25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FEJETON: Pojďme se bát

Pozvala mě Jana Klusáková k debatě pro rádio Leonardo nad knihou Nicka Bostroma Superinteligence aneb Až budou stroje chytřejší než lidé. Kniha je to úctyhodná po všech stránkách, rozsahem čtyř set stran textu o něčem, co není, to už je pěkný výkon.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 25.5.2017 14:02

Bání se je in, dokazuje to i výběr témat na Psu

Souhlasím s panem Neffem, že bání se je in. Když to ovšem tak dobře odhalil u superinteligence tak to ještě neznamená, že nebude to sám, nebo jím založená "tiskovina" nebude využívat, že. Na téma strachu najdememe na Psu článků požehnaně, od strachu před tou zlolajnou EU až po uprchlíky, nejlépe pak obé dohromady.

O minulém víkendu jsem zavítal na Štiřín zrovna v době kdy pan Neff končil svoji přednášku. Chvilku jsem si říkal, zda nepočkat na konec a pana Neffa se na některé věci ohledně Psa nezeptat, ale pak jsem dal přednost procházce v parku s panem Větvičkou. Myslím, že jsem udělal dobře.

P. Rada 25.5.2017 15:05

Re: Bání se je in, dokazuje to i výběr témat na Psu

Bání se nedokazuje jen výběr témat na Psu ale i automatická elektronická cenzůra která zde nepropustí uvěřejnit některé vybrané a přitom společensky naprosto nezávadné odkazy. Zkuste si jako test sem vložit např. odkaz na nějaký článek uveřejněný na Brit. listech.

J. Schwarz 25.5.2017 19:44

Re: Bání se je in, dokazuje to i výběr témat na Psu

A proč? Nestačí když trolují čtenáři zvědavce a prokremelských webů? Ať si na britské listy odkazuje "Denník referendum" a podobné weby, mně tady určitě nechybí.

P. Rada 25.5.2017 20:23

Re: Bání se je in, dokazuje to i výběr témat na Psu

Pokud někdo dělá umělou selekci a to jak výběrem přispěvatelů tak automatickou elektronickou o které sotva kdo ví co obsahuje - svědčí to minimálně konkurenčním postoji až o obavách dotyčných.

Já se dokonce "bojím", že i o něčem ještě horším jako je předpojatost..., protože za "české" - které má portál v záhlaví, považují dotyční redaktoři jen to co uznají za vhodné.

Takovéto "kádrování" uvnitř národa je s mého pohledu hloupý až ostudný postoj od jinak bezesporu mimořádně inteligentních lidí a o to je to vážnější.

Svědčí to právě o jejich strachu s poznávání pravdy.

J. Jelínek 25.5.2017 11:48

V souvislosti s inteligencí

mě napadla jedna věc. Spekulujeme, zda ve vesmíru existuje inteligentní život, to najisto nevíme. Měli bychom však vědět, že na Zemi zcela jistě neexistuje. Nevím, jestli to mám ze své hlavy, nebo odněkud vyčtené, ale nabídnu to panu prezidentovi jako dobrý bonmotek. On už si s tím, hlava otevřená, poradí, neb jest také uměle inteligentní.

J. Štrobl 25.5.2017 9:33

Superinteligence je blbost.

Dnešní oblíbené úvahy počítačové inteligenci, která překoná tu lidskou jsou iracionální. Počítače totiž nemůžeme naučit to co k nám přichází prostřednictvím nadvědomí, tedy zprostředkovaně a bezobrazně. Počítač můžete naučit být žvanivým, ale nikoliv moudrým. Protože moudrost se nedá naučit - zcela v intencích známého Werichova: "Mladý blbec bude také jednou starý blbec." Počítač nenaučíte imaginaci, intuici,archetypálnímu vědomí atd. To znamená, že ho nenaučíte být člověkem, natož aby ho překonal.

