26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Zdanění práce

Jak moc zdanit lidskou práci? Odpovědi na tuto otázku se někdy až dramaticky různí, proto mě minulý týden zaujal titulek článku informující o tom, že míra zdanění zaměstnanců v naší vlasti je vyšší, než je tomu ve Švédsku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 24.4.2017 22:15

Jeden sociální demokrat se v ČTV prořekl, že pokud

by zvítězila pravice, omezila by počet pracovníků ve státní správě. Bohužel, není to pravda...

M. Prokop 24.4.2017 21:36

Re: to vás učili špatně

Tak až na tu církev je to jako dnes.

J. Kulheim 24.4.2017 17:58

V Česku jsou vyské odvody, které platí zaměstnavatel i zaměs

Zaměstnavatel se zaměstnancem uzavírá smlouvu součástí které je i odměna za práci. S odměnou musí souhlasit obě strany. Zaměstnavatel má své limity, které jsou dány mj. cenou služby nebo zboží na trhu. Zaměstnanec může souhlasit nebo nesouhlasit s navrhovanou odměnou za jeho práci.

Zaměstnavatel má povinnost odvádět za své zaměstnance sociální pojištění, které zahrnuje pojistné na nemocenské pojištění, pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Sazby sociálního pojištění zaměstnance je 6,5 % , zaměstnavatele 25 %, celkem 31,5 % z hrubé mzdy.

Zaměstnavatel je povinen odvádět za zaměstnance zdravotní pojištění. Sazby zdravotního pojištění zaměstnavatele je 9 %, zaměstnanec hradí 4,5 %, celkem 13,5 % z hrubé mzdy. Pojištění se odvádí měsíčně.

Zaměstnavatel je povinen vypočíst zálohu na daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti a tuto daň za zaměstnance odvést.

L. Novák 24.4.2017 17:05

Re: Pane Šejno,

Po agitátorovi ČSSD Šejnovi chcete, aby myslel, jak být nezávislý na státu? :-D

L. Novák 24.4.2017 17:02

Re: Stát je jen suma našich daní ,

To ovšem byla komunistická represe vůči české inteligenci a ne-dělnickým profesím. Porovnávat komunistickou zvůli s čímkoliv zdánlivě podobným je nesmysl. Přebujelý stát je u nás tradicí od komunistických dob, jenom komunisti mají místo rudé hvězdy růži a říkají si sociální demokraté...

L. Novák 24.4.2017 16:58

Re: pane Hrbku

Agitátor ČSSD Miroslav Šejna už zase v pohotovosti...

Šejno, vaše hloupost je co do souměřitelnosti s ostatními rozhodně na předním místě, takže když tady slyším vaše žvásty a zpochybňování ekonomky v profesi, kterou vykonává, říkám si jestli je vůbec možné, že takový pitomec má odvahu takhle mluvit. Ale ono to s tou pitomostí asi jde ruku v ruce...

O. Uživatel 24.4.2017 16:42

Uživatel požádal o vymazání
M. Šejna 24.4.2017 15:59

pane Halašto

veškerá osobní železniční doprava je dotovaná státem, tedy z našich daní. Když mi poradíte jak neplatit vlak, poradím vám, jak neplatit silnice.

A. Alda 24.4.2017 15:02

Co je stát, to dobře popsal Nietzsche:

Stát je studený netvor, studeně také řve a cokoli má, ukradl.

http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/friedrich-wilhelm-nietzsche/tak-pravil-zarathustra-3.html

A. Alda 24.4.2017 14:58

to vás učili špatně

Desátek vybírala církev, král vybíral dvacátek a lokální panstvo sebralo lidem zbytek.

V. Halašta 24.4.2017 14:10

Re: pane Schwarzi

Já jezdím jen vlakem. Poraďte mi, jak neplatit silnice.

V. Kolman 24.4.2017 13:44

VE ŠKOLE MĚ JAKO MALÉ DÍTĚ UČILI, ŽE.....

