22.6.2018 | Svátek má PavlaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: Vláda jednorožcůŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 15, poslední: 20.4.2017 14:07, přehled diskusí

Akorát do Trumpa :
Autor: C. Hulka Datum: 20.4.2017 13:04

se serát nemusel.

Američani prostě nezažili to, co my. Nacismus a socialismus.:
Autor: A. Alda Datum: 20.4.2017 12:48

Oni mudrují teoreticky o něčem, s čím my máme praktické zkušenosti.

Pro ně je to jednorožec, pro nás nedávná minulost. Pro ně je to naděje, pro nás mrtvola (a dokonce hory skutečných mrtvých).

Jednorožec? Divoký mustang...:
Autor: V. Klepetko Datum: 20.4.2017 12:19

Text jsem četl již někdy v lednu 2016, proč je publikován na Psu jako aktuální? A překlad je trochu jiný, před rokem roh jednorožce 32 nebyl oranžový: :-)))))

http://www.mises.cz/clanky/stat-jednorozcu-1951.aspx

Tato nádherná úvaha o jednorožci jasně ukazuje, proč vlastně nemají libertariání v české kontlince žádnou dobrou perspektivu... Autor se nám snaží vsugetovat předstastavu, že "etatisté" jsou beznadějní idealisté, kteří chtějí jednat na základě svých pohádkových představ o státu, a že řešení spočívá v pochopení tvrdé reality: žádný váš bájný jednorožec nemůže existovat, a proto - "nechte nás být", laissey-faire"...

Jenže celá ta myšlenka je sama beznadějně idealistická. Tím, že vytěsníme z mysli nádherného jednorožce, reálný divoký mustang - stát - který na rozdíl od jednorožce denně zasahuje do našich životů - nezmizí. Našim úkolem není zabít jednorožce, ale zkrotit mustanga! Klasičtí liberálové vytvořili současnou západní liberální demokracii pragmatickou silou, cenou velké krve a obětí, a výsledek je, pravda, nedokonalý. Divokého koně se ale podařilo zahnat do ohrady, a nyní ho jen musíme naučit jezdit tak, jak chceme a potřebujeme! Malý ale efektivní, spravedlivý a svobodný ale i brutální ve vynucování jednoduchých pravidel hry - to je náš kůň budoucnosti! :-))))

Etatisté a libertariáni jsou nakaženi nerealistickým idealismem. Klasickým liberálům jsou vzdáleni - jedni jak druzí. Pokud nyní příliš omezíme náš stát, okamžitě se nám do uvolněného prostoru nasune obludný opak štíhlého státu - současná EU. Pokud naopak příliš potlačíme svobodu, bude nám vládnout nějaký Chovanec nebo jiný fuhrer... Řešení musí být někde uprostřed!

Re: Jednorožec? Divoký mustang...:
Autor: R. Brzák Datum: 20.4.2017 13:08

Váš divoký mustang však není v ohradě - jakmile by byl v ohradě, již by to nebyl divoký mustang. Podstatou státu je totiž moc nad občany. Jestliže je moc nad občany divokým mustangem, občané nedrží v rukou laso, které ho krotí. Naopak, mustang svou divokostí zahání občany do defenzivy a čím déle toto trvá, tím více se posiluje pastvou (daněmi) a jeho hlad roste...Možnost divokého mustanga (moc nad občany) zkrotit není v tom, že jí nasadíme ohlávku - neb to je angažovanost ještě větší moci - zde například EU, která plní roli krotitele, ale sama je od občanů ještě vzdálenější a tudíž máme nad sebou svévolného kovboje sedícího na mustangovi. Jediné, co divokého mustanga oslabí, je NEKRMIT HO!

Re: Jednorožec? Divoký mustang...:
Autor: V. Klepetko Datum: 20.4.2017 14:05

Myslím, že EU není pro našeho mustanga "krotitel", ale Smylodon - šavlozubý tygr :-)))

Každopádně když na něj nebudeme myslet, tak sám od sebe nezmizí, jako ten jednorožec...

