25.6.2018 | Svátek má IvanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJETON: Chvála navigaciŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 13, poslední: 17.5.2017 16:25, přehled diskusí

No jo, :
Autor: J. Jurax Datum: 17.5.2017 15:50

u nás byl vývoj podobný - já řidič a navigující moje paní. Teď s navigací se už tolik nehádáme, nicméně pravím, že ani sebelepší navigace nedokáže zabránit vydatné výměně názorů.

Na Korfu jsem zažil ...:
Autor: J. Řezák Datum: 17.5.2017 15:22

... bábu, která odstranila směrovku, pak si sedla u ní a poradila každému, ale museli jste si od ní předtím koupit sklenici medu. Vím to, protože večer, když jsme se vraceli, tak bába zrovna vracela směrovku a docházela.

Nošení dříví do lesa.:
Autor: J. Lepka Datum: 17.5.2017 9:38

Slabší orientace v terénu, eufemicky řečeno, je prostě dána stovkami tisíc let vývoje, kdy se muži - lovci kolikrát dostali při sledování kořisti do míst zcela neznámých. Pak bylo nutné se nějak dostat zpátky domů, to u žen nikdy no, skoro nikdy nenastalo. Ovšem dnes se u silničního značení zhusta míchá aplikace mužského a ženského orientačního přístupu, tedy blízkých a vzdálených orientačních bodů, což spolu s upgradem jak silnic a objízdných tras, tak i map nahraných do navigace, dělá z každé neznámé cesty bojovou hru.

Jednou jsem potřeboval jet z Prahy někam k Tachovu. Brnkačka. I na mapách Seznamu. Akorát že silničáři asi potřebovali prošustrovat nějaký ten peníz a cca na sto metrech okresky postavili DVA kruhové objezdy, pámbuví proč, ten druhý vedl pouze do nějakého statku. Pak se nedivte zprávám, že řidič kamiónu skončil v jezeře nebo na lesní cestě.

Takže chvála navigace? Ano, ale jen té kamenné na nábřeží, ta nelže.

U nás doma je tím lepším orientátorem ONA:
Autor: Z. Lapil Datum: 17.5.2017 9:26

Vždy přesně ví, kde co je a kam odbočit. Potíž s ní je, že za všech okolností používá verbální pokyn TAM, aniž by byť jen juknutím naznačila, co přesně tím myslí. Argumentuje tím, že je to jasný.

:
Autor: R. Langer Datum: 17.5.2017 6:41

Hm, článek je vtipný a zasmál jsem se, ale jinak s tím vnímáním je to myslím obráceně - muž je schopen řádně se soustředit pouze na řešení jednoho jediného problému, kdežto žena má multitask - schopnost vnímat a řešit několik problémů současně. Souvisí to tuším historicky s péčí o děti (a nejenom o ně). ;-)

Re: :
Autor: M. Krátký Datum: 17.5.2017 8:45

Za mě - naprostý souhlas. Mám to takto po celý život a teď, když je mi 74 tak tuplovaně. A soustředit se na rozhovor, když okolo mě breptá několik dalších osob je pro mě téměř nemožné - a to u mě odjakživa - ne až nyní. Dokonce mě osoba, se kterou jednám podezírá, že špatně slyším - naopak furt slyším i trávu růst - ale v okolním hluku mi "můj" rozhovor uniká. Hezký den

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 17.5.2017 15:54

No, maje kdysi tři baby v baráku (ženu a dcery), tak soustředit se na cokoliv když kolem mne breptají všechny, hraje televize a štěká pes je pro mne brnkačka. Bylo to nezbytné pro přežití.

I teď, když dcery vypadly z hnízda, je tato schopnost k nezaplacení.

