19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

ÚVAHA: Vláda jednorožců

Jednorožci jsou samozřejmě nádherné bytosti připomínající koně s dlouhým spirálovitým rohem na čele. Jedí duhu, ale přežijí bez ní i dlouhá léta, pokud je to nutné. Unesou obrovské množství nákladu a neunaví se.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
C. Hulka 20.4.2017 13:04

Akorát do Trumpa

se serát nemusel.

A. Alda 20.4.2017 12:48

Američani prostě nezažili to, co my. Nacismus a socialismus.

Oni mudrují teoreticky o něčem, s čím my máme praktické zkušenosti.

Pro ně je to jednorožec, pro nás nedávná minulost. Pro ně je to naděje, pro nás mrtvola (a dokonce hory skutečných mrtvých).

V. Klepetko 20.4.2017 12:19

Jednorožec? Divoký mustang...

Text jsem četl již někdy v lednu 2016, proč je publikován na Psu jako aktuální? A překlad je trochu jiný, před rokem roh jednorožce 32 nebyl oranžový: :-)))))

http://www.mises.cz/clanky/stat-jednorozcu-1951.aspx

Tato nádherná úvaha o jednorožci jasně ukazuje, proč vlastně nemají libertariání v české kontlince žádnou dobrou perspektivu... Autor se nám snaží vsugetovat předstastavu, že "etatisté" jsou beznadějní idealisté, kteří chtějí jednat na základě svých pohádkových představ o státu, a že řešení spočívá v pochopení tvrdé reality: žádný váš bájný jednorožec nemůže existovat, a proto - "nechte nás být", laissey-faire"...

Jenže celá ta myšlenka je sama beznadějně idealistická. Tím, že vytěsníme z mysli nádherného jednorožce, reálný divoký mustang - stát - který na rozdíl od jednorožce denně zasahuje do našich životů - nezmizí. Našim úkolem není zabít jednorožce, ale zkrotit mustanga! Klasičtí liberálové vytvořili současnou západní liberální demokracii pragmatickou silou, cenou velké krve a obětí, a výsledek je, pravda, nedokonalý. Divokého koně se ale podařilo zahnat do ohrady, a nyní ho jen musíme naučit jezdit tak, jak chceme a potřebujeme! Malý ale efektivní, spravedlivý a svobodný ale i brutální ve vynucování jednoduchých pravidel hry - to je náš kůň budoucnosti! :-))))

Etatisté a libertariáni jsou nakaženi nerealistickým idealismem. Klasickým liberálům jsou vzdáleni - jedni jak druzí. Pokud nyní příliš omezíme náš stát, okamžitě se nám do uvolněného prostoru nasune obludný opak štíhlého státu - současná EU. Pokud naopak příliš potlačíme svobodu, bude nám vládnout nějaký Chovanec nebo jiný fuhrer... Řešení musí být někde uprostřed!

R. Brzák 20.4.2017 13:08

Re: Jednorožec? Divoký mustang...

Váš divoký mustang však není v ohradě - jakmile by byl v ohradě, již by to nebyl divoký mustang. Podstatou státu je totiž moc nad občany. Jestliže je moc nad občany divokým mustangem, občané nedrží v rukou laso, které ho krotí. Naopak, mustang svou divokostí zahání občany do defenzivy a čím déle toto trvá, tím více se posiluje pastvou (daněmi) a jeho hlad roste...Možnost divokého mustanga (moc nad občany) zkrotit není v tom, že jí nasadíme ohlávku - neb to je angažovanost ještě větší moci - zde například EU, která plní roli krotitele, ale sama je od občanů ještě vzdálenější a tudíž máme nad sebou svévolného kovboje sedícího na mustangovi. Jediné, co divokého mustanga oslabí, je NEKRMIT HO!

V. Klepetko 20.4.2017 14:05

Re: Jednorožec? Divoký mustang...

