19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SVĚT: Jak zatočit s chudobou. Zn. Levně

Nejhorší choroba, která sužuje lidstvo? Chudoba. Na to, abychom ji vymýtili, by vlastně stačilo málo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 18.5.2017 8:34

Re: K tomu "dobroději" ...

Rozumím. Jde o to, že zatím nemáme technologie na to, aby bilance expanze, co se týče energie a surovin, byla kladná. Což se samozřejmě může změnit k lepšímu, ale taky nemusí.

J. Jurax 17.5.2017 15:45

Re: K tomu "dobroději" ...

Jistě.

Nicméně právě ta rostoucí spotřeba narážející na nedostatek nejrůznějších zdrojů by mohla tu expanzi vybudit. Navíc kosmické technologie (doufám) neustrnou.

Možných scénářů ovšem existuje přehršel ...

J. Jurax 17.5.2017 15:39

Re: Příroda

Máte-li i lidi za součást přírody, pak nedokonale.

J. Jurax 17.5.2017 15:38

Re: K tomu "dobroději" ...

Směšujete dvě nesouvisející věci dohromady, jak jistě chápete. Mimoto odkazy nenahradíte přemýšlení.

Kde jste byl jako náctiletý samozřejmě netuším, mohu pouze odhadnout, kde jste teď ... :-)

P. Portwyn 17.5.2017 15:09

Re: K tomu "dobroději" ...

Stabilitu beru jako buď statickou nebo dynamickou. Statická (klimaxový stav s víceméně stálými stavy jednotlivých druhů, v případě lidí stálou populační hustotu a konstantní spotřebu surovin) nebyla v dějinách nikdy, tedy v globálním měřítku.

Dynamická stabilita (periodické klesání a stoupání populace a industriální úrovně) v principu možná je, ale dosud vždy jen po velmi omezenou dobu.

Co se týče zemědělských společností, neustále (v měřítku staletí) rostl počet obyvatel a zabírala se větší a větší plocha orné půdy. Šlo tedy o období expanze.

Demokracie závisí na společenské dohodě, která je ale podmíněna dlouhodobým pozvolným růstem životní úrovně. Ten skutečně může narazit (a možná už narazil) na meze.

P. Portwyn 17.5.2017 14:59

Re: K tomu "dobroději" ...

No, to je lepší varianta. Jinak teda on by ani nemusel být gigantický průser, stačilo by udržení současného trendu. Ne expanzi do kosmu v masovém měřítku je potřeba spousta zdrojů (peněz, energie), které ale pohlcuje rostoucí spotřeba v globálním měřítku.

P. Rada 17.5.2017 12:56

Re: spasme je vsechny - ale jak když sami tápeme ?

Svébytnost končívá tam kde začíná příliš silná vazba obchodní. Takovéto uvažování je vám "zřetelně" cizí.

P. Rada 17.5.2017 10:05

Re: Já na to:

V oceánech funguje proces sedimentace přes izoklinu a na pevninách se svého času pro celou biofféru uktajoval atmosferický uhlík do fosilní zásobárny než se to bakteriím podařilo zastavit rozkladem ligninu. Do oceánů se přesto jen pomalu splavoval fosfor, aktivní dusík... a tak je tam voda relativně čistá/s malým měrným obsahem života.

Všemu živému - nejen bakteriím - ale hlavně hrozilo, že už brzo poklesne teplota a planeta se ponoří ještě hlouběji do další doby ledové. Člověk toto nejdříve před 5tis lety nevědomky zbrzdil a dnes náhlou redistribuci těchto prvků zas víceméně nevědomě změnil s extrémní strmostí.

Do oceánu tak splavuje lidstvo s polí zejména fosfor který bývá limitním prvkem bez kterého neze sestavit genetický kod (každý z nás ho nosíme zhruba kilogram).

