19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Destruktivní kreace Evropské komise

Z patnácti let své existence strávilo euro deset let v krizi. Pouhých deset let stačilo k potvrzení, že ekonomové se ve svém realismu v ničem nemýlili, neboť euro bylo – a zůstalo – projektem politickým, hospodářsky nesmyslným a pro většinu členských států destruktivním.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 11.6.2017 13:06

Obyčejnému občanovi je jedno, jakou měnou platí

útratu v hospodě nebo obchodě. Porovnává, co si může dovolit za to, co si vydělá. A kolik za stejnou práci bere třeba dělník v Německu, Francii a u nás. To, že má příjmy v českých korunách, a česká vláda, resp. národní banka mu měnu systematicky znehodnocuje, aby za ni nakupoval stále míň a míň (devalvace, inflace), mu žádné výhody nepřináší. Měnové manipulace jsou dobré pro ty, co se snaží centrálně ovládat ekonomické procesy ve státě a přerozdělování peněz od jedněch k druhým. Tím nechci podpořit EU, která dělá to samé, ale v podstatě je to jedno. V době, kdy se inflace přelila ze skryté do otevřené a přiznal ji i náš slavný ČSÚ, kdy zažíváme další vlnu zdražování běžného spotřebního zboží (po vlně zdražování v době, kdy ČNB ohlásila intervence na snížení směnného kurzu Kč), musím říct, že je mi v podstatě jedno, jako měnou platíme, protože český stát, vláda a ČNB je pro mě stejný zloděj, ne-li větší, jako EU. Tak o co tedy vlastně jde?

Ať už bude měna jakákoliv, stejně nás stát pod vedením vykuků jako Sobotka nebo Babiš donutí časem platit všechno bezhotovostně, aby nás mohli pořádně oškubat a nic jim neuteklo. A pak už se jen odečítají bezbarvé jednotky bez obrázků, takže problém s domácí měnou a vztahu k ní zcela vymizí.

Mám schovanou jednohaléřovou poválečnou minci a pamatuju, že se těmito mincemi (5 hal) běžně platilo v obchodech. Dnes už je na této úrovni málem i stonásobek, česká koruna. Takové je znehodnocení měny českým státem za pouhých 60 - 70 let!

Česká koruna pro mě nepředstavuje žádnou pevnou hodnotu, kromě výtvarné, vytvořené mimořádně šikovnýma českýma rukama a hlavou v době, kdy naši politici a ekonomové nebyli tak profláknutí, jako jsou dnes. Euro, dolar, marka, koruna... je mi to úplně fuk!

J. Jurax 12.6.2017 0:40

Re: Obyčejnému občanovi je jedno, jakou měnou platí

Přečtěte si, obyčejný člověče, článek ještě jednou; v případě potřeby i slabikujte, abyste porozuměl, o čem je.

F. Eliáš 12.6.2017 12:26

Re: Obyčejnému občanovi je jedno, jakou měnou platí

Dobrá rada, ale je bohužel udělena člověku, který nechápe význam textu

L. Písařík 10.6.2017 13:50

Naše koruna zpevňuje

Byl by nesmysl přejít teď na €. Počkejme kolik zpevní. Aby se aspoň něco vrátilo z toho, o co občany oškubala Singerova parta v ČNB. Zatím jenom cvrlikají vrabci na střeše, že je to stejný průšvih, jako když jiná parta potichu prodala český zlatý poklad a získané peníze posloužily k tomu, aby byly zalepeny průšvihy, co napáchala parta neumětelů u vesla ( Nomura, Diag a další).

Co kdyby ČNB půjčila Sobotkovi na zalepení dluhu za Lidový dům ? Dvě-tři finanční piruety a je hotovo. Jo, kdyby to bylo za socouše, tak by je všechny - dědice - zavřeli a pohledávky propadly státu - to se dobře zametalo.

J. Kanioková 10.6.2017 12:59

Skvělý popis možné budoucí reality.... brr..

