19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: Hrozí nová občanská válka

Když se v Paříži v listopadu 2015 střílelo v klubu Bataclan, do 24 hodin byly facebookové a jiné profily na sociálních sítích zahalené v barvách francouzské trikolory. Když se vraždilo před pár dny v Manchesteru – nic.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 29.5.2017 21:27

Za asistence NATO byli

v Kosovu vyháněni křesťané z domovů a obratem se tam stěhovali muslimové. A co si budem povídat, v ČR se tomu tleskalo. Hlavní důvod byl v tom, že pravoslavní křesťané jsou spojenci Rusů a my Rusko nemusíme. Holt začíná se nám vracet bumerang.

M. Prokop 29.5.2017 21:57

Re: Za asistence NATO byli

A před tím zase pravoslavní vyháněli muslimy. Je to tam jedna banda (podobně jako Rusáci).

J. Jurax 30.5.2017 0:17

Re: Za asistence NATO byli

Ne, není to jedna banda. Před tím se pravoslavní bránili atakům muslimů. Historie Kosova dvacátého století je dost komplikovaná.

J. Jurax 30.5.2017 0:21

Re: Za asistence NATO byli

V ČR tomu netleskali zdaleka všichni. Jenom někteří. Jiní si naopak uvědomili, že politika není řemeslo pro Mirky Dušíny ani na tom idealizovaném západě a že mocné státy si prosazují své zájmy.

Srbové by asi v Kosovu americkou základnu nepovolili.

J. Ticháček 29.5.2017 20:55

Paní Šichtařová se plete

Na Balkán jezdím pravidelně, několikrát ročně. A problémem není Albánie, i když v oblastech s islámskou většinou lze vnímat jakési napětí, ovšem minimální. Makedomie je v pořádku, vyjma oblastí blízkých Kosovu, ale mluvím o těsné blízkosti. Kosovo nechci hodnotit, byl jsem tam jednou před cca dvanácti lety, takže nevím. Osobně, díky mnohaletým zkušenostem vnímám jako - z popisovaného hlediska - nejrizikovější Bosnu a Hercegovinu. A, možná to někoho naštve, nejvýraznější změny k horšímu lze pozorovat v universitních městech. A jako douška na závěr, v Černé Hoře začíná narůstat počet lidí, kteří hledají cesty, jak utéct před příbuznými. Albánie a Makefonie jsou v pohodě. Problémy jsou jinde.

J. Kanioková 29.5.2017 19:33

1*****

J. Kanioková 29.5.2017 20:11

Re: 1*****

Arabové systematicky islamizují Kosovo, tvrdí německá vláda -

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/438345-arabove-systematicky-islamizuji-kosovo-tvrdi-nemecka-vlada.html

M. Prokop 29.5.2017 18:36

Tak to se moc nepovedlo.

Islám byl v Makedonii i v Kosovu (a BiH) odedávna a tahanice s hlavně Srby na denním pořádku, přičemž zúčastněné strany si ve věrolomnosti a surovosti vůbec neměly co vyčítat. Jedna banda, islámská i pravoslavná. Takže nic nového, leda snad snazší vliv třeba takových Saúdů, ten ale v minulosti byl také, jen to byli Turci.

Horší je to 3i připrchlíky do evropských zemí, to je novum a jak je vidět tam, kde už jich je několikátá generace, zdaleka ne podařené novum.

Snad se tomu Česko ubrání co nejdéle.

D. Polanský 29.5.2017 21:33

Re: Tak to se moc nepovedlo.

jasné pravoslavné nemusít coby spojence Ruska. V Kosovu bylo v roce 1900 pouze 10% islámců, ostatní byli pravoslavní křesťané. Silnou porodnosti se tento stav překlopil kolem roku 2000. Stačilo cca 100 let. Nakonec Kosovo bylo Arabům předáno vojenskou cestou USA a spojenci z NATO. Tuhle taktiku chce islám aplikovat i na Evropu, tedy i na ČR.

M. Prokop 29.5.2017 21:59

Re: Tak to se moc nepovedlo.

Ale jděte, brepto.

Tehdejší statistiky jsou přinejmenším zkreslené.

Mlátí se to tam hlava nehlava už celá staletí.

J. Ticháček 29.5.2017 21:35

Re: Tak to se moc nepovedlo.

BiH byla ještě před první světovou válkou ryze křesťanskou zemí.

M. Prokop 29.5.2017 22:04

Re: Tak to se moc nepovedlo.

Jo, jistě. Ve vašich snech. Rakouské statistiky jsou na rozdíl od srbských celkem spolehlivé. Muslimů mezi 30ti až 40ti procenty.

M. Prokop 29.5.2017 22:06

Re: Tak to se moc nepovedlo.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Isl%C3%A1m_v_Bosn%C4%9B_a_Hercegovin%C4%9B

J. Jurax 30.5.2017 0:23

Re: Tak to se moc nepovedlo.

