteligence, ke které se vyjadřuje článek!!! Jak informatika tak umělá inteligence je sice prozována na počítačovém hardware, ale ty dva obory jsou zcela odlišné. A dodám dvě upřesňující poznámky:

1. V době, kdy Polanský studoval informatiku se předmět/obor "umělá inteligence" ještě pro informatiky vůbec nevyučoval.

2. Dnes se pro informatiky předmět umělá inteligence již vyučuje. Vyučuje se ale především rychlejší přístup zdola-nahoru (nebo tzv. evoluční přístup), kdy počítač má v sobě nahrán program učení (a umělá inteligence se tak učí z vlastní zkušenosti - a nevíte, jak to všechno jednou skončí).

Moje osobní zkušenost je s přístupem k umělé inteligenci shora - dolů, tj. klasický inženýrský přístup, který je sice poměrně pomalý, ale existuje přímá, tj. jednoznačná zodpovědnost člověka za vytvořený software a za následky jeho provozu.

J. Jurax 3.7.2017 0:30

Re: Doporučení pro D. Polanského

Kde stojíte Vy?

Byl jste někdy informatik? Jak Vás tady tak čtu, ten dojem nemám ... leda tak kdysi teoretik možná ... umíte užívat editor vi :-)

J. Dostál 1.7.2017 7:43

Zajímavá vize, ale ta realita ...

Ta realita, potvora, klepe na dveře ve Středomoří a Frontex jí ty dveře radostně otevírá.