19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: Jakou reformu EU?

Není sporu o tom, že nespokojenost občanů celé řady zemí se současným vývojem EU roste a ruku v ruce s touto nespokojeností stoupá volání po reformě současného systému rozhodování, který je přímým důsledkem Lisabonské smlouvy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pospíšil 20.4.2017 1:05

Tomáši,

jsem rád, že připomínáš Lisabonskou smlouvu, "tam to všechno je" (slovy klasiků). Například včera byl na NP článek, kde ředitel nějaké právního ústavu psal, že nevěří, že členské státy nezačnou s Británii uzavírat samostatné smlouvy ještě před jejím odchodem. Ale podle znění LS ty státy v zahraniční politice jednak samostané nejsou a jednak smlouvy bez schválení z Bruselu ve věci, která je řešena orgány unie ani nemohou.

Nehrozí jim za to sankce Evropského parlamentu, jak psaly noviny a autor toho článku po novinách opakoval, ale rozsudky Evropského soudu.

Některé citace té smluvy, které to zakazují, jsem už uvedl v diskusi k tomu včerejšímu článku, zde přidám ty masitější z druhé části LS: "Článek 3. 1. Unie má výlučnou pravomoc v těchto oblastech: a) celní unie; b) stanovení pravidel hospodářské soutěže nezbytných pro fungování vnitřního trhu; d) zachování biologických mořských zdrojů v rámci společné rybářské politiky; e) společná obchodní politika. 2. Ve výlučné pravomoci Unie je rovněž uzavření mezinárodní smlouvy, pokud je její uzavření stanoveno legislativním aktem Unie nebo je nezbytné k tomu, aby Unie mohla vykonávat svou vnitřní pravomoc, nebo pokud její uzavření může ovlivnit společná pravidla či změnit jejich působnost. Článek 31 Společný celní sazebník stanoví Rada na návrh Komise. Článek 216 1. Unie může uzavřít dohodu s jednou nebo více třetími zeměmi nebo mezinárodními organizacemi, stanoví-li tak Smlouvy nebo je-li uzavření dohody buď nezbytné k dosažení cílů stanovených Smlouvami v rámci politik Unie, nebo je stanoveno právně závazným aktem Unie, nebo se může dotknout společných pravidel či změnit jejich oblast působnosti. 2. Dohody uzavřené Unií jsou závazné pro orgány Unie i pro členské státy.

A zase zpět k první součásti LS, tam se mi jeví nejvýživnější článek 24. 3. "Členské státy aktivně a bezvýhradně podporují zahraniční a bezpečnostní politiku Unie v duchu loajality a vzájemné solidarity a respektují činnost Unie v této oblasti."

jura-p

P. Sulc 20.4.2017 0:47

Ale Cesi Lisabonskou smlouvu miluji, ne?

Kdyz ji Klaus stale odmital podepsat, obvinovali jej z velezrady, alespon to si pamatuji, tak to Cecum nekazte, pane autore.A nebo se by ten zly Klaus mel zase pravdu? Podivne, podivne, ne? Mozne ovsem je take, ze Cesi vlastne nevedi, co sami chteji.