Pryč z takového společenství, které má základní snahu zbavit státy posledních zbytků suverenity... ve prospěch bruselského politbyra..

M. Pivoda 10.6.2017 13:35

Víme tedy už přesně "odkud pryč", ale zatím nevíme "kam"

To nám J. Kanioková, zřejmě ze své vrozené skromnosti, zatím nesdělila.

J. Kanioková 10.6.2017 17:47

Vy se potřebujete "družit" ?

a znáte vždycky jen dvě varianty ? Černobílé vidění ?

M. Pivoda 10.6.2017 21:30

Paní Kanioková nechce vidět realitu

Na rozdíl například od Velké Britanie nemá Česko dnes technologicky konkurenceschopnou ekonomiku. Institut Václava Klause ji změnil na montovnu.

Na rozdíl od Velké Britanie nemá Česko atomovou zbraň, kterou by potenciálně odstrašilo agresory.

Závěr: Nemám žádnou silnou potřebu družení, ale jsem realista. (Pozor: ne člen politické strany Realisté.) Když už chce česká ovečka odněkud odejít (z EU), měla by realisticky sdělit, kam chce jít. Vlci skutečně existují - i mimo dětské pohádky!

L. Novák 11.6.2017 10:37

Re: Paní Kanioková nechce vidět realitu

Už zase ten kolovrátek nesmyslů o Klausovi a montovně? Běžte se léčit, člověče!

M. Pivoda 11.6.2017 11:13

Údaje z května 2015

Na celkové průmyslové produkci České republiky má automobilový průmysl už čtvrtinový podíl (24,7 procenta). Na tvorbě hrubého domácího produktu se podílí 7,4 procenta.

Téměř čtvrtinou se tento obor podílí také na celkovém exportu České republiky - přesně 23,4 procenta. Kolem 23 procent se podíl pohyboval i předloni, hodnota tohoto exportu však stoupla o 15,2 procenta na 845 miliard korun.

Firmy, v nichž se vyrábějí auta nebo jejich součástky, nyní zaměstnávají 155 500 osob, což je meziroční nárůst o více než tři procenta.

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/automobilovy-prumysl-v-cesku-ma-za-sebou-rekordni-rok/r~227b84d610ce11e59d310025900fea04/

L. Novák 11.6.2017 13:15

Re: Údaje z května 2015

No a co? :-)

V těch montovnách berou dělníci platy, o nichž se jinde lidem ani nezdá... Tuhle jsem viděl na netu reklamu Škody v Kvasinách na nábor zaměstnanců, po zaučení přes 30 tis. hrubého měsíčně + nějaké další výhody. Jasně, v USA v přepočtu to není žádná slušná mzda, ale nevidím důvod, proč ty montovny odsuzovat. Leda kvůli dotacím, které jim české vlády vyplácejí, aby se zbavily problémů s vlastní neschopností. Ale to už je jiná písnička...

M. Pivoda 11.6.2017 11:16

Údaje z května 2016

Automobilový průmysl se na celkovém HDP podílí zhruba ze sedmi procent. Podíl na tržbách z průmyslové činnosti dosahuje u automobilového průmyslu zhruba 21 procent, podobně je tomu u exportu.

M. Pivoda 11.6.2017 11:23

České patenty v Klausově období

K 31. 12. 2009 bylo v České republice 21 806 platných patentů. Z tohoto počtu bylo 1 945 (8,9 %) od tuzemských přihlašovatelů a 19 861 (91,1 %) od přihlašovatelů ze zahraničí.

