24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

HISTORIE: Odvaha našich předků je inspirující i dnes

K dnešnímu setkání jste vybrali dvě důležitá výročí, vzpomínku na narození prezidenta Edvarda Beneše a připomenutí atentátu na Heydricha. Dovolte mi k oběma těmto tématům říci pár slov.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 1.6.2017 14:31

Heydrich se zachoval jako idiot a jeho šofér tuplem!

Když Gabčíkovi selhal samopal, tak místo aby Klein (ten šofér) šlápl na plyn a co nejrychleji zmizel (patrně ne do ostré zatáčky ale rovně dolů do Libně), nařídil mu Heydrich zastavit, chtěl atentátníka "osobně zneškodnit," a tahal pistoli! A v tom momentu Kubiš hodil bombu! Klein potom, místo aby se staral o zraněného Heydricha, honil Gabčíka.

Vždyť oni vůbec nevěděli, kolik lidí stojí proti nim a jak jsou vyzbrojeni! Heydrich si asi myslel, že je Gabčík sám!

Steny, kterými byli vyzbrojeni, si parašutisté vybrali sami, kvůli váze, ale jinak to byl seriově vyráběný dost nespolehlivý aušus! Kvalita byla obětována množství!

T. Krystlík 1.6.2017 15:05

Re: Krystlíku, žádné desítky Čechů

Řeč je o okamžicích po zastavení auta po selhání stengunu a výbuchu bomby.

S. Donát 1.6.2017 11:35

Díky za článek

vystihl jste to pěkně. Hodnotit počínání a rozhodování lidí v době před WWII a během okupace jde dnes velmi těžko. Tu dobu jsme nezažili a jistě nám spousta souvislostí uniká. Ale co je nejdůležitější, to je závěr článku. Varování před svinstvem, které se na nás nezadržitelně valí...

R. Sorge 1.6.2017 11:42

Re: Díky za článek

Souhlas, velmi dobrý článek.

Š. Hašek 1.6.2017 11:49

Re: Díky za článek

I já děkuji.

Souhlas s Vámi i VK.

D. Stirský 1.6.2017 12:06

Re: Díky za článek

Zatím, pane Donáte, žijeme v Česku. A tak máme Drhou světovou válku a nikoli frikulínskou WWII. Zvláštní je, že amerikanizace a anglikanizace všeho různým národovcům nevadí. Rovněž lnutí k Rusko je OK. Zato z arabského nápisu se mohou zjevit.

P. Vaňura 1.6.2017 12:15

Termín "Druhá světová válka" je prostě moc dlouhý!

A WW2 je užitečná zkratka, proto ji i já používám!

S. Donát 1.6.2017 14:55

Re: Díky za článek

Díky te zkratce se lze treba vyhnout překlepu, jaký se podařil Vám :). A kromě toho používám treba pojem flak, místo abych psal o protiletadlové obraně. Hrůza, co?

V. Klepetko 1.6.2017 10:51

Pro P. Kříže: Etnické přesuny vše vyřeší i dnes!!!

Ve jménu Halíka a Coudenhove - Putny, kteří jsou k sobě milosrdní, slitovní! Apage Satanas! Baal, venit, povstaň, Zrůdný! Buď Svatoplukem Křížem našich dní! Buď pozdraven, mé alter-ego, Kříži! Jsme stejné krve, já i ty. Náš pohled na svět v detailech se liší, však podobné jsou naše hodnoty... Ve světě Beneše i světě dnešních dnů - vše řeší moc etnických přesunů! Ty chvalíš BENEŠE - "HENK" je mně nadevše!!!! A proto - do klekání plníme Henka přání! Na půlkach naše rtěnka - plníme přání Henka! Plníme přání Henka! Plníme přání Henka!

https://www.youtube.com/watch?v=F4g-P2gXiCI

https://www.youtube.com/watch?v=DJEiuUM8DJs

https://m.youtube.com/watch?v=q9RpiLSUNi0

:-))))))))))))) Můj bratře Kříži, v Bruselu jsme svorní! Co ještě přát si víc? Z kavárny Eurorátu Böhmen, zdraví Tě Hassan Hilal, zvaný "Půlměsíc" !