Dramatické geologické změny v minulosti nepřežilo s vyšší pravděpodobností nic hmotnějšího/komplexnějšího než např 23kg které např omezily pokračování dinosaurů. Dinosauři ve lepici, drobní plazi...a samozřejmě bakterie přežli. S této úvahy mi vyšlo že při změna zas přežije něco drobného, odolného, variabilního = přispůdobivého ...a doposud objemem živé hmoty právě to dominantní - BAKTERIE! Jestli a které z nich nám budou vděčné opravdu nevím ale bez toho fosforu a dalšího by i jich v živé hmotě dominantních rozhodně ubylo.

http://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

Z. Lapil 17.5.2017 9:53

Re: Velmi souhlasím,

Máte dojem, že paušalizuju? To jsem nechtěl. Naopak se (mj.) na základě této zkušenosti pokouším tvrdit a přesvědčovat, že paušál "každý cikán je lenoch a vyžírka" je klišé. Ano, mnohý z nich (a řekněme si, že nejspíš většina) tak zvenčí vypadá, ale není to nutně záměr, jen osobní neschopnost (přihlouplého) chuďasa z gheta chovat se středostavovsky.

Po lidech, kteří neumějí počítat a příští týden je pro ně dávná budoucnost, přece nemůžete poctivě chtít, aby poslali dítě do školy, když je mu ŠEST let. Nepaušalizuju, takoví (zpráva z OSPOD, skrz to dobrovolničení) opravdu existují. Jistě, je jich pár, ale chytne se toho hlupák, který si schopnost rozeznat barvu pleti plete s moudrostí a paušál je na světě.

P. Rada 17.5.2017 9:35

Re: Levicové bláboly ?

Kdybychom dokázali neplýtvat a žít zde ze své a místní podstaty - mohl by to být velmi pozitivní příklad a základ minimálně pro naši vlastní dlouhodobou stabilitu - potažmo vzor i pro jiné včetně té podvýživy která je vázána i na nevzdělanost atd.

Opak je dnes pravdou a tak se většina lidstva chce mít materiílně tak dobře jako západní svět který ale ekostopu překračuje několikanásobně a tak fakticky žije na úkor jiných. Celek se pak jen tím náhleji sesune s lavinovitým efektem. Migrační vlnky a terorizmus dneška jsou k recesi prvními nesmělými příznaky.

Pohůnkové stáda co jej ženou do propasti ačkoli se s ním vezou ale v naději, že na ně samotné nedojde ale takovým trendům hloupě tleskají.

P. Rada 17.5.2017 9:22

Re: K tomu "dobroději" ...

..."expanzi do kosmu neujdeme"....????

Pokud je to opravdu obecně tak snadné - ba nutné jak naznačujete - a vesmír tu je jen něco přes desítku miliard let - tak už by se to tu mělo životem hemžit jak v nějaké džungli kde je k vidění ledacos co se mezi sebou nepáří, nekomunikuje... ale evidentně také žije.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fermiho_paradox

Takovéto fantazie jsem míval také rád a jak vidím někdo setrvává tam kde jsem byl jako náctiletý. Některé hranice poté opravdu nečekaně padly - ale jen ty pozemské.

R. Tichý 17.5.2017 7:37

Re:

Myslím, že málokdo myslí tak daleko do budoucnosti. U nás taky není hlavní metlou porodnosti důchodový systém, ale lenost (TV, milion možných koníčků) a možnost "slasti bez rizika".

R. Langer 17.5.2017 7:07

Sice to tak funguje, ale funguje to tak špatně!

J. Jurax 16.5.2017 23:13

Re: Řešení není přidávání financí,

Penzijní systém mimo jiného požaduje vcelku vysokou míru stability státu, jíž ovšem země populační explozí postižené příliš neoplývají.

Kdysi kdosi politicky nekorektní na adresu potravinové pomoci řekl: Nevozte jim tam mouku, ale motyky, aby si mohli okopat políčko, kde si vypěstují obilí.

J. Jurax 16.5.2017 23:07

Re: Z toho by se Darwin osypal

Souhlas.

Pokud ovšem podle nějakých kritérií nebudu mezi to degenerované cokoliv zahrnut i JÁ.

J. Jurax 16.5.2017 23:04

Re: K tomu "dobroději" ...

"... a expanze do kosmu je z hlediska zdrojů ztrátová."

K tomu bych si dovolil dodat ZATÍM.

Protože koneckonců té expanzi do kosmu neujdeme, pokud tedy nedojde k nějakému gigantickému globálnímu průseru, jenž by celosvětově podvázal technický rozvoj a vrátil ty, kdož by přežili, zpátky na stromy.

