19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: O brexitu

I když světem hýbe aktuálně petrohradský a stockholmský teroristický čin a vedle toho bombardování Sýrie ze strany USA, není od věci podívat se na to, jak nám začala probíhat jednání o brexitu a co se dá ze začátku těchto jednání dedukovat pro jejich i naši budoucnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 19.4.2017 10:38

Re: "... jestli sáhne Německo

Jojo.Jedna chorá mysl vám sedí na kancléřské sesli a další se tam vehementně cpe.

M. Valenta 19.4.2017 10:38

Re: Žádný celek není.

To jste si spletl s pánem Bohem pane Alda. Ale přesto já na rozdíl od Vás si zcela jistí nejsem.

A. Alda 19.4.2017 10:36

Které výhody?

Zajímalo by mne, které výhody máte na mysli. Konkrétně. Tedy to, co nemohou poskytnout Spojenému království smluvně jednotlivé evropské státy, ale jen EU.

I. Mertl 19.4.2017 10:35

Re: Na EU A na Brexit je tisíc názorů,

Drobná poznámka: Onen "Ústav ..." není žádná vědecká instituce nebo vysoká škola, jak se název snaží předstírat, ale komerční firma prodávající diplomy MBA, BBA, DBA a jiné neakademické "manažerské hodnosti". JUDr Lisse je ředitelem oné věci.

A. Alda 19.4.2017 10:31

Ale ano - byla to zrada de iure.

Britové podepsali Verseilleskou i Trianonskou smlouvu a byli garanty našich hranic.

A. Alda 19.4.2017 10:29

To je pravda.

Protože jsme nemuseli brát ohledy na nikoho jiného než sami na sebe navzájem, proběhlo to klidně a rychle a slušně. Ovšem já jsem skoro plakal. Narodil jsem se v Československu, to byla moje vlast. Jedu-li dnes na Slovensko, připadám si stále jako doma, jsem stále ve vlasti. Cizinou je pro mne území za hranicemi s Rakouskem a Německem (vyjma druhé strany Krušných hor, která ač v Německu, je mi též vlastí). V Polsku je pro mne cizinou až území za Slezskem, i když v samotném Slezsku je dnes mnoho lidí, kteří jsou pro mne cizinci. Slovensko jako cizí zemi prostě vnímat nedokážu.

Máme to v té střední Evropě prostě složité.

M. Prokop 19.4.2017 10:22

Re: Gott straffe England!

Kecáte. Stran "mnichovské zrady", Britové nás zradit nemohli, protože s námi, na rozdíl od Francouzů, žádnou smlouvu neměli. Takže žádné de iure.

A. Alda 19.4.2017 10:20

Žádný celek není.

A nikdy také nebyl.

A. Alda 19.4.2017 10:12

Angličané jsou většími mistry intrik než Francouzi.

A Němci intrikovat neumí vůbec - a nikdy to neuměli.

A tak myslím, že Vaše proroctví je velmi důvěryhodné.

A. Alda 19.4.2017 10:11

Gott straffe England!

To bylo heslo Němců za 1. i 2. světové války.

Nemáte autore pravdu, že u Čechů byli Britové vždy respektovaní a jednoznačně kladně hodnocený. Vůbec nemáte pravdu. Ba právě naopak - až do cca 1/2 první světové války nebyli Britové u nás obdivovaní, ale spíše pohrdaní až nenávidění. Ostatně velká společenská náklonnost k Burům, k Indům, k Číňanům a Američanům měla kořeny právě ve staletém odporu vůči Britům. Teprve 1. světová válka znamenala obrat veřejného mínění a Karel Čapek to utvrdil na generace. I přes mnichovskou zradu (a šlo o zradu de iure i de facto) Čapkovo probritské působení v českém vědomí přetrvává.

Já jsem ale Angličany navzdory Čapkovi rád nikdy neměl. Z velmi mnoha historických i současných důvodů. Nemám je rád ani teď, ale kvůli chování EU vůči Británii jim fandím a dočasně držím palce. Vy jste to tu pěkně popsal a vystihl, jak EU začala intrikovat a útočit na všechna slabá i "slabá" místa Spojeného království. Opravdu dobře (sledujte ještě Falklandy/Malvíny, co se s tím bude dít).

