20.10.2018 | Svátek má VendelínDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


BIG BEN: Blíží se konec saúdské ropné nadvlády?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 49, poslední: 2.6.2017 23:37, přehled diskusí

Zajimavy clanek:
Autor: J. Chodur Datum: 2.6.2017 23:37

Cetl jsem clanek a reakce ctenaru, oboji zajimave. Jenom bych chtel poznamenat a shrnout zrejme (coz nekdy lide zapomenou brat v uvahu). Predpovidat vyvoj ekonomiky nebo jejiho odvetvi neni zrovna lehke. Duvod je, ze podminky se ustavicne meni (nekdy necekane) a vyviji. Politika v zucastnenych zemich hraje obrovskou ulohu a meni se nekdy radikalne a rychle a to je hlavni duvod nestability. V idealni situaci by mel market a ekonomicka soutez hlavni slovo a predpovedi by mohly byt tudiz vice spolehlive. V dnesni dobe je vseobecne moc politiku vetsi a vetsi, coz zpusobuje velky problem co se spolehlivosti prognoz tyce. Solarni a vetrna energie atd jsou z 90% (muj odhad) dusledek politickeho vlivu, ne ekonomickych tlaku. Takze dokazete ocenit jaky to ma nehorazny vliv na kvalitu predpovedi. Autor clanku je v tezke situaci a co se spolehlivosti jeho rozboru tyce, urcite si je velmi dobre vedomy svych moznosti. Takze nemam zadny problem s tim, kdyz to vyjde nakonec jinak, vsechno ma sve limity, nektere vstupni faktory (politicky vliv) jsou radikalne nestabilni. Prispevky jsou vetsinou zajimave na obou stranach, dik.

Re: Nechápu:
Autor: J. Jurax Datum: 2.6.2017 23:34

No jo, to všechno vzniklo z toho, že to byli ohleduplní kapitalisté a místo toho, aby řadové lodě ovládly pobřeží a výsadky pěchoty děly a kulomety srovnaly jízdu na velbloudech a odehnali místní na sto mil daleko od nalezišť ropy ve jménu civilizačního poslání bílého muže - tehdy se to ještě smělo, ještě nebyla vynalezena lidská práva a taky nad jejich dodržováním v OSN, která též ještě nebyla, nebděl právě saúdskoarabský moslemín - začali za ropu pošetile platit.

Re: Hlavní problém není technologický, ale stav lidské mysli:
Autor: J. Jurax Datum: 2.6.2017 23:28

"... ale solární energie to potřebné množství energie sama stačí pokrýt dostatečně.".

No, nestačila, neboť ji neumíme v potřebném množství uskladnit.

Jsouce pokryti jenom solárem, teď bychom si na netu moc nepokecali - ono to všechno funguje na elektriku, že ano. A tu soláry v noci nedodají - ledaže bychom na ně svítili reflektory - nejlíp na elektriku ...

To bybyla optimistická zpráva:
Autor: R. Morava Datum: 2.6.2017 22:25

Pravda ještě by k tomu byla potřeba, aby se Evropa vzpamatovala a vykopala šejky z vlastnictví evropských a amerických firem, z kterých dnes už mimo ropu mají rovněž velké peníze.

Re: Nechápu:
Autor: J. Vintr Datum: 2.6.2017 21:41

No přece u nich. Ale platit jim měli nanejvýš korálkama a zrcátkama a ne penězi.

Hlavní problém není technologický, ale stav lidské mysli:
Autor: M. Pivoda Datum: 2.6.2017 20:53

Ta možnost jaderné fúze je samozřejmě s otazníkem, ale solární energie to potřebné množství energie sama stačí pokrýt dostatečně.

Hlavní problém je vlastně lineární způsob lidského uvažování u technologií, které se vyvíjejí exponenciálním tempem. Proto se nemůžeme v diskuzi nikdy shodnout.

Re: Nekompetentní článek od Všeználka:
Autor: J. Lepka Datum: 2.6.2017 20:44

No jo, to jo. Jenže tu zálohu větrníků a fotopanelů dělá co? Ono totiž furt nefouká a nesvítí Slunce, hlavně v noci, no a pak je nejrychlejší "studená" záloha plyn a diesel, že. Jo a tu slibovanou fúzi do 10 let pamatuju už poslední půl století...

