28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Státní zaměstnanci jako voliči

Rozpočtová politika je na pořadu dne, protože se blíží datum 20. června, kdy musí vláda (podle rozpočtových pravidel) projednat státní rozpočet na příští rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Gavlák 16.6.2017 17:53

Hele, ptáku,

za vlád tvých soukmenovců státních zaměstnanců přibývalo stejně. Vy umíte dokonale žvanit o efektivním státu, ovšem skutek vždy utek...

M. Prokop 16.6.2017 21:46

Re: Hele, ptáku,

Jen tak pro zajímavost, kdo jsou jeho "soukmenovci"? Slované?

Nebo máte na mysli "parteigenosse"? Tam je zase ten problém, že on v žádné straně není.

Takže, nejste poněkud mimo?

J. Řezníček 16.6.2017 17:41

Zaměstnanci placení z veřejných rotpočtů,

to by bylo přesnější. Spadli by do toho zejména učitelé a zdravotnický personál. Dohromady by to dalo tak 800 tis.lidí.

D. Stirský 16.6.2017 12:09

Především je pro mne principál

šéf cirkusu. Možná by stálo za to zauvažovat, zda výraz opět zřejmě bezduše přejatý z angličtiny nelze přeložit vhodněji. Je vidět, že "státní" učitelé toho autora moc nenaučili.

J. Novotny 16.6.2017 12:59

Re: Především je pro mne principál

Odborné termíny se u některých oborů nepřekládají, aby nedošlo ke zbytečným zmatkům ve výkladu. Ale to vy přirozeně při svém vzdělání vědět nemůžete.

Z. Rychlý 16.6.2017 15:35

Re: Především je pro mne principál

kromě již uvedeného - synonymum pro slova zaměstnavatel, představený, šéf

M. Prokop 16.6.2017 15:43

Re: Především je pro mne principál

"Státní" učitelé možná ne, ale na rozdíl od vás věci rozumí.

A. Alda 16.6.2017 11:47

Opíráte se o nepravdu.

Například učitelé nejsou státní zaměstnanci. Jsou zamětnaci škol, které ve zdrcující většině nepatří státu. Většina učitelů jsou zaměstnanci obcí, menší část učitelů jsou zaměstnanci krajů, ještě menší část učitelů jsou zaměstnanci samosprávných vysokých škol a trochu je jich zaměstnanců soukromých zřizovatelů škol všech stupňů, zejména církve.

A tak bychom mohli probírat další profese, které jste zmínil.

Ś. Svobodová 16.6.2017 11:55

Re: Opíráte se o nepravdu.

To sice máte pravdu, ale šmahem všichni jsou závislí na státu. Ten určuje, kolik dá školám na žáka a kolik přispěje zřizovateli.

A. Alda 16.6.2017 13:03

Principiálně nesouhlasím.

Naopak stát je závislý.

Stát nic neprodukuje a cokoli má, ukradl.

Naprostá většina měst je schopna existovat bez státu. Stačí, aby stát z obcí nevyváděl peníze tam vyrobené.

Z. Rychlý 16.6.2017 14:14

Re: Principiálně nesouhlasím.

Celkem souhlasím s tím o státu. Nicméně bych se zmínil o tom, že některé státní věci bychom přece jen dobrovolně platit měli. Minimální stát - asi jako ve Švýcarsku. Vojsko, policie, justice a nemnoho úředníků pro výkon státní správy (matriky, občanky, pasy a pod). To by mělo bohatě stačit.

I ten poslední odstavec, ač hluboce pravdivý - přesto: Některé obce by si bez přídělu od státu z daní vybraných od jiných obcí ani neškrtly.

Z. Rychlý 16.6.2017 14:04

Re: Opíráte se o nepravdu.

Jistě by byl lepší v ekonomice používaný termín veřejné finance. Jenže v našem státě je drtivá většina rozpočtů krajů, měst a obcí živena z rozpočtového určení daní (RUD), což znamená, že stát vybere všechny podstatné daně a přerozdělí je uvedeným správním jednotkám podle parlamentem určeného klíče. Z poplatků za psy a daně z nemovitosti obec neuživíte.

Pokud přihlédnu ke smyslu článku, je zkratka ... jsou závislí na státu ... dobře objasňující princip, a je zcela na místě.

I. Schlägel 16.6.2017 15:38

Re: Opíráte se o nepravdu.

