28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč je úroveň jednotlivých zemí rozdílná

Evropské země se znamenitě liší ve všem možném a jednou z nich je jejich rozdílná ekonomická vyspělost. Vzniká tak samozřejmě triviální otázka – proč tomu tak je.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Forst 26.4.2017 20:59

Odkazovaný anglický článek říká že jen celosvětově 28 zemi má adekvátní pravidla. Zmiňovaný Ázerbájdžán je rozlohou na 40. místě v Evropě. Tipuju že nepatří mezi těch 28. Statistika úmrtí je zavádějící, stejné nehody můžou mít drasticky vyšší počet úmrtí v závislosti na dostupnosti a kvalitě pohotovostní služby v dané zemi, ale to už není o respektování pravidel.

V. Podracký 26.4.2017 15:37

Rozdílná úroveň není jen nehodovost

Je to otázka mnoha věcí. Třeba dojíždění do práce. Ale autor nějak nevyplnil obsah názvu článku. Úroveň bezpečnosti na silnicích přece není jediným ukazatelem vyspělosti.

I. Schlägel 26.4.2017 15:40

Re: Rozdílná úroveň není jen nehodovost

Není jediným ukazatelem, nicméně je poměrně vypovídajícím.

Š. Hašek 26.4.2017 14:42

Proč?? Protože rodina Nováků jest odlišná

od rodiny Müllerů.

Kdo byl a je vždy posedlý dorovnáváním/normováním/procentama výroby? Vždy marxlevičáci. Pokud začali, tak nevěděli, kdy přestat!

V něčem (menší autíčko a jedem s paštikama) jsme hůře než Západ, ale dost máme nad ně (viz řadového Itala, který se octnul v Praglu/Vídni)! Hodně máme nad ně! Jen "nebejt bojácnej posluchač nějakého pána z Orlíku"!!!

Protože jsme si prošli "bruselmámením"!!! Prošli jsme si "reálným bruselem". Říkalo se tomu reálný socialismus/husákismus, pamatuji velice dobře.

Zkráceno.

J. Schwarz 26.4.2017 12:52

To by bylo třeba

se ještě podívat jednak na úroveń samotných oněch "psaných pravidel", druhak na jejich implementaci v praxi. Ony ty dopravní předpisy vůbec nejsou všude stejné. V jedné zemi, musíte ve dne svítit, jinde ne. Někde musíte mít hasicí přístroj, reflexní vestu pro každou osobu, jiná je maximální povolená rychlost, úroveň pokut za různé přestupky a všude "experti" tvrdí že to musí být právě tak a ne jinak. Pokud jde o implementaci, tak v takovém Rakousku si málokdy řeknete - proč tam u čerta tu značku strčili. Každá má svou logiku. A když je snížená rychlost i pár set metrů za obec, doprovází ji vysvětlující cedule že nedaleko je vchod hřbitov a rychlost je zde snížená kvůli chodcům. Setsakramentský rozdíl vůči Česku, kde se značky osazují jako chytáky na řidiče a kde zjevně nikdo nepostihuje chybné rozmisťování značek, kdy například stavební firma při opravě silnice rychlost omezí, ale omezení neukončí. Zajímavá je taky skutečnost že málokoho ze zemí, kde mají nehodovost přes 100 úmrtí na 100 tisíc vozidel / narozdíl od těch údajně "vyspělých" / že je urgentně třeba naředit domácí obyvatelstvo "novou krví" z arábie nebo Afriky. Takto věc vypadá tak, že peníze nejsou všechno a přes všechnu tu "prosperitu" se ve "vyspělých" zemích nežije moc fajn. Ty méně vyspělé země vyspělejším závidí prachy. Závist ovšem spočívá v iluzi, že by si mohli zachovat stávající způsob života / který jim vyhovuje / a přitom si moct koupit to samé co němec. Proč tedy ale "progresivní němec" není se svým němectvím spokojen a touží je namixovat s araby a černochy? Žeby se ve svém němectví necítil zase až tak pohodlně, i když se tamních řidičů zabije na 100 tisíc aut jen 5?

M. Prokop 26.4.2017 14:41

Re: To by bylo třeba

To jste podrobně rozepsal to, co autor napsal obecně.

