20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Nedivme se, že je sucho

Historické civilizace vyschly, archeologové je nacházejí pod nánosy písku. Nejstarší velká civilizace byla v Mezopotámii na území dnešní Sýrie mezi řekami Eufrat a Tigris.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 30.6.2017 13:22

K rozšíření obzoru pana Rady

https://www.omicsonline.org/open-access/New-Insights-on-the-Physical-Nature-of-the-Atmospheric-Greenhouse-Effect-Deduced-from-an-Empirical-Planetary-Temperature-Model.pdf

P. Rada 30.6.2017 13:21

Re: Když ekoterorista promluví, lže.

Tak se nestydte a uvedte zde pravdu - tedy něco nezávisle ověřitelného. Prosím neplést s vlastním přesvětčením či vírou.

P. Rada 30.6.2017 13:19

Re: Autor má i nemá pravdu

Pane Šejno data o výše globální teploty často udáváte velice precizně a jsem v tomto s Vámi zajedno.

Výrok "podpory meloun-fašistů" naopak uvádíte velice vágně s ostychem jmenovat konkrétnosti. Možná máte na mysli našeho presidenta který se zasazuje o kanál přes Vysočinu pro který ale po většinu roku není v oblasti dost vody a a nechcete zde hlavu státu urazit.

Konkrétnost víc jak lineárního růstu velikosti odparu na teplotě ale doufám nezpochybnujete. To dává naději, že si dokážete víc představit vliv změny průměrné teploty o několik stupnů na rozlehlou krajinu, na změnu vzdušného proudění a rozložení chodu a typu srážek. Kdo nemá takovou představivost či chut počítat - může si zkusit zacestovat.

Tvrdím, že vodní díla mohou zajistit zejména zásobu pitné vody pro lidskou populaci, mohou i místně zabezpečit zavlažování ale jak to už poznali lidé po neúspěchu megalomantských projektů zavlažování bavlníku v Kazachstánu - načež tam vyschlo Aralské jezero - ukazuje se, že kompenzovat jen vodními díly důsledky zásadní změny odparu na velkých plochách prakticky nelze. Pro nás snad mohou být inspirativním přikladem národa Izraelci kteří se s nedostatkem vody perou u dlouho a s nemalým všestrannám úsilím - zatímco my např. na "meloun- fašisty" údajně bránící spásným superprojektům sočíme - ale vsadím se - že také doma přitom doposud splachujete pitnou vodou.

https://www.artforum.sk/katalog/99558/budiz-voda-izraelska-inspirace-pro-svet-ohrozeny-nedostatkem-vody

M. Krátký 30.6.2017 13:10

Konkrétní příklad s plýtváním vodou je na

levém břehu Sázavy ve Zbořeném Kostelci. Jezdím tam od roku 1946 - jsem služebně nejstarší osadník v chatové sadě pod Čížovem ( na pravém břehu a naproti Zbořenému Kostelci ). Takže k věci : v délce cca 600 metrů po zmíněném levém břehu ( částečně i na pravém pod naší osadou ) Sázavy byly předchozími generacemi vybudovány "nádrže" - možná, že dnes by se jim říkalo poldry, které byly s řekou spojeny kanály o průměru cca 500-600 mm ( jako malí kluci jsme je tehdy i prolézali ) a které se doplnily vodou, když hladina v řece stoupala - a byl v nich normální přírodní život - i ryby, žáby, užovky atd ). V padesátých letech se tyto nádrže ( v místním názvosloví "regulace" ) začaly zavážet sutí z bouřlivé socialistické výstavby včetně průmyslového odpadu a dnes po nich už není nic - jen zarostlé břehy vrbou a kopřivama. Sázava v těch místech dělé velkou levou zatáčku skoro 180 stupňů a tak je od dávna pravý břeh bytelně obložen - vydlážděn proti tehdy každým rokem odcházejících ledů - dřenice se to tam jmenuje. A do té dlažby "ekologové" z Týnce nad Sázavou před pěti rokama vysázeli 38 kusů mladých dubů - až zase jednou přijde dřenice tak to ty doubky odnese jako smetí. Od té doby co je přehrada pitné vody na Želivce tak dřenice chodí zřídka ale chdí - bude veselo. Hezký den PS : pane Rado, vy to nečtěte, prdla by vám cévka a pak tma.

