18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chybí nám Svátek kapitálu

První máj – Svátek práce. Odmalička jsem si kladl otázku, proč lidé pořádají oslavy, na které se jim obvykle moc nechce. Zejména v reálném socialismu, kdy většina pracovišť zahajovala rachotu již o šesté ráno a mnoho lidí muselo vstávat za tmy i v létě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 3.5.2017 17:51

Chybí nám svátek lidského kapitálu

Země, kde se dohody uzavírají podáním ruky, a pak se dodržují, jsou považovány za země s vysokým sociálním kapitálem.

S. Rehulka 3.5.2017 16:14

Většina historiků.....

....se shoduje v tom, že po 2.světové válce, když byly povoleny jenom čtyři politické strany tak zvané Národní Fronty, byli zakázáni Agrárníci a to, čemu ti historici shodně říkají "státotvorná" vrstva národa ! To, podle mého názoru byli nejen ti pracující, ale i živnostníci a malokapitalisté. Nahraženo toto vše bylo falešnou směskou se socialistickými hesly a komunistickým plánem!

V. Vaclavik 3.5.2017 15:47

Tragedie spociva v tom nasem fixovani se na soutezeni

na konkurenci, jako na primarni faktor tvorby bohatstvi.

Je to pomylene, ale nasi a nejen nasi blbeckove se boji monopolu a tak kapital uspesne rozbiji. Nerozlisuji mezi ovladnutim trhu vlastnim usilim, anebo kdyz je nekdo postrkovany statnimi dotacemi, vse je temto genium putna. A pres ne vlak nejede.

M. Šejna 3.5.2017 11:43

pojem "kapitalismus"

pojem "kapitalismus" byl poprvé použit ve Francii v 18.století jako popis tržního systému s námezdní prací. Socialisté tento termín poprve použili až v roce 1848 v Komunistickém manifestu.

Každopádně je potřeba připomenout, že pojem "kapitál" nepochází z pojmu kapitalismus. Je to přesně naopak, protože "kapitál" jako termín používali už staří Římané v otrokářské společnosti a poté byl používán i ve feudalismu.

Pokud chce pan autor oslavovat "Svátek kapitálu" rozhodně tím nebude oslavovat kapitalismus. Bude tím oslavovat jen vlastnictví výrobních prostředků. Kapitál totiž existuje i v komunistické společnosti, jen ho v převážné většině vlastní stát a nikoli jednotlivci.

L. Novák 3.5.2017 16:22

Re: pojem "kapitalismus"

Hehe, socialisté s komunisty neradi vidí, když je kapitál v soukromých rukou. Pro ně je lepší zavést hladový válečný komunismus s přídělovým systémem v nedostatku, než povolit soukromým osobám vlastnit výrobní prostředky. Ostatně, ve všech zemích, kde komunisté a socialisté zvítězili, to nakonec skončilo u nedostatku toaletního papíru a základního spotřebního zboží, o znehodnocené národní měně ani nemluvě.

B. Rameš 3.5.2017 11:30

Dotace a přerozdělování plodí jen korupci.

A samozřejmě staví soutěž o úspěšnost zcela na hlavu - vítězí ten, kdo v "tom" dokáže chodit a získat prachy - a to nikoli jen v oblasti podnikání, ale i politiky. Nu a podle toho to vypadá.

J. Schwarz 3.5.2017 13:23

Re: Dotace a přerozdělování plodí jen korupci.

Tohle jsem tvrdil už za socíku. Ten neodstranil soutěž a konkurenci - jen ji poněkud posunul. V tržním systému si konkurují výrobci nabídkou svých produktů, v socialismu si konkurují jednotlivci při rozkradení / přerozdělení / "společenského produktu" vzniklého prostřednictvím jakéhosi polootrokářského hospodářského systému. Ale soutěž zůstává, jen v ní rozhodují konexe, známosti, postavení. Což samozřejmě k výkonnosti ani úspěšnosti hospodářství nevede.

J. Chaloupka 3.5.2017 10:22

A nejlepší je dobře se narodit.

Přece jen máte lepší možnosti jako dítě Rotshildů než jako dítě rolníka někde z mongolsko-čínské hranice.

J. Lukavsky 3.5.2017 12:35

Re: A nejlepší je dobře se narodit.

No ale známí a úspěšní lidé jsou povětšinou děti z dosti chudých rodin. Od malička museli totiž pracovat a pomáhat rodičům a na studiích se živit kondicemi.....takže prostě jsou zvyklí dělat. Děti z bohatých rodin, kde měli všechno a hned, ty vyrostly často (ne vždy!) v rozmazlené fracky co nemají ponětí o hodnotě práce a peněz neb všechno dostali hned a zadara - a to jim zůstalo. J.L.

V. Vaclavik 3.5.2017 10:12

Kazdy ma kapital

Kazdy, uplne kazdy ma kapital, protoze ma sebe! Kdyz jdu zadat o praci, hledam sve uplatneni, tedy uplatneni sveho kapitalu, svych rukou, sve hlavy!

