28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLITIKA: Další daně

Aby toho současného pokročilého socialismu nebylo málo, vytasila ČSSD po svém posledním sjezdu staronový programový cíl, o kterém hovořil před téměř čtyřmi léty bývalý ministr Jan Mládek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 26.4.2017 18:15

Pane Cabale,

pokud jste skutečně členem strany, která si říká konzervativní, tak prosím vyškrtejte asi tak polovinu Vašeho článku. Tě noha, konzervativec, který tápe v obchodě.

Každý vyučený prodavač (za Masaryka) by Vám to rozcupoval.

Jen tak namátkou - co prosím máte proti množstevní slevě, která "znevýhodňuje ty nízkopříjmové"?! Já vždy myslel, že "nízkopříjmový" se stará hlavně o živobytí a radiopojítko má jen na SOS. A že konzervativec nerozděluje občany až tak podle příjmu, někomu ani tři automobily v garáži nestačí!! No nic.

Jako bych četl nějakého socana, místy. Zkráceno, hodně.

A. Hrbek 26.4.2017 15:43

Poněkud zmatečné!

Ne jedné straně autor bezmezně horuje pro zdravou a dravou konkurenci, ale zdravé a etické konkurenční prostředí chce dosáhnout pomocí "regulátorů".

Myšlenka z že "trh vyřeší vše" se nikde, ale doopravdy nikde na světě zatím za více než dvěstě let v praxi trvale neuplatnila. Takže se neustále pracně hledá kompromis mezi soukromým podnikáním a veřejnými službami. A v každém konkrétním případu o tom rozhoduje uzavřená společenská smlouva rovnoprávných subjektů.

Pokud jde o ČR, tak základním problémem je, že bylo v něčím zájmu zničit české konkurence schopné firmy a nahradit je firmami zahraničními. Takže v současné etapě "ekonomického otrokářství" nelze pomýšlet na zásadní řešení. A zatímním zkušenosti s možností prosazení se firem v českém vlastnictví nejsou nejskvělejší.

Jednou z možných forem by byl návrat k Rašínovské první republice se Státní bankou účastnící se přímo na podpoře a vlastnictví českých podniků. Bohužel jsou k tomu zapotřebí daně.

Takže nezbývá nic jiného, než opatrně zkoušet kde uvolnit působení naprosto volného trhu a kde jej nějakým způsobem omezit. Sektorová daň jakožto forma zdanění monopolního superprofitu nebo podmínka reinvestic patří k někteerým cestám. V souvislosti s tím jsou veškeré kecy o národním zájmu a dáváním něčeho takového do ústavy jsou naprosto zbytečné. Přiznejme si otevřeně, že již nejsme převážně přímými vlastníky, ale jen služebníky jiných

M. Prokop 26.4.2017 16:35

"Myšlenka z že "trh vyřeší vše" "

se nemůže uplatnit od té doby, co jsou na světě vlády. protože vždy se najde někdo na trhu neúspěšný, kdo se pokusí nahradit kvalitní produkt nějakým vládou nařízeným. A v každé vládě se najde někdo, kdo to za peníze udělá.

" bylo v něčím zájmu zničit české konkurence schopné firmy " - kdybyste ty firmy měl jmenovat, tak se dostanete do značných problémů. Prakticky nebyly. A to ani nekomentuji ten "něčí" zájem. Jistěže by zájem byl, ale je to možné zas jen nějakou státní či vládní lumpárnou. Což je třeba i sektorová daň.

A. Hrbek 26.4.2017 17:27

Re: "Myšlenka z že "trh vyřeší vše" "

Vážený pane Prokope,

seznam světově konkurence schopných výrobků a zničených podniků i průmyslových oborů byl na NP již několikráte publikován. Zvlášť rafinovaným způsobem často bylo některý úspěšný podnik přivést na dno a pak jej lacino prodat zahraničnímu vlastníkovi. Někdy ale jen touha po okamžitém zisku vedla vlastníky perspektivního podniku k takovémuto prodeji. Zkuste se podívat třeba na historii privatizace Prazdroje nebo Plzeňské Škodovky. A co takhle Veolia

I dnes máme konkurence schopné výrobky, není jich však příliš a často navazují na předchozí období. Jako příklad bych uvedl třeba Avast, nebo brněnské elektronické mikroskopy.