J. Jelínek 30.6.2017 13:08

Re: Autor má i nemá pravdu

Svět se v p,del obrací! Jsem na stejné "straně barikády" s panem Aldou!

A. Richter 30.6.2017 12:53

Díky za pana P. Radu.

Nebýt jeho, nevěděl bych, že je dneska sobota. A jiné.

*8-D

P. Rada 30.6.2017 12:46

Re:

Jo ten muž co sázel stromy, to ale dělal za situace, kdy kolem něj nejezdila prakticky žádná auta.... a i tak se mu je podařilo vysadit a udržet jen někde a to zřejmě jen díky tomu, že v jeho časech se ještě celoplanetární klima viditelně neměnilo.

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

Jestli nevěříte paleoklimatickým rekonstrukcím vyjděte si kamkoli do lesů mírního pásma kde doposud prosperovaly smrkové porosty nebo si alespon projděte odkazy lesníků - např:

http://www.vulhm.cz/sites/files/soubory/24_LOS/Kurovcova_kalamita/2016_LOS_letak_BO_a_sucho.pdf

P. Portwyn 30.6.2017 12:44

Re: Autor přecenuje vliv vody v krajině.

Víte, já teplo nemám rád.

Ale vyšší teploty se nakonec dají přežít, pokud člověk zaleze někam do stínu. I rostliny ji nějak přežijí, i když se změní druhová skladba, což mému oku nemusí lahodit.

Absence vody se přežít nedá. Proto je nedostatek vody v české krajině pro nás mnohem horší, než zvýšení teploty dejme tomu o 2 °C... přestože teplo opravdu nemám rád.

Země se otepluje a já s tím nic nenadělám. Číňany a Indy nezajímá, že se mi smrk líbí víc než fíkovník, a že mám radši mech než macchii. Mohu ale ve svém okolí podporovat opatření, které udrží krajinu schopnější pojmout a udržet vodu.

P. S. Pokud chtějí být ekologisté užiteční, ať se postaví proti zběsilému kácení alejí a mýcení keřů podél cest, a to i v místech, kde nikdy k žádné závažné nehodě nedošlo.

P. Rada 30.6.2017 12:39

Re: O vodu se nebojme???

Máte asi pravdu, že koupit se dá doposud ledacos. Problém do budoucna ale vidím v tom, že peníze se nedají přímo trávit a už nyní představují transformační prvek směny nebezpečně zaminovaný dluhovou bublinou a jsou bez krytí reálnou hodnotou. Vznikají totiž uměle jaj jako důsledk úročení s úroků...

Zelení možná hloupí jsou - což o to - jen dotyčnou hloupost umět konkretizovat. Konkrétní hlouposti zde ale právě předvedl autor, který si zřejmě myslí, že vodní bilance biosféry funguje nezávisle na množství atmosférického uhlíku. Jinak řečeno, že skleníkový efekt neexistuje a když tak je zanedbatelný. Fyzika atmosféry jej ale popisuje jako navýšení průměrné teploty planety o 33C!!!

Představte si například situaci na nějaké planetě kde ale bude platit pozemská fyzika, nebude člověk, ale ledacos podobně poroste jak zde před tisíciletím. Jen tam např. sopka vyleje lávu právě do oblasti bohaté uhlíkem jako je např rozsáhlé ropné pole, či uhelné ložisko a takto je zapálí a nasytí příslušnou atmosféru uhlíkem ve formě CO2 na násobek.

Autor asi má za to, že pokud by se takto stalo - neovlivnilo by to rozložení lesních porostů - tedy ani vodnatost - jinde sucho.

Já si dovoluji tvrdit, že takovýto postoj je založen na fyzikálním BLUDU !!!

J. Zaorálek 30.6.2017 12:25

Výborný. Díky moc. Pořád myslím na Muže, který sázel stromy. Je ale toto možné vysvětlit lidem jako Al Gore?