M. Pivoda 25.5.2017 10:14

Vzdělání Jana Štrobla z minulého století už dnes neplatí

Teď se toto odvětví rozjelo tempem, že stěží stačím detailně sledovat. Včera jsem četl o připravované zvídavé umělé inteligenci, tzn., že učí nejen pro sebe a bezprostřední budoucnost, ale je prostě zvídavá.

Curiosity May Be Vital for Truly Smart AI. Making machines inquisitive could improve their ability to perform important complex tasks. by Will Knight, Technology Review, May 23, 2017

P. Rada 25.5.2017 10:24

Re: Superinteligence je blbost.

Dávám Vám zapravdu i s jiného hlediska. Počítač je totiž relativně velmi homogenní celek - kdežto člověk je komplexní organismus s dokonce násobnou řadou sice zakomponovaných ale geneticky odlišných organismů s různými cíly v různých situacích. Jsme tak zřejmě více součástí přírody než se o sobě egoisticky domníváme.

Bakterie, viry, houby... např rozhodují o trávicím metabolismu i značné části imunitních reakcí. Mohou ale dokonce ovlivnovat i lidskou psychiku:

https://www.kosmas.cz/knihy/208002/10-cloveka/

Ta "blbost" proto vlastně spočívá v egoistické jednostrannosti momentálního pohledu na život, výrazem které může být třeba i scifi o životě kybernetickém (robotech), který i podle takových vizionářů jako byl Isaac Asimov nutně bude vždy vykazovat zásadní odlišnosti od jednání lidí s mnoha otazníky co je v které situaci či dlouhodoběji životaschopnější.

M. Pivoda 25.5.2017 12:51

Specializovaná superinteligence je již dnešní realita

Štrobl: "Dnešní oblíbené úvahy počítačové inteligenci, která překoná tu lidskou jsou iracionální."

Vážený pane, jste trochu pozadu. K prvnímu vítězství počítače nad nejlepším šachistou světa došlo již v roce 1997. Ve mnohem složitější hře Go již v roce 2016.

Specializovaná (nikoliv obecná) superinteligence je již dnešní realita.

Jan Neruda: "Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál."

P. Rada 25.5.2017 14:46

Re: Již dnešní realita?

Ano lidé začínají v jistém smyslu "stát opodál" ale např. proto, že ztratili svou dřívější stabilitu vázanou na houževnatost a rozvoj osobních vlastností. Rozvinuli naopak především konzum a informatiku a tím zprovoznili řadu berliček kterými ztrátu bytostnosti zatím s úspěchem retušují.

Vítězství v jednozačně ohraničeném/specielním případě jaký jste udal je právě pro stroj jednoduchá úloha. Dopad úderu kamene mohl být odjakživa pádnější jak rána pěstí.

Jiná hladina spočívá v úrovni uvědomění si sama sebe či dokonce v úrovni vyšších stupnů intencionality která navíc odlišuje člověka od ostatního živého.

Komplexní situace však zvládává stroj pravidelně daleko hůře jak člověk. Stroje nejsou navíc schopny své údržby, rozvoje a samoreprodukce.

Něco ale na té umělé inteligenci přeci jen bude - i tu svou lidskou jsme totiž schopni uměle ovlivnovat.

M. Pivoda 25.5.2017 15:13

Do roku 2045 bude jasno, zda je náš strach oprávněný

"Jiná hladina spočívá v úrovni uvědomění si sama sebe ..."

Hm. V principu dosažení té hladiny nic nebrání, nevíme ale, jak dlouho to té umělé inteligenci bude trvat. Kolem roku 2045 by už mělo být jasno, zda se to sebeuvědomění podaří docílit, či ne. A to bude otřes pro společnost v každém případě.

Když totiž se umělá inteligence se samouvědoměním nepodaří vyvinout, pak se tím nepřímo potvrdí, že člověk má nejen tělo, ale i duši. To bude pohroma pro ateisty.

Když se to samouvědomění naopak podaří vyvinout, z člověka se stane Bůh tvůrce - a to bude otřes pro všechny církve.

Takže do budoucna se máte na co těšit, nebo naopak se (spolu s Ondřejem Neffem) čeho bát. Amen.