Nebyla.

J. Ticháček 29.5.2017 21:46

Re: Tak to se moc nepovedlo.

A ještě. Tzv pravoslaví se, hodně zjednodušeně dělí mezi na ruské a řecké (a další zjednodušení byzantské). Makedonie byla byzanrská, Kosovo spolu se Srbskem byzantské a řecké, až na výjimky muslimuprosté. Chorvatsko římskokatolické. Slovinsko řekněme středoevropské. A je zásadní chybou označovat poměr vyznání z posledních cca padesáti let slovem odjakživa.

M. Prokop 29.5.2017 22:05

Re: Tak to se moc nepovedlo.

Tak si o tom něco přečtěte, ať neblbnete jen kolem těch 50ti let.

J. Jurax 30.5.2017 0:29

Re: Tak to se moc nepovedlo.

Kosovo nebylo v moderní době muslimůprosté nikdy. Ostatně až do roku 1913 bylo turecké.

T. Hudeček 29.5.2017 18:19

Nejak se zapomnelo na Bosnu. Jsem tu zrovna pritomen a mesity tu cni v kazde druhe vesnici jako vztycene ukazovacky.

M. Prokop 29.5.2017 18:36

Re:

A odedávna.

D. Polanský 29.5.2017 21:34

A křesťanské stavby stojí, nebo jsou

zborceny?

T. Hudeček 2.6.2017 21:36

Re: A křesťanské stavby stojí, nebo jsou

Stoji, ale nove nepribyvaji. Na rozdil od mesit (subjektivne za posledni 3 navstevy).

V. Student 29.5.2017 17:28

Není to náhodou o společných hodnotách?

To víte že ano! Muslimové, Židé i křesťané věří v jediného Boha. Že je teď na pochodu nenávist, považuji za přechodný (z historického hlediska samozřejmě, neskončí to příští týden)stav. Za nějakých 200, 300 let těmhle skupinám dojde, že když věří v jediného Boha, tak Bůh, Jahve( pozor, neplést s jehovismem, ti si název jen vypůjčili do svého názvu)a Alláh jedno jsou. Možná se i na společného předka Abraháma v dobrém rozpomenou. Víra je totiž hodnota, víte? Za kterou může člověk i život položit. Jaké hodnoty nabízí sekulární národy? Svatby před úředníkem? Generování zisku (prostě hrabání peněz)? Politické vizionáře s jasnými, dlouhodobými a čistými cíli? Tak si zkuste představit, za jakou hodnotu byste byli ochotni zemřít. Co třeba: "za Bohuslava Sobotku!" nebo "Za nadnárodní korporace!...za ekologii, evropský parlament, za kariéru v práci...!" Jak vám to zní? Správně. Nijak. Nechci rýpat, ale oni mají důvod. My už žádný.

Jako kluk jsem nevěřil indiánkám. Přišlo mi nesmyslné, že tváří v tvář kolonizátorům řešily jednotlivé kmeny malicherné, žabomyší půtky, že stačilo náčelníkovi kmene zamávat před nosem flaškou nebo železnou sekyrkou, a cizákům šel na ruku. Dnes už jsem velký, a tak vím, že náčelníci se takhle někdy opravdu chovají. Potomci těch indiánských už z rezervací ani nechtějí. Chlastají, páchají sebevraždy, dělají turistům šašky před kamerou a pletou plédy..Bůh s námi, protože kecy, ani tyhle moje, nás nespasí.

M. Prokop 29.5.2017 18:38

Re: Není to náhodou o společných hodnotách?

Já se těch ochotných zemřít za víru trochu obávám. Takže takových co nejméně.

Bůh s vámi a co nejvíce ateistů. Chtějí žít a ne umírat.

V. Student 29.5.2017 19:08

Re: Není to náhodou o společných hodnotách?

Myslíte více ateistů jako byl Stalin, který přišel s větou, že náboženství je opium lidstva? Nebo Hitler, který vlastně čistý ateista nebyl, neboť věřil na jakousi Prozřetelnost? Gottwald? Nebo Velkých francouzských revolucionářů, kteří ze země vykopali církev, protože je špatná, a pak se ve jménu svornosti, rovnosti a bratrství vraždili navzájem? Už jste se někde dočetl, kolik mrtvých měli tihle pokrokáři na svědomí při své rvačce o sekulární koryto? Já vím že církev toho má za své dvoutisícileté putování na triku hodně, jen mě dojímá, jak si na to vzpomenete vždycky, když si někdo rýpne do světských hodnot. Tak hezký večer.

Z. Frys 29.5.2017 21:04

Re: Není to náhodou o společných hodnotách?

Godwinův zákon: Pravděpodobnost, že se v online diskusi objeví porovnání s Hitlerem či nacisty, se s růstem délky diskuse blíží jedné.