T. Krystlík 1.6.2017 10:30

Autorům zbytný nacionalistický výlev

Spíše si je nutné položit otázku, zda by ČSR nezanikla i bez národně socialistického Německa. Rozpadla by se stejně a to nejpozději o rok později secesí Slovenska. Tím je zodpovězena otázka, jak úspěšný byl Beneš státník. Musel vědět, že je prezidentem Česko-Nemecko-Polsko-Maďarsko-Rusínsko-Rumunsko-Slovenska, kde Češi neměli ani většinu ve státě, takže se v takovém mnohonárodnostním státě musí s menšinami dohodnout a vyjít vstříc jejich požadavkům, protože státotvorná česká a slovenská většina všechny národnostní menšiny v každém vyšším voleném orgánu přehlasuje. Podle známé vize Coudenhove-Kalergiho: "Evropa má šanci se stát velkým Švýcarskem nebo velkým Československem". Tím byla dána neživotnost československého státu.

K atentátu na Heydricha přišlo obyvatelstvo protektorátu jako slepý k houslím - provedli jej - přísně vzato - dva britští vojáci v civilu. Bezprostředně po vrhnutí bomby pod auto se z blízkých tramvají vyhrnuly desítky

Čechů, kteří se snažili prchajícího Kubiše zadržet. Ten si musel cestu

prostřílet. To byla ona statečnost, kterou má pan Klaus na mysli? Sešlo se ke třem tisícům udání od obyvatelstva, nejdříve během dvou týdnů 309 udání a pak po vyhlášení Frankovy amnestie 13. 6. 1942 dalších více než dva tisíce, z nichž mnohé velmi napomohly k odhalení a pochytání parašutistů. 88 osob a čtyři města dostaly vysoké finanční odměny za pomoc při dopadení atentátníků, dohromady 15 399 000 korun. Odměnění nebyli vyděleni podle národnosti, ale podle křestních jmen a příjmení se zřejmě jedná o 76 Čechů. To asi též nebudou ony příklady statečnosti, které má pan Klaus na mysli.

T. Krystlík 1.6.2017 10:30

Re: Autorům zbytný nacionalistický výlev

Oprava: "Autorův..."

M. Prokop 1.6.2017 10:47

Re: Autorům zbytný nacionalistický výlev

Jako oprava jedině škrtnout celý váš výlev, vycházející z dnešní, stejně poněkud mylné politiky, neberoucí v úvahu podmínky roku 1918.

No a ten nacionalismus - soudruzi v Bruseli dělají vše proto, aby zase pěkně vykvetl.

T. Krystlík 1.6.2017 11:52

Re: Autorům zbytný nacionalistický výlev

Podmínka z Versailleské smlouvy, článek 86 (Saitgermainská, článek 57): „Stát československý tím, že svoluje k jejich zařazení do smlouvy s Čelnými mocnostmi spojenými a sdruženými (Společnosti národů), přijímá ustanovení, která tyto mocnosti budou pokládati za nutná k ochraně zájmů těch obyvatelů v Československu, kteří se od většiny obyvatelstva liší rasou, jazykem neb náboženstvím.“ Zde bylo zaklíčováno odtržení cs-území ve prospěch národnostních menšin. Zejména Beneš musel si toho být vědom.

O nadměrný růst cz-nacionalismu se staraji hloupí cz-politici a novináři. Na koho SVR nemá kompro, ten je placen za výroky a články proti EU, nebo tak činí z vlastní blbosti. Stačí sledovat cz-média.

P. Vaňura 1.6.2017 12:14

Představte si tu nepravděpodobnou situaci, že by Adolf

Hitler neporušil Mnichovskou smlouvu vytvořením Protektorátu. Nebo by alespoň nenapadl Polsko a nerozpoutal WW2. V obou případech bychom se tady bavili Německy a asi by nám to nevadilo.