Až na to naředění, které s věcí souvisí hlavně v tom, že v naředěných zemích se prostě úroveň života prostě zhorší, v ekonomice i v dopravě.

J. Fridrich 26.4.2017 11:10

Nebude to náhodou tím, že v některých zemích Evropy

Nebude to náhodou tím, že v některých zemích Evropy se některé země dostaly do tak zvaného Tábora Míru - tedy že se staly Ruskou gubernií a musely se podílet na tom hrůzném experimentu ? Vždyt' my jsme byli i za Rakouska, i v První republice mezi světovými válkami jedni z nerozvinutějších zemí v Evropě a na světě a také celkem málo zničeni II. svět. válkou....

M. Prokop 26.4.2017 12:03

Re: Nebude to náhodou tím, že v některých zemích Evropy

Otázka je, nakolik jsme si tu ruskou gubernii sami zavinili. Výsledky voleb roku 1946 byly skutečně ostudné.

Zda jsme mohli dopadnout jako Rakousko nebo Finsko, nebo zda bychom dopadli jako Polsko, to je skutečně těžko říci.

Fak je, že jsme se nesnažili zdaleka tak, jako tyhle tři státy.

K. Luboš 26.4.2017 12:34

Re: Nebude to náhodou tím, že v některých zemích Evropy

Finsko bylo skutečnou ruskou gubernií po více než 100 let a podívejme se na Finsko. A fakt už mně unavují nářky a výmluvy českých lemplů na CCCP.

Š. Hašek 26.4.2017 14:46

Re: Nebude to náhodou tím, že v některých zemích Evropy

Zde souhlas.

Zajímalo by mě, jak by ti fňukalové (antisovětští) hodnotili variantu být "spolupracovníkem/otrokem nějakého Adolfa"! Viz proslov ReiHeyd. po příjezdu do Prahy. Mimochodem, dnes máme opět Rusko.

Zkráceno.

V. Podracký 26.4.2017 15:42

Re: Nebude to náhodou tím, že v některých zemích Evropy

Finsko nelze srovnávat. Především mělo v rámci carského Ruska velkou samostatnost a vůbec ono neustálé srovnávání carského Ruska s komunistickým nesedí. Carské Rusko nebylo překážkou bohatnutí a vyspělosti. Naši krajané na Volyni se tam měli dobře a kdysi mi jedna babka řekla, že nejlépe bylo za cara. To zlo uděl až komunismus a to bychom měli konečně pochopit a zařadit to do svých úvah. Konečně se zbavit komunistických odsudků cara.

M. Prokop 26.4.2017 16:41

Re: Nebude to náhodou tím, že v některých zemích Evropy

Rusko zaostávalo za světem (západním světem) i za cara. To je neokecatelný fakt. Příčin je mnoho, ovšem ta hlavní jsou Rusové.

J. David 26.4.2017 9:45

Korelační vztahy...

Nu, proč ne, na korelaci se dá naroubovat jakýkoliv vztah, tedy míry "příčina/následek", nebo naopak (výměra slatí a množství komárů, či množství komárů a výměra slatí, když k té výměře slatí přičteme ještě množství sudů na dešťovou vodu u obyvatelstva, Veolia je drahá na vodné, korelační závislost se může změnit). Kurňa, tímhle bych se chtěl živit, dostat grant na komáry versus jejich biotopických líhništích a zjišťovat korelační koeficienty v třeboňské pánvi, v litovelském pomoraví, v poddýjí, nebo v suchém podkrušnohoří.

Dávat do korelace mrtvolky v dopravním provozu s HDP je možné, ale také je do korelační závislosti nutno dát i mentalitu obecného ega tamo usalašeného národa a úroveň "buzerace" moci zákonodárné a výkonné. Asi budu bloud, ale proč mají země s povolenou "hladinkou" (třeba 0.5 promilních bodů) alkoholu nižší míru mortality v silničním provozu, než země s nulovým limitem? Mám své vysvětlení, zase v korelaci. Čím větší buzerace i v maličkostech (žárovky, expirace sterilního obvazového materiálu v lékárničkách...), tím větší i nihilizace ve vnímání relevance postihů. Dost profesionálně jezdím, všade tu rychlost měří, ale aby buzerovali na nepodstatných věcech to, co je u nás zvykem (i městší vechtři v inkasu pro Rathaus), nemá obdoby (asi neúčinná opatření), když korelačně máme více mrtvolek, než je vztahový průměr jinde, i s "chlastem do jisté míry" tolerovaným. Rád se nechám poučit.