Přesně tak.

M. Gavlák 16.6.2017 17:55

Re: Opíráte se o nepravdu.

Je jedno, která instituce státu je platí, pořád je to z daní...

M. Krátký 16.6.2017 10:27

Hezky napsané ale skutečnost je ještě horší

a to tak, že se všichni zaměstnanci mylně domnívají, že platí daně - to je jen takový úřední trik, daně platí pouze OSVČ a soukromí zaměstnavatelé. Představte si zaměstnance, když by dostal "Do ruky" ten nesmysl, kterému se říká rafinovaně "Hrubá mzda" jak utíkají na berňák za sebe zaplatit daně a v dalších budovách ostatní odvody - daně. Naše milé opálené etnikum by šlo všem příkladem a vesele by si při tom zpívalo ?!?!?! Hezký den všem.

Z. Rychlý 16.6.2017 14:20

Re: Hezky napsané ale skutečnost je ještě horší

Takovým "zaměstnancům" říkám rozmělňovači daní. Jejich plat je krytý z daní vybraných od těch produktivních. A rozmělňovači pak z platu část vrátí státu k dalšímu rozmělnění.

Stát tak z houna upletl bič, dokonce s ním i zapráskal .... a všichni jsme kropenatí.

J. Macků 16.6.2017 9:50

Státní zaměstnanci jako voliči.

Byly doby, kdy státní zaměstnanci včetně policie a vojska neměli volební právo. Bylo to vcelku logické, protože tito pracovníci jsou vždy potencionálně podjatí a mají zájem, aby stát fungoval co nejméně efektivně, vydával co nejvíce peněz na jejich platy a ostatní prebendy, které od státu dostávají. Úvaha na toto téma by ani dnes nebyla od věci.

A. Alda 16.6.2017 11:49

A byly zde i doby,

kdy volební právo měli jen ti, kdo vlastnili (v přepočtu) aspoň 500 ha půdy.

Z. Rychlý 16.6.2017 13:52

Re: Státní zaměstnanci jako voliči.

Byla, nebyla, ale politická korektnost jasně říká, že jste nahnědlý xenofob a fašista, a tím pádem máte po žížalkách!

J. Schwarz 16.6.2017 9:42

Takže je to jasné -

zachránit nás, ty, co nejsme zaměstnanci státu může jedině válka, která současné struktury rozbije. Protože státem nabízené "služby" nemůžete odmítnout - tedy můžete ale platit je musíte dál. Sice se občas mluví o alternativních životních stylech ale to je virtuální realita, protože jakákoli opravdová "alternativa" je zůstat nuzákem. Pokud se vám bude dařit, stát vás zkásne i když vám jen škodí.

M. Prokop 16.6.2017 8:33

Stručné, jasné, výborné

- tedy článek, popisovaná skutečnost bohužel ne.

Ś. Svobodová 16.6.2017 8:01

je to ještě horší

Počet státních pojištěnců (za které odvádí soc. a zdrav. pojíštění stát) je téměř 6 milionů, z toho necelé 2 miliony nevoličů (do 18ti let). Tedy 4 miliony lidí (voličů) jsou na státu a jeho dávkách závislí. Proto se Chovanec rozčiloval, že kdyby existovala spravedlnost, ČSSD by měla 40% voličů (viz úvodník)...

Z. Rychlý 16.6.2017 6:18

Politici slibují, že

za jejich vlády vytvoří nová pracovní místa. No a co tak asi může vytvořit stát - úředníka, nebo státní podnik. Další rozmělňovače daní. Není pak čemu se diviti. Přidejte k tomu názor, že parazity jsou tu jedině podnikatelé, kterým je tudíž nutno zatnout tipec, místo podpory, aby vytvářeli nová pracovní místa.

Státní zaměstnanci a zaměstnanci organizací žijících za státních příspěvků, ti všichni by NEměli mít volební právo. Toto logické a správné řešení jsme si však zakázali s odkazem na lidská práva.

Možná proto lidé podvědomě cítí naději v tom, že nějaký moudrý panovník začne stát řídit jako firmu, a všechny ty darmožrouty vyhází. Což je jen další chiméra.

R. Tichý 16.6.2017 9:38

Ano, je treba uprava vseobecneho volebniho prava smerem k lidem, kteri stat opravdu zivi, tj. produkuji hodnotu.