20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Až realitní bublina udělá BUM!

Každá investiční bublina jednou splaskne, bouchne, vypustí se. To platí i o naší, české a především pražské bublině. Otázka není postavena tak, zda to nastane, ale jenom a pouze kdy se to stane a o kolik ceny poklesnou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Prokop 28.6.2017 8:10

Re: NEsouhlas :-))

Pokud myslíte, že když je např. slabší koruna, tak se daří exportérům, pokud silnější, tak turistům, tak toto pravidlo by opravdu, ale opravdu mělo být dáno na jednání v Davosu a diskutovat proč. A když tyto kecy slyším od vyhlášených ekonomů bank v našich médiích, tak je to opravdu ale opravdu ubohé. Jsou samozřejmě i tzv. složitější pravidla, ale ekonomika je pavěda, kde hraje roli psychologie a psychopatie hýbatelů ekonomie. Medicína je naproti tomu exaktní věda tak jako např.fyzika.

J. Jurax 27.6.2017 19:58

Re: O co jde?

Jenže diskuse je o bytech. Jejich ceně, dostatku či nedostatku a tak. A zvýšení metrů obytné plochy zvýšením standardu bydlení obvykle je.

J. Jurax 27.6.2017 19:53

Re: souhlas

Nikoliv. Ekonom. A politik.

Z. Lapil 27.6.2017 17:16

Re: Pomalu

Ten německý ředitel mě až tak nepohoršuje. Specializoval se na jistý segment trhu a české podnikatele(?) prostě neuměl. Třeba proto, že nesledoval situaci, pročež neměl tušení, jakou cenu vám nasadit. Myslím, že podobně by dopadl co já vím Volkswagen v nějaké kampeličce: chvíli by si ho podávali z kanceláře do kanceláře a - nejsouce hochštaplery - nakonec by zjistili, že s tím nechtějí nic mít, protože to není jejich liga.

F. Kusák 27.6.2017 16:33

Re: Pomalu

Pane Prokope mýlíte se, tak např. všechny podnikatelské úvěry ČS nad 1 mil. Kč byl před deseti lety schvalovány matkou ve Vídni. Divil bych se, že by se tento princip změnil, jen se (možná) zvýšil limit.

Také jsem zažil případ, kdy mě jeden německý ředitel pobočky banky vypoklonkoval s žádostí o investiční úvěr s poznámkou, že oni jsou u nás proto, aby přeci financovali jen německé podnikatelské záměry. Jak moc se doba změnila, nevím, ale asi moc ne.

F. Kusák 27.6.2017 16:19

Předpovídat vývoj ekonomických parametrů

samozřejmě lze, ovšem jen s určitou pravděpodobností, protože se jedná o složitý stochastický systém, který se neřídí deterministickými zákony. No, ono to v podstatě platí i ve fyzice, ale to je o něčem jiném. A ceny bytů, řekl bych, a mluvím o Praze, si myslím, že ještě porostou. Hlavním důvodem je nízká návratnost takové investice pro developery. A od cen bytů se také odvíjí i třeba nájemné v nájemních bytech. Jen zkusmo jsem si kliknul na nabídku nájemních bytů v Mnichově (SRN). Jednopokojový byt (39 qm) na okraji Mnichova, v domě z roku 2012, v šestém patře, je nájemné 900 EUR a vedlejší náklady (topení, voda atd.) zálohově 100 EUR. S našimi platy sice zdaleka srovnatelní s Němci nejsme, s náklady ovšem již dávno.

K. Pavlik 27.6.2017 14:09

Re: Pomalu

Cizi banky jmenuji reditele a tomu jasne rikaji co ma banka delat. Predstava ze by reditel udelal neco s cim jeho sef v cizine nesouhlasi je absurdni.

Bratr kamaradky pracoval pro druhou nejvetsi holandskou banku ledaskde - od Argentiny pres Indonezii po Indii. Vsude plnil narizeni z Amsterodamu.

M. Šejna 27.6.2017 13:28

pane Rado

pozemek 1000 m2 za Jesenicí u Prahy stojí asi 3 miliony. Stejně velký pozemek v Kunraticích nebo Praze Libuši stojí 8 milionů. Rozdíl 5 milionů Kč je realizován v rozmezí asi 15 km směrem z Prahy ven. Úspora 5 milionů za bydlení o 15 km dál od centra Prahy stojí za úvahu. A je to jeden z důvodů, proč se mnozí stěhují do satelitů za Prahou.

K. Frauknecht 27.6.2017 12:19

Re: NEsouhlas :-))

Musím dát za pravdu vašemu M. Jmenovci.

V ekonomice se taky "ví" co se stane "když". Jen se neznají všechny příčiny, impulzy vedoucí k onomu stavu "když" (podobně jako u většiny onemocnění)

M. Valenta 27.6.2017 11:40

Re: souhlas

Chcete snad naznačit, že po celá devadesátá léta nám tu určoval hlavní směr pavědec?

O. Prokop 27.6.2017 11:14

Re: souhlas

no pane kolego, u lékařství se tomu neříká pravidlo, ale metabolismus(resp.pochody na buněční úrovni), kdy vím napřed, co se stane, když nebudu brát léky ať k vyléčení( antibiotika), nebo ke zlepšení chronických neduhů. A lékařství bez vědy- výzkumu se neobejde...

M. Prokop 27.6.2017 11:09

Re: Pomalu

Jo a výnos z majetku je zisk.

"Tunelování" je přesun majetku, který slouží jako záruka. Svůj vlastní, nezastavený, majetek tunelovat nelze.

M. Prokop 27.6.2017 11:07

Re: Pomalu

Majetek jim nese zisk.

Vám někdo vytuneloval hlavu.