M. Pivoda 11.6.2017 11:28

Asociace malých a středních podníků a živnostníků

Víte, že třetina patentů platných pro území ČR patří německým přihlašovatelům? V high-tech oborech mají Češi pouze 5% patentů.

http://www.amsp.cz/jak-je-to-s-patenty-v-ceske-republice

L. Novák 11.6.2017 13:19

Re: Asociace malých a středních podníků a živnostníků

Mně je jedno, kolik má kdo patentů. Důležité je, kdo co vyrábí a s jakým ziskem to prodává. Mít nějaký nevyužitý patent, který stál hromadu peněz a byrokracie, není žádná výhra. Důležité je mít know-how a zavedenou výrobu s vysokou poptávkou po výrobcích. Patenty o tom nic neříkají. :-)

R. Brzák 10.6.2017 18:29

Re: Víme tedy už přesně "odkud pryč", ale zatím nevíme "kam"

Ovšemže víme kam - založit svou prosperitu na svobodě a odpovědnosti jednotlivce - tedy Americký model. V Evropě samozřejmě spíše švýcarský...

K. Pavlik 10.6.2017 22:12

Re: Víme tedy už přesně "odkud pryč", ale zatím nevíme "kam"

Pripomnelo mne to vyborny Jirankuv vtip. Je tam takova vesnicka kutalka a jeji vedouci rika: rozjedeme to jako Beatles panove.

L. Novák 11.6.2017 10:38

Re: Víme tedy už přesně "odkud pryč", ale zatím nevíme "kam"

:-D

J. Jurax 12.6.2017 0:41

Re: Víme tedy už přesně "odkud pryč", ale zatím nevíme "kam"

A můžete z výšin své moudrosti aspoň naznačit, "kam"?

M. Pivoda 10.6.2017 10:06

Co je české štěstí?

Lipovská: "Česká republika měla štěstí, že po celé krizové budovatelské období stála mimo eurozónu. ..."

Toto je vcelku nepřekvapivý názor z Institutu Václava Klause. Každá liška přirozeně chválí svůj ocas.

Abychom ale získali širší přehled, zeptejte se, prosím, naříklad bratrů Slováků, kteří měli stejnou výchozí pozici a právě opačnou zkušenost v "celém krizovém budovatelském období", zda lze považovat český pobyt mimo eurozónu za české štěstí. Možná, že z dlouhodobého pohledu bylo tak Česko vlastně jen připraveno o důležitý proces učení se změnám.

S jistotou lze říci, že problémy s Eurem jsou jen prkotinou oproti problémům s výhledovou nezaměstnaností a trvalou nezaměstnatelností - která již klepe na vaše dveře. Tato (primárně technologická) inovace způsobí potřebu mnohem fundamentálnější společensko-ekonomické reakce. Teprve na tomto případu se ukáže schopnost efektivně provádět tvůrčí destrukci. (Schumpeter, autor termínu tvůrčí destrukce, by asi zbledl, kdyby mohl nahlédnout do rozsahu nevyhnutelných nadcházejících změn.)

R. Brzák 10.6.2017 10:53

Re: Co je české štěstí?

Se Slováky o tom můžete diskutovat z obou pozic - mnozí již nahlížejí na euro jako na riziko. Avšak Váš poslední odstavec je skutečně zajímavý. Sice neslyším tak intenzivní klepání nezaměstnanosti na naše dveře (asi máte lepší sluch), přesto máte pravdu, že se dá očekávat, že s technologickým rozvojem dojde k snižování potřeby pracovní síly. Jenže na tuto situaci se nejlépe adaptuje a na ni reaguje svými vlastními podnikatelskými akcemi svobodný a odpovědný jedinec. Zatímco veškeré snahy takovouto situaci řešit organizačně seshora vedou ke zvyšování zaměstnanosti umělé - a k vzrůstu úřednictva. Takže fundamentální společensko ekonomická reakce bude muset být spíše relokalizace a decentralizace (jak moci, tak daňových výběrů - tedy opět moci).

M. Pivoda 10.6.2017 11:22

Pro Radovana Brzáka

Brzák: "... dojde k snižování potřeby pracovní síly. Jenže na tuto situaci se nejlépe adaptuje a na ni reaguje svými vlastními podnikatelskými akcemi svobodný a odpovědný jedinec."

Souhlas. Takto to úspěšně fungovalo v minulosti a v tomto směru jsem se sám také angažoval. Učil jsem podnikání a inovace a zorganizoval čtyři celostátní fóra českých podnikatelů.