J. Tachovský 30.6.2017 12:21

Re: pane "astronome" Malečku

Klimaticke cykly jsou zpusobene vzustem a poklesem aktivity Slunce. A to clovek fakt neovlivni.

J. Ko var 30.6.2017 11:59

Re: Realistický a zároveň chmurný popis ?

Článek je výborný, dává nový pohled na věc. Ukazuje praktické možnosti, jak situaci u nás zlepšit. A to je naší povinností.

Pro začátek musíme řešit to, co můžeme ovlivnit: tedy naši krajinu a musíme to chtít po našich politicích.

Kritika ve stylu to "globální (GW) je mnohem důležitější" a proto je "článek je značně daleko od reality" je poněkud nepraktická.

Co z toho má plynout? Máme zkoušet zastavit produkci CO2 v USA a Číně? Není lepší se starat o stavbu nových supermarketů a parkovišť, např. kolem Prahy ? Nebo máme dovážet vodu z oceánu, odsolovat a ukládat do ní přebytek CO2 nebo kterékoli další látky se kterou je problém? Není lepší spíš hospodařit lépe alespoň s tím, co nám sem spadne?

M. Hoblík 30.6.2017 11:58

O vodu se nebojme!

Němci nám jí prodají kolik budeme chtít! Hlavně že máme krásně zaasfaltované, odkanalizované dálnice, superparkovište pro naše milé zázníky - taktéž pečlivě odkanalizované, města bez zeleně a politiky bez rozumu. Že jsme konečně zrušili zemědělství a nastolili řepku Páně Babiše! Zelení jsou hloupí, Němci vyčůraní a lid náš je stádo.Nejsme národ holubičí, Didus Ineptus by nám byl nejpodobnější. Pokud by už také nevychcípal.

S. Donát 30.6.2017 11:50

Re: Od začátku do konce

Já si s dovolením též s chutí zasouhlasím.

A. Alda 30.6.2017 11:06

Když ekoterorista promluví, lže.

Jste horší než byli komunisti a nacisti dohromady. Ti se občas spletli a řekli pravdu. To vy ekoteroristi nikdy.

A. Alda 30.6.2017 11:03

Od začátku do konce

s Vaším příspěvkem souhlasím.

A. Alda 30.6.2017 11:01

O tomto článku budu muset ještě přemýšlet.

A nejméně dvakrát si ho ještě přečíst.

M. Košařová 30.6.2017 10:58

Ze zemědělství se stává průmysl

Tím, že stát v současné době podporuje energetiku z tzv. obnovitelných zdrojů, přestává zemědělství pracovat pro obživu lidí, jak tomu bývalo dosud, ale stává se z něj průmysl. A tento průmysl se snaží ze zemědělské půdy v co nejkratší době vyčerpat co nejvíc. Z polí se odváží biomasa, ale už se do ní nevrací, jen se tam sypou chemické látky jako hnojiva. Tím se půda znehodnocuje. Ještě horší jsou štěpkové elektrárny, které dostávají dotace na stavbu a provoz, jakože jsou ekologicky přínosné. Takže obrovské těžební stroje jezdí po lesích, kácí zdravé stromy. Rovnou z nich vyrábí mokré štěpky. Mokré štěpky špatně hoří, takže se buď musí sušit, nebo se při topení přivává plyn. Kdo někdy topil mokrým dřevem, má představu, jaká je účinnost spalování mokrých štěpků. Ale ekonomicky to vychází velmi dobře, vzhledem ke štědrým dotacím. A výsledkem jsou holé stráně, kde původně bývaly lesy.

K. Frauknecht 30.6.2017 10:49

Re: Díky

Budu oponovat.

To je právě o té namyšlenosti a výjimečnosti lidského druhu. Sorry jako :-)).

Co třeba známý graf, kde úroveň CO2 v minulosti několikrát atakovala hranici 300 ppm? Je např. i tady, včetně mnohem populárnějšího "hokejkového" grafu IPCC :-)))): http://www.tzb-info.cz/6123-emise-co2-v-souvislostech

Zajímavý je i graf přepočtu CO2 na obyvatele. Zlý Číňan má poloviční produkci nežli zelený bezjaderný Němec. Zaostalej Rus produkuje skoro stejně jako Němec, což je málo přes polovinu produkce Amíka nebo Australana.

