25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Arméni jako zbraň

Připomínat genocidy je vždy užitečné. Žádnou z nich nevyvolal jedinec, kterému „ruplo v bedně“. Všechny odrážely jisté výchozí podmínky, nějaké společenské atmosféry či ideologie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 28.4.2017 9:31

Jde o to, že Holocaust nebyl jedinou a dokonce ani

nejhorší genocidou 20 století! O dřívejších dobách ani nemluvě.

Pořadí vraždění ve 20 století je takovéto 1) Mao, 2) Stalin, 3) Hitler, 4) Pol Pot a pak tu bude už ta genocida Arménů a za tím severokorejské rodina Kimů, genocida ve Rwandě a patrně i vietnamští komunisté!

R. Langer 28.4.2017 9:36

Re: Jde o to, že Holocaust nebyl jedinou a dokonce ani

Následovat bude možná brzy Venezuela...

M. Krátký 28.4.2017 10:50

Re: Jde o to, že Holocaust nebyl jedinou a dokonce ani

To ano, ale teď je na řadě celá bílá Evropa - miliony muslimů se sem valí i za pomoci různých neziskovek ( které my platíme ) a pobřežních možských vlků z Itálie i Řecka - jezdí si pro ně až k jejich pobřeží - ve hře je šílená korupce - a zase to zaplatíme my

Š. Hašek 28.4.2017 17:11

Re: Jde o to, že Holocaust nebyl jedinou a dokonce ani

Pane Vaňuro, hoďte Hitlera na čelnější pozici. Pro pořádek.

Nejsem přítelem proklamací, kdy se politici "sto let po něčem stavějí k problému". Nikdy to nikomu život nevrátí a studenti si to najdou i bez parlamentu (ti pilnější). On line se vraždí a poslanci na sebe házejí vajíčka kvůli roku 1915.

Také bychom se mohli dočkat odsouzení Anděly Šílené za sto let celým Vesmírem. Děkuji, na hov..... .

Co takhle zatnout tipec Saudům a jejich bombardován Jemenu? On line. To nejde, stíhačky USA lítají na saudský letecký petrolej. No nic.

P. Vaňura 28.4.2017 20:32

Mao - 40-50 milionů, Stalin - 20 milionů, Hitler 11 milonů,

Pol Pot 2-3 miliony, ALE v poměru k počtu obyvatel Kambodže to překonává i ty tři, co jsou před ním. Genocida Arménů - 1,5 milonu.

P. Vaňura 28.4.2017 20:37

Možná, vztaženo k počtu obyvatel by to vyšlo

1) Pol-Pot, 2-Hitler, 3-4 Mao se Stalinem. Ale genocida Arménů by pak patrně vyšla někde kolem toho Hitlera!

Takové hrůzy lze těžko kvantifikovat i když pro postižené obyvatelstvo ty rozdíly budou asi klíčové!

J. Jurax 29.4.2017 0:01

Re: Jde o to, že Holocaust nebyl jedinou a dokonce ani

K Maovi se nevyjadřuju, ale Stalin, uvážíme-li několik vyvolaných a řízených hladomorů a komunistický teror, čistě co do počtu obětí genocidy nad Hitlerem vede. A stačili mu na to jen občané vlastní země. Ale zas na to měl víc času a v SSSR bylo holt víc lidí, tudíž možných obětí.

A to nepočítám občanskou válku s jejími průvodními jevy, protože to byl Stalin ještě jen jedním z mnohých.

E. Erat 28.4.2017 17:38

Re: Jde o to, že Holocaust nebyl jedinou a dokonce ani

No jo, jenomže to byly víceméně takové primitivní genocidy jako v historii lidstva - třeba Římané když vyvraždili Židy, a zcela zplanýrovali do posledního kamene Jeruzalém. Někoho zabít, nechat zemřít hlady nebo na nemoce v kriminále, gulagu atd. Takových genocid bylo v minulých stoletích také celá řada. Ale, genocida Židů a Cikánů ze strany Němců z toho byla nejsofistikovanější. Vždy si říkám co to bylo za lidi, inteligenci, tedy architekti , inženýři kteří zcela s chladnou hlavou projektovali továrny na smrt, které musely co nejrychleji, nejekonomičtěji zavraždit co nejvíce lidí. V podstatě septicky, vymyslet využití lidských ostatků jako druhotných surovin atd. A pak takový projektant odešel od prkna ke svojí rodině s pocitem dobře vykonané práce. A ten velký podíl německé inteligence i šlechty je této genocidě to nejvarovnější.

P. Vaňura 28.4.2017 18:16

Nezapomeňte že šlo o "Národ Goethův." Někdo si

možná myslel, že ten by toho nebyl schopen, ale chyba lávky. Stalin vydával rozkazy typu zastřelit tolik a tolik lidí, a NKVD to poslušně vykonala. Himmler narazil na to, že se Němcům taková zvěrstva ošklivila ALE to vedlo právě k těm "továrnám na smrt." Proces vraždění musel být maximálně odosobněn a vyšly z toho ty plynové komory. A špinavou práci, jako likvidaci těl zavražděných konali sami vězni...

Mimochodem, v koncentrácích stříleti vězně i tak, že je postavili hlavou ke zdi a muž v druhé místnosti je tou dírou zastřelil. Zase to "odosobnění" vraždění, vrah svoji oběť neviděl.

E. Erat 28.4.2017 18:49

Re: Nezapomeňte že šlo o "Národ Goethův." Někdo si

Jo, máte pravdu. Jenom malá oprava, koncentrační tábory nebyly primárně určeny k vyhlazovací mašinérii. Tam sice lidé také masově umírali, ale tím primitivním způsobem, který jsem popsal.Tedy hlavně podvýživa, nemoce, zima. To byly třeba Terezín nebo Lety. Do továren na smrt tedy vyhlazovací táborů (např. Osvětim) byli vězni sváženi z těch koncentarčních táborů. Koncentrační tábory ovšem nebyl vynález Němců ani Sovětů, ale Britů, kteří je provozovali v Jižní Africe ve svých koloniích.

P. Vaňura 28.4.2017 20:27

S těmi britskými koncentračními tábory je to zase jinak,

než s tábory německými či sovětskými. V bůrských válkách působili britské armádě obrovské problémy bůrští partyzáni. Britové to ale nechtěli řešit "tradičním způsobem," tedy ve stylu, který i později používali Němci i Sověti (a před nimi mnohem "velkoryseji" např. Tamerlán). Ten klasický způsob spočívá v tom, že se obyvatelstvo vesnic, které poskytují podporu partyzánům, vyvraždí a vesnice se vypálí. Britové vypalovali farmy v oblastech, kde působili partyzáni, ale obyvatele internovali v koncentračních táborech, aby nemohli partyzány podporovat. Nebylo tam cílem někoho zabíjet ALE realita byla taková, že na nemoce a podvýživu umíraly v koncentračních táborech hlavně děti. Pro partyzány vzniklo děsivé dilema, oni dokázali poškodit britské zásobování, ale na tom byly nyní závislé i jejich rodiny v koncentračních táborech. Nakonec, po skončení války, poskytli Britové majitelům vypálených farem finanční náhradu, ale životy těch, kdo zemřeli v jejich koncentračních táborech to už nevrátilo!

E. Erat 28.4.2017 21:16

Re: S těmi britskými koncentračními tábory je to zase jinak,

Ale, v tom nejsme v rozporu. Je to přesně tak. Koncentrační tábory nebyly vyhlazovací tábory.

V. Novák 28.4.2017 9:28

Není úkolem zákonodárců určovat závazný výklad dějin.

Genocida Arménů jistě genocidou byla - dokonce "matkou všech genocid", protože na jejím příkladě byla genocida definována pro všechny genocidy minulé i budoucí.

Ale výklad historických událostí je na historicích, ne na politicích. A je-li takový výklad dokonce závazný a pod sankcí vynutitelný (jako zákaz Auschwitzlüge v Německu nebo Rakousku), znamená takový výklad konec veškerého bádání, protože každé bádání začíná zpochybněním. Co není zpochybnitelné, je dogma a nemůže být předmětem zkoumání.

Připomínat genocidy je jistě potřebné. Ale ne zákonem.

M. Prokop 28.4.2017 15:48

Re: Není úkolem zákonodárců určovat závazný výklad dějin.

V Německu nebo Rakousku závazný - sice se mi to moc nelíbí, ale není to zcela bezdůvodné.

Ten zákon nemá žádné právní vyústění. Je to gesto.

E. Erat 28.4.2017 8:16

No, to usnesení parlamentu

není oficiálním postojem ČR, jak řekl Zaorálek. Podobně to řekla Merkelová, když parlament SRN přijal podobné usnesení. Vláda jak v ČR tak SRN nemá právo zasahovat do suverenity parlamentu. A je příznačné, že přichází v době kdy je Turecko a hlavně Erdogan v nemilosti EU. Přitom jsme měli za těch 27 let i parlament s pravicou většinou, presidentem byl Havel atd. Jenom to ukazuje zbabělost našich politiků, kteří se "hrdinsky" připojili, až když se Turecko stalo otloukánkem EU.

J. Coufal 28.4.2017 7:40

Odsouzení genocidy Arménů

Já si na závěrečnou otázku pana Petráčka odpovídám tak, že důvody, aby ČR oficiálně odsuzovala genocidu Arménů tu jednoznačně jsou. A jsou přinejměnším dva. První je směrem dovnitř, k našim občanům. Abychom si znovu a znovu připomíbali a uvědomovali, čeho jsou schopné zvrhlé ideologie a systémy. Zejména mladým lidem je to přímo nutné sdělovat, protože už nemají zkušenost z jiného, o nic méně zrůdného systému. Druhý důvod je sdělit směrem ven, našim sousedům a případně i národům s tehdejší genocidou spojených (tedy Arménům a Turkům), na čí straně jednoznačně strojíme a kdo byl agresor a kdo oběť.

V. Novák 28.4.2017 9:30

Re: Odsouzení genocidy Arménů

Historie by neměla být služkou ani znásilněnou obětí politiky.

M. Prokop 28.4.2017 15:47

Re: Odsouzení genocidy Arménů

Je to politické gesto.

Proč by mělo nějak služkizovat nebo znásilňovat historii?