A představa, že by se samo od sebe odtrhlo Slovensko je NAPROSTÝ NESMYSL. Slováci se totiž báli, že je schlamstnou Maďaři a právě pohrůžkou, že toto připustí, je Hitler v březnu 1939 přiměl k vyhlášení Slovenského štátu!

Mohu prokázat dobovým tiskem, že už roku 1938 považovali Britové za alternativu Mnichova odsun Němců z českého pohraničí! No, a když Chamberlainovo řešení očividně selhalo, vrátili se prostě k "plánu B."

T. Krystlík 1.6.2017 12:31

Zoufale málo víte, pane Vaňuro, doporučuji raději mlčet!

Slováci zvažovali trojfederaci českých zemí, Slovenska a Polska, slovensko–polskou unii, společnou federaci z českých zemí, Slovenska a Maďarska, unii tvořenou Slovenskem a Maďarskem, nebo samostatný slovenský stát v rámci Německé říše nebo Slovensko coby samostatný neutrální stát garantovaný velmocemi nebo samostatný slovenský stát pod německým protektorátem. Přímý spor se Slovenskem začal v lednu 1939, kdy se Slováci dožadovali snížení svého příspěvku do státního rozpočtu z 16 % na 12 %. 1. 3. 1939 odmítla vláda v Praze slovenské požadavky na rozdělení pluků na české a slovenské a na oddělené povyšování slovenských důstojníků a rotmistrů jako nepřijatelné. V noci z 9. na 10. 3. 1939 Hácha autonomní slovenskou vládu celou odvolal a nechal vyhlásit na Slovensku stanné právo. Bylo zatčeno kolem dvou set politických činitelů. 11. 3. jmenoval prezident Hácha novou, prozatímní slovenskou vládu v čele s Karolem Sidorem. O dalšímích událostech ve spojení s J. Tisem již povědomí máte.

P. Vaňura 1.6.2017 14:42

Tót nem ebmer, nem nem soha, nevím, zda to píši

dobře, ale můj otec na to vzpomíná ze svého vojákování v Košicích koncem 30 let. Je to výrazem pohledu Maďarů na nezávislý slovenský stát a Slováky vůbec.

Spolupráce s Polskem narážela na 2-3 velmi velké rozpory, totiž nacionalismus Poláků, který se projevoval i ve vztahu k Ukrajincům (viz Stepan Bandera) a tudíž jejich snaha zaujímat v případné federaci vedoucí postavení (na to ostatně narážíme dodnes) a pak je to vztah k Rusku. Polsko lavírovalo mezi SSSR a Německem a možná mělo blíže k Německu, což pro ČSR neplatilo ani náhodou.

T. Krystlík 1.6.2017 17:25

Re: Tót nem ebmer, nem nem soha, nevím, zda to píši

Tót nem ember = Slovák není člověk, nem nem soha = ne, ne, nikdy (heslo na protest proti územnímu okleštění Uherského království Trianonskou smlouvou).

Benešovi i TGM muselo být po Locarnu (1925) jasné, že Francie pro ČSR nehne ani prstem - garance německých hranic byla poskytnuta pouze na západě (garanty byly GB a I), na východě to bylo odbyto bilaterálními arbitrážrními smlouvami D-CS a D-PL (které ani PL ani CS ani jednou nevyužily). ČSR neměla dobré vztahy se žádným sousedícím státem s výjimkou Rumunska. Řešení proti německo-polsko-maďarským územním požadavkům bylo pro ČSR se spojit s D a nedat nic PL a H, nebo se spojit s PL a H a nedat nic D. Německo ještě v roce 1936 nemělo těžké zbraně, bojová letadla a jen 100 000 mužů ve zbrani (do března 1936 neexistovala prezenční služba). PL melo vycvičených několik milionů mužů, H mělo silnou a dobře vycvičenou armádu a milici (honvédy).