Hitler nebyl ateista („Mé cítění mě jako křesťana směřuje k mému Pánu a Spasiteli jako bojovníka.“ - Adolf Hitler, 12 dubna 1922). A dále, Hitler byl vegetarián a apstinent, takže všichni vegetariáni, a nedej bože, apstinenti, jsou asi podobné zrůdy...

M. Prokop 29.5.2017 22:10

Re: Není to náhodou o společných hodnotách?

Nerýpejte do světských hodnot, nebudu rýpat do náboženských.

Těžko popřete, že většina dnešních fanatiků bombíků je náboženských, ne světských.

Náboženské tahanice toho mají na svědomí více než ty sekulární, i bez přihlédnutí k tomu, že ty náboženské byly obvykle jen oblbující záminka k tahanici zcela pragmatické.

J. Jurax 30.5.2017 0:53

Re: Není to náhodou o společných hodnotách?

No, zaprvé nastudujte se někde, jaké potoky krve se prolily Evropou kvůli křesťanské víře a moci jejích potentátů. I když samozřejmě ta víra byla jen ideový podšprajc zájmů mnohem přízemnějších potentátů světských i církevních - jako třicetiletá válka i války husitské, stejně jako křížové výpravy. Pobijte kacíře a heretiky a ujměte se majetků takto osiřelých ku větší slávě Boží a užívejte jich, dokud vám je ve jménu Božím nesebere někdo jiný. Ještě za Velké války žehnali kněží téhož boha zbraně na obou stranách.

Koneckonců někteří papežové byli taky kvítka pěkně nevonná.

Zadruhé - náboženství JE opium lidstva, byť tuto myšlenku prý vyslovil Stalin, bývalý student bohosloví. Pravdivost výroku není dána ústy, která jej vyslovila, nýbrž tím, že se dá opakovaně dokázat. A tohle se bohužel dokázat dá nejen pro křesťanské bohy. Slepá víra ohlupuje a omezuje obzory. A ano, někteří lidé bez opia víry nemohou být.

Ono přičítat ateismu Stalinovy, Hitlerovy, Gottwaldovy a čertvíčí ještě zločiny jen proto, že nevěřili v bohy, je myšlenková zkratka hodná s prominutím jen hlupce.

Ostatně co myslíte, věřil emeritní bandita Baltasare Cossa, později jako Jan XXIII. jeden z trojice navzájem se proklínajících a exkomunikujících papežů, skutečně v boha?

D. Polanský 29.5.2017 21:36

Jeden Bůh, ale

nějak jinak mluví v Koránu a jinak v Novém zákoně. Kdy byl ožralý?

J. Jurax 30.5.2017 0:59

Re: Jeden Bůh, ale

Jeden bůh, sám virtuální, tvořený mnoha nedisjunktivními virtuálními entitami. A každá si mlela to svoje. A věřící v jednu to své meloucí virtuální entitu radostně rozbíjeli lbi věřícím v jinou to své meloucí virtuální entitu, aky se ve jménu božím - té své virtuální entity - ujali majetků takto osiřelých.

J. Ticháček 29.5.2017 22:31

Židě byli kdysi dávno, řekněme v Augustově době, postaveni před problém. Přežít, nebo být vyhubeni. Vyřešili to podobně, jako pár set let před tím, kdy se z JHW z agresivního boha války stal sice velmi přísný, ala jakžtakž snášenlivý taťka. A k tomu to jejich rozehnání do všech koutů světa. Další víra z té líhně, křesťanství, se setkala už ve svém počátku s antickým středomořím, s reformacemi všeho druhu, s renesancí, osvícenstvím, a řekněme od poloviny osmnáctého století jsme schopni křesťany, alespoň v Evropě, držet na krátkém řetězu. A budiž nám varováním Latinská Amerika, křesťanskè země Afriky, Irsko, Polsko a část USA. Tam je, alespoň z našeho pohledu blíž do středověku, nežli na Měsíc. A pak tu máme náboženství, které vyjma středověkého španělska, Balkánu v době císaře Zikmunda, a ústupu z jihovýchodní Evropy někdy za Mozarta nezažilo ústup. Náboženství, které nikdy nebylo donuceno k názoru: ať si všichni kolem trhnou nohou, ani k pojetí, nějak to překlepeme, ale, když to půjde, ukecáme je. Islám nikdo nikdy, s krátkým údobím tzv. zlatého věku, kdy převážil - řekněme sekulární - vliv čerstvě islamisované Persie, neukočíroval. A další krátké období, kdy mohl být islám udržen na uzdě, tzn. období od cca roko 1850 po 1950 (+-) už je takè pryč. A můžeme přemýšlet nad tím, že se radikalizuje třetí generace muslimů v Evropě, a proč, ale problém je jinde. Radikalizuje se celý islámský svět. A my tady, díky bohu, zatím vnímáme jen odlesk toho průšvihu.