28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jak ze zdravé země vyrobit ohroženou

Možná jste to už taky slyšeli: Na českém realitním trhu už zase existuje cenová bublina. No – tentokrát to nevypadá jen na píárovou zprávu spojených realitních kanceláří. Tentokrát vysílá kouřové signály dokonce i ČNB

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Prečuch 26.6.2017 19:37

Re: Banky v ČR jsou jiné hlavně v tom,

A co říkáte rasantnímu odlivu privatizovaných zisků do Kyperských firem, peněz z "klíčových investic" z radnic třeba prahy 10, nemluvě o svkělých výrobcích třeba Škoda Transportation, které s e kazí za jízdy a tak dále...

J. Prečuch 26.6.2017 19:34

Poctivost

Banka při hodnocení , zda půjčí někomu na hypotéku, rovněž se dotazuje na jeho ostatní závazky včetně kreditních karet a kontokorentů o spotřebitelských úvěrech nemluvě.. tam se to rozumí smao sebou. Rovněž systémy bank dobře vědí, kde je jaký účet. Pokud nesplácíte tzv.na dřevo, ale převodem z účtu a banka si to rozhodně nechá dovolit strhávat inkasem, tak o tom ví, ví kde máte stavebko, kde máte penzijko. Dokonce i ta banka, kterou můžete mít rádi a i ta která si nedělá kozy. Takže pravděpodobnost, že by banka nevěděla o tom, že si strhává z vašeho účtu , kam chodí nějaký příjem, jak se co inkasuje je limitně se blížící nule. Jiná je samozřejmě otázka stavebního spoření, kde se nemusí ukázat dle mého skromného názoru, zda pouze spoříte nebo splácíte překlenovák třeba na ty zbylá procenta do 100% LTV.

Asi tak. Možná paní inženýrka Šichtařová už nemá hypotéku.

I. Schlägel 26.6.2017 15:39

Ano, svatý boj ČNB

s "nebezpečnou" deflací jednou vstoupí do učebnic. Deflaci jsme slavně potlačili a za to jsme obdrželi od ČNB spoustu bonusů mňamin, které nedokáže ocenit pouze škarohlíd jako paní Šichtařová. Čest a sláva ČNB, že se o nás tak pěkně stará. Mimochodem, největším finančním vynálezem dokladujícím sílu a zdravý základ každé ekonomiky je ZÁPORNÝ ÚROK. Kapitalismus? Dejte mi někdo zprávu, až se tu (snad) bude zase někdy vyskytovat.

K. Pavlik 26.6.2017 15:06

Re: pane Götze

Problem v USA popisujete nepresne. Banka ktera dala hypoteku problem nemela nebot hypoteku prodala nejake dalsi investicni bance nebo jinemu hlupakovi.

Kdyz se zhrouti trh tak se deji veci no ale to v Cesku diky zakonu o bankrotu nehrozi.

M. Šejna 26.6.2017 14:00

pane Götze

Realitní trh se může přehřívat, jak chce. Důležitá je ale odhadní hodnota nemovitosti, kterou si dělá samotná banka, a poté výše úvěru.

V USA odhadovaly banky cenu nemovitosti podle aktuální situace na trhu a půjčovaly klidně i 110% z ceny nemovitosti. Takže na dům s aktuální tržní hodnotou milion dolarů tam banky půjčily klidně 1.1 milionu. Jakmile dlužník přestal platit, propadl dům bance, ale jeho skutečná hodnota byla jen třeba 800 tisíc, takže banka neměla pokrytý dluh.

V Česku vám na dům o tržní hodnotě 10 milionů půjčí banka maximálně 6 milionů. Podle bankovního odhadu totiž dům má hodnotu nikoli deset melounů, ale jen osm. No a na těch odhadnutých 8 melounů musíte doložit alespoň 30 procent vlastních prostředků, takže Vám půjčí jen 70 procent z 8 milionů, tj. 5,6 milionu. Když přestanete platit, banka získá nemovitost, která bez problému kryje dluh.