P. Vaňura 25.5.2017 16:30

Šachy jsou hra, která je pro počitač jako dělaná!

ALE vědci dokonce ani dnes nejsou schopni naplánovat aniu vlastní bádání. Neb, jak napsal Hans Selye, pokud víte, k čemu chcete dospět znamená to, že problématika je více méně známá! Objev má vždy charakter něčeho nečekaného!

M. Pivoda 26.5.2017 18:49

Pro Petra Vaňuru

Pro počítač, který vyhrál v roce 2016 ve hře Go, nikdo nic konkrétního neplánoval.

Použitý počítač měl v sobě program učení (deep learning a reinforced learning), tato počítačová umělá inteligence se sama naučila hrát tu poměrně složitou hru Go - a porazila nejlepšího hráče-člověka se značnou převahou.

Více si musíte dostudovat sám. Nemohu doučovat prostřednictvím diskusních příspěvků. Jsem schopen pouze upozorňovat.

M. Pivoda 25.5.2017 8:34

Neff pozván za tu část populace, která neví o co jde

A v takovém případě lze dobře porozumět Ondřeji Neffovi, když říká: "Na inteligentní počítač čekám celý svůj vědomý život, vědomý v tom smyslu, že jsem jeho aktivní pozorovatel."

Zajímavou odpověď (na článek ohledně umělé inteligence a náboženství) jsem asi před čtvrt rokem dostal od českého kybernetika, ze kterého se po listopadu 1989 stal kněz.

K tématu současné umělé inteligence mi napsal: "Ani v Rajské zahradě neměl člověk dovoleno dělat úplně vše."

Článek Ondřeje Neffa je obsahem podobný názoru, že bychom neměli zbytečně panikařit, když vidíme, jak si u stohu se slámou hrají děti se sirkami.

P.S. Moje první výzkumná práce na praktické využití báze znalostí s porozuměním byla zveřejněna v roce 1988. Tehdejší systém umělé inteligence (systém OLS doc. Václava Poláka) označil Jiří Zlatuška za "bombastická tvrzení" a já jsem byl následně vyhozen z Vysokého učení technického v Brně. Po několika "výzkumně zimních obdobích" míří dnešní systémy umělé inteligence již podstatně výše.

J. Kyselková 25.5.2017 14:33

Re: Neff pozván za tu část populace, která neví o co jde

Velká útěcha z hrůzy "tekutých písků" je v té větě kněze, že "Ani v Rajské zahradě neměl člověk dovoleno dělat úplně vše". Dodám - všechno zvládat, rozumět a předvídat - že do Rajské zahrady jsou pootevřená vrátka.

P. Rada 25.5.2017 6:53

Vrozený skepticismus?

Skepse je o používání kritického myšlení, o poměřování faktů .... ale tomu se právě zde ale autor striktně vyhnul a článek naopak prošpikoval "strašidly".

Vrozené lidské chování je přitom pravidelně o emotivitě - kdežto ke skepsi se člověk tu a tam jen může s velkým úsilím dopracovat.

Mám proto za to, že v tomto ohledu autor předvedl, že jaksi neví co se s ním děje a jen si ve své intuivitě namlouvá, že je skeptik.

J. Jelínek 25.5.2017 8:27

Re: Vrozený skepticismus?

Nic ve zlém pane Rado, ale co je to "intuivita"? Je to překlep, nebo slovo, které neznám? Díky za vysvětlení.

P. Rada 25.5.2017 8:35

Re: Vrozený skepticismus?

K našemu nepochopení přispívá i přesvědčení, že člověk je tvor racionální. Zdroj:

http://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla

P. Rada 25.5.2017 8:43

Re: Vrozený skepticismus?

(chtěl jsem napsat "intuitivita" - jako analogi ke slovu "emotivita" ale se zaměřením na věci budoucí (strašení) - omlouvám se za překlep a komolení gramatiky)

J. Mrázek 25.5.2017 6:22

Dá se to chápat obojetně...

Což je dobře ! :-) Kozlové jsou nejlepšími správci zahrad, leč ne zahradníky ...