Jak se orientovat?!:
Autor: J. Vozábalová Datum: 17.5.2017 0:58

Řidičské umění mne v životě nějak minulo a tak jsem často získávala roli navigátora. Ono tedy sledovat zároveň mapu na kolenou a ukazatele podél silnice je samo o sobě dost náročné, ale mnohem horší je fakt, že se cesty nejčastěji dělí v obcích a ty nejsou v mapách natolik podrobně, aby se dalo dobře určit, "která z těch tří (dvou, pěti - račte si vybrat) povede nakonec kýženým směrem.

To vždycky sázka do loterie, co je ale prakticky jisté, že značení je provedeno podle hesla "místní to znaj a cizím do toho nic néni" - a tak, když už se potřetí vracíte na stejnou křižovatku, neboť tři kilometry za vsí byl konečně ukazatel a ukázalo se, že jste se zase netrefili - jeví se rychlý rozvod jako docela dobré řešení.

Re: Jak se orientovat?!:
Autor: B. Michal Datum: 17.5.2017 6:53

A tady nastupuje další rozdíl mezi muži a ženami - žena je ochotná se zeptat, zatímco muž raději vyzkouší všechny možnosti, než pro něj ponižující dotaz.

Re: Jak se orientovat?!:
Autor: Z. Lapil Datum: 17.5.2017 9:19

Proč ponižující? Aspoň to není taková nuda.

Re: Jak se orientovat?!:
Autor: J. Lepka Datum: 17.5.2017 9:44

No, nevím.

Jednou jsem se zeptal na cestu v Aši, jedné starší dámy, evidentně penzistky, v domnění, že bude dost informovaná o místních záležitostech. Byl konec února, ležel ještě sníh a k tomu pražilo Slunce, takže jsem měl na očích sluneční brýle. Ale protože jsem tou dobou již trpěl vetchozrakostí, musel jsem si na nos ještě nasadit čtecí brýle, kvůli mapě a při řízení koukal vrchem. To ta paní asi v životě neviděla, takže jsem z ní nedostal ani slovo, dokonce ztuhla jak Lotova žena a trčela tam i když jsem to křižovatku projížděl za chvíli znova.

Re: Jak se orientovat?!:
Autor: J. Řezák Datum: 17.5.2017 15:19

Ano. Když slyším to její "Chytíme jazyka a vytěžíme", tak mám chuť ječet.

Re: Jak se orientovat?!:
Autor: J. Jurax Datum: 17.5.2017 16:25

No jo, chytíte-li kohokoliv, kdo vypadá jaksi místně, a položíte dotaz, pravidelně dostanete odpověď nem tudom, ja nie som odtialto, případně nevím. Případně razantně popře, že hledaný objekt tady široko daleko není, nikdy nebyl a nebude (jde-li o ulici, je hned za rohem, akorát od dob mládí tázaného se několikrát přejmenovala, přičemž aktuální polistopadový název nemá dosud zažitý). Kdysi dávno, v době přednavigační, vylovil jeden takový z torny buzolu a mapu a zahloubal se do ní. Kupodivu po drahné chvíli poradil. A dobře, do Kardašovy Řečice jsme dojeli.

Zeptáte-li se starších manželů, zabřednou do složitého vysvětlování, během něhož se pohádají (to musíte kolem Trantírkového, prosimtebe Trantírek už tam dávno nebydlí, tudyma to nejde, tam to není, kdys tam byla naposled, musíte doleva, nééé doprava, von neví co říká a tak dál). Zeptáte-li se mladých dvojic - možná manželů - průběh je podobný; navíc jeví snahu tahat mobil, do něhož se pohrouží a nad ním se dohadují; případně tasí každý svůj mobil a dohadují se taky. Když tiše odjedete, ani si toho nevšimnou.

Single mladých se nezeptáte - mají na uších sluchátka, v obličeji tupý výraz a neslyší. Nemají-li sluchátka, telefonují nebo čumí do mobilu a nevnímají.

Děti jsou cvičeny, aby když u nich zastaví auto a jakési individuum s nimi zapřádá hovor, prchly a volaly policajty.

Proto se moudrý muž raději neptá.