20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

POLITIKA: Odbory

V roce 2010, v době nástupu Nečasova kabinetu, hovořil prezident Václav Klaus o „odborech, které nechtějí nikoho naštvat“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tichý 8.6.2017 21:15

Tripartita je prezitek

Odborari zastupuji smesne male procento pracujicich. Nemaji co ovlivnovat statni politiku nebo dokonce chod firmy.

Odbory se maji starat o pracovni prostredi.

R. Tichý 8.6.2017 21:12

Hmmm. To by vlady mely prestat podporovat zakladani a provoz montoven. Je nutne nahradit delniky roboty a z delniku udelat jejich operatory.

J. Kyselková 8.6.2017 13:15

Josef Středula je vhodný do EU,

umí-li trochu anglicky, ať tam řádí se "svědomím pracujícího lidu".

Tady si neráčí uvědomit, že jeho vysoké odborové požadavky nenesou odpovědnost za ekonomiku podniku (musí se na to napřed - často krkolomně - vydělat !) a dopadnou zřejmě až na příští vládu, která už sotva bude v období recese.

D. Polanský 8.6.2017 12:02

Naše odbory jsou stále slabé, je to odvar

opravdových odborů. Musí spíš řešit konkrétní problémy zaměstnanců, ne se hrabat do veliké politiky. Podívejte se např. na podmínky zaměstnanců ve stavebních firmách. Někdy jako v Anglii v 19. století. Nedůstojné. Podnikatelé jsou zatím podstatně agresivnější.

P. Lenc 8.6.2017 10:56

Středula?

Tomu k jeho vzezření a chování gengstra chybí pouze psí dečky.Tam kde by odbory měly zasahovat, tam soudruha Středulu vidět není.

Z. Lapil 8.6.2017 10:25

Návrat ke kořenům?

Existence odborů je samozřejmě v pořádku, už proto, že velký zaměstnavatel (fabrika) potřebuje k uzavření smlouvy "velkého zaměstnance".

Možná jen média nedodržují požadavek "celou pravdu a nic než pravdu), ale co slyším, tak se pořád řeší mzdy. Ale:

každou chvíli se někde vypráví o ubohých pokladních, které sedí na plínách, nesmějíce na záchod. Kde jsou odbory? Nedávno tu, už podruhé, v diskusi byl pán se stížností na dovolenou: 14 dní celozávodní, několik povinných odstávek a vánoc, pročež má volitelné dva tři dny do roka. To už není ani kolektivní smlouva, to je proti zákonu (zaměstnavatel může přikázat polovinu dovolené, aspoň v 90. letech to tak bylo, od té doby jsem neměl důvod se zajímat), takže zase - kde jsou odbory, notabene kde je pracovní inspekce nebo ombudsman nebo kdo má tohle na triku? Před pár dny byla zmiňována pracovnice, co umřela u pásu, jelikož jí nedovolili jít se napít (tak psáno v diskusi, já za to nemůžu) - opět, kde jsou odbory?

Jinými slovy: zvenku to vypadá, že odbory řeší nějaké... nechci říct přímo nesmysly, taky bych rád dostal přidáno, ale takové "drobnosti", jako je dodržování zákonů, to jim poněkud uniká.

J. Schwarz 8.6.2017 8:46

Re: Na Středulu bacha, ale takové plodí příjmová nerovnost.

Borec, který uběhne stovku za deset vteřin je jen o pár promile "méně produktivní" než Usain Bolt a přesto jsou jeho příjmy o několi řádů nižší...

I. Schlägel 8.6.2017 8:34

Re: Na Středulu bacha, ale takové plodí příjmová nerovnost.

Ano, a součástí toho vzpamatovávání se ze "závanu" komunismu jsou naše třetinové reálné mzdy ve srovnání se západem.

P. Maleček 8.6.2017 6:55

Na Středulu bacha, ale takové plodí příjmová nerovnost.

No on je malér v tom, že když už byznys panstvo, to za podpory politiků, drží směšně nízkými mzdami pod krkem své zaměstnance (kdo věří tomu, že ČR zaměstnanec je v průměru 4x méně produktivní než ten německý - ono je to totiž spíš ono byznys politické panstvo), měl by se v odměňování se zkrátka držet i ono. Což už jen v pohledu na silnice či do vilových čtvrtí, natož při pohledu do společenských a reklamních časopisů či TV pořadů vůbec nevypadá.

viz: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/394625/velke-srovnani-platu-70-profesi-o-kolik-berou-nemci-vic-nez-my-a-proc.html

Ne nejsem zavilý socialista závistivě nenávistně proklínající ty úspěšnější. Jen připomínám, že i demokraticko-kapitalistická společnost může fungovat jen na základě společenského konsenzu a solidarity.

No a když tomu tak není, pak jak čertíci z krabičky vyskakují ti, co si z kritiky takto příjmově roztržené společnosti udělají živnost - viz Středula. A jsou-li schopní, což Středula je, dokáží rozmetat i to, co jakž tak funguje. Ke škodě i těch, co si dnes užívají na vrcholu příjmového žebříčku. To nemluvě o tom, že tyhle "revoluce" končívají značně krvavě.

Však si vzpomeňte, jak to dopadlo, když před +- 250 lety jistá dobře situovaná francouzká madam směrem k hladové spodině nafrněně prohlásila - když nemáte na chleba, kupujte si koláče. Což dnes tak či onak slyšíme i z úst mnoha vysokopříjmových. Ona pak s mnohými ze svého nabubřelého okolí přišla díky tehdejším Středulům nejen o majetek, ale i o hlavu a my se z tehdy prvního závanu komunismu vzpamatováváme dodnes.

Z. Rychlý 8.6.2017 6:03

Odbory a zaměstnavatelé by si

svou hranici koexistence jistě našli. Ale to by se jim do toho nesměl montovat sociální neomarxistický stát s bojem za práva kdejakého hejhuly.

Odbory NEJSOU problém. Problémem je nadržování státu odborům.

V. Kotas 8.6.2017 5:26

Odbory, k tomu jen jedno připomenutí.

Téměř všichni na ně nadávají, ani média nezůstávají pozadu, ale při kdejakém sebemenším konfliktu ( z kde kým ), je najednou všude zakládají a ohánějí se jimi při své obraně. Podívejte se do Německa ( i jinam ), jak silné tam odborové svazy jsou.