L. Novák 16.5.2017 22:53

Levicové bláboly

No jo, to je stejná fantasmagorie jako myšlenka, že kdybychom neplýtvali potravinami a posílali je do chudých zemí, nebylo by na světě tak mnoho podvyživených...

J. Kanioková 16.5.2017 22:44

Nesouhlasím s článkem

J. Kanioková 16.5.2017 22:34

Velmi souhlasím,

jen nesnáším paušalizaci. Já poznala v práci hodně cikánů, a solidně pracujících. Ale nikdy jsem u nich neviděla nějakou vlastní niternou snahu o "kariéru", úsilí o lepší pracovní pozici.

Takže to ani nemohli "vpašovat" do mysli svým dětem..

O. Uživatel 16.5.2017 22:21

Uživatel požádal o vymazání
J. Kanioková 16.5.2017 22:10

:)))))))))))))))))))

P. Rada 16.5.2017 22:02

Re: spasme je vsechny?

Zkusím scifi pohled.

Zdroje obživy mohou dojít i bakteriím a ty bych s politizování zprvu nepodezíral - i když i na tom něco může být. Závisíme na nich totiž svým trávením i munitou a dokonce jsou v našem organismu i proti našim vlastním bunkám až v řádové převaze a tak když si něco "odhlasují....".... A taková toxoplazma jak se to jeví je schopna ovlivnit i psychyku.

Metabolický systém planety býval po dlouhé epochy relativně stabilní ale vykazoval i zvraty které pravidelně následovaly na geofyzikální či astronomické podněty. Tentokrát však nestabilita hrozí anomálně jaksi zevnitř. Jsme totiž prvým druhem za stamiliony let který ovládl těžbu energie s čistého uhlíku či dokonce s jádra. I když jen s pomocí nástrojů tak ho zároven velmi masivně a s významnými externalitami vracíme do oběhu... a doby ledové nebudou už hrozit...

Že by o tohle mohlo bakteriím jít? Jak to vyloučit? Oceány - domovina bakterií - mají biologicky aktivních látek (uhlík, fosfor, dusík..) našim přičiněním nejvíce za stamiliony let - ale nejen těchto.

Takto by konečně dostalo lidské počínání daleko hlubší smysl. Co Vy na to?

J. Kanioková 16.5.2017 21:59

A tady velký souhlas..

i technologie pokročily natolik (tudíž i finančně), že už je dost velký problém s odbytem. Zvětšující se počet lidí zato velmi zvyšuje sociální výdaje.

Společnost může produkovat konkurenceschopné výrobní jednotky, jedině tehdy, když bude většina ochotná i schopná plýtvat, zapomenout na šetrnost. Stačí se dívat na propagační letáky - dnes neustále a pořád dokola nabízejí zboží, z nichž spoustu mám už třeba 40 let a stačí mi ještě pořád. Nepotřebuji obměnu, i když ty nové produkty jsou hezčí. Auta si taky lidi nebudou, či nemusí kupovat co 5 let.

Navíc čím víc lidí nahradí robotizace, tím víc lidí bude upadat do stále se zvětšující skupiny s nejnižšími příjmy..

J. Kanioková 16.5.2017 21:45

Veeelmi nesouhlasím..

ale nemám čas argumentovat

M. Prokop 16.5.2017 21:36

Re: spasme je vsechny - ale jak když sami tápeme ?

Ano, ale .... Nejsem panikář, ale produkční schopnosti půdy začínají být trochu napjaté.

M. Prokop 16.5.2017 21:35

Re: Hodně? Jste spadl odkud?

Tak minimálně je tím řešena možnost úmrtí jednoho dítěte.

Prostě to tak funguje, kde není penzijní systém, je hodně dětí.

J. Vintr 16.5.2017 21:34

Re: spasme je vsechny - ale jak když sami tápeme ?

Západní svět využívá jen malou část využitelné zemědělské půdy a přesto produkuje víc potravin, než stačí (i přes velké plýtvání) spotřebovat ...

M. Prokop 16.5.2017 21:33

Re: spasme je vsechny - ale jak když sami tápeme ?

Myšlenka obchodu je vám zřetelně cizí.

J. Fleiszner 16.5.2017 21:19

Příroda

Neschopnost přeží řeší příroda.

O. Uživatel 16.5.2017 20:24

Uživatel požádal o vymazání