P. Lenc 26.4.2017 9:58

Re: Korelační vztahy...

Naprosto přesné pane Davide, vidím to stejně.

M. Prokop 26.4.2017 12:04

Re: Korelační vztahy...

Ale o tomhle přesně autor píše ...

R. Morava 26.4.2017 13:49

Re: Korelační vztahy...

Autor možná použil nevhodný závěr. Nejde tu o to kdo nejtupěji dodržuje zákony je nejbohatší. Ale spíš pokud ta společnost funguje je bohatší. Zákony tvoří i "dodržují" občané té, konkrétní země. Pokud mají zákony hloupé, nebo nesmyslné, je to problém země. A stejně tak dodržování zákonů je dáno občany té země. Zákony prostě mají fungovat co nejlépe v souladů s konkrétní zemí a její kulturou.

Na druhé straně ale jak i autor přiznal, bezpečnost souvisí i s technickou úrovní automobilů a silnic. Takže není jisté kde je příčina a kde důsledek. A možná přece jen je bezpečnost tím důsledkem..... I tak zajímavá úvaha.

I. Schlägel 26.4.2017 15:45

Re: Korelační vztahy...

Nejde náhodou o kauzalitu? ;-)

M. Prokop 26.4.2017 9:04

Jo, to celkem hraje.

Protože tam, kde je větší ochota pravidla dodržovat, není zároveň obvyklé, aby ta pravidla byla tak podrobná a široká, že to dodržování prakticky znemožňuje.

Na silnici i v obchodě.

P. Portwyn 26.4.2017 9:34

Re: Jo, to celkem hraje.

Ano.

Jakmile se začnou hledat skuliny, aby se nemuselo nic dodržet, musíte do řádů psát kdejakou prkotinu a v důsledku je z toho spletenec, kterému nerozumí nikdo...

Je to přímý důsledek snahy vyjebávat s pravidly.

M. Prokop 26.4.2017 12:07

Re: Jo, to celkem hraje.

Ono je to dvojsečné, až bych skoro řekl slepice/vejce. Zda blbá pravidla vyvolávají hledání skulin, nebo hledání skulin blbá pravidla. Jisté je jenom to, že je to v souvislosti.

A k nedodržování nejvíc pomáhá právě ta snaha nacpat do zákonů každou prkotinu. Pak se lump vždy vymluví, že přesně to, co provedl tam není. Já jsem stoupencem obecných pravidel, což ovšem vyžaduje dobré vykladače, tedy soudy.

D. Maňhal 26.4.2017 8:17

Asi to nebude hlavní důvod

Čím bohatší obyvatelstvo, tím lepší auta. Je rozdíl, pokud se vybouráte v nejnovějším Passatu, nebo ve staré Volze. Azerbajdžán s trochu bohatším obyvatelstvem rázem poskočil o několik příček. Asi by stálo za to srovnávat počet vážných nehod, nebo prostě nehod. Protože v moderním automobilu je šance, že nehoda skončí smrtí možná násobně nižší než u starých "šunek".

J. Skála 26.4.2017 3:34

Děkuji za článek.

Obě teze, jak o ekonomické vyspělosti, tak o chování na silnicích v jejich vztahu k dodržování pravidel, jsem podvědomě cítil už dávno. Jen jsem si neuvědomil tu měřitelnost a korelaci. V tomto světle a při pohledu na naše silnice se už vůbec nedivím, proč máme třetinové platy proti západním zemím. Stávkovat za platy můžeme, ale mentalita se mění těžko, Zoufale pomalu, pokud vůbec.

R. Langer 26.4.2017 8:33

Re: Děkuji za článek.

Třetinové platy tady máme proto, protože tady 40 let vládli komouši. V Řecku vládnou teď. Proto je to srovnatelné, a to je ta "mentalita". Ovšem na ten oblíbený nesmysl o "produktivitě" práce, kdy německý pekař, soustružník, kadeřník či zubař je prý 3x produktivnější než ten náš, jsem už přímo alergický. Je to totiž přesně naopak.

P. Smatlak 26.4.2017 8:49

Re: Děkuji za článek.