Re: Jednorožec? Divoký mustang...:
Autor: V. Klepetko Datum: 20.4.2017 14:07

... vlastne správně je to "smilodon", abych jim nekřivdil:-)))

Jako vsechna moudra:
Autor: V. Vaclavik Datum: 20.4.2017 11:36

napriklad lide kdyz si pripomenou tu lidovou pohadku o cisarove novych satech, mentalne se busi do prsou, jakoze tomu rozumi, ale v praktickem zivote jednaji tak, jako kdyby tomu nerozumeli.

Napriklad ta vsemi predpokladana vsemocnost statu, jeho slozek, do extremu uvedena napriklad temi, kteri veri na UFO a zatajovani statnich slozek o tomto jevu. Jak uctive se mluviva o FBI, CIA, DOD, NCIS, NSA (americke priklady) a podobnych dalsich statnich slozkach se zavedenym akronymem, o jejich vsemocnosti, co vsechno maji k dispozici ohledne vseho, obestira to 'lore', tedy mysticke predstavy lidi, ktere 'stat' nechava verit a jeste je v tom svym mlcenim utvrzuje (zarny priklad toho prislovi, kdy mlceti je zlato, protoze kdo promluvi, nejspis se ukaze byt pouhym hlupakem).

Pro stat totiz plati to lidove moudre pouceni o cisarovych novych satech. Ale bezelstnych deti je mezi nami poskrovnu, nejsou v davu lidi slyset, zivot je po praktickych strankach holt uplne jiny, nez to byva v pohadkach, jakkoli moudrych.

ano, skvělý způsob argumentace z libertariánských:
Autor: R. Brzák Datum: 20.4.2017 11:08

pozic. Jen se obávám, že milovníci jednorožců, ze strachu, aby jim nevyhynuli, budou dál bojovat za jejich ochranu před nebezpečnými svobody milovnými...

Autor (originálu) je zajisté:
Autor: S. Ševeček Datum: 20.4.2017 9:39

ne-demokrat a Putinovec!

Výborné:
Autor: Z. Frys Datum: 20.4.2017 9:20

libertariánům netřeba vysvětlovat, etatisté nepochopí nikdy.

Velmi dobré.:
Autor: M. Prokop Datum: 20.4.2017 8:14

Jednorožci to pochopí.

Ještě mi tam chybí ::
Autor: A. Bocek Datum: 20.4.2017 7:09

Stát je suma našich daní, a daně to jsou peníze z mojí kapsy. Při každé frázi "Stát musí" si představuji, jestli by bylo moudré z mojí kapsy na toto přispívat.

Re: Ještě mi tam chybí ::
Autor: Z. Lapil Datum: 20.4.2017 8:50

Tak nějak. Ale pouze se takovou odpovědí pasujete na jednu z jednorožcových mozkových buněk, problém neexistence (ideálního) jednorožce tato odpověď neřeší.

Zrovna včera jsem málem vedl vzrušenou debatu s jistou obecní zastupitelkou. Zásadně nesouhlasí s tím, že jisté město (Pardubice) podporuje a teď dokonce koupilo jistý hokejový klub. Důvody má rozumné - z našich daní atd. Včera vyslovila potěšení, že "její" obec podpoří zcela místní sportovní turnaj. Tak jsem se optal, jaký je v tom rozdíl. Za účelem zachování klidu u rodinného krbu jsem přijal první odpověď, aniž bych proti tvrzení, že důležitý je poměr výdajů k rozpočtu, cokoliv namítal.

O tom že stát:
Autor: J. Brunner Datum: 20.4.2017 0:31

podle Hayeka by byl lepší, než současný příliš nepochybuji. Kámen úrazu je v tom, kde najdeme Jednorožce, který ho prosadí. A jsme tam kde jsme byli.

Re: O tom že stát:
Autor: R. Brzák Datum: 20.4.2017 11:10

Nesmíte jednorožce hledat, ani jednorožce platit. Tak se dostanete ke státu, který nebude jednorožcem. Blízko je mu například stát Švýcarský.