Myslím, že EU není pro našeho mustanga "krotitel", ale Smylodon - šavlozubý tygr :-)))

Každopádně když na něj nebudeme myslet, tak sám od sebe nezmizí, jako ten jednorožec...

V. Klepetko 20.4.2017 14:07

Re: Jednorožec? Divoký mustang...

... vlastne správně je to "smilodon", abych jim nekřivdil:-)))

V. Vaclavik 20.4.2017 11:36

Jako vsechna moudra

napriklad lide kdyz si pripomenou tu lidovou pohadku o cisarove novych satech, mentalne se busi do prsou, jakoze tomu rozumi, ale v praktickem zivote jednaji tak, jako kdyby tomu nerozumeli.

Napriklad ta vsemi predpokladana vsemocnost statu, jeho slozek, do extremu uvedena napriklad temi, kteri veri na UFO a zatajovani statnich slozek o tomto jevu. Jak uctive se mluviva o FBI, CIA, DOD, NCIS, NSA (americke priklady) a podobnych dalsich statnich slozkach se zavedenym akronymem, o jejich vsemocnosti, co vsechno maji k dispozici ohledne vseho, obestira to 'lore', tedy mysticke predstavy lidi, ktere 'stat' nechava verit a jeste je v tom svym mlcenim utvrzuje (zarny priklad toho prislovi, kdy mlceti je zlato, protoze kdo promluvi, nejspis se ukaze byt pouhym hlupakem).

Pro stat totiz plati to lidove moudre pouceni o cisarovych novych satech. Ale bezelstnych deti je mezi nami poskrovnu, nejsou v davu lidi slyset, zivot je po praktickych strankach holt uplne jiny, nez to byva v pohadkach, jakkoli moudrych.

R. Brzák 20.4.2017 11:08

ano, skvělý způsob argumentace z libertariánských

pozic. Jen se obávám, že milovníci jednorožců, ze strachu, aby jim nevyhynuli, budou dál bojovat za jejich ochranu před nebezpečnými svobody milovnými...

S. Ševeček 20.4.2017 9:39

Autor (originálu) je zajisté

ne-demokrat a Putinovec!

Z. Frys 20.4.2017 9:20

Výborné

libertariánům netřeba vysvětlovat, etatisté nepochopí nikdy.

M. Prokop 20.4.2017 8:14

Velmi dobré.

Jednorožci to pochopí.

A. Bocek 20.4.2017 7:09

Ještě mi tam chybí :

Stát je suma našich daní, a daně to jsou peníze z mojí kapsy. Při každé frázi "Stát musí" si představuji, jestli by bylo moudré z mojí kapsy na toto přispívat.

Z. Lapil 20.4.2017 8:50

Re: Ještě mi tam chybí :

Tak nějak. Ale pouze se takovou odpovědí pasujete na jednu z jednorožcových mozkových buněk, problém neexistence (ideálního) jednorožce tato odpověď neřeší.

Zrovna včera jsem málem vedl vzrušenou debatu s jistou obecní zastupitelkou. Zásadně nesouhlasí s tím, že jisté město (Pardubice) podporuje a teď dokonce koupilo jistý hokejový klub. Důvody má rozumné - z našich daní atd. Včera vyslovila potěšení, že "její" obec podpoří zcela místní sportovní turnaj. Tak jsem se optal, jaký je v tom rozdíl. Za účelem zachování klidu u rodinného krbu jsem přijal první odpověď, aniž bych proti tvrzení, že důležitý je poměr výdajů k rozpočtu, cokoliv namítal.

J. Brunner 20.4.2017 0:31

O tom že stát

podle Hayeka by byl lepší, než současný příliš nepochybuji. Kámen úrazu je v tom, kde najdeme Jednorožce, který ho prosadí. A jsme tam kde jsme byli.

R. Brzák 20.4.2017 11:10

Re: O tom že stát

Nesmíte jednorožce hledat, ani jednorožce platit. Tak se dostanete ke státu, který nebude jednorožcem. Blízko je mu například stát Švýcarský.