M. Valenta 30.6.2017 10:31

Re: Realistický a zároveň chmurný popis ?

Já nic o superpřehradách nepíšu. Pro začátek by stačilo "zpřírodnit" krajinu, přizpůsobit zemědělství a nebetonovat.

P. Zinga 30.6.2017 10:29

Re: "Pak mu ale pochopitelně vychází třeba to co chce ..."

Omluva, paní Boublíková, fakt už budu muset koupit novou klávesnici.

P. Zinga 30.6.2017 10:28

Re: "Pak mu ale pochopitelně vychází třeba to co chce ..."

Ano, ano, ano, paní Boblíková.

M. Šejna 30.6.2017 10:28

Autor má i nemá pravdu

Například plocha lesů se za posledních 100 let v Česku výrazně rozrostla, takže není pravda, že lesy mizí ve úprospěch polí a dalších lidských výtvorů. Autor ale má pravdu, že například v Česku se intenzivně prováděly meliorace.

Zásadní chybou českého zemědělství a českého hospodaření s vodou je minimální používání umělých závlah polí. Zemědělci jsou pak odkázáni jen na to, co naprší. S tím je spojen i nedostatek vodních rezervoárů. Když už se dělají meliorace, měla by se voda odvádět do vodních nádrží a nikoli do řek. A ty vodní nádrže je pořeba vybudovat a nikoli za výrazné podpory meloun-fašistů jejich stavbu znemožňovat.

M. Šejna 30.6.2017 10:21

pane "astronome" Malečku

pochlubte se nám tu, prosím, s novinkami z oboru astornomie a klimatologie.

Strašně by mě zajímalo, jak se za posledních 150 let změnil úhel osy Země k její oběžné dráze. Také by mě zajímalo který klimatický cyklus, lidstvem neovlivnitelný, nám v posledních 150 letech nastal.

A. Samková 30.6.2017 10:16

Re: Díky

Myslím, že všechno tu nebylo :-). Jsou tu přinejmenším dva podstatné rozdíly oproti minulosti: počet obyvatel planety a civilizační rozvoj - betonování, automobilismus, letecká doprava atd. Historická klimatologie je podle mě docela alibismus.

P. Maleček 30.6.2017 10:13

Copak CO2 - mnohem horší je Babiš.

Globální klima s jeho cykly, danými třeba úhlem osy země k její oběžné dráze kolem slunce a mnohým dalším člověkem neovlivnitelným, lidstvo byť přemnožené a čmoudící těžko zásadně změní. Co může zásadně ovlivnit je regionální klima. A o tom autor píše. Ano v honbě za ziskem sotva 1% entity z krajiny vyháníme vodu. U nás v tom nejvíc jede agrárně-politický lůzr Babiš.

Ve snaze maximalizovat své zisk ze svého agrokomplexu a energoplodin osévá obří plochy ornici poškozujícími plodinami, do které místo vracení humusu cpe své průmyslová hnojiva, která dál půdu a i vodu kontaminují. Ke všemu půdu hutní obřími zemědělskými stroji. No a po něm se opičí řada dalších agrovyžírků ochotných pro rychlý zisk zničut půdu i zemědělskou krajinu. To ke všemu podporováno jím ministrestvem zemědělství uplacenými Lidovci.

Tato destrukce orné půdy i zemědělské krajiny by za normálních okolností vyvolala odpor eko-spolků a odborníků na min. ŽP. Tam však Babiš má svého letitého poskoka Brabce, který vymyslel ďábelský plán uplacení eko-spolků Šumavou, kde jim a všemožným dojičům ekodotací umožňuje realizovat přeměnu obřích ploch hospodářských smrkových monokultur jedním bezzásahovým vrzem na prý původní šumavskou divočinu.

Což neskončí jinak než že tam místo vodozeleně šťavnaté Šumavy vznikne suchá a jen sem tam roštím porostlá kamenitá, balkánská krajina, neschoná podržet vodu z jarních tání sněhu a vydatných dešťů. Tím vzniklé prudké záplavy dál poškodí usycající krajinu, dřive průběžně zavlažovanou šumavským lesem.