To, jak EU útočí na Spojené království Velké Británie a Severního Irska je pro mne dostatečným důvodem, abych na chvíli na svou hlubokou a letitou aversi vůči Angličanům zapomenul.

J. Kombercová 19.4.2017 10:08

Re: Na EU A na Brexit je tisíc názorů,

Protože jsem zaznamenala, že do vyjednávání bude zapojen pan Telička, takk zas až takové obavy nemám; tenhle pán už svoje vyjednávací kvality prokázal před časem.

J. Chaloupka 19.4.2017 9:54

Dovoluji si předvídat (predikovat - pro vzdělance),

že po dvou letech VB odejde bez jakékoliv dohody a 27 států bude pěkně rozhádaných. Možná už tajně některé státy s VB vyjednávají. Ale do novin to samozřejmě nepřijde.

M. Prokop 19.4.2017 9:54

Re: Rozvod

Smutné to, ale pochopitelné. EU se hroutí a eurosoudruzi "jedou na tygru".

M. Valenta 19.4.2017 9:53

Re: Na EU A na Brexit je tisíc názorů,

Sebevědomý stát/jedinec se prosadí a zároveň dovede přijmout i názor většiny.

M. Prokop 19.4.2017 9:52

Re: pane Nový

Tak kolik, když "pamatujete"?

P. Lenc 19.4.2017 9:51

Re: komický Lenc

Začínáte být opravdu trapná figurka.

P. Zinga 19.4.2017 9:51

Re: Pokud bude na Gibraltaru referendum o setrvání v Británii,

Ale nebude, nemělo by smysl, protože by se hlasovalo v celé Británii a nikoli pouze na Gibraltaru. Můžete hádat, jak by to dopadlo.

P. Zinga 19.4.2017 9:48

Re: pane Nový

Pane Šejno, Britové žádnou výslužku nechtějí, právě naopak, bruselští idioti požadují 60 miliard EUR. Za co? Ostatně, britská justice již dala najevo, že v případě souhlasu vlády s tímto nestydatým požadavkem by se tato vystavila žalobě zpronevěry. A "otálení" Británie je pro vazaly, těšící se na "dotace", požehnáním. Protože pak bude utrum. Jestli jste si, pane Šejno, nevšiml, Británie dávala EU daleko více, než dostávala. A to bude bolestně chybět. Mě ne.

J. Nový 19.4.2017 9:42

Rozvod

při rozvodu jsou dvě možnost. Buď se oba dohodnou, protože chtějí klid, stanoví si podmínky a po rozvodu se v klidu baví dál nebo začne jeden z partnerů dělat naschvály a to jen proto, aby ten druhý "litoval" a tím nutí i toho druhého, aby reagoval podobně.

Bohužel mám pocit, že mnozí představitelé EU chtějí zvolit tu druhou možnost a to je dost smutné.

P. Zinga 19.4.2017 9:39

Co se Gibraltaru týká,

londýnské elity důrazně připoměly, že je Britskou, zažitou tradicí, bránit svou integritu i vojenskou silou. Článek věrně -i když neúplně- zobrazuje malost a zákeřnost bruselských politiků. A vlastně nejen bruselských, ale pro-bruselských. Včetně Sobotky.

J. Nový 19.4.2017 9:37

Re: pane Nový

Se Slováky jsme se rozešli tak rychle možná právě proto, že jsme se nemuseli bavit s EU a plnit nebo aktivovat nějaké články.

Být ten rozchod dnes, tak by to určitě tak rychle nešlo. Alespoň já jsem o tom přesvědčen.

V. Novák 19.4.2017 9:35

Pokud bude na Gibraltaru referendum o setrvání v Británii,

Nebojte - starost o Iry s chutí obrovskou přenechám Irům. Ty nezvládli ani Britové... a pak snad ještě Afghánce...