M. Šejna 26.6.2017 13:51

Šichtařová opět nechápající

V USA byly populární tzv. americké hypotéky, které umožňovaly půjčky v hodnoté 100 a více procent z ceny nemovitosti. Když tam pak začaly prudce růst ceny nemovitostí, banky půjčovaly veselé dál, aniž by si všimly, že už půjčují částky, které nejsou kryty reálnou hodnotou nemovitostí. A to byl hlavní spouštěč krize. Jakmile přestali lidé platit hypotéky, spadly v exekucích bankám do klína nemovitosti, jejichž cena nestačila krýt dluhy dlužníků.

V Česku je dozor nad bankami mnohem tvrdší a dnes si nesmí nikdo půjčit 100 procent z ceny nemovitosti. Maximem je 70 až 80 procent z bankovního odhadu. A i ten bankovní odhad je dost tvrdý a odpovídá tak zhruba 70 procentům skutečné hodnoty domu. Když pak dlužník přestane platit, pak banka získá v exekuci dům, jehož hodnota bez problémů kryje výši dluhu. A to je ten zásadní rozdíl mezi českou a americkou hypoteční situací.

K. Pavlik 26.6.2017 13:36

Re: Zasadni rozdily

A proto jsou banky v USA opatrnejsi a nepujcuji kde komu.

Sef me zeny se jednou vratil z banky. Strasne zuril a kricel: banka pujci penize pokud ji prokazete ze zadne penize nepotrebujete.

K. Pavlik 26.6.2017 13:33

Re: Banky v ČR jsou jiné hlavně v tom,

No holt kdo umi umi, kdo neumi cumi.

K. Pavlik 26.6.2017 13:32

Re: Zasadni rozdily

Tak predevsim - v USA nezkrachovala zadna velka banka protoze dala spatrne hypoteky. Velke banky ktere si do odnesly nedaly jedinou hypoteku. Zkrachovaly jen dve firmy s podivnymi jmeny - to ale nebyl pruser jen problem.

Zakon o bankrotu je zasadni - bez neho by v Cesku banky davaly pujcky mnohem opatrneji.

Napriklad meho svagra by v cizine kazda banka vyhodila - v Cesku mu zurive pujcuje.

R. Morava 26.6.2017 13:29

Re: Zasadni rozdily

Tak paní Šichtařová to samozřejmě popsala skvěle a má pravdu. Samoregulace je většinou lepší než násilná regulace.

Přesto pan Pavlík naťuknul jinou věc a to je ručení hypotéky a bankrot v těch škaredých, drsně kapitalistických USA. Moc ty detaily sice neznám, ale co jsem se bavil s Američany, není tam snad možné aby jste přišel o dům a ještě splácel na ulici dluhy. U nás si rodinu rozeberou podvodníci a ještě do konce života platíte.

A. Alda 26.6.2017 10:45

Banky v ČR jsou jiné hlavně v tom,

že většinu svých zisků odvádějí do ciziny "mateřským bankám".

Právě banky zprostředkovávají neuvěřitelně rasantní trvalý proud bohatsví vyrobeného českýma rukama a českými mozky do ciziny.

P. Götze 26.6.2017 9:43

Re: Zasadni rozdily

To co jste popsal, nemeni vubec nic na faktu popsany v clanku. pokud se realitni trh prehreje a z hypotek po zvyseni uroku vznikne velke bremeno nesplacenych uveru, muze to mit globalni dopad. A je uplne jedno, jaky zakon o brankrotu mame, nebo kdo ty banky vlastni.

K. Pavlik 26.6.2017 1:00

Zasadni rozdily

V USA si nevzal kazdy druhy bezdomovec hypoteku. Tam banky vnutily kazdemu druhemu bezdomovci hypoteku aby to pak prodaly dalsim pitomym investicnim bankam.Toto rozhodne v Cesku nehrozi.

Banky v Cesku jsou uplne jine a vlastneny zvenku takze pokud si CNB mysli ze je ridi tak je to pouze iluze.

Zakony USA o bankrotu jsou podstatne jine nez v Cesku - v Cesku lze, svete div se, dokonce sahnout na duchod. V USA lze celkem bez potizi vyhlasit bankrot a tak se zbavit dluhu- coz v Cesku tez nehrozi.