Nesmime byt jen jako velci papousci.

M. Jandáková 3.5.2017 10:17

Já bych řekla že každý má talent(y). Ne každý má však (životní) prostor přetvořit je v kapitál.

V. Vaclavik 3.5.2017 15:42

Re:

Ale to neni zadna vec talentu, kazdy neco umime a muzeme ten svuj um nekomu zainvestovat, popripade zacit sam neco ponikat s tim, ze vlozeny kapital je nase usili a um.

Z. Lapil 3.5.2017 17:46

Re:

Máte pravdu, někdo má talentu opravdu málo. Takoví mají smůlu, protože skrze minimální mzdu mohou svůj talent uplatnit pouze ti, jejichž talent vydá nejméně na tu minimální mzdu.

D. Stirský 3.5.2017 10:04

Byl jsem v pracovním kontaktu s mnoha

kapitalisty, tj. s majiteli společností. Někdy se jednalo o skutečné továrníky. Vždy jsem si uvědomoval, neb většinou šlo o lidi solidní a poctivé, že to vůbec není legrace. Zajistit, aby lidé měli práci, alespoň trochu slušné pracovní podmínky, každý měsíc mít na účtu peníze na splátky úvěrů, leasingu, na mzdy a pojištění, k tomu dodržování desítek různých norem, předpisů... Kdo toto dokáže, hluboce se před ním skláním.

P. Smatlak 3.5.2017 15:13

Re: Byl jsem v pracovním kontaktu s mnoha

Le ona ta rovnice je taková,že ten co něco vlastní a zaměstnává lidi by bez těch lidí nemohl také fungovat,takže to,že vytvořil pracovní místa je poněkud zavádějící a nepřesné.Ano má více starostí a musí na to mít i hlavu ale také má tisíckrát více než ostatní, což také není správné ,a navíc má majetek a ten je jeho a ne těch zaměstnanců,kteří mu jej vytvářejí a stejné je to i s majiteli domů a bytů,kde mu nájemníci tím,že mu platí nájem a na ůdržbu zhodnocují jeho majetek a podílejí se na jeho údržbě aač jim také ta nemovitost nepatří.Jediné plus pro ně je ten,že mají kde bydlet .Pokud by si ale postavili nebo vytvořili vlastní bydlení,tak by si ten pronajimatel musel tu nemovitost obhospodařovat ze svého a nevím z jakého svého a brzo by zbankrotoval.Takže každá mince má dvě strany a nesmí se nic genralizovat a jednostraně zjednodušovat.

R. Tesařík 3.5.2017 17:25

Re: Byl jsem v pracovním kontaktu s mnoha

napsal Karel Marx.

J. Kanioková 3.5.2017 18:56

Přesně !

Z. Lapil 3.5.2017 17:42

Re: Byl jsem v pracovním kontaktu s mnoha

Říká snad pan předřečník něco jiného? Kapitalismus je úžasný právě v tom, že když pan A něco má, může to svobodně vyměnit s pánem B za něco, co nemá. Druhou stranou mince je, že když pan B něco má, může to s panem A vyměnit za něco, co nemá. Tuším se tomu říká obchod. Svobodný obchod spočívá v tom, že těm dvěma nikdo nekecá do toho, co za co vyměňují.

Mě pořád fascinuje třeba to, kolik hospod je otevřených proto, abych se mohl najíst, kdybych šel náhodou kolem.

J. Lukavsky 3.5.2017 18:34

Re: Byl jsem v pracovním kontaktu s mnoha

"Pokud by si ale postavili nebo vytvořili vlastní bydlení" Kdyby byly v zadeli ryby.... Právě ale, že někteří jsou - a někteří nejsou schopni - a ochotni si na pár let utáhnout opasek a vyhrnout rukávy ... a postavit či opravit si svůj domeček - tak holt musí platit činži panu domácímu. Někdo raději jede na dovolenou k moři s rodinou nebo si pořídí nové pěkné autíčko..... i když za 50 let v činži ten domek vlastně zaplatí. No a pokud by nebyli nájemníci tak by domácí nestavěli činžovní domy, ale jenom svůj rodinný domeček a raději jeli na dovolenou kolem světa. Dělník potřebuje fabrikanta stejně jako fabrikant dělníka. Ale co bude až roboti ty dělníky povětšinou nahradí, ale jak známo robot si to auto, které svařuje zase nekoupí?

J.L.

M. Valenta 3.5.2017 9:29

Kapitál mnohých českých miliardářů

vzešlých před lety z klausova zázračného inkubátoru si opravdu úctu a respekt nezasluhují. No a pak je tu obecná touha českých podnikatelů(to je již více pochopitelné, když dříve mnoho let nemohli)vše urychlit a majetky, které normálně vznikají po generace získat za mnohem kratší dobu. To částečně vysvětluje i ty stále probírané nízké platy v Čechách.