S pozdravem

V. Podracký 26.4.2017 15:19

Vše to, co pan Cabal naznačil je jen sektor

rozsáhlejšího komplexního problému - centra bytní a periferie chudnou, jinak řečeno - rozevírání nůžek. To dělá všechno otevřený svět, otevřené hranice a vůbec otevřenost jako taková. Vzájemně se otevřít a ještě třeba společnou měnu, je možné u států, které jsou stejně vyspělé. Když ovšem jsou velké rozdíly, ten silnější (centrum) se stane černou dírou pro peníze, kvalitní lidi, služby apod. a potom ten druhý (periferie) chudne. To se stalo otevřením hranic v EU. My nikdy nedoženeme Německo a můžeme být pracovitější a schopnější. Oni vždy toho jen využijí a my jen spláčeme nad výsledkem. Všechno, co se tady vyvine jako kvalitní odejde k nim. Řecko je příklad. Odešli podnikatelé, odešel kapitál, odešli schopní lidé a zůstala dluhová past, která se nikdy neotevře, jedině revolucí nebo nějakou velkou katastrofou.

M. Prokop 26.4.2017 16:38

Re: Vše to, co pan Cabal naznačil je jen sektor

"My nikdy nedoženeme Německo", pokud budeme víc kecat a brečet, než dělat.

V. Podracký 26.4.2017 13:48

Siutuace je tristní tím, že nemáme vlastní

domácí velké podniky. Nemáme žádnou velkou banku a žádný obchodní řetězec v rukou našich korporací. Když v Německu sídlí akcionáři světových koncernů, budou vždy chtít peníze dostat do Německa a vždy toho dosáhnou, jak správně pan Calbal uvedl, různými službami holdingu pobočkám. V tom se nedá nic dělat jiného než dvě věci: Dostat tyto podniky do českých rukou, nejlépe akciových společností s velkým počtem malých akcionářů a různých důchodových fondů a pod. Vystoupit z EU (nebo omezit rozhodování EU) a nasadit cla na hranicích pro služby a výrobky zvenčí.

M. Prokop 26.4.2017 14:38

Re: Siutuace je tristní tím, že nemáme vlastní

Cla pouze zvednou cenu pro spotřebitele. Takže cla NE!

J. Schwarz 26.4.2017 12:24

jestli ta tristní

situace s mobilními operátory není způsobená přímo státem, který operátorům draze prodal licence s tím, že jim umožní zahojit se na zákaznících...

M. Prokop 26.4.2017 16:36

Re: jestli ta tristní

Spíš že stát brání příchodu další konkurence.

Š. Hašek 26.4.2017 18:24

Re: jestli ta tristní

Jenom špitnu ......

Jestli ta tristní situace není způsobena také z části tím, že v ČR jest 4 500 000 telefonistů, kteří by se bez mobilu ani nevyčurali. Já osobně bych ty on line telefonisty natáh ještě víc, vsaďme se, že by furt telefonovali! Až by se lesy zelenaly!!!!

A hlásí se z tramvaje, že za 23 sekund budou vystupovat. A chtěli by to dát na paušál, že jako hlásí státně důležitou věc! Stejně nějakej socan řekl, že by jako telefony přiděloval zdarma (svým voličům).

Zjednodušeno. Nebrat doslova.

I. Patta 26.4.2017 9:15

Není to žádný div, že státní pokladna je bezedná

Jen paní ministryně Marksová zvýšila za tři roky rozpočet ministerstva práce o 88 miliard korun! Statisticky se jí podařilo za každý měsíc svého působení na MPSV zvýšit náklady sociálního státu o částku 2,44 miliard korun. Přitom paní Marksová nic ze skutečných problémů (důchody, situaci rodin s dětni pracujících rodičů), našeho "vyspělého sociálního státu" ani nezačala řešit. Jedná se o velice aktivní členku vlády vládnoucí naslepo, protože bez základních znalostí finančních toků v sociální oblasti. Prioritou jsou pro ni tzv. neziskovky a budování OSPOD, tj. budování paralelní policie zaměřené proti rodinám s dětmi pracujících rodičů!