M. Prokop 27.6.2017 11:06

Re: O co jde?

To zase breptáte. Nikde jsem nepsal že by to bylo "jen o ploše".

Psal jsem o zvyšování standardu.

M. Prokop 27.6.2017 11:04

Re: Na to zjednodušení stavebního řízení

Nepleťte si nutné procedury spojené s právy sousedů s úřední buzerací. Žádal jste někdy o stavební povolení, takže byste věděl, jaké nesmysly píšete?

M. Prokop 27.6.2017 11:02

Re: souhlas

Pak by ovšem byla pavěda i lékařství, těla lidí se také neřídí pravidly.

Tím zajímavější je zkoumat souvislosti a závislosti (nejsem ekonom ani lékař).

S Nobelovkami je to problém sám o sobě, posuzování přínosnosti je vždy velmi subjektivní.

O. Uživatel 27.6.2017 10:25

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 27.6.2017 10:11

Uživatel požádal o vymazání
P. Lenc 27.6.2017 10:01

Re: souhlas

Trefil jste se, nemá.

O. Prokop 27.6.2017 9:49

souhlas

dodatek: Pokud se ekonomika vcelku neřídí pravidly, má smysl udělovat Nobelovu cenu za tuto pavědu?

P. Zinga 27.6.2017 9:17

Je správné,

že Národní banka zpřísnila podmínky hypoték! Zrovna jako v USA bylo politickou vůlí (výsledek lobyismu či pouze hloupost?) prosazeno to, že i "chudí" lidé na hypotéky dosáhli. Jak to skončilo v USA? A předtím v Japonsku a jinde?

Poznámka pro níže diskutující pány: v USA se nic nevrátilo do normálu, pod pokličkou to stále bublá...

Položím otázku: Jak se slučuje volání politiků po větší mobilitě pracovních sil s hysterií "vlastního bydlení"? Jak můžete být mobilní a přestěhovat se za prací, když máte na krku barák (nezaplacený) právě v oblasti nedostatku práce? Ha?

P. Rada 27.6.2017 9:07

Re: Na to zjednodušení stavebního řízení

Složitost stavebního řízení souvisí pravidelně se složitostí systému, narostlou v hustě osídlené oblasti - tedy s právy sousedů které je vhodné až nutné respektovat. Říká se pak tomu problém komplexity který ale ultraliberály či ignoranty pravidelně nezajímá.

Příznačně jsou ale ještě země - či spíše pustiny, kde ke stavbě domu stačí akt ohlásit. Někde možná není nutné ani to.

Kde Vy chcete bydet?

P. Rada 27.6.2017 8:52

Re: Pomalu

Za zprávnjší bych když už viděl brát si výnosy ze zisku.

Tunelování bank je naopak o tom, čeho se zastává pan Prokop - braní výnosů z majetku.

Tak by mě zajímalo, který "brepta" by asi své penízky tatové bance svěřil?

P. Rada 27.6.2017 8:47

Re: O co jde?

Ano někdo si svůj životní "standatd" úzce vnímaný přes počet metů obytné plochy na hlavu můžete zvýšit např. zastavěním své zahrady, pole parku ... a spoléháním na přísun dýchatelného vzduchu i dovoz levných potravin ... odkudkoli.

Tím jsem chtěl jen "breptavému" naznačit, že životní úroven nemusí být pro jiné jak on zdaleka jen o obývané bytové ploše.

P. Rada 27.6.2017 8:37

Re: Pokles cen nemovitostí?

Ano poměr způsobu investování do bydlení hraje roli ale není zdaleka sám.

Znám např rodinu, která se s Prahy odstěhovala do Kolína kde koupila domek za cenu bytu v Praze. Živitel rodiny si přitom zachoval lukrativní zaměstnání v Praze a tak rozdíl v cenách kompenzuje dojížděním. Zatím se jim takový krok vyplácí. Doravní náklad se však stal významným předmětem kalkulace. Dopravní kolaps pal rizikem až celospolečenakým.

Cena něčeho je přitom navíc jen abstrakt vázaný na objekt společenskou situací proto pokles či růst konkrétní ceny je spíše projevem míry celospolečenského dění včetně inflace.

M. Prokop 27.6.2017 8:37

Re: O co jde?

Ale jděte, brepto.

Nové byty jsou hlavně pro lidi, schopné zvýšit svůj životní a bytový standard.

M. Prokop 27.6.2017 8:35

Re: Pomalu

Banky nejsou (naštěstí) řízeny ze zahraničí. Zahraniční majitelé si jen berou výnosy ze svého majetku, což je správně.

M. Prokop 27.6.2017 8:34

Na to zjednodušení stavebního řízení

bych moc nevěřil. Úředníci jsou přemnožení, počet nařízení a jejich složitost tomu odpovídá a až na řídké vyjímky nikdo, kdo by to (proti značnému odporu ouřednictva) chtěl řešit.

M. Šejna 27.6.2017 8:02

Pokles cen nemovitostí?

mám pocit, že růst cen nemovitostí se zastaví až ve chvíli, kdy nebude vyhodnější nákup nemovitosti oproti nájmu nemovitosti. Zatím se lidem vyplatí platit radši hypotéku než nájem.

P. Rada 27.6.2017 7:48

Re: O co jde?

S pohledu inženýrského jde o nutný pokles až zvrat extenzivního typu rozvoje který dřív či později musí nutně v uzavřeném systému nastat.

http://sustainable.unimelb.edu.au/sites/default/files/docs/MSSI-ResearchPaper-4_Turner_2014.pdf

Už dnes jde i o to, že domácí česká populace klesá. Celek populačně roste jen v důsledku migrace a přrvážně pro tu jsou stavěny nové byty.