....zlá vrchnost vybírala od svých poddaných "desátky" :-))

V. Kolman 24.4.2017 13:40

Re: Stát je jen suma našich daní ,

Opravdu-všechno je možné pane Chodovský.

Viz akce 50.000(?) úředníků do výroby v 50tých letech, kdy byli úředníci "léčeni" manuální prací ve výrobě. Viz (kromě jiného) stavba "mostu inteligence" v Praze Braníku. Dlouhá léta tam pak ten most stál nevyužitý, používaný pouze chodci jako velmi drahá lávka pro pěší.

M. Šejna 24.4.2017 11:55

pane Hrbku

tak to je pro mě šok, že tahle dáma učí na VŠE. Jaká pak může být kvalita budoucích ekonomů, když je učí tohle individuum?

J. Chaloupka 24.4.2017 11:22

Jaká procenta? Rozmohly se procentní body.

A také daně jsou pojmenovávány jinak, třeba jako zdravotní a sociální pojištění, nebo odvody z mezd. Jak říkal jeden básník již v 17. století, "vždyť co růží zveme, zváno jinak, vonělo by stejně. A jak řekl jeden římský císař: peníze nesmrdí. Nikomu, dodávám já.

A. Hrbek 24.4.2017 11:10

Re: v Česku je drahá práce?

Vážený příteli, musíte to autorce odpustit, je totiž profesorkou ekonomie na VŠE a v životě nenesla za své ekonomické rozhodování plnou zodpovědnost.

Snad ji časem dojde, že posuzovat jen podle procent bez ohledu na základ je pozůstatek starého myšlení. Když jsem namísto jedné jehly vyrobil jehly dvě, zvýšil jsem produkci o 100%.ˇA jaksi nevnímá, že práce je zdaňována dvakrát, jednu část odevzdává zaměstnavatel a druhou prostřednictvím zaměstnavatele zaměstnanec. Jí jde především o to, co platí zaměstnavatel, tedy parafiskál.

Časem ji dojde, že když je průměrná měsíční mzda v ČR cca 26.500 Kč. tak když zaměstnavatel zaplatí daň 34%, zaplatí na dani 9.010 Kč. Ve Švédsku s průměrnou mzdou 103.318 Kč zaplatí při stejné sazbě 35.130 Kč.

Samozřejmě, že by bylo lépe počítat s paritou kupní síly. Podle té je v ČR celoroční mzda 24.482 USD a ve Švédsku 46.678 USD. Procenta si snad paní profesorka umí spočítat sama.

V ČR je pracovní síla velmi laciná - srovnatelná s Maďarskem, Estonskem nebo Polskem. O mzdách jako jsou v Německu nebo Rakousku mohou zaměstnanci při přibližně stejném výkonu jen snít. Jenomže tato komparativní "výhoda" velmi brzy zvadne. Nedostatek pracovních sil není proto, že skutečně nejsou, ale že stále existuje vrstva společenských parazitů a že zaměstnavatelé dosud nepochopili, že kvalitní pracovníky musí kvalitně odměňovat.

M. Šejna 24.4.2017 10:22

pane Schwarzi

já chci silnice, abych po nich mohl jezdit svým autem. Poraďte mi, kde si mohu koupit silnice.

M. Šejna 24.4.2017 10:05

práce drahá není

i kdyby vám stát nechal všeno z celé mzdy, tak nedostanete ani polovinu toho, co byste dostal v Německu po odvodu všech daní.

Autorka si spletla zdanění mezd, které je u nás opravdu vysoké, se mzdovými náklady, které jsou u nás mimořádně nízké.

M. Šejna 24.4.2017 10:02

v Česku je drahá práce?

dělá si z nás autorka srandu? Práce v Česku není drahá ani náhodou. To si jen autorka plete výši celkového zdanění mezd se mzdovými náklady.