To se budeme donekonečna hájit tím,že tady vládli komančové?To bychom také mohli srovnávat s první republikou,kdy jsme byli na předních příčkách.Tato srovnávání jsou zavádějící a pravda je,že nám tu vládnou postkomančové a jejich potomci,takže to je ten problém a hlavní argument proč to tak je a hlavně myšlení lidí.Vzbrali jsme si jen to co nám vyhovuje a to hlavně určitým jedicům a nenažrancům,tedy to nejhorší co jsme převzali od jinýcj vyspělých států a udělali jsme si z toho modlu a normu.A tací Babišové,Kelnerové a jiní zbohatlíci co zbohatli na bordelu a marasmu co tady udělal v 90 lletech Klaus a jeho pohunci, ti jsou toho výsledkem a obrazem,a když k tomu přidáme mentalitu a myšlení většiny národa tak je to komplet.A ještě soudy a soudci a všichni co rozhodují o našich životech a právech tak je to zkompletováno.Takže pokud se toto nezmění a to i myšlení většiny ,kteří profitují na podvodech a podrazech a to nemyslím špičky ale většinu lidí tak se z toho nikdy nnevyhrybeme a stále budeme ny chvostu oproti jiným státům,Jen ta chudoba pro všechny a to skutečná je tady menší než jinde ale to už je na jiné téma.

M. Prokop 26.4.2017 9:06

Re: Děkuji za článek.

Z toho Klause už vám nějak šmatlá.

Klaus se dost poctivě snažil změnit to zde k lepšímu, ale jak píše správně pan Skála, mentalita se mění jen pomalu. Oni i ti komouši byl spíš následek oné závistivé mentality, než její příčina.

P. Lenc 26.4.2017 10:01

Re: Děkuji za článek.

Pane Prokope, vy nevíte že Klaus může i za "globální oteplování"?

M. Prokop 26.4.2017 12:08

Re: Děkuji za článek.

Fakt to tak vypadá, že když si hlupáci neumí s něčím poradit, tak za to může Klaus.

J. Schwarz 26.4.2017 13:08

Re: Děkuji za článek.

"Klaus a jeho pohůnci"... Chybou bylo vyvinit plošně komunisty a umožnit jim převést své konexe na peníze a hospodářský vliv. Ale tomuhle se asi nedalo zabránit, zvláš ́t když i západ tlačil na "dodržování lidských práv" a sám služeb bývalých šéfů a jejich konexí využíval ke svému prospěchu. Často se žvaní o tom že se "mělo počkat na právníky". Ale copak jsme tu měli nějaké "morálnější" právníky než byli byznysmani a různí šíbři? Pamatuju ještě devadesátá léta, občas se v TV probíraly různé případy evidentních podvodů které bez výjimky na obrazovce hájili právníci. Zákon charakterizuje trestný čin podvodu docela obecně, ale na to, aby podvod byl vysvětlen jako důsledek blbosti podvodníka / ten měl ty nejlepší úmysly / a jeho zbohatnutí vysvětleno souhrou náhod je už třeba dobře placený právník a úplatný soudce. Howgh.

M. Prokop 26.4.2017 14:45

Re: Děkuji za článek.

Komunisté ani tak nebyli plošně vyvinění, jako spíš nebyli individuálně obviněni.

TO je chyba, ne plošné cokoliv. Jenže, vzpomínám si na jednoho, co "slyšel trávu růst".

No a právníci byli pochopitelně stejní jako zbytek národa, cokoliv jiného by byl zázrak. Problém byl jen, že se v jejich profesi nedostli "k moci" lidé jako byli v řízení státu a ekonomiky Klaus, Ježek i další, připravení organizovat změny.

R. Langer 26.4.2017 14:20

Re: Děkuji za článek.

To, že tady 40 let vládli komančové znamená, že jsou tady naprosto všichni těmi komanči poznamenaní, a bude trvat nejméně 40 let, než se společnost dekontaminuje, což je ovšem při takové kontaminaci téměř nemožné, takže se točíme v uzavřeném kruhu. A ano, je to proto, že tu vládli komančové, a mnohde ještě vládnou, agenta STB třeba máme za ministra financí, a ještě mu lidé tleskají. Ale podle vás je to tak zřejmě v pořádku?