Vae narážka na "Irské jaro" může připadat leckomus jako přehnaná (zvláště má-li historické povědomí autora článku) - ale není to ještě 100 let, kdy se Irové s Angličany stříleli po ulicích v regulérní občanské válce, z níž vzešla Irská republika. A donedávna považovali Iry, kteří za 2. světové války odešli bojovat za Británii, za zrádce. Rehabilitovali je až v tomto století, což jim bylo zajisté ho-dně platné...

J. Kombercová 19.4.2017 9:34

Re: Na EU A na Brexit je tisíc názorů,

Jj., jen abychom nepropásli další příležitost držet hubu.

J. Lambert 19.4.2017 9:32

Re: Bruselske jaro

Ona skutecne zadna neni? A Vy zijete kde, pane Valento?

M. Šejna 19.4.2017 9:26

Lamberte

Británie v době mandátu nad Palestinou potvrdila status quo ohledně správy Božího chrámu. A to písemně, nikoli jen politickým prohlášením. Takže já nepotřebuji číst jen to co chci, ale čtu to, co autor článku do slova a do písmene napsal - tedy to, že o tom nic nevěděl a až ČT ho musela poučit.

J. Lambert 19.4.2017 9:25

Re: Pokud bude na Gibraltaru referendum o setrvání v Británii,

Starost o Iry prenechte Irum. Ti nejpozdeji od r. 2008 (kdy v zemi skoncil hospodarsky EU-zazrak) zase pilne emigruji. Pokud do nich ovsem zacne stourat Brusel, muze to tam dopadnout jako v Syrii - tam EU take ze vsech sil fedrovala Arabske jaro, ktere se v zemi tak nejak nechtelo rozpucet...

M. Šejna 19.4.2017 9:21

dodatek ke komikovi Lencovi

Status quo ohledně správy Božího hrobu ustanovil v roce 1757 turecký sultán. Tento status pak potvrdila i Británie v době britského mandátu nad Palestinou.

Tohle vědí všichni, kteří se o historii Blízkého východu zajímají. Jen Lenc a autor článku jsou koloběžky.

J. Lambert 19.4.2017 9:17

Re: koloběžko Lenci

On tam pan Sejna cte to, co tam CHCE cist. To je dnes velice trendy (whishful thinking) - viz zoufala antitrumpovska a od vcerejska nove take antimayovska kampan. To vse je ubohe a omsele, neb uz to zde v nejruznejsich podobach bylo.

V. Novák 19.4.2017 9:15

Pokud bude na Gibraltaru referendum o setrvání v Británii,

je předem zřejmé jak dopadne - Gibraltařané jsou britštější než Britové a i když hlasovali pro setrvání v EU, rozhodně se nemíní stát Španěly. Podobně jako Krymané jsou ruštější než Rusové z "Velké země" a rozhodně se nemínili stát Ukrajinci.

Nevšiml jsem si žádné EU podpory skotského referenda o odtržení od Anglie, naopak jsem zaregistroval mnoho prohlášení, které varovalo Skoty, že se nestanou po případném odtržení atomaticly členy EU a budou si muset projít vstupní procedury od začátku, Což mi připadá nelogické - když je Británie hodna členství, tak jsou snad hodny členství i její jednotlivé (sou)části...

Jak to bude s Iry, neví nikdo, asi nejméně oni sami. Rozhdodně by nebyli spokojení, kdyby mezi nimi v Irsku a nimi v Ulsteru byla plnotučná vnější schengenská hranice. Ale proč by měla být, když ani Irsko ani Británie v schengenském prostoru nejsou a hraniční problém si obě země vyřešily bilaterálně? Osud Ulsteru vyřeší postupně vyšší porodnost katolíků. Nevyřeší-li ho dříve vyšší porodnost muslimů...

M. Valenta 19.4.2017 9:13

Re: Bruselske jaro

Tu mediální nenávistnou kampaň si přejete Vy a ona přitom žádná není. Chápu je to k vzteku.