Čímž ve své nenažranosti a Babiš a ti jej kopírující dorazí jakž tak fungující vodní režim ČR krajiny. Tím dřív, čím bude mít větší politickou moc. Tudíž volba Babiše je jako volba Hitlera. Ti co jej volí brzy skončí v bídě a zvěrstvech války. Jen ne tentokrát nacionální, ale války o vodu a zbytky plodící půdy.

P. Rada 30.6.2017 10:11

Re: Realistický a zároveň chmurný popis ?

Chmurná je realita s vodou v naší krajině - to ano. Viz např http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho

Realistický popis mikroklimatu je ale něco jiného jak celkový klimatický vývoj globálu kterému POUZE mikroklimatickým plánováním nelze zabránit. V tomto smyslu má článek k realitě značně daleko a chmurné je , že si to autor zřejmě neuvědomuje.

Vzrosteli totiž celková průměrná teplota v našich podmínkách o 1C znamená to nárůst odparu o 100mm ročně. Při ročních srážkách které zde pravděpodobně zůstanou úhrnem ustálené a na úrovni cca 500mm v nížinaté krajině, proto už celoročně chybí 20% vláhy.

Výhled oteplení v konci století je s největší pravděpodobností víc jak 4C (průměrně 60 dnů s teplotami nad 30C) a tento vývoj nutně vysuší krajinu na podobnou té, kterou dnes můžeme pozorovat na balkánu či ve Španělsku.

I kdyby se např v oblasti Hřenska zbudovala fantazijní supepřehrada bez odtoku, tak její jezero by za takovéto situace celoročně vysychalo! Pokud by dnes někdo přehradil Giblartar - vyschlo by Středozemní moře a ta pomyslná hranice kdy je vyšší odpar nad srážkami se k našemu území bude od jihu neúprosně přibližovat i kdyby autor uzavřel veškerý odtok vody s našeho území.

P. Rada 30.6.2017 9:51

Re: Autor přecenuje vliv vody v krajině.

Pane Zingo zpochybnovat můžete co chcete. Dělá to tak právě i ta věda jejímž obrazem jsou odkazy výše uvedené.

Na rozdíl od Vás jsou tam popsány ověřitelné zákony a zákonitosti jako vysvětlení pozorovaného a navíc lze na základě nich udělat potenciálně velmi cenné předpovědi v podobě pravděpodobnostního popisu vývoje světa.

Můžete ale udělat i jiný popis a předložit jej k diskusi, ověřování.... Už jste s tím nakonec začal. Tak se ptám jaká je Vaše klimatická prognoza? Zkuste ji porovnat s výsledky Clarka +col 2016 ke které se doposud přikláním.

http://www.nature.com/nclimate/journal/v6/n4/full/nclimate2923.html

P. Boublíková 30.6.2017 9:50

Re: "Pak mu ale pochopitelně vychází třeba to co chce ..."

Autorovi článku a většině vašich oponentů ale nejde o zastavení změn klimatu - to je z principu hloupost, neboť klima se měnilo vždy a vždy se měnit bude - nýbrž o to, jak se změnám klimatu přizpůsobit a vyrovnat se s jejich negativními dopady. Ani jim nejde o spásu světa, nýbrž o nastolení lepších podminek na našem území. A zde považuji rozumné hospodaření s vodou za mnohem významnější než jakési čachry s emisními povolenkami, notabene když usa z klimatické dohodly vypadly a ostaní velcí producenti emisí vyjma eu na ni hážou bobek od počátku.

M. Valenta 30.6.2017 9:48

Realistický a zároveň chmurný popis

situace. Otázkou je, kdy se naši zákonodárci konečně přestanou zabývat nesmysly a začnou konat. Zde se nabízí obrovské téma, které bychom mohli, i na EU úrovni, začít s daleko větší intenzitou prosazovat neboť nám v Čechách a na Moravě v této oblasti voda do bot "teče" asi nejvíc ze všech.