R. Szewczyk 1.6.2017 12:02

Re: Autorům zbytný nacionalistický výlev

ad britšti vojáci v civilu: ha ha ha, to je usměvné vyjádření češtin jako podobně od Klaus narodil se prezident Beneš,

nyní vážně : ženevské konvence mluví jasně kdo jest vojákem, to ti teroristi , co zavraždili Tristana nebyli, byli sprostí vrazi a teroristi, to si je třeba uvědomit zvláště v dnešní době, ,,,,,hlavním cílem mužů,v žoldu imperialně - kolonialní velmoci,eufeministicky nazvaným parašutisty, bylo navádět zákeřné bombardéry imperialistů na své bývalé spoluobčany , že tito žoldáci ve službách zotročovatelů nesčetných národů byli i stateční a výborní vojáci a posléze i výborní teroristé , o tom není diskutace,

ad českoslovenští parašutisté: nesetkal jsem se z seriozní publikací, která by zmapovala pravdivě, jak se vyvíjelo občanství oněch parašutistů a taky všech obyvatel na uzemí řekněme bývalého československa mezi lety 1900 až 2015, pokud někdo ví , nenechávejte pro sebe!

K. Krejčů 1.6.2017 10:02

No, mě nepřekvapuje

KDE Klaus svůj projev přednesl. Svaz protifašistických bojovníků, reprezentovaný Vodičkou, Ovčáčkem a Bobošíkovou, toť opravdu úrodná půda pro sémě Klausových myšlenek.

O. Dvořák 1.6.2017 9:40

Manifest nacionalismu

Proč ne, pan exprezident má na takový názor právo. Ale ať netvrdí, že není nacionalista, až mu to někdo připomene.

M. Prokop 1.6.2017 8:53

K tomu Benešovi mám trochu výhrady.

Byl dobrý jako Masarykův ministr, jako president už méně. S Mnichovem nic dělat nemohl, se Sovětským svazem a se Stalinem toho udělal až příliš.

Dějiny by nezměnil, ale mohly mít důstojnější průběh (na výsledek, jako Finsko a Rakousko si pomýšlet netroufám, ostudný počet voličů komunistů v roce 1946 a vůbec vznik NF Beneš nezavinil, jen spoluzavinil).

Š. Hašek 1.6.2017 9:44

Re: K tomu Benešovi mám trochu výhrady.

K presidentu Benešovi mám stále méně výhrad. Vysvětlím.

Po všech těch hrůzách druhé války (začala za diváckého přihlížení Británie a Francie) muselo dojít k tomu, že si velká část občanů (nejen v ČSR, ale i v Evropě) začala klást docela jednoduchou otázku: Jak tedy dál, když ta slavná demokracie nedokázala zabránit válce a šílenému vraždění a plenění (Polsko, zejména SSSR)??

Nechtěl bych být v kůži presidenta Beneše, ostatně po bitvě každý generál.

Umím si představit docela dobře tu vlnu levičáctví (nemusíme hned mluvit o bolševismu), která se rozlila Evropou. Zvláště, když německý nadlid si bolševismus pozval až do Berlína.

President Beneš "ve spoustě věcí vůbec nejede", jako představitel malinkého státu často "pouze přihlížel". A snažil se, dle možností. Detaily nechávám stranou, o ty se totiž postarala Gottwaldova banda.

M. Prokop 1.6.2017 11:30

Re: K tomu Benešovi mám trochu výhrady.

O návalu socialismu po válce vím a pochopitelně ho beru v úvahu. Beneš ovšem nebyl žádný začátečník, byl velmi zkušený politik a přitom škodlivé tendence nejenže nebrzdil, ale dokonce podporoval.

Nezazlívám mu řešení světových problémů, zazlívám mu zcela konkrétní činy v jeho malinkatém státě. Snažil se o sblížení se SSSR, od něhož se měl držet co nejdál. Pepek Vyskoč to vědět nemusel, on měl.