M. Prokop 3.5.2017 9:41

Re: Kapitál mnohých českých miliardářů

Zaplať pánbůh za ten "inkubátor". Jinak jste ještě stál frontu v Pramenu.

M. Valenta 3.5.2017 11:27

Re: Kapitál mnohých českých miliardářů

Fakt si myslíte, že díky Kellnerovi či chlapcům z Mostecké nemáme dnes fronty?

R. Tesařík 3.5.2017 17:26

Re: Kapitál mnohých českých miliardářů

vy se musíte zdát, jinak to není možný.

J. Jurax 3.5.2017 21:15

Re: Kapitál mnohých českých miliardářů

Inkubátor nezplodil jen Kellnera a chlapce z Mostecké ...

Nicméně - proč myslíte, že už dnes nemáme fronty?

M. Klas 3.5.2017 8:39

Čeští miliardáři

Dík za bleskovou analýzu českých miliardářů.Jmenován nebyl nikdo,ale všichni si můžeme dosadit ,o koho jde.Velmi trefné,v českých dějinách mají velké předchůdce.Příkladem :po konfiskacích po Bílé hoře( po roce 1620) si příkladně Albrecht z Valdštejna" pronajal" právo razit mince,ty pak zcela znehodnotil a za znehodnocenou měnu skoupil téměř půlku Čech. Zdroj viz:http://stribrnak.cz/bankrot-v-roce-1623/.Skončil velmi blbě,byl zavražděn.Naše miliardáři možná dopadnou lépe,možná Bakalův azyl ve Švýcarech je pro někoho přijatelný,ale rozhodně nejsou vzorem hodným následování.

V. Halašta 3.5.2017 11:05

Re: Čeští miliardáři

Pane Klasi ale to nebyla kritika kapitalistů ale chvála kapitálu. Protože jeho absence je nejhorší a dlohodobé zatížení po socialismu.

J. Lukavsky 3.5.2017 8:07

ad prof. Holý

"příběh profesora Holého a jeho týmu, z jejichž nápadů bohatne v první řadě americká firma Gilead Sciences" No bohatnout by mohlo i Česko, ale nechtělo riskovat a vložit do nápadu dostatek kapitálu. Zavést nový, uznaný lék na mezinárodní trh je záležitost mnoha let a mnoha milionů penízků. A to se nám nechtělo. Takže prof. Holý musel nejdříve do holportu s Francouzi a potom s Amíky, jinak by jeho práce zašla na skrčeninu. Totéž jako v případě prof. Wichterleho. Tam jsme dokonce přijali specielní zákon aby si pan prof. moc nepolepšil z licenčních poplatků, což by ho mohlo snadno zkazit. No ale v naší kotlině to má dlouhou tradici. Protože majetek Schwarzenberků byl "příliš velký a úspěšný" - tak jsme mu ho ukradli pomocí "Lex Schwarzenberk". To je u nás dlouhá a důstojná tradice okrádat bohaté. Teď to ale vylepšujeme i okrádáním těch chudších, neb ti hodně bohatí se nedaj. Jak říkají Angličané "Když zasedá parlament - nikdo si nemůže být jistý majetkem ani životem" Howgh.

Z. Lapil 3.5.2017 12:58

Re: ad prof. Holý

Rozdíl není, jestli "se" chtělo nebo nechtělo, rozdíl je v klíčových slovech "firma" a "stát" - zde konkrétně Česko. Totiž: jakákoliv investice - a zavedení nového léku investice je - stojí peníze a nemá jistou návratnost; viz židovské "prodělek je taky kšeft". Firma se (skrze majitele, představenstvo...) rozhodne a buď vydělá, nebo prodělá, čímž to skončí. Stát se skrze své odpovědné úředníky rozhodne, a ať je to rozhodnutí jakékoliv, jsou tito úředníci napadeni, proč že neučinili jiné rozhodnutí. Následují komise, přezkumy, soudy, podezření ze škůdcovství (dnes porušení povinnosti při správě cizího majetku)... A řekněte upřímně - má i ten nejpoctivější a nejloajálnější úředník (ano, i takoví existují) zapotřebí rozhodovat jinak, než veleopatrně až alibisticky?

J. Lukavsky 3.5.2017 17:07

Re: ad prof. Holý

"má i ten nejpoctivější a nejloajálnější úředník (ano, i takoví existují)

zapotřebí rozhodovat jinak, než veleopatrně až alibisticky?" Máte pravdu, ale pak ale nemůže stát brečet, že si nenerejžoval když nechce či nemůže investovat a riskovat. Takže ta americká firma to riskla a zainvestovala... - a tudíž zcela zaslouženě hrabe zisk. Vydělat bez rizika halt asi nejde. J.L.

D. Polanský 3.5.2017 6:54

Správně, slovo kapitalismus je odvozeno

od slova kapitál a ne demokracie. To si mnozí pletou.