Nicméně na rozsah změn, které teď přichází (tzv. umělá inteligence ve všech svých převtěleních), podnikání jednotlivce jako lék už nebude stačit. Naše budoucnost bude podstatně jiná, než byla naše minulost.

Vhled do budoucnosti je určitě užitečný, ale nemusí být vždy pro jednotlivce osobně prospěšný. Moje první výzkumná práce o aplikaci umělé inteligence se datuje do roku 1988. Že to byla správná aktivita je dnes zcela jasné, ale kvůli ní jsem byl vyhozen z VUT Brno v roce 1991. Nestěžuji si, zvládl jsem to. Všichni ten budoucí radikální přechod ale asi nezvládnou.

M. Pivoda 10.6.2017 11:25

Dovětek: problémy inovátorů

http://www.autoforum.cz/zajimavosti/elon-musk-narazil-se-svymi-tunely-podle-uradu-je-to-jen-absurdni-potrubni-sen/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

A. Nový 10.6.2017 13:13

Re: Pro Radovana Brzáka

Učil jsem podnikání a inovace a zorganizoval čtyři celostátní fóra českých podnikatelů... :-)) Podnikání nelze naučit, buď na to máte a nebo nemáte. Vzdělávat se, to jejiná. Pokud nechcete utrnout, tak je to vzdělávání nutné ve všech oborech, včetně i toho podnikání.

M. Pivoda 10.6.2017 13:32

? Podnikání nelze naučit - pro A. Nový 840

V podstatě souhlas. Pro podnikatele je ale možno zorganizovat Fóra, kde si navzájem vyměňují své zkušenosti. Například na druhém fóru českých podnikatelů dynamického podnikání v Brně, v roce 1994, byl hlavním řečníkem (česky mluvící) Karel Velan z Kanady.

O podnikání by se ale mělo více dozvědět i relevantní okolí podnikatelů, tzn. například bankovní úředníci. Takže jakási obecná výuka na školách má smysl.

Výuka podnikatelů na školách se uchyluje k aktivním podnikatelským projektům (či simulacím), nikoliv nudným přednáškám. Zjistil jsem, že při přednáškách podnikatelé typicky sedí v poslední lavici.

R. Brzák 10.6.2017 18:28

Re: Pro Radovana Brzáka

Pokud nebude inciativa a podnikavost jednotlivého svobodného a odpovědného jedince stačit, uvažujete o jejím opaku, tedy kolektivismu. A ten nebude pro změnu vůbec fungovat - dokud budeme lidmi. Na takové řešení potřebujete mravenečky. Ano, vypadá to, že asiaté jsou skoro jako mravenečci - a přesto i onen velký pochod v Číně skončil zase u kapitalismu (který je plodem svobody a odpovědnosti jednotlivce).

M. Pivoda 10.6.2017 21:22

Je to jinak - pro Radovana Brzáka

Podnikavost jednotlivce nebude stačit pro jeho zaměstnání a zamstnatelnost, protože lidé prostě nebudou potřeba. Já vím, že je to docela šokující sdělení pro člověka, který o tom slyší poprvé.

Přeskočím komplikovanou tzv. hybridní fázi, která je vždy mezi starou a novou technologií. Tou starou technologií je inteligence fungující na biologickém základu (člověk), tou novou technologií je inteligence fungující například na křemíkovém základě (tzv. umělá inteligence).

Průmyslová revoluce nahrazovala činnost lidských svalů stroji, zatímco dnešní revoluce, tzv. Industry 4.0, nahrazuje již lidský mozek. Kapitalismus potřebuje z člověka v podstatě jen svaly a mozek, ostatní je jen přítěží.

Takže diskutujeme jeden o voze a druhý o koze!