Mzdové náklady jsou náklady podnikatele, které musí vynaložit na mzdu zaměstnanců, což jsou v podstatě náklady ve výši superhrubé mzdy. Tyto náklady jsou v Česku velmí nízké.

Zdanění mzdy je ale něco jiného. Je to v podstatě podil mzdy, který skončí ve státní pokladně nebo v sociální a zdravotní pojišťovně.

J. Schwarz 24.4.2017 9:55

Re: Drahá práce v Česku

Práce je sice drahá, ale to vůbec neznamená že by pracující byli dobře placeni. Kolem 50% mzdy totiž formou daní a povinných "pojistných" shrábne stát. Podobně většinu ceny pohonných hmot tvoří daně a to dokonce formou "daně z daně". Zaplatíte daň spotřební a z té ještě DPH. A protože daně jsou procentem z ceny, tak čím vyšší je cena suroviny, tím víc se na úkor občanů pakuje stát, který nabírá další neproduktivní úředníky a zvyšuje jim platy.

J. Schwarz 24.4.2017 9:51

Re: O zdanění nemá smysl se bavit

když něco chci, tak - pokud na to mám - si to koupím. Netuším, proč by mi měl stát rekvírovat moje vlastní prostředky aby mi za ně většinou vnutil zboží, o které nemám zájem a které bych si nekoupil?

J. Schwarz 24.4.2017 9:48

Re: Stát je jen suma našich daní ,

Stát je legální teroristická organizace...

O. Uživatel 24.4.2017 9:35

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 24.4.2017 9:27

Re: O zdanění nemá smysl se bavit

Ale víme, co si platíme.

Platíme si všechnu tu buzeraci, kterou nám stát brání v práci.

Soukromé firmě můžu a nemusím zaplatit, to i tu si vyberu a jsem u ní PAN ZÁKAZNÍK (pokud ne, jdu jinam). Státní služby jsou drahé, mizerné a koukají na mne ne jako na zákazníka, ale nějakého otravu.

Š. Hašek 24.4.2017 9:23

Re: Drahá práce v Česku

Odpověď na Vaši otázku není až tak složitá.

Státní důchodový system a státní zdravotní system je sockomunismus v reálné podobě. Ti co pracují (pouze ti) odvádějí peníze podle svých příjmů ( ev. progresívně stoupající podle konkrétního příjmu), no a pak ................ ? No, potom se postaví všichni do fronty, důchod jim přidělí stát (když osekal ty více přispívající a jejich peníze rozdělí mezi svoje ovečky, podle voleb). U lékaře se též postaví do fronty a dostanou přidělenou státní péči, do které samozřejmě mluví vykonavatelé péče a výrobci "věcí vokolo", příslušenství. A všichni zúčastnění v podstatě udržují v chodu čerpadla s co nejvyšším výkonem - neboť to je nárokové a zadarmo. Celé založeno v podstatě na co největší nemocnosti/zvyšování výkonu (ale oni říkají prevence/kvalita/péče na úrovni doby). Na oba si systemy si buď nesmíte připlatit, nebo je musíte nějak "obejít". Jak ostatně v partě se socany bylo vždy a bude.

Momentálně není cesta ven, neboť system je udržován většinou, která si zákonitě polepší z penez menšiny. Socialisté to dávno zjistili, a zuby nehty urvanou kořist nepustí z ruky. Asi tak.

R. Langer 24.4.2017 9:11

Re: Stát je jen suma našich daní ,

Jo, ale velice často u toho potom asistuje násilí... :-(

O. Uživatel 24.4.2017 8:32

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 24.4.2017 8:00

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 24.4.2017 7:59

Uživatel požádal o vymazání
A. Bocek 24.4.2017 6:45

Stát je jen suma našich daní ,

pokud si zvykne na vysoké daně a rozbujelý státní aparát není síla na světě, která by jej mohla omezit. Možná státní bankrot , nebo válka. Zkrátka počet a platy státních úředníků je nemožné omezit.