úplně bych to takle neviděl... :
Autor: O. Mayer Datum: 2.6.2017 19:28

.. náklady na vytěžení 1 barelu ropy v Saudi Arabistánu budou vždycky nepoměrně nižší než dejme tomu v Prudhoe Bay na Aljašce čili ty závody o cenu směrem dolů mají určitě svůj limit. Ten hraje ve prospěch Saudů, kterým i tak zůstane celkem slušná sumička (a prinejhoším si odpustí nějakej ten hajzl ze zlata) To co nejspíše tlačí cenu stále dolů bude konkurence v podobě obrovské ropné kapacity Iránu (která se nově objevila na trhu) a taky zřejmě asi přece jenom nižší globální spotřeba ropy daná novějšími technologiemi. A právě ty jsou zřejmě jedinou cestou, jak Arabům tu jejich ropnou zbraň definitivně vyrazit z ruky.

Nekompetentní článek od Všeználka:
Autor: M. Pivoda Datum: 2.6.2017 19:03

"... chránil před ekonomickým krachem. Ten se teď díky Trumpovi začíná na Saúdskou Arábii řítit svinským krokem."

"Svinským krokem" se blíží solární energie. Trochu přispívají ke konci Saudské Arabie i větrníky. A možná, Saudskou Arabii do cca 10 let může dorazit i jaderná fúze.

A toto technologické dění s Trumpem nemá nic společného. Trump se pouze snaží dordržet svůj volební slib, aby mohl být zvolen v dalším volebním období.

co to, :
Autor: P. Spáčil Datum: 2.6.2017 18:11

tady byl nějaký stop stav od 12:08 do 18:06?

Že vy jste kluci zlobili. (:-))

Někteří už mají určitě okousané nehty.

Re: Nechápu:
Autor: P. Spáčil Datum: 2.6.2017 18:09

a kde ji asi měli vzít?

jeden si říká:
Autor: J. Schwarz Datum: 2.6.2017 18:06

z čeho ti producenti ropy asi žili před "ropným šokem" z roku 1973, kdy byl barel ropy za 3 dolary? Ale tehdy možná jezdili na velbloudech s pozlacenými žíněmi na ocase a ne v lamborghini se zlatým výfukem...

Re: Doufejme:
Autor: J. Lepka Datum: 2.6.2017 17:52

Vy nedoceňujete schopnost země, kde včera prožrali, co měli na zítra a kde dokonce rozdojili kozla pouhou masáží vemene. Ovšem obecně je ropný tanker i obyčejná autocisterna. No a těmi už Sibiř docela pěkně stačili poznamenat, že ?

A pindá k němu Re: hloupý článek:
Autor: J. Křivánek Datum: 2.6.2017 15:59

A připindává k němu svá lejna soudruh Šejna

Re: hloupý článek:
Autor: V. Vaclavik Datum: 2.6.2017 14:58

No jo, ale co jineho to kdy je? Tedy jineho nez statni vydaje?

Re: Doufejme:
Autor: V. Novák Datum: 2.6.2017 14:47

"jinak by Rusko tak intenzívně budovalo další ropovody" že by proto, že z Ťumeně nebo Tajšetu se ropný tanker moc daleko nedostane? Tedy... on se nedostane ani tam.

Rusko buduje ropovody a plynovody tam, kde je to potřebné a výhodné - a buduje ropné a plynové terminály tam, kde se mu vyplatí nebýt napevno navázán na jednoho odběratele. Na Baltu, u Nachodky v Tichém oceánu (Kozmino), v Severním ledovém oceánu na Jamalu.

Re: hloupý článek:
Autor: P. Lenc Datum: 2.6.2017 14:29

A četl jste ten článek pane Gembličko?Tam není nic o produkci a cenách Saudů, ale o pro ně jistých následcích.Zvláštní.

Re: hloupý článek:
Autor: J. Rechnovský Datum: 2.6.2017 12:56

http://oenergetice.cz/ropa/kolik-stoji-tezba-ropy-saudy-tom-americka-bridlicna-ropa/

Re: hloupý článek:
Autor: R. Gramblička Datum: 2.6.2017 12:47

Odkud máte ty informace o cenách? Saúdové mají jednu z nejlevnějších produkcí, cca 20-30 dolarů za barel. Problémem Saúdů jsou přehnané státní výdaje

Re: hloupý článek:
Autor: J. Lepka Datum: 2.6.2017 12:09

Na elektromobilitu nesázejte, prohrál byste. Na celé zemi není tolik lithia, aby to stačilo jen na akumulátory, nehledě na pomatené snahy "ekologistů" likvidovat jaderky a tím si zadělat na další problémy s produkcí elektřiny. Jistě je už každému jasné, že vítr to nezachrání a fotovoltaika tuplem ne.

Nechápu:
Autor: J. Vintr Datum: 2.6.2017 12:08

proč těm ručníkářům za tu ropu vůbec začali platit.

Re: Dnes je ve hře i Irán,:
Autor: J. Lepka Datum: 2.6.2017 12:02

Myslím, že jste udeřil geopolitický hřebík na hlavičku. V podstatě pro celou židovsko-křesťanskou kulturní sféru by vojenský konflikt mezi šíity a sunnity znamenal zjednodušení situace, de facto by se opakoval scénář irácko-íránské války. To by sice světové ceny ropy vyhnalo do astronomické výše, nicméně benefity z oslabení islámských snah o světovládu by za to asi stály.

Re: Doufejme:
Autor: J. Lepka Datum: 2.6.2017 11:55

Jedna z nejdražších položek v řetězci je doprava. Stačí přidusit námořní dopravu, ono se na tom již pracuje, povšimněte si, jak se stále častěji zmiňuje neekologičnost lodních motorů spalujících obvykle odpad z rafinerií a většina států těžících ropu má potíže. A nemalé. Proč jinak by Rusko tak intenzívně budovalo další ropovody, tohle by jim mohlo sakra hodně pomoct!

Re: SSSR se položil sám:
Autor: J. Lepka Datum: 2.6.2017 11:49

Jo, ale zkouší to přes kotrmelec.

Re: náklady na těžbu 1 barelu ropy v roce 2016:
Autor: J. Lepka Datum: 2.6.2017 11:48

Jo, jenže nikdo si ani v nejdivočejších snech nedokáže představit, jak se to promítne do chování stovek tisíc západoevropských muslimů, kteří teď bohatě čerpají z rozpočtů mešit a náboženských obcí dotovaných právě SA!

A do toho nás EU odzbrojuje.

Přečtěte si podrobněji diskusi! Před prvním ropným šokem:
Autor: P. Vaňura Datum: 2.6.2017 11:36

(1973) se např. těžba z mořského dna vůbec nevyplácela, proto se těžila hlavně na Arabském poloostrově. Takže i při ceně 15 dolarů za barel bude Saudská Arábie skutečně pořád vydělávat, ten článek je ale o tom, že nebude vydělávat tolik, aby mohla poplatit současné státní výdaje, musela by znásobit těžbu!

Chavéz ve Venezuele potřeboval, aby cena ropy byla 200 dolarů za barel, pak by mu ten jeho socialismus fungoval!

Mimochodem, v 60 letech se cena energie v USA, "v zájmu rozvoje ekonomiky," údajně skutečně dotovala!

Nesdílím autorův optimismus,:
Autor: D. Polanský Datum: 2.6.2017 11:29

ale život bez alespoň malé dávky optimismu by ztratil smysl. Cena za barel půjde nahoru, to ví všichni, jde o to, aby nešla nahoru prudce.

SSSR se položil sám:
Autor: D. Polanský Datum: 2.6.2017 11:25

Tak jako Rusko se musí postavit na nohy samo.

Re: hloupý článek:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 2.6.2017 11:23

Je tam ještě , Tesla a jejich elektromobily .v 70tých létech vypukla Ropná krize , Reakcí byly úsporné motory.

Re: hloupý článek:
Autor: V. Vaclavik Datum: 2.6.2017 11:15

Saudove jsou 'rozestaveni' az beda, coz znamena, ze uz nyni tezce vzdychaji. Navic ty jejich stavby jsou povetsinou uz ted ciste neekonomicke a nejspis vzdy budou, jine se neekonomickymi stanou, az se z nezbytnosti bude muset omezit stedry socialni system - lide uz nebudou mit na bydleni v tech luxusnich obytnych stavbach.

Samozrejme to sami vidi a proto uz dlouho vyvijeji usili preorientovani ekonomiky na neco jineho, nez ropu ('Silikon Valley II' na zelene louce), ale jak se dalo ocekavat, s mizivym vysledkem. Proste za penize si nelze koupit vse, jak se mylne domnivaji vsichni socialisticti blbeckove.

Kdyz to Trump vydrzi, myslim ze by Saudove mohli 'krachnout' mnohem drive, nez do nejakych peti let.