Š. Hašek 1.6.2017 11:46

Re: K tomu Benešovi mám trochu výhrady.

Jistě věděl.

Třeba po rozbití ČSR, válce, na troskách Evropy, s americkou armádou na (já nevím přesně) desetině území ........... vsadil 51 ku 49 ve prospěch Stalina, to stačilo. Jen zkouším si představit jeho závěry/pocity po Mnichovu, třeba. To ho muselo strašit po nocích do konce života!

Otec nebyl komunista, ale neslyšel jsem od něho (jako echt pamětníka, byl mobilisován 1938) nic špatného o Benešovi. Vzhledem ke svému věku jsem ale o tom nestihl právě mnoho debatovat. Škoda! Dneska bych si ho rád poslechl, byl ročník 1911.

D. Stirský 1.6.2017 8:35

Ano, Beneš byl v mnohém Klausovi podobný.

Byl velmi pracovitý, houževnatý, hodně sebestředný: JÁ jsem vždycky říkal, že... Lnul silně k Moskvě, prohlédl až těsně před smrtí. U Beneše i u V. K. také nelze nevidět silný vliv manželek. Čím se Beneš lišil od Masaryka? A Klaus od Havla? Masaryk a Havel byli pro mnohé (a dosud také jsou) i autoritami morálními, zamýšleli se nad obecnějšími otázkami lidské existence, apelovali na pravdu, na morálku. Výroky typu "nebát se a nekrást" či "pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" u Beneše a ani u Klause nenajdeme. Benešovy zásluhy o vznik samostatného čsl. státu jsou neoddiskutovatelné. Stejně jako se V. K. uměl dohodnout s Mečiarem na poklidném rozdělení republiky, na což často zapomínáme a nebo to umíme jen přihlouple kritizovat.

Š. Hašek 1.6.2017 11:56

Re: Ano, Beneš byl v mnohém Klausovi podobný.

Jen takový detail, pane Stirský.

Pokud slyším tu pravdu a lásku z úst Šiklové a Dienstbiera (v pozadí vykukuje Halík), docela to se mnou zamává.

Myslím, že Beneš i Klaus budou zhodnoceni. Až uplyne čas.

Jen se Vás zeptám, Václav Havel se skutečně zamýšlel nad "vyššími věcmi"? Jen doufám, že tím nemyslel novospolečnost dnešního bruseltypu. Zkuste si přečíst jeho projevy dnes! Zkráceno.

D. Stirský 1.6.2017 12:03

Re: Ano, Beneš byl v mnohém Klausovi podobný.

V. H. určitě neuvažoval jen v kategoriích má dáti, dal. Jeho první novoroční projev nebo projev v Kongresu v USA se budou ještě dlouho a dlouho připomínat a citovat. Zrovna tak jako jeho esej Moc bezmocných. Při vší úctě ku Klausovi: Jeho Rok první.... budou studovat hlavně ti, co se budou detailně zabývat dějinami ČR z počátku roku 2000. Rovně Beneš toho napsal mnoho, ale už jej skoro nikdo nečte. O hovorech se však TGM se děcka stále učí.

Š. Hašek 1.6.2017 12:13

Re: Ano, Beneš byl v mnohém Klausovi podobný.

Jeho esej Moc bezmocných by si mohli číst hlavně "ti nezvolení" (občany). Z Prahy, neziskovek, hnutí Děkujeme, odejděte, Halík!!

Václav Havel byl vrcholný, amatérský theoretik "vlády nezvolených". Jaksi přeurčených. Pro nedostatek času se nebudu věnovat dále pokusy Václava Havla poučovat české neznalce o "nových formách demokracie".

E. Erat 1.6.2017 8:16

Pěkně napsáno.

Š. Hašek 1.6.2017 9:46

Re: Pěkně napsáno.

Také si to myslím.