28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Antarktický poloostrov se ochlazuje

Příběh o tom, že Antarktický poloostrov je nejrychleji se ohřívající oběť skleníkových plynů, se začíná rozpadat. Že by to globální oteplování nebylo tak docela globální?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 20.4.2017 9:24

Re: Anomálie až paradoxy globálního oteplování.

Mně na tom vašem příspěvku nejvíc vadí ona Antarktída. To dlouhé í mně tak fascinovalo, že jsem vám to ani nedočetl. To je též paradox, ovšem ve vzdělanosti. Za překlep to považovat nelze, protože se chyba opakuje. ;-))

J. Šimek 20.4.2017 9:22

Určitě se globálně ochlazuje.

Letos v Náchodě byl po sedmi letech vidět na ulici pluh...

I. Dekyský 20.4.2017 8:59

Re: klasický pan Kremlík

Ještě jste nepochopil, že pan Šejna se jen tak nenechá zmást nějakými fakty, on neochvějně věří argumentům spřízněných stran...

P. Zinga 20.4.2017 8:36

Re: klasický pan Kremlík

Pane Šejno, problém je, že věříte usvědčeným lhářům a podvodníkům. No nic, jen mi, prosím, vysvětlete, jak se Scott či Amundsen dostali se svými plachetnicemi tam, kde mají dnes problém moderní lodě.

M. Prokop 20.4.2017 8:28

Chvíli se otepluje, chvíli ochlazuje,

jen zelení aktivisté a vyžírkové vědí, která že je ta správná teplota, kterou je nutno za každou cenu udržet - tedy, spíše udržovat, udržet se zatím stejně nedá. A to udržování něco stojí a někdo ho dělá.

Dle článku níže, jednorožci. 1url.cz/MtsJi

M. Šejna 20.4.2017 7:45

klasický pan Kremlík

tohle je Kremlíkova klasika. Vybrat si jen něco a udělat z toho spikleneckou teorii. A k tomu dodat, že západní Antarktida se otepluje kvůli sopečné činnosti. Jen zapomněl dodat, kdy a jak se v té oblasti zvýšila ta sopečná činnost, když se tam díky tomu otepluje.

Níže uvádím teplotní řady z Antarktidy, které dokazují, že Antarktida se neochlazuje ani náhodou, i když o oteplování také nemůže být řeč. Krátkodobé výkyvy jsou nezajímavé a se slavným hiatem v oteplování se pan Kremlík může tak jedině oženit a rozvést, protože hiatus skončil před 4 roky a od té doby se globální teploty výrazně zvýšily:

http://www.climate4you.com/images/70-90S%20MonthlyAnomaly%20Since1957.gif

http://www.climate4you.com/images/AntarcticTemperatures.gif

P. Rada 20.4.2017 5:51

Anomálie až paradoxy globálního oteplování.

Pan Kremlík má zřejmě kousek pravdy v tom, že globání oteplování není tak docela globální. Rozdílnost je ale mnohde právě navozená skleníkovými plyny - prvý paradox. Mezi skleníkové plany totiž patří i ozon. Pro jeho úbytek se v posledních desetiletích ochlazuje i stratosféra, kterou ještě donedávna ohříval a podobný problém s ozonem má pro přetrvávající ozonovou díru doposud i navíc anomálně vysokohorská Antarktída. V Antarktídě působí ale i vliv posilujícího proudění chladného vzduchu s centra směrem k pobřeží. Tzv polární vortex a další které se kombinují. Donedávna mírně narůstající přímořský led tak začal opět odtávat.

http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

Jinou anomálií v celkovém oteplování planety při povrchu je oblast povrchu severního Atlantiku přiléhající k Labradoru. Zde je důvodem příliv chladné ale relativně méně slané vody s tající oblasti Labradoru a Gronska. Ta sice teplejší ale přesto pro vyšší salinitu těžší dlouhodoběji oceánské voda se zde spíše zanořuje.

Tím snad navážnějším paradoxem je ale zhruba dvojnásobně pomalejší oteplování oceánů oproti pevninám či atmosféře. To je velmi záludný proces protože to snižuje odhad dlouhodobého dopadu GW. Jevy jako El Nino pak celosvětově navozují situaci jako by naakumulované teplo nepřibývalo rovnoměrně ale po skocích jako když stoupáme po schodišti a navíc s podestami. V oceánech s dlouhým cyklem promíchávání vody se přitom průběžně akumuluje přes 90% narostlé tepelné energie. To však znamená, že i kdybychom dnes příčinu rostoucích teplot (nárůst skleníkových plynů) stabilizovali, bude se planeta jako celek dál paradoxně oteplovat/vyrovnávat a navíc zapůsobí další navozené už jen přírodní zpětné vazby. Pan K. by ale i v tomto případě mohl psát články o tom, že to s tím GW je trochu jinak než si myslel... a že se mu nelíbí nazývat procesy které nejsou zcela rovnoměrné globálními a proto, že asi nejde hlavně o antropogrenní vliv ale v pozadí bude spíše sopečná činnost...