R. Brzák 11.6.2017 0:02

Re: Je to jinak - pro Radovana Brzáka

Samozřejmě už jsem měl příležitost zamyslet se nad možným dopadem rozvoje techniky na zaměstnanost a práci pro lidi. Ale nemám ten strach, který zřejmě ovládá v tomto ohledu Vás. Pokud totiž lidé nebudou třeba, jak píšete - tak to bude znamenat, že lidé nebudou existovat...jen proto, že jste v zajetí představ o vývoji technickém totiž pomíjíte další možnosti rozvoje dalších aspektů lidského života. Nevíme, jak bude vypadat technicky budoucnost - ale umíme zhruba extrapolovat, co se asi dá očekávat (na základě běžících výzkumů). Ale s tím, jak se nám budou otvírat nové technické možnosti (které budou ubírat lidem fyzickou práci), budou se pravděpodobně otevírat i další možnosti pro člověka, kam svou energii přesunout. Vždy k tomu bude nutná motivace - zájem o vlastní přežití a míru prosperity, která se bude blížit něčemu v jeho okolí běžnému. Vždy tedy bude nutná osobní iniciativa jedince, jeho podnikavost... Ta se nemusí nutně zaměstnávat fyzickou prací v nějakém zaměstnání, může poskytovat služby, ale také později expandovat do jiného místa - například kolonizace doposud nepřístupného na Zemi, nebo i mimo naši planetu...

Základ kapitalismu není fyzická práce, ale ochota sám, vlastní pílí se o sebe postarat.

Sám jsem malý farmář. Možná, že moji potomci budou těm Vašim, technicky dokonale zabezpečeným a v bavlnce luxusu zhýčkaným potomkům za Vaše peníze nabízet službu/možnost se rýpat v zemi (naučit se zasadit semínko a pak mít možnost je sledovat v růstu, pod širou oblohou). Protože technika, ani luxus jí dosažitelný, nedokáže dlouhodobě odstranit nudu, pocit nenaplnění a bezesmyslnosti života. Já se zkrátka Vaší Industry4.0 vůbec neobávám...

M. Pivoda 11.6.2017 9:46

Vidím to jinak - pro Radovana Brzáka

Diskutujeme pod článkem z Institutu Václava Klause. V tomto případě by bylo vhodné se ho zeptat, čeho si jeho kapitalismus vlastně cení na člověkovi? Je to lidská bytost nebo jen vysoce manipulativatelný lidský zdroj? (Lipovská: "... přičemž v Bulharsku, Polsku, Dánsku, Švédsku a České republice nevěří euru více než polovina voličů.)

Industry 4.0 se v USA nemusí obávat například lidé Amish, kteří ignorují technologický vývoj od cca roku 1750, kdy přišli do USA. Fakt je, že jejich počet roste (navzdory růstu genetických mutací v této uzavřené komunitě). Je to skutečně tvůrčí skupina lidí inovují staré, již historicky překonané technologie. Rozmmlouval jsem s nimi v USA: svůj pozemský život považují jen za krátkou přípravu před posmrtným životem věčným. Není třeba se rozptylovat i-Phony a internetem.

Většinu lidské společnosti ale čeká sociálně ekonomická inovace, tj. pravděpodobně příchod tzv. technologického socialismu (ten pojem vymyslel americký kapitalista Peter Diamandis). Alternativou je zachování současného (Klausova) kapitalismu, ale v tom případě se nezaměstnaní a nezaměstnatelné lidské zdoje stanou pro stávající (Klausův) kapitalismus přítěží. Dostanou nějakou amnestii, nebo naopak budou v rámci "tvůrčí destdrukce" taktně vyhubeni?

J. Schwarz 11.6.2017 22:55

Re: Vidím to jinak - pro Radovana Brzáka

A jak bude věc řešit "technologický socialismus"? Rozdáváním peněz těm "přebytečným" zdarma? Kdo potom bude dobrovolně pracovat, když bude možné peníze oficiálně vyfasovat na úřadě a jít se povalovat na pláž, do baru nebo na tenis? Jako poukázka na pohádkový život bude stačit prokázat že jste dostatečně blbej abyste nestačil na žádnou užitečnou práci.