M. Prokop 26.4.2017 9:09

Lituji.

"narovnání tržních poměrů prostřednictvím účinnějších zásahů jeho regulátorů,"

Regulátoři nenarovnají nic. Narovná jen trh s minimálními zásahy státu a jeho regulátorů.

Z. Lapil 26.4.2017 14:06

Re: Lituji.

Taky mě to vzalo přes oči :-).

M. Šejna 26.4.2017 7:44

pane Cabale

Velké zahraniční korporace lze u nás dodatečně zdaňovat pouze do takové výše, aby se těm korporacím stále ještě vyplatilo platit daně v Česku. A to se jim stále ještě vyplácí, protože, ač tomu určitě nebudete věřit, tak u nás jsou v rámci EU jedny z nejnižších korporátních daní. Takže to Vaše strašení, že "zahraniční matky" budou "českým dcerám" fakturovat nejaké fiktivní položky, je zbytečně.

Výše korporátních daní v EU: Španělsko 35,3%, Malta 35%, Francie 33,3%, Belgie 33%, Itálie 31,4%, Německo 30,95%, Lucembursko 30,8%, Španělsko 30%, Portugalsko 30%, Nizozemí 25%, Rakousko 25%, GB 24%, Slovensko 23% ..... Česko 19%

Abyste měl představu, o tom, kdy byla v Česku nejvíce socialistická vláda, když tvrdíte, že vysoké daně požadují socani, tak zde je vývoj korporátní daně v ČR: 1993 45%, 1998 35%, 2004 28%, 2006 24%, 2008 21%, 2010 19%

I. Schlägel 26.4.2017 8:44

Re: pane Cabale

Dobrá práce, pane Šejno. Zásadní problém spočívá v tom, že i přes postupné navyšování celkové daňové zátěže zároveň neustále roste zadlužení "sociálních států blahobytu". Hlava XXII.

P. Lenc 26.4.2017 9:54

Re: pane Cabale

Zbytečné pane Schlagle, socialistu nepřesvědčíte a socialistického propagandistu už vůbec ne.

M. Šejna 26.4.2017 10:54

nacistický propagandista Lenc ...

nacistický propagandista Lenc opět nepochopil, o čem jsem psal.

M. Prokop 26.4.2017 12:01

Re: nacistický propagandista Lenc ...

Vždyť píšete pořád stejné socialistické nesmysly.

A. Alda 26.4.2017 12:51

Myslím, že pochopil.

Vy se jako každý socialista snažíte zlepšit ekonomické posice velkých vyděračů. Tak to bylo už od doby, kdy se Bismarck rozhodl zavést všeobecné důchodové pojištění a socialisté hlasovali proti. U nás o téměř půlstoletí poté také hlasovali komunisti proti tomu.

Vám prostě jde o to, aby se vešekerá ekonomická a politická moc soustředila v jedněch rukou, jimž pak chcete gilotinovat hlavu a panství převzít. Zcela podle Marxe.

M. Šejna 26.4.2017 15:01

nacisto Aldo

kde jste v mém komentáři našel informace o tom, že se snažím posílit pozice velkých vyděračů.

Nechte se vyšetřit, magore.

M. Šejna 26.4.2017 10:53

pane Schlagele

máte sice pravdu, ale to už je jiná písnička. Dokud si státy neuvědomí, že utratit mohou jen to, co vyberou od daňových poplatníků, tak se situace nezmění.

I. Schlägel 26.4.2017 11:49

Re: pane Schlagele

K tomu, aby si to státy uvědomily, jim chybí motivace. Respektive tato motivace chybí politikům a úředníkům placených